CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: shahirakay

REALITI KEHIDUPAN: IBU BAPA TOKSIK?

shahirakay replied at 8-7-2019 10:32 AM
I feel you.. Benda ni taboo walhal ia wujud. Dalam ceramah agama selalu duk kata jangan derhaka ka ...

memang wujud u, kadang-kadang timbul rasa benci sangat dengan mak sendiri tapi cepat2 istighfar  dan pujuk diri sendiri. Dulu rasa macam takper la malas nak fikir sangat pasal ni, bila makin lama makin teruk I takleh nak tahan lagi, yang kelakarnya bila susah dan minta tolong apa2 pandai jer cari kita, kalau tak dibuat macam kita tak wujud kat rumah tu.

Betul dulu masa kecil memang tak boleh kata tidak, dari kecil lagi memang dibeza-bezakan tapi mak I tak pernah mengaku, dia cakap dia sayang anak2 sama rata, tapi kita tak bodoh kot nak tengok semua tu, dan mak I bukan jenis pukul maki hamun semua tapi cara layanan dia pada anak2 tu..

orang memang takkan faham apa yang kita rasa U sebab diaorang tak duduk kat tempat kita, kita dah buat yang terbaik tapi tetap la macam tu jugak, kadang taktau la nak buat macamana lagi untkuk puaskan hati diaorang ni..betul la U cakap yang rasa tanggungjawab dan hormat jer yang buat kita bertahan, nak marah tak boleh..tahan jer la selagi boleh tahan sementara mak masih ada lagi..

Rate

1

umbut replied at 4-7-2019 01:00 PM
Mak aku waktu kecil selalu maki hamun.. macam2 makian dgn terjerit jerit.. rotan dah selalu. Pernah  ...

I kalau marah anak, i selalu bg tau i penat nak marah2 sbb nnt cepat mati ..huhuhu...

in my case, nak kata toksik tu bukanlah sesuatu yg tepat.. i know she means well tp aku sbg manusia biasa ada gak limit kesabaran... letih tuhan aje yg tau bila idup pjj n kena jaga anak2 tanpa suami setiap hari.. i'm looking forward utk sewa rumah sendiri yg dekat dgn umah mak aku bila ofis aku arahkan aku transfer blk ke hometown aku (husband x ikut).. sbb senang nak plan rutin idup harian.. but mak aku insists aku stay sekali dgn dia n adik2 aku.. kalo aku degil, dia kata jgn jejak kaki dah ke umah dia.. so, aku stay la dgn dia..

stress idup aku.. bila 1 bilik kena kongsi kami 5 beranak... situ la tmpt tido, tmpt simpan baju, mainan n barang sekolah anak2.. padahal sblm ni anak2 ada bilik sorg 1 n aku sendiri.. x kacau bilik aku pun.. x kira lg bila mak n adik2 pakat lepas tangan bab kemas rumah.. aku sampai tahap baling periuk sbb stress tgk umah.. aku kemas sblm tido, bgn tido tgk sinki dapur dah penuh blk dgn periuk n pinggan.. pinggan x berbasuh pun letak sana sini.. pernah sekali, aku n anak2 balik ke rumah mentua aku utk beberapa hari.. balik umah mak aku, rasa nak nangis pun ada sbb diorg gi berjalan oversea tp tinggal sisa makanan sampai berbau umah.. aku penat.. penat travelling bergilir balik umah sana umah sini sbb nak jaga hati husband, hati anak2 yg terasa bila idup jauh drpd ayah diorg n idup berhimpit di umah nenek.. rasa nak nak nangis tp takut anak2 nampak.. nanti diorg bgtau plak kat nenek yg aku nangis..

