CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: shahirakay

REALITI KEHIDUPAN: IBU BAPA TOKSIK?

Edited by noor2 at 5-10-2019 09:03 AM

Moga kita menjadi ibubap yang terbaik untuk anak2 kita supaya menjadi contoh untuk anak2 kita menjadi ibu bapa yang terbaik juga....dan akan terlahir lah generasi manusia yang terbaik di masa akan datang. ..

Memang wujud ibu yg mengabaikan anak2 ni....yang pentingkan diri sendiri. ..dan ibu2 bapa yang sebegini lah yang mencipta generasi yang tidak sihat...dan biadap dan seterusnya mengabaikan.anak2 demi kepentingan diri semdiri. ..sepertimana ibu bapa itu sendiri. ..

noor2 replied at 5-10-2019 09:02 AM
Moga kita menjadi ibubap yang terbaik untuk anak2 kita supaya menjadi contoh untuk anak2 kita me ...

Mana yg lebih getir???menjadi ibu bapa yg baik, atau anak anak yg baik pada ibu bapa???

noor2 replied at 5-10-2019 08:43 AM

Berbuat baik pada ibu terutamanya is unconditional.......Tuhan tak berfirman utk kita berlaku serta berkata baik pada ibu selagi mana dia ibu yg baik sahaja kan???

What's your thot on this???

menakkautau replied at 5-10-2019 09:50 AM
Berbuat baik pada ibu terutamanya is unconditional.......Tuhan tak berfirman utk kita berlaku sert ...

Aku setuju 100% kata2 manak. ..X kira ibu bapa kita macam mana. .sebagai anak kita kena hormat ibu bapa. ..ni dah arahan Allah. ..dan  rasulullah....siapa kita untuk mengingkari suruhan Allah....

dahlamadah.. replied at 1-10-2019 04:22 PM
terbit rasa simpati bila membaca coretan sahabat-sahabat.. hanya yang merasa tahu erti sebenar mempu ...

tq momod Sasha

cmf_chipmunk replied at 18-9-2019 02:45 PM
Thanks kepada yang buka thread ni. Rupa-rupanya banyak kes yang tak sebulu dengan mak bapak sendiri  ...

hal mak - kurangkan komunikasi, elak berjumpa kalau tak perlu, jgn balik selalu...biar adik badik lain yg bagi perhatian kat dia ... sampai satu keadaan (kita pun taktau bila) , mak berlembut hati time tu jgn plak you keruhkan keadaan dgn berkeras. semoga u dapat jaga suami  & anak elok2. semoga Allah menetapkan hati you dgn suami hingga akhir hayat . semoga u tak ulang kesilapan mak.

Rate

1

Follow Us
ada pun thread ni.. tahun ni agak kritikal hub. me and my mom.. bbrp kali dah gaduh.. last time bulan lepas ingat nak jumpa la mana setazah nak mcm mengadu.. salu ngadu dgn hubby jer.. rasa dah tak tertahan sgt hati ni............. walaupun hubby selalu ckp, takpe kalau kita tegur mak kita, tp i mcm rasa berdosa sgt.. tp dlm hati sakit hati juga bila dah dibuat mcm2..

Rate

1

Meiizu replied at 7-10-2019 12:50 PM
hal mak - kurangkan komunikasi, elak berjumpa kalau tak perlu, jgn balik selalu...biar adik badik  ...

Btw I am male hehe.

Ok betul, kurangkan komunikasi dan hanya bercakap bila perlu. Dan sejak akhir2 ni i notice ada kesan sedikit2 walaupun tak lagi. My mum feel that i dah beberapa lama tak bersembang panjang with her. Sekarang ni apa2 saja perkara I will discuss dengan my father instead of mother. dan itu akan kurangkan sakit hati i pada my mum and do hope improve relationship.

Edited by Meiizu at 8-10-2019 01:59 PM
cmf_chipmunk replied at 8-10-2019 01:41 PM
Btw I am male hehe.

