CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Modngengade

[Tempatan] Nuramanina 3 tahun teman ibu kais sampah demi kelansungan hidup

anony-mous replied at 14-10-2019 08:52 AM
Merancang la uols. Lepas yg 1st tu merancang siap2 . Kalau xkerja, boleh kerja atau ambik upah jg  ...

agree... so awak gi la take initiative mcm kita tulis td. ajar dia family planning bagai... thats why I said... its easy for us to say... if we cant do anything might as well shut up.

Peterpan17 replied at 14-10-2019 08:54 AM
Klu ko masuk fb syed azmi, ko tgk dia dgn grup dia byk buat campaign awareness. Tp ko tau apa masa ...

i agree dgn u Peter.. totaly. I ada dlm fb syed tu. I pun bengang parents esp melayu yg buat anak ramai ni. But my point is... how some of us komen tanpa ada rasa ehsan.. itu sahaja.

Peterpan17 replied at 14-10-2019 04:49 PM
stop membiak. pergi klinik gomen mcm kawan2 kat atas tulis. blh pil perancang free. Laki dia blh c ...

Lepas tu org suka ckp “kita xde kat tmpt dia” tp ive been there. Ada 1 masa mmg xde duit lgsg. Zero, tp ada hutang i nak kene setel in 1 year. Stress jgn ckp la klau xfikir pnjang masa tu nk je mntk along.

Masa tu jual la brg yg ada (so betul la dia jual brg tu) then masa yg sama buat 3 part time. Apa2 yg boleh bg duit la sng cerita.

Sbb kita pernah ada pd keadaan yg tertekan tu la, kita xmmpu sumbang duit tp i hrap dpt la sumbang utk org lain supaya please la kesian kan ank2. Tlg la dgr ckp nurse. Dkt grup mak mengandung tu bkn main sedap mengata nurse yg bg nasihat suruh merancang.

Then mcm u ckp suruh cari kerja rm10 perjam ke apa. I x rasa u org 1st yg suruh mesti dah ada tp xtau la kenapa diaorang ni xnk. Mgkin ada mslh kenderaan.

Sbb tu i xsentuh psl mak tu kerja ke x. Instead i tekankan xkesian ke ank2 tu? Tp ada yg doa bkn2, bola la ape la.

Hopefully kene balik dkt keluarga dekat diaorang. Masa tu biar dia tgk rengsa x dah nasihat mcm2 tp org xdgr

adila39 replied at 14-10-2019 04:57 PM
i agree dgn u Peter.. totaly. I ada dlm fb syed tu. I pun bengang parents esp melayu yg buat anak  ...

Sepatutnya siapa yg dekat disana perlu santuni famiily ni & ajar mereka. Aku done my part area dekat dgn aku. so kesimpulannya masyarakat melayu perlu diajar klu susah tu jgn beranak byk byk.

klu ko baca lg kat atas nun ramai yg ckp nurse klinik kerajaan akan advise ibu ibu ini kena guna pil perancang. tp depa tak mau. so mcm mana lg kita nak buat? letak parang kat leher mereka? kita tak blh tolong org yg tak mau tolong dirinya sendiri

adila39 replied at 14-10-2019 04:55 PM
agree... so awak gi la take initiative mcm kita tulis td. ajar dia family planning bagai... thats  ...

Sbb tu la tulis dkt sini supaya yg lain baca ambik perancang. Nk ckp dia buat apa? Dah too late dah. Nurse pon confirm2 dah pesan dkt dia

adila39 replied at 14-10-2019 04:57 PM
i agree dgn u Peter.. totaly. I ada dlm fb syed tu. I pun bengang parents esp melayu yg buat anak  ...

Jgn mudah ckp org xde ehsan if u xtau silap2 yg komen paling celupar tu yg paling kesian dgn ank2 hence the comments. Yg tu la menitik air mata sb ank tu komplen mcm lauk telur je.

Follow Us
Sayur murah ja. Kenapa tak makan sayur? Baik lagik makan sayur banding ayam busuk. Ko beli sebiji karot, cincang2, letak telur ngan garam jah buat telur dadar pon dah boleh feed ngkorang anak beranak sampai kenyang. Beras pon takda la mahal mana. Buat bubur. Ha. Makan ngan telur dadar karot. Kenyang jah.

Peterpan17 replied at 14-10-2019 04:54 PM
Klu ko masuk fb syed azmi, ko tgk dia dgn grup dia byk buat campaign awareness. Tp ko tau apa masa ...

I jujur ckp klau kat fb mmg taboo isu rancang anak ni. Sebut je psal ni, 1 menyokong 10 berbondong akan dtg dgn ucapan “ko hina tuhan” percaya la. Nnti keluar hadis xpercaya dgn rezeki Allah bla bla. Dan end up org yg byk nasihat psal rancang keluarga tu la yg byk tlg

Let say kita kesian kan mak ni, kita sumbang kan everything. Thn dpn, dpt ank lg, nak tanya la yg backup ni akan marah ke atau terus2 kesian ?

awanearisu replied at 14-10-2019 04:55 PM
Sebenarnya kita teringat kepada suatu episod majalah 3 yang kita tonton berkenaan seorang ibu yang ...