aku x blh complaint or kritik adik2 aku.. sbb perangai diorg ada yg sama mcm dgn mak aku.. nanti dia terasa.. aku cakap kat adik2 aku bila mak aku xde, tp x jln.. still perangai sama.. x kira lg bila stay sekali ni, mak aku asyik pressure minta aku buat loan beli keta utk adik aku padahal aku dah bagi dia keta yg aku beli masa aku baru mula keja dulu.. baru ni, dia minta aku buat loan beli 1 lot kedai nak bg adik aku berniaga.. katanya drpd byr kat org, baik beli je unit kedai tu.. yes, it's good investment tapi bukan utk aku.. sbb komitmen aku yg sedia ada mmg buatkan aku x mampu nak invest utk property mcm ni.. esp knowing yg akan 'sewa' kedai tu adik sendiri.. kalo org lain sewa, maybe blh rely on duit sewa blnn utk cover blk byrn loan bank.. tp bila adik beradik ni, aku dah serik skit...

aku minta kat bos nak pindah ke negeri sblm ni.. tp bos aku x mau lepas lagi.. katanya tunggu dulu sampai ofis sini stabil.. but emosi aku dah x stabil skrg ni.. dgn penat lg.. sampai prestasi keja pun dah ke laut but aku dah sampai tahap i don't really care.. buat setakat asal buat.. bos tau tp dia still x nak approve aku pindah.. x tau sampai bila aku blh bertahan dgn situasi mcm ni.. nak berkeras dgn mak sendiri, aku pun x sampai hati wpun hati ni pedih je..

Rate

1

ramai juga yg memendam rasa dengan parents sendiri yea. ingat aku sorang je..

tak jawab hp walau 1miscall, kena marah..
tak jawab hp 2miscall sbb tangan penuh, hp dalam beg, tak sempat jawab dah mati pun kena marah..
tak follow pegi kenduri kawin sepupu/sepapat/bau bau bacang dengan parents, dah tak nak bcakap 3bulan..
tak ikut plan dia yg akan memakan belanja besar dan akan diubah2 40x pun, merajuk n kena marah..

kekdg aku ni pun pikir, nak marah2 ni ingat org takde perasaan? xde hati? walhal aku ni dah 40t bukan 4t...

Rate

1

shahirakay replied at 6-7-2019 07:45 PM
nanti kan you try follow facebook Dr Putri Afzan Maria. And try jugak follow fb my friend ni aktiv ...

Thanks babe.. Nt i follow..

i teringat kisah hidup arwah mak i dlu...arwah nenek kiteorg blh dikategorikan sbg ibu yg toksik...die ske beza2kn anak2 & die seorg ibu yg sgt garang...pantang anak ade silap sikit mmg kenalh...i igt ms i skolah pinggan kaca terlepas dr tgn i dpn my mom & nenek...my mom trus sruh i msk rmh jgn msk dapur selagi die xhabis bersihkn dapur sbb takut terpijak tp my nenek marah my mom sbb katenye manjakn anak..my mom cerita dlu kalau die pecahkn pinggan mangkuk kt rmh my nenek akan ambk serpihan kaca tu toreh tgn my mom...pergh gilalh..my mom tunjukkn parut die kene...

arwah mak i slalu cerita die slalu je dipersalahkan kalau adik2 die buat salah..my mom anak sulong...die hanye blajar smp tingkatan 2 je lps tu disuruh berhenti oleh nenek i...mak i ckp arwah atuk kiteorg baik dielh pujuk anak tiap kali anak2 kene marah...mak i ckp nenek i lebih sygkn anak bongsu die sbb sorang tu je lelaki...mak i masa blum kawin katenye slalu msk hospital, mak i ckp die lebih ske duk hospital berbanding duk rmh...

ayah i bkn menantu favret nenek i sbb ayah i anak nelayan je org susah...ayah i pilihan arwah datuk i...masa kawin mak i buat biasa je xde pun bj pengantin gambr pun xde...tp mak ngah i kawin siap berbaju gaun lagi...mak i slalu ckp die xnk anak2 die lalui ape yg pernah die lalui..i igt lg ms cerita psl kawin ni i terjmp gambr kawin mak ngah i..i tanye mn gmbr kawin mak i..i blh nmpk mak i menitip air mata ms bercerita..

