CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: terataiku

[Idea] Sejauh mana amalan solat di kalangan masyarakat Islam

seribulan replied at 31-8-2019 06:03 PM
Copypaste pun biar bersumber sahih kan
Ada yang set alarm @ set waktu azan...peka bila masuk w ...

I ada app waktu solat yang boleh set alarm tiap kali masuk waktu. Memang membantu kan

Illayana replied at 31-8-2019 06:36 PM
Daku pn dlu bertatih tatih nk solat regularly di awal waktu. Idokler dr muda begitu. Hehe... Bil ...

Bestnya baca...tq awak. Plg best yang tak solat subuh tak diberkati hari tu...auww thanks ye

Gathering ka, cuti raya ka, raya haji ka, cuti umum ka, majlis kahwin ka, majlis doa selamat ka, kalau dah berjumpa, yang berkopiah pun ke laut dalam solatnya, yang jumudnya budaya kita yang muda mana boleh tegur orang tua, di anggap biadap,

Kemudian kita perempuan kena stay kat dapur, ada yang seharian tak mandi sebab nak siapkan makanan pagi, tgh hari & malam, asal lambat kena komplain, pekara yang paling saya tak suka, pinggan makan tak basuh sendiri,

Tiap tahun macam tu jua dekat rumah belah Abi saya, kalau saya ada family sendiri, dah jadi nenek nanti, tak solat aku sebat sorang2, bukan payah pun nak berjemaah kat ruang tamu, dia bila yang tua careless yang muda pon follow sekali,

Waktu mujarab, waktu elok berdoa,waktu lailatul qadar 10 malam terakhir Ramadhan, puasa 6, puasa arafah biasa memang selalu kena time cuti dan semua gathering, memang stress nak ibadah, waktu special pula tu, memang sgt2 merugikan.

Rate

1

Alhamdulillah berkahwin dgn lelaki yg familynye amat mmentingkan solat & jugak solat di awal waktu..so mmg akan tergerakla jugak..utk my side of family hmm agk sedih.. hnya mmpu berdoa aje la..

Rate

1

terataiku replied at 31-8-2019 05:43 PM
Saya teringat dulu di satu surau shopping mall di KL,saya dan kawan kawan solat.di depan kami ada so ...

di ofis saya..malah surrounding saya ada je ppuan tak bertudung..pkaian tidak sempurna tapi masih jaga solat.
saya selalu ingatkn diri saya..jgn sskali judge org seolah kita ni bagus. hati kita semua Allah yg pegang. Bila2 masa je Dia boleh bolak balikkan hati kita jd lbh teruk.
Selalu doakan org lain..dan doakan diri sendiri supaya hati kita kukuh dgn iman sampai bila2.
Orang solat atau tidak..tetap akan ada dugaan menimpa. cuma yg solat dgn sungguh2 tu mungkin hatinya lbh tenang bila hadapi masalah.

Rate

1

Iols jaga solat dari kecik lagi.tldh dwsa ni bila iols ada problem, iols jadik malas solat.mcam memberontak dgn tuhan.tapi bila iols takda problem,senang je nak solat complete 5 waktu.kenapa la dgn saya ni sis.btw masa iols ada problem tu,skip solat rasa bersalah dlm hati tu tapi abaikn dgn melalaikan diri dgn xtvt xda pekdah..lepas problem settle iols boleh solat dgn penuh pulak lepas tu smpi muncul lagi problem

Rate

1

Follow Us
vanillarexy replied at 30-8-2019 06:54 PM
Malu nak tanya sebab nampak pengkomen semua bagus2...tapi I nak tanya jugak la...

Apa tips uols n ...

Jangan malu2 sis... Kita kena usaha perbaiki diri kita setiap masa.

Sy rasa sis kena niat sungguh2.. Niat dalam hati "Aku nak bangun Subuh esok pagi... Bangunkan aku bila azan Subuh dah berkumandang".