Sorry i was a bit emo bila dia highlight pasal ayam busuk & makan nasi telur ... tkde hina nya makan nasi telur hari2. Hina lagi makan daging hari2 (pandangan nutritionist) sbb penyumbang kpd obesiti/penyakit & daging pon lmbt  digest . To be on safe side, makan nasi+telur aje mmg solusi terbaik

anony-mous replied at 14-10-2019 05:00 PM
Lepas tu org suka ckp “kita xde kat tmpt dia” tp ive been there. Ada 1 masa mmg xde duit lgsg. Z ...

setuju. aku orang Sabah. Aku rasa orang semenanjung punya susah pun takkan rasa mcm mana kami Sabah Sarawak susah tahun 80 ke 90an. rumah kami takde api, takde air. semua kena buat sendiri. belajar guna lampu pelita. air kena angkat dari bawah bukit bawa ke atas. aku kecik2 umur 8 tahun dah kena angkat air. jalan kaki berkilometer pergi sekolah. pak aku buat mcm2 kerja yg halal asalkan mendatangkan duit. dia pernah masuk pertandingan melukis sebab hadiah pertama RM100. Jumlah yg besar pd masa tu. Bg aruah pak aku dan mak, biar depa tak mkn asal kami semua pergi sekolah. akak akak dan abang aku dah masuk usia remaja cari kerja part time utk byr yuran sekolah derang. aku msk umur 15 thn lepas sekolah pergi kerja part time juga. yuran SRP dgn SPM aku byr sendiri dgn gaji part time.
anak2 yg susah mcm kes yg bg baby minum air sirap tu ada tak bantu mak pak depa?? Atau membewak dirumah? bukan kecik lg dah umur 23 tahun. tu tulah, lbh suka meminta minta dr cari kerja yg nampak hina tp halal.

Peterpan17 replied at 14-10-2019 05:05 PM
setuju. aku orang Sabah. Aku rasa orang semenanjung punya susah pun takkan rasa mcm mana kami Saba ...

Betul. Kita ni lepas spm mak ayah ajar dah kerja part time. Org dlu2 punya susah pmr pon kerja lepas exam. Parent i rasanya boleh je lg tanggung after belajar but theyoll warn siap2 dah bekalan akan terputus lepas je belajar. 0 duit poket so masa tu kerja apa pon xkisah. Tp boleh tgk sdri la skg ni umur 18thn bawah ketiak mak.

anony-mous replied at 14-10-2019 05:05 PM
I jujur ckp klau kat fb mmg taboo isu rancang anak ni. Sebut je psal ni, 1 menyokong 10 berbondong ...

memang. para ustaz dan ustazah jadian pun kemain lagi hamun kita kata ko tak tau ke anak tu rezeki?? bla bla bla.

ko tengok kawan kawan schoolmate aku yg dr keluarga susah. bila mereka sendiri berkeluarga skrg, anak 2 atau 3 je sebab depa takut anak akan terabai bila terlalu byk. ini contoh org yg bijak. depa bukan orang kaya pun. org biasa biasa saja. tp boleh berfikiran jauh sebab sendiri sudah alami.

anony-mous replied at 14-10-2019 05:09 PM
Betul. Kita ni lepas spm mak ayah ajar dah kerja part time. Org dlu2 punya susah pmr pon kerja lep ...

aku belajar kat KL ni dapat schoolarship dari MARA. tp aku still kerja part time kat  Yaohan, kat Isetan. Yaohan kat mall depan PWTC tu dulu. skrg dah takde. aku tak nak minta minta duit lg dr ayah aku. dia pun dah kena tanggung adik adik yg lain lg. Kita sendiri ada rasa keinsafan. ini aku tengok, budak2 skrg, dah besar panjang pun asyik nak pau duit mak ayah. pdhal orang tua dahlah susah.

TravellingBear replied at 14-10-2019 05:05 PM
Sorry i was a bit emo bila dia highlight pasal ayam busuk & makan nasi telur ... tkde hina nya mak ...

Tak mengapalah kita faham sahaja dan hormati hak masing-masing untuk komen.

Komen asal kita pun dibuat kerana terlalu fokuskan kepada keperluan anak yang sakit tu. Makanan harian memang murah, tapi kita rasakan mungkin mereka ini dah mula terasa apabila bekalan susu khas itu yang tak tertampung. Lebih-lebih lagi anak kedua dan ketiga semakin membesar. Barangkali kadar penyusuan juga menjadi semakin tinggi.

Bab ayam busuk itu nampak seperti sengaja dilebihkan. Mungkin la ada sekali sahaja agaknya masa mereka betul-betul kesempitan. Biasalah kehidupan, ada pasang surut.

Peritnya baca. Semoga murah rezeki family sheols

Peterpan17 replied at 14-10-2019 05:11 PM
aku belajar kat KL ni dapat schoolarship dari MARA. tp aku still kerja part time kat  Yaohan, kat  ...

Hidup di era yaohan sahsah la veteran

Peterpan17 replied at 14-10-2019 05:11 PM
aku belajar kat KL ni dapat schoolarship dari MARA. tp aku still kerja part time kat  Yaohan, kat  ...

TravellingBear replied at 14-10-2019 05:13 PM

aku mmg veteran. so yg dok mengata aku tak tau susah orang tu boleh terjun lombong. aku rasa klu orang yg mengata tu ikut aku balik hidup zaman susah kat Sabah, mau menangis nangis raung minta balik ke sememanjung. psl tu aku paling marah dgn manusia yg hidup kufur nikmat. nak lg bab makan. suka bazir makanan. mmg aku ketuk kepala orang yg suka bazir makanan.

Modngengade replied at 14-10-2019 04:40 PM
yg mencerca family ni..mudah2 suatu hari nanti mendapat CASH...amin

Aaminn......

Dalam isu ini, kasihan paling tinggi kita jatuh kepada anak sulung. Menjadi dewasa secara terpaksa. Moga Allah lindungi beliau sentiasa. Seram juga baca kecil-kecil dah rajin keluar ikut ibu cari barang kitar semula. Bosan pun ya agaknya kerana duduk terperap di rumah tak seperti anak-anak kecil lain.