lps arwah datuk i meninggl nenek i duk dgn anak2 sbb die dh tua xleh duk sorang...dgn anak2 lain mmg die xleh duk lama ade je kes slalunye kes gaduh dgn cucu last2 yg menjaga die arwah mak i lh anak & menantu yg die xske nilh yg menjaga die...adik beradik i mmg dari kecik diajar hormat org tua jgn sesekali menjawab kalau kene marah dgn org tua walaupun kita tak slh klu xmerasalh kene cubit mulut tu so klu xpuas hati plg2 kurang belari msk blk hempas pintu

anak yg dia duk syg sgt tu yg bongsu tu nenek i langsung xpernah bermalam rmh die...kesnye nenek i xsebulu dgn bini p.su i...klu dgn mak ngah plak husband die xske nenek i duk lama2 dgn diorg..menantu yg die sanjung sgt dlu sbb keje kerajaan..pd pandangan i adik beradik arwah my mom masing2 xpuas hati sesama sendiri...dieorg tak sekepala..mak i ckp bende tu jadi sbb nenek i ske sgt beza2kn anak2..

alhamdulillah arwah my mom xpernah bezakn anak2 die even yg bongsu die lelaki sorang..klu gaduh 2 org dua2 kena bantai xkira salah sape yg paling i tabik psl my mom die nk marah mcm mana pun pasal nenek i die xkan marah nenek i tp die marah anak2 huhuhu...slalu jd mangsa i lah..slalu jugak kene bebel xtentu pasal tp i dah paham sgt sbb mak i dh inform awal2  kt anak2 die klu kene marah @ bebel pasal bende yg kiteorg tak buat tu maknanye mak i tgh membebel psl nenek i so tabah jelh dgr my mom membebel

keluarga mak ngah i plak cousin i ckp mak die mcm nenek kiteorg ske membezakan anak..adik beradik die ske dengki satu sama lain..die ckp die lebih ske bercerita & luah ape yg die rs dgn adik beradik kiteorg berbanding dgn adik beradik die...mak ngah i plak xsebulu dgn mak lang i...dgn p.su lagilh..

lps arwah mak & nenek kiteorg meninggal kiteorg adik beradik mmg xputuskn hubungan dgn sedara belah arwah mak kiteorg...at least setahun sekali raya mesti pergi beraya rmh dieorg..

pd yg ada anak tlglh jgn sesekali beza2 kn anak2...bodoh ke pandai ke kaya ke miskin ke kita xtau ape yg akan berlaku masa dpn nnt...anak yg mn akan jg kita ble tua...

Rate

1

Follow Us
mawar_mustika replied at 9-7-2019 04:33 PM
i teringat kisah hidup arwah mak i dlu...arwah nenek kiteorg blh dikategorikan sbg ibu yg toksik...d ...

Orang selalu kata mak ayah memang tak terlepas dari kesilapan. Tapi kalau dah menyakiti perasaan kita dari kecik sampai besar, tu bukan lagi kesilapan. Sampai dah tua bangka pun nak kita ikut rentak depa juga. Rasa tercalar ego bila anak-anak ada pilihan sendiri.

Masa kita kecik-kecik pulak, sikit-sikit takutkan kita dengan perkataan derhaka. Kau tak dengar cakap aku, kau derhaka dengan aku.

Bab beza-bezakan anak. cakap kat mulut je treat anak-anak sama. Tapi yang ditunjukkan sebaliknya. Anak yang kuat bodek, ditatang bagai minyak yang penuh.

You boleh bayangkan tak bila you tengah belajar, memang you nak belajar ni untuk masa depan yang lebih cerah.. Tiba-tiba mak sms “ptptn dah masuk tu bila hang nak bayar balik duit? aku nak buat tebus balik barang kemas aku”

Dulu adik-adik tak hormat dan tak suka dengan I sebab mak cakap apa tau “along hang tu sibuk nak belajar lagi. pentingkan diri sendiri je. patutnya kerja la hampa semua pun duk sekolah lagi. dia entah makan apa sedap-sedap kat sana. kita kat sini makan ikan rebus ja”

Rate

1

Edited by jeruklimau at 12-7-2019 01:02 PM

Realitinya.. Memang ada..

sarahmirza replied at 8-7-2019 11:10 AM
I kalau marah anak, i selalu bg tau i penat nak marah2 sbb nnt cepat mati ..huhuhu...

