CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: natrahn

Kalau Sayang Kawan, Jangan Bagi Kawan Pinjam Duit!

ezacbee replied at 5-7-2019 11:56 AM
Kebanyakan kawan2 aku nak pinjam dlm RM50, dpt gaji bayar,katanya.
Sampai bertahun gaji masih xbaya ...

Ada gak kawan ni pinjam.rm100,pastu 50 takmau bayar
Jadi setiap.kali dia g jalan2 atau makan2 aku jd sakit hati
Cemana tu... susah weh nak ikhlas.. sbb dia tak minta maaf pun.. tak minta tangguh@minta halal pun

naktaugosip replied at 5-7-2019 02:14 PM
kadang-kadang kita jadi tak sampai hati x bagi kawan pinjam duit, bukan sangat pasal dia,tapi lebih  ...

Ko pulak pinjam dia.. ko ckp xde duit.. agak2 dia bayar tak

My jiran pinjam dr my hubby a few thousands juga.
I dah kata dgn my hubby jangan beri pinjam sebab bukan kenal sgt dgn jiran ni tapi my husbang kesian,.

Pinjam bulan nov 2018 and berjanji nak bayar end of jan. Dia kata pinjam kerana kerajaan hold duit di bbtp juta.

Malangnya, hingga hari ni dia belum bayar pun Kita pulak kena call and message idia tanya bila nak bayar.
The last one, janji nak bayar jun but now dah julai..

Ayah bgtau sedara pinjam bbrapa ribu utk rolling modal niaga.
hati dengar beliau yakin sedara tu akan pulang balik walau dah berapa purnama xde berita.
Iols nasehat pon xdela beliau dengar coz beliau sangatlah naif dan tulus hatinya tambahan pulak belum pernah didekati penyangak2 sebelum ni.
Ni dah terkena harap beliau amik iktibar la. Atau.. adakah sinar untuk beliau menerima kembali wang yg telah dipinjamkan beberapa purnama tu?
hell no

mase aku junior engineer dlu..meja aku sebelah dgn sorg senior engineer...gaji die confirm2 lebih 2kali ganda gaji aku...die staff permanent n aku staff contract walaupon dh 3 tahun kije situ.

so setiap kali dpt bonus..aku melopong je la sbb contract staff mmg x entitle. So mamat tu tiap kali dpt bonus die punye happy dok canang2 siap tny aku lg "eh ko dpt berapa bonus?" sedangkan die mmg tau yg aku x dpt apa2...mungkin die terlalu hepi smpi terlupe situasi aku

tp yg best nye..ade 1 masa tu die siap mntk hutang dgn aku RM500...janji within sebulan akan byr..last2 dekat 3bulan br setel..tu pn lepas aku push2 mane duit aku...

aku x smpi ati plak nk tny ke mana gaji die yg beso gedabak + bonus tu...cume aku husnuzon je la yg mcm org ckp "beso periuk beso la keraknya"...

dan aku bersyukur dgn gaji yg aku dpt still cukup utk aku sekeluarga...

kesimpulannye hidup la dalam range kemampuan sendiri dan sentiasa bersyukur dgn pemberian dari-Nya

Banunro replied at 5-7-2019 11:54 AM
Kalau bagi kawan pinjam tapi duit dari bank (buat loan atas nama kita), kira boleh tak?

Jangan jahanamkan diri sendiri , baik ko buat loan utk beli tanah ke emas ke nampak juga hasil tak sakit hati.

Tiada beban batu digalas - ingat ni

Follow Us
Ak ni ala2 introvert, kwn rapat x lebih 6 org kot, tp sebaik semua kwn ak jenis senang, xde kaki pinjam , klu dorg mkn selalu belanja. So pndai2 le pilih kwn.