Bila niat camtu, bermakna kita mintak pertolongan Allah untuk kejutkan kita. Meaning kita sungguh2 mintak padaNya untuk tolong kita yg tak sedor2 walaupun alarm berbunyi 1000x dah.

Moga berjaya sis! Tetapkan niat tuu. Di samping kunci alarm cam biasa.

Rate

1

aurorayasmeen replied at 2-9-2019 11:26 PM
Alhamdulillah berkahwin dgn lelaki yg familynye amat mmentingkan solat & jugak solat di awal waktu.. ...

Family terdekat saya pn ada yg tak solat.dah masuk 60 tp masih tak insaf.solat jumaat je . Kalau yg perempuan susah nk nampak dia bersolat.kita hanya mampu berdoa supaya mereka sedar suatu hari nanti

Solat mampu mencegah seseorang dari melakukan kemungkaran. Tapi berapa ramai yang solat tapi melakukan maksiat.kalau di ofis,selepas solat bergosip dan mengata.sedangkan semuanya solat tak tinggal.lagi teruk fitnah menfitnah sesama rakan sekerja.

Atau kita kena perhalusi kata kata solat mencegah kemungkaran. Mungkin solat yg tahap bagaimana barulah mencegah kemungkran

Rate

1

Paling mudah nak tgk sedara mara tinggal solat masa kenduri kahwin. Bkn sedara mara je, pasangan raja sehari pun ramai yg tinggal solat.

Waktu pukul 12-2 p.m. tu waktu plg ramai tetamu. Mak pak pengantin terutamanya tgh sibuk sambut tetamu. Apa yg sy perhatikan, kaum wanita lbh bnyk tggl solat berbanding kaum lelaki. Nak pulak yg dah mekap tebal..lagi la susah nak solat. Org lelaki ni lbh simple...tinggal nak solat dgn tak je.

Pasangan pengantin pun sama. Maklumla nak mekap pun makan masa at least 2 jam, baju pulak sarat manik labuci, ropol...dgn tiara atas kepala lagi. Lps bersanding, mkn berhadap...nak jumpa tetamu2 sedara mara yg dtg. Sedar tak sedar dah msk waktu asar.

Err...golongan retis bila attend majlis anugerah. Jln atas red karpet start dlm 8 mlm, pukul berapa bersiap? Saya musykil lak

Rate

1

terataiku replied at 3-9-2019 07:09 PM
Solat mampu mencegah seseorang dari melakukan kemungkaran. Tapi berapa ramai yang solat tapi melakuk ...

Ustaz sy pernah bgtau..jika org tu solat tp masih melakukan perkara mungkar, maksudnya solat tu ada kepincangan. Wallahua'lam

terataiku replied at 3-9-2019 07:04 PM
Family terdekat saya pn ada yg tak solat.dah masuk 60 tp masih tak insaf.solat jumaat je . Kalau y ...

Btul2..doa je la senjata kite..tp sedih jugak bile tgk mcm tu kn? Tp klu bdk kecik mudah nk dilentur lg..

vanillarexy replied at 31-8-2019 02:54 AM
Malu nak tanya sebab nampak pengkomen semua bagus2...tapi I nak tanya jugak la...

Apa tips uols n ...

My cara is tido jgn lewat dan psycho diri sendiri dgn fikir kalo aku xbangun solat esok kalo aku mati tiba2 confirm aku kna seksa. walaupun solat yg dibuat tu belum tentu sempurna tapi at least kita mencuba. huhuhu

Plus, DOA juga penting. Selain dari doa2 kita yg biasa tu mcm mintak panjang umur, murah rezeki semua tu, kita juga kena doa mintak allah dekatkan kita dengan org yg baik2 dan akan ajak kita ke syurga dan ajak kita solat. Maybe bila dh dekat dgn org2 mcm tu, kita akan lebih mudah utk solat walaupun mula2 maybe sebab kita segan dengan org tu tapi lama2 kita sendiri akan ikhlas buat utk Allah.