Ok betul, kurangkan komunikasi dan hanya bercakap bila perlu. Dan sejak ak ...

alamak...acctlly reply kat @bracebintang post #76 bukan you... tersalah tekan ke hapa..
jap jap i kena betulkan balik

bracebintang replied at 28-9-2019 10:06 AM
Antara benda yg paling buat aku jauh hati dengan parent sendiri, bila bertahun2 aku duduk umah dgn n ...

(note : sebelum ni ter reply komen salah kat orang lain)

hal mak - kurangkan komunikasi, elak berjumpa kalau tak perlu, jgn balik selalu...biar adik badik lain yg bagi perhatian kat dia ... sampai satu keadaan (kita pun taktau bila) , mak berlembut hati time tu jgn plak you keruhkan keadaan dgn berkeras. semoga u dapat jaga suami  & anak elok2. semoga Allah menetapkan hati you dgn suami hingga akhir hayat . semoga u tak ulang kesilapan mak.

Meiizu replied at 8-10-2019 01:58 PM
(note : sebelum ni ter reply komen salah kat orang lain)

dulu i ada buat mcm ni.. masa mula2 buat dulu tu nampak la mak berlembut (konon mcm berubah) tp tak lama ler..
makin lama makin cepat rebounce nya.. hmmmm lama2 tu malas la nak pk sgt walaupun ter pk la jugak.
tak larat la

bracebintang replied at 28-9-2019 10:06 AM
Antara benda yg paling buat aku jauh hati dengan parent sendiri, bila bertahun2 aku duduk umah dgn n ...

lebih kurang je kita ni brace. duit bulanan kita bg tak pernah miss.. pastu bila kita balik kampunh abis di ungkitnya mcm2.. duit rm40 utk keperluan ayah pon mintak kt kita jugak.. duit die x boleh sentuh langsung..... huhu..skrg kita block dr berhubung dgn mak kita. pedih sgt hati

nor_aini.s replied at 6-7-2019 10:36 AM
Thanks babe, insyaAllah aku kan ubah, sekarang, mmg dah xde mrh2 melainkan dia btl2 buat slh, tu p ...

Aku dlu mcm kau. Tp sebab aku renung balik apa salah anak aku. Dlu aku doa kt Allah bg aku ank. Knapa bila ada ank aku x hargai.

If aku marah ank aku, aku akn tarik nafas dalam2 lepastu aku akn duduk sama rata dengan ketinggian anak aku. Aku akan cakap “ baby, u x blh buat mcm ni sbb benda ni x btul. Aku akn explain klau dia bising, org x suka. Nnti org dh x nak kwan dgn dia. Then last aku akn ckp u know mommy love u right ? Then aku peluk dia. Sbb aku blkar dri kecik bila kau mrah, pukul, nnti budak2 lg x nak dgar ckap kau. Alhamdulillah ank aku each time aku buat mcm tu, dia fham n x buat salah dh. Ldg2 ada terlepas gak salah tp dia akn berhenti sndri n tgok kau then dia akn fham apa salah dia sndri. Kau try cara aku ni dlam sebulan tgok mmg akn ada perubahan inshallah

Rate

1

Edited by cmf_chipmunk at 25-10-2019 10:28 AM
dahlamadah.. replied at 1-10-2019 04:22 PM
terbit rasa simpati bila membaca coretan sahabat-sahabat.. hanya yang merasa tahu erti sebenar mempu ...

Bila kau cerita pasal ayah tak nak anak overshadow dia ni aku teringat kat ayah aku. Ego dia memang tinggi sebab nature dia sebelum ni sebagai anak manja pada nenek aku dan dia dikelilingi oleh anak-anak saudara yang sentiasa ikut cakap dia. jadi bila aku tahu pasal kisah ayah aku ni sedikit sebanyak aku faham kenapa ayah aku at one point tercabar dengan aku. Pernah ayah aku hantar whatsapp pasal anak kena taat pada ayah lepas balik dari rumah aku. Aku kekadang rasa sedih jugak bila ayah aku jadi macam ni. Mungkin dia tercabar sebab aku boleh berdikari dan ada keluarga yg baik. Ayah aku tengok seolah-olah aku ni telah 'mencabar' dia dan tidak bergantung harap pada dia. Kadang-kadang aku tak faham kenapa ayah 'tercabar' dengan anak lelaki dia ni yang dah berdikari. Mungkin dia rasa aku ni kena ikat betul2 dan tak lari dari dia. Tapi sebagai anak aku tetap treat ayah aku dengan baik walaupun terluka juga lah dengan tindakan dia masa kecil dan sekarang. kena banyak bersabar.