"Hooray, nanti aiman boleh ler dapat ibu baru".....anak hang punya intant reaction to your remark????

i baru sekarang perasan parents i toxic... especially mak i.

masa i baru masuk matrik lepas spm, kawan-kawan i kata keluarga i nampak pelik, macam terlalu control.   i masa tu tak faham apa maksud diorang, sebab i rasa macam normal je keluarga i.  tapi bila dah kahwin baru i perasan kenapa kawan-kawan i cakap camtu.

mak i jenis yang cakap lain tapi dalam hati dia nak benda lain.  Contoh paling biasa kalau datang ziarah orang, dia akan kata tak payah susah-susah buat makan/minum, tapi sebenarnya dia nak makan/minum, dan kalau tak buat mmg kena kutuk tuan rumah tu bila balik.  itu membuatkan i dengan adik-beradik teragak-agak sikit kalau nak berinteraksi dengan orang sebab asyik fikir apa maksud tersirat, padahal takde apa pun.  perangai yang ni, suami i selalu tegur.

kalau forumer cerita tentang mentua from hell yang suka cari kesalahan menantu, i teringat cara mak i layan ipar-ipar i.  

bila forumer cerita tentang jiran from hell baru ni, i terkejut sebab ada yang mak i buat dan ajar kami anak-anak buat jugak.  selama ni i ingat benda tu ok je.. ye lah sebab dah buat dari kecik.  padanlah jiran tak berapa suka dengan keluarga kami hahaha.

yang paling i sedih sekali, i masuk wad kecemasan zon merah dan sempat call mak nak minta ambik anak kat tadika... dia kata tak boleh sebab nak pergi kelas agama.  tak tanya pun kenapa masuk kecemasan dan tak datang lawat pun.  sedih sampai sekarang.  

tapi mak tetap mak... i masih visit dia dan laksanakan tanggungjawab, tapi kurangkan contact supaya kurang sakit hati.

Rate

1

okasan replied at 11-7-2019 02:11 PM
i baru sekarang perasan parents i toxic... especially mak i.

masa i baru masuk matrik lepas spm,  ...

perenggan ke-3 sampai 5 sebijik sangat. dulu i hairan kenapa selalu sangat bergaduh dengan jiran.

mulut sangat manis cakap takpe itu takpe ini tapi nanti belakang kita akan ungkit kita kedekut lah apa lah. and masa kecik2 dulu selalu sangat kami kena brainwash yang family side ayah i tak baik la etc etc. bila dah besar baru kami adik beradik nampak sendiri kebaikan family ayah and bonding family side ayah sebenarnya sangat erat. bab in laws lagi la. menantu pilihan adalah yang kerja gomen je. bila I ingatkan balik apa yang my mom cakap pasal husband I, I sangat sakit hati dah ada secebis dendam. dah la letak hantaran mahal gila, lepas tu mengata kekurangan husband I depan adik-adik I di belakang I. Tu pun ai sabar, I terima.

Alih-alih anak kesayangan dia kawen lari sebab nak kawen dengan janda and my mom tak restu. Masa tu I rasa macam hah semoga kali ni akak sedar. Tapi tak you.