Betul, baik bagi alasan untuk tak bagi pinjam dari bagi pinjam, tak bayar2 balik (nak2 lagi dah tahu perangai macamana kan), jadi gaduh lak kemudian hari

I halalkan je dengan ucapan dalam wassapnya  'semoga segala kebaikan yang u lakukan setara dengan hutang u, dapat kat I, kalau still tak cukup, segala kejahatan I yang setara dengan hutang u, dapat kat u'. Dia tak balas pun wassap I. Tapi, yang sadisnya dia gunakan ungkapan yang sama kepada kawan2 lain yang dia berhutang. Kawan2 gitahu. Alahai.....

Yang kawan pun tergepit sebab orang pun pinjam dia. Kesian kat orang kalau 100, 200 pun dia pinjam sana sini.

Tapi hutang adik beradik beza sikit. Itu memang ke arah halalan toiyaban ya.

Banunro replied at 5-7-2019 11:54 AM
Kalau bagi kawan pinjam tapi duit dari bank (buat loan atas nama kita), kira boleh tak?

aiyoo dik...

ini lagi bahaya..lebih baik ko suruh je dia pinjam dgn bank...

kalu sekali sekala x pe..kalu dah selalu..ermmm

kadang2 xnak bagi pinjam pon. tapi bile org dh buat muka kesian, perasaan serba slh tu pon bole wujud. dan tangan pon akan menghulur. huhu.

bagi akak, cukuplah sekali bagi pinjam kat orang yang sama tak bayar hutang. tak perlulah nak kesian-kesian. korang rasa dia peduli ke kat korang selama ni.

Kita tak tau bila kita susah dan kadangkala kita perlu pertolongan dari segi kewangan nih. Pelik boleh pulak setengah orang ni pinjam duit tak bayar balik... usaha la bayar balik...ansuran pun takpe..janji langsai..

Edited by msamyrazi at 8-7-2019 08:48 AM

i nak share gak . gara-gara pinjam duit nie lah persahabatan selama 12 tahun berkecai . kawan i nie mmg kaki pinjam duit ( tapi dia bayar lah siki-sikit) . so 1 day tu dia nak pinjam rm 100 ngan i . kes nya dia nak bawak adik dia pi klinik tak de cash kat tangan . so dengan bodohnya pi lah bank in atas dasar kesian . in a few months dia bayar. lepas a few months dia nak pinjam rm 100 for birthday mak dia. kebetulan  masa nie i mmg tengah sesak sebab kena servis kereta and etc . i pun cakap ngan dia  kalau rm 100 mmg i tak boleh bagi , tapi kalau rm 50 boleh lah bagi . eh ,, di maki nya macam-macam . terus dia putus kawan ngan i. memula tu sedih gak le, sebab i nie introvert . tapi lama -lama i pikir sampai bila i nie nak jadi atm machine dia .

Awal tahun lepas kawan kerja msg buat ayat sedih nak pinjam rm350. Katanya utk bayar sewa murah sbb duit dia hilang. Mula2 xbagi tapi dia punya merayu2 tu sampai kita jadi kesian. Last2 bagi jugak rm200. Lepas dapat tu janji dalam sebulan nak bayar tapi hampeh.
Mintak2 dapat lh jugak rm150. Tu pun sebab macam2 ayat dh bagi. Lagi rm50 dia bt senyap sampai sekarang. Nak halal memang x lah sbbnya dia bawak mulut dia kata aku yg hutang dgn dia & macam2 kata kt aku. Nasib badan dapat kawan gini

susah nak cakap sebab kawankan, tak tolong kang merajuk, ada sampai putus kawan,  xpun memburukkan kita ni pulaknya..dah dibagi pulak jenuh tebalkan muka memintak aje...sepatutnya sendiri mau ingatlah, time pinjam kemain merayu itu ini..dah dibagi pulak berjuta alasan...walaupun nilai pinjaman tu xla sampai beratus, tapi kalau dah atas dasar nak pinjam, kena bayarla..si pemberi pun nak guna duit jugak..

cukup sekali kena aku dh serik . sekian