Bila aku baca threat ni aku rasa sedikit lega dn tenang.. sbb aku tau aku x sendiri.. aku x sendiri menghadapu konflik ini .. dan aku harap hal ini akan cepat selesai dan my mum akan berubah.. nak cerita, rasa mcm panjang sgt.. nnti la kalau aku rasa nak cerita aku cerita.. tp nak ckp, i used to be anak yg dgr ckp mak.. dan sgt rapat.. ( ayah x da mslh sgt). Tp bila aku dh mula rasa nak buat hal sndiri, dia igt aku marah dgn dia dan dia lancarkan perang dgn aku.. benda ni baru berlaku dlm sebulan mcm tu.. dn bila aku cuba berckp dgn dia, dia tinggi suara menyebabkan aku undur diri semula dn buat hal sndiri. Stress.. tp kena hadapi sbb aku baru pindh kerja balek kg dn duduk ruma parents.. doakan aku lembut hati dn sabar

Rate

1

Edited by bracebintang at 27-9-2022 02:09 PM

--deleted post--

Edited by bracebintang at 27-9-2022 02:08 PM

--deleted post--

cmf_chipmunk replied at 25-10-2019 10:27 AM
Bila kau cerita pasal ayah tak nak anak overshadow dia ni aku teringat kat ayah aku. Ego dia meman ...

no doubt, anak yg baik akan tetap hormat ibu bapa dia..cumanya benda ni makan dalam, lagi la kalau dah simpan lama.  ibu bapa takkan berubah, anak tu mmg kena banyak sabar.  betul kata ko.. tambah la pulak kalau ayah dah mmg berstatus boss dalam kerjaya dia, pencen pun mmg tetap akan ada ciri2 authoritative.   rasa ego dan tercabar tu hanya timbul pada ayah terhadap anak laki dia je.  ngan anak pompuan, ada soft spot yg sgt ketara.  then when it comes to cucu.. ckp pasal kebebasan utk memilih pulak.  didn't walk the talk.

bila ada perasaan mcm ni antara anak dan ayah.. anak tak boleh nak bercerita atau meluah perasaan sedangkan sepatutnya ayah boleh jadi teman pendengar.  bila masing-masing dah tua, dah terlambat utk kembalikan masa.. so, end up just lalui sisa-sisa hidup yg ada dgn cara terbaik.  jgn timbulkan masalah supaya tak sampai jadi pergaduhan dgn ibu bapa.  itu pun dah cukup baik.  

people say time heals but you can never mend broken feels

Rate

1

Edited by shahirakay at 10-9-2020 12:28 PM

post deleted

Rate

1

I feel the same way..I still have parents. my ayah okay je layanan sangat memuaskan. it's just my mom. idk why but her attitude is so toxic to me. macam2 dah buat kat i sampai i rasa dah taknak balik rumah selalu and call my mom. i know it sounds rude, tapi I dah tak boleh nak tahan dengan her attitude. layan i seolah olah i ni macam anak angkat. selalu rasa sedih tgk mak org lain layan anak dorang elok je. i dont want to tell what she did to me, but all I can say is she should not do what she did to me as i am her biological daughter. sekarang I dah jarang call tanya khabar. sbb i banyak terasa sangat dgn my mom. I love my parents so much but I think cukup lah I sayang dalam hati and kurangkan interact with my mom. Please tell me i'm not the only one yang ada toxic parents? I rasa sedih sangat bila fikir nasib i kena mcm ni. selalu doa mintak lembutkan hati my mom. cuma belum termakbul lagi

Rate

1