My adik lagi sorang nak kawen. Tapi wife dia bukan taste mak I. And masa adik I ni nak kahwin, beli cincin pun dia yang nak tentukan and I sangat sakit hati masa buat hantaran bila tengok cincin. Halus sangat you. Luluh hati I. and mak I siap mintak duit kat adik ai nak tukar barang kemas dia and adik I ikutkan je sebab dia tau masa tu wife dia bukan menantu idaman. Masa malam sebelum pergi majlis tunang adik I, I bergaduh dengan my mom. Ai dah la sakit hati dengar luahan adik I pasal mak ai mintak duit tukar barang kemas dia, cincin untuk wife dia halus, tiba2 mai ai datang cakap apa entah and trigger kemarahan I. end up keesokan harinya mak I tak ikut pun kami pi majlis tunang adik I. Alasan dia sakit kepala tak larat nak jalan. I yang sarungkan cincin. Bila majlis nikah pulak dia stay kejap je alasan dia nak ambik adik I yang bongsu balik sekolah. Walhal kalau depa nak berjalan makan angin ke boleh je adik I ponteng sekolah. Bila majlis bertandang pulak, kenduri kecik je sebab ikut kemampuan adik I je. You tau tak siapa yang sambut family pengantin perempuan? I dengan husband I. Lansung mak I tak mai entertain family pengantin.

Lepas tu adik I lagi satu pulak nak kawen. This time bakal menantu dia menepati citarasa. Sampai ke terengganu kami pi. Eh larat pulak. Excited pulak tu. Ni tak sabar nak suruh kawen cepat-cepat.

We all laki bini pulak sekarang ni life dah stabil. Husband I pun ada tolong buat something kat rumah mak ayah I, baru la nak disanjung-sanjung husband I and it annoys me sebenarnya.

I selalu menangis bila fikirkan perasaan I kat mak I and I sangat takut nanti anak-anak I tak sayang I. Tapi entah lah. I dah cuba. Cuma sikap mak I tu sangat melukakan.

Rate

1

Yucaa replied at 11-7-2019 06:35 PM
Tapi yang aku ingat lagi.. dulu aku ngn akak aku mmg seksi .. sampai jiran pun membawang n cakap nan ...

Sian u.. Dlm kes u ni.. Mak n mak pak sedara + jiran yg toxic.. Fortunately ur father back up u.. Tp tu lah kan.. Hidup dlm masyarakat yg suka dan mudah menghukum ni mmg buat rasa nk duduk kt Marikh kalau boleh.. kan??

Btw.. I pun pernah rasa mcm u rasa.. Sbb dulu2 mcm jantan skit.. Smpi jiran2 x bg anak2 dara theyolls nk berborak ngan I.. Tp mak I zaman tu mcm lantak kau disitu.. Mungkin sbb anak ramai (haha..) tak sempat nak care sorg2.. Atau dia rasa selamat anak dara dia cam jantan (sbb zaman I tu dh start case bohsia bohjan.. Buang bayi) so.. Dgn perawakan I mcm tu.. Mak rasa xde jantan nk dekat kot.. Lg pandai jaga diri..

Tup2.. Sblm I kawen anak jiran tu pun sama.. Mengandung tanpa nikah.. Mmg mak dia x kuar rumah lepas tu.. Kesian juga kat jiran tu.. I pun x sangka anak dia yg mcm ppuan melayu terakhir end up gitu..

Apapun masa dh berlalu.. Semua dh dewasa.. I pun bila blk kg tegur n salam acik2 tu.. Masing2 pun dh slow down.. Rajin pi dgr ceramah agama.. Almaklum dh tua kan.. Lg satu maybe I dh bekerjaya.. Diorg kalau jumpa I pun x sangka I jd mcm ni.. So I percaya.. Time will heal anything..

Rate

1

Alhamdulillah ayah & arwah mak I tak begitu, ada juga keputusan & tindakan mereka yang kadang2 I adik beradik tak setuju, terguris hati etc, tapi I tetap anggap apa2 pun mereka tetap cuba buat yang terbaik untuk anak2.

I juga cuba supaya tak jadi mak yang toksik.

Arwah mak dulu selalu pesan bila kitorang dah beranak pinak: kita ni jangan sampai anak2 jadi benci kat kita. Gitu. Al Fatihah untuk mak.

Rate

1

Simpati dengan semua yang nasib tak baik mak2 atau bapak2 uols toksik. Kalau baca kat IIUMC tu memang banyak luahan2 anak2 yang pendam perasaan sebab mak bapak buat perangai. Paling sedih terpaksa black listed sebab mak bapak suruh buat loan, bukan emergency sangat pun cuma sebab nak beli kereta baru, reno rumah...hasilnya anak tanggung hutang yang tak perlu.