Rate

1

Apa tips uols n ...

Jgn memalu tau, i pun xbagus sgt, tp i share je sikit pengalaman i.

I dulu ms blm duk hostel, solat terjaga jugakla sebab duk dgn family, mama selalu bising, so wpun i memberontak, tetap solat lah jugak. Abah i pesan, kalo nnt duk luar pun solat jaga, u jaga solat, Allah jaga u. Insyallah yg jahat x ngikut.

Then i duk hostel, jauh dr fmly, over the sea, trus tunggang terbalik, kdg solat, kdg x tp start stress siapkan thesis, masa ni la, ya allah i rasa xde sape ble tlg melainkan Allah, time tu kesedaran sendiri utk jaga solat, jg hbgan dgn Allah, jg hbgn dgn manusia. Alhamdulillah Allah mudahkan byk urusan i.

Lepas siap thesis die mcm mula nk culas2 gak tapi i terbaca solat ni kalo kite malas, kite kena juga paksa buat, so i paksa diri i. Selalu i ckp, xmalu ke i ni, ms susah i cari Allah, Allah bantu, tp bila i dh senang, i xjaga solat i. I keep paksa, paksa, paksa, then lama2 alhamdulillah.

I paksa diri solat awal, i paksa diri utk rajin buang mekap utk solat bile keluar (ni antara reason byk tgal solat bila hangout sebab malas cuci muka).. Dlm tu i doa jugak supaya Allah jaga hati i, supaya hati i rasa tenang nk solat, supaya i xrasa solat ni nyusahkan i.

I pun xsempurna, tp bermula dgn paksa diri, n doa pd Allah byk2, slow2 berubah. Lgpn mama abah dh tua, kesian kt dorg.

Rate

1

Apa tips uols n ...

Ustazah pernah pesan, be4 tidur baca Al-fatihah, 3 qul, ayat Qursi dan doa tido then tepuk bantal 3 kali dengan niat Allah kejutkan kita bangun subuh ataupun solat mlm (qiamullail).

iols selalu buat dulu2 dan menjadi, tapi sekarang dah ada anak memang selalu tak dpt tidur lena pun. Jadi chances nak terlajak subuh tu tak ada. Melainkn mmg betul2 penat. Overslept sampai terlajak masuk office pun lambat.

Rate

1

Solat tiang agama.
Analoginya, tanpa tiang apa-apa pun akan rebah.

Pd hr hisab/hintung amalan kita nanti, Solat fardu akan dihisab/diperiksa terlebih dahulu. Jika kurang/tidak sempurna, maka akan dilihat amalan solat sunat. Barulah dihintung amalan-amalan yg lain. Bygkan jika amalan solat fardu dan solat sunat tak lulus. Adakah buku amalan lain akan dibuka? Tiangnya dah tiada, dimanakah tempat amalan lain itu di sangkut/disandarkan? Kemungkinannya mungkin ada.. kuasa Allah..cepat? Lambat?

In shaa Allah, jika kita tahu tak mampu dan jika kita tak mahu , kita rasa takut dan gerun menghadapi kesulitan pd hr hisab nanti, seorg diri tanpa bantuan org lain, hanya bergantung kpd amalan kita semata, kita akan solat, seboleh-bolehnya di awal waktu automatically.

Di samping berdoa, semoga kita mendapat syafaat drp junjungan kita Nabi Muhammad SAW. Ameen.

Rate

1

mamarock replied at 10-9-2019 11:34 PM
Solat tiang agama.
Analoginya, tanpa tiang apa-apa pun akan rebah.

Itulah betapa pentingnya solat dlm kehidupan kita. Bkn sahaja kehidupan di dunia,tapi yang paling penting kehidupan di alam sana.
Kdg kdg saya tertanya tanya  solat aku ni diterima ke tak. Rasa macam tak sebab solat pn payah nk khusyuk apatah lagi memahami maksud ayat.tu belum masuk solat yg di hujung waktu,solat yg tergesa gesa,solat tp buat cepat cepat sbb nk kena setelkan kerja..tapi Allah dah wajibkan solat,buat je sekadar termampu.tp dlm masa yg sama sentiasa perbaiki mana yg kurang.

Rate

1

Apa tips uols n ...

Tak usah malu sbb ianya proses pembelajaran melalui pengalaman hidup. Kalau bernasib baik, dapat family kuat basic agama dan mendidik dgn konsep menerapkan pemahaman, baguslah. Kalau dapat family yg kuat agama dgn  mengamalkan secara paksaan tanpa mendidik dgn kefahaman, kebiasannya anak-anak akan mejadi ‘biasa’ sprt family biasa ataupun lbh teruk drp itu disebabkan memberontak.

Akhirnya, walau drp jenis keluarga yg macamana pun asalnya kita semua, pergaulan dan pengalaman hidup yang memandu kita utk mencari ilmu ini. Untuk santapan rohani dan ketenangan jiwa. Tak kiralah agama apapun. Semua agama ada cara solatnya tersendiri. Kerana solat itu bermaksud doa sebenarnya. Utk ketenangan jiwa.  

Cuma dalam konteks agama Islam, solat kita ada 5 waktu sehari semalam. Dulu mama pun tak lah solat di awal waktu. Suka habiskan kerja dulu, dan solat zohor dekat-dekat dgn Asar. Senang sekali harung gi surau kan? Entah camna, mama terbaca article dlm satu journal ni mengenai biology clock (our body system) yg mana otak berfungsi mengikut waktu sekian sekian secara specific. Jd, mama setkan sekali waktu solat sbg satu parameter utk mama selesaikan tugasan. Cthnya, waktu 7 pg sehingga tgh hari berdasarkan article tersebut, elok utk pengiraan, diskusi, apa-apa aktiviti yg bukan bacaan ataupun memorising.. jd mama setkan aktivit ini sehingga waktu zohor. Selesai. Selepas zohor sehingga Asar, ada tugasan lain dan mesti selesai sebelum Asar. Camtulah. Jd solat sudah menjadi penanda aras kerja-kerja harian mama dan ianya amat efektif bg mama. Alhamdulillah. Solat kini sudah menjadi rutin di awal waktu.

Utk bgn  Subuh pula. Mam bernasib baik krn dididik sedari kecil bangun sblm subuh. Solat di awal waktu sblm masuk dapur bersama ibu. Pesan ayah mama, sblm tidur baca ayat qursi, Al Fatehah, 4 qul dan doa tidur. Niat bgn pg besok utk solat. In shaa Allah jadi. Cubalah.

Satu lg cerita ayah mama, kalau kita tak solat subuh, nanti dlm kubur akan diseksa oleh kala jengking yg amat besar dan bisa. Mungkin diingatkan sedari kecil, ada perasaan gerun, maka bangunlah kami adik beradik setiap subuh. Drp perasaan takut, lama- lama jd habit.

In shaa Allah, niat yg baik. Allah permudahkan.

Good Luck sis. All the best.

Rate

1

Alhamdulillah orang2 sekeliling saya mengutamakan solat. Solat ni nampak ringan tapi memang berat nak buat sebenarnya. Saya sendiri terkejut bila ada orang yang terpegun bila saya cakap solat 5 kali sehari, padahal benda tu adalah basic. Moga2 kita terus istiqamah dengan solat.

Tapi jangan pula herdik orang yang tak cukup solat. Ajak elok2. Lama2 diorang akan ikut. Saya pasti semua orang ada niat untuk sentiasa menjadi lebih baik.

Rate

1

selalu berazam taknak miss solat..
kadang2 lalai jugak..
bila miss solat rasa bersalah sangat..

kadang2 bila terjaga tengah malam rasa takut sungguh..
keadaan gelap.. sunyi.. terbayang dalam kubur nanti..

Rate

1