Tragedi sungguh bila mak bapak anggap beranak ni satu pelaburan, satu hari boleh tuai hasilnya. Padahal bukan ke tuhan bagi anak sebagai amanah? Untuk kita didik supaya jadi manusia berguna? Bukan untuk jadi fixed deposit kita.

Tak dinafikan anak2 wajib gembirakan mak bapak, tapi mak bapak jangan sampai seolah anak2 tu tak de perasaan.

Sebelum anak2 derhaka, entah2 mak bapak dah derhaka dulu.

Rate

1

Tu belum lagi mak bapak toksik sampai berperang dengan menantu. Sejenis kongker anak sampai menantu tu dipandang cam musuh.

Buat anak sendiri jadi serba salah, nak sebelah mak bapak atau nak sebelah pasangan.
Last2 anak2 bercerai tau pulak malu dengan jiran sekampung.

sufi^_^ replied at 12-7-2019 11:39 AM
Simpati dengan semua yang nasib tak baik mak2 atau bapak2 uols toksik. Kalau baca kat IIUMC tu meman ...

Hmm.. I pernah hampir adik bradik suh buat loan.. Sbb I kerja kerajaan.. Utk reno rumah mak.. Tapi I tepis leklok.. Bukan apa.. Lom wat loan sume janji akan byr bhgn masing2.. Tp better avoid sblm gado adik badik kan bila ada yg culas x bayar n janji tinggal janji..

Ada sekali tu depa adik badik pun duk suh mak slowtalk ngan I suh buat loan.. Last2 I gtaw mak segala utang piutang yg I tanggung selama ni.. Yelah diorg maybe tgk.. I gaji agak besar n stabil.. Diorg x tau mana nk byr personal loan.. Utang bljr.. Utang rumah.. Kete.. Etc.. So pastu xde bunyi dah.. Huhu..

Rate

1

Tragedi sungguh bila mak bapak anggap beranak ni satu pelaburan, satu hari boleh tuai hasilnya. Padahal bukan ke tuhan bagi anak sebagai amanah? Untuk kita didik supaya jadi manusia berguna? Bukan untuk jadi fixed deposit kita.

~~ yg ni pun ada gak.. Bila u dh kawen.. Ur parents ckp.. "Buat penat je aku bela anak aku.. Last2 org lain (menantu) yg senang.." i was just like.. seriously??.. Kenot brain..

jeruklimau replied at 12-7-2019 04:55 AM
Hmm.. I pernah hampir adik bradik suh buat loan.. Sbb I kerja kerajaan.. Utk reno rumah mak.. Tapi ...

Buat loan satu hal, ambik keta adik badik janji sambung bayar lagi satu.
Selagi boleh tepis, tepis laa. Ni semua boleh buat putus silaturahim kalu tak kena gaya.

Edited by Meiizu at 12-7-2019 03:13 PM
makkenits replied at 8-7-2019 11:13 AM
in my case, nak kata toksik tu bukanlah sesuatu yg tepat.. i know she means well tp aku sbg manusia  ...

mcm penah baca kat post lain..u takde open new thread kan?
cepatlah..carilah rumah lain, kali ni u memang kena memilih.
maaflah kalau u rasa i single tak layak  advise org kawin...
pindahlah... emosi u penting utk anak2..dah le u sakit ati, penat emosi mental dgn mak sendiri , jgn sampai anak2 plak sakit hati dgn situation mcm tu. diorang pun rasanya tak sabar nak hidup mcm dulu ada privacy..husband kata apa?

Adik beradik x rapat ni biasanya kalau menyakitkan hati anak emas..kalu anak emas nak apa2 ..kita sbgai adik ke kakak ke..kene layan. Jgn byk ckp...
Tu sbb meols x mo campur dgn adik beradik. Sbb takut salah ckp nnti anak emas kecik ati..kita yg kene sound oleh mak pak yg pilih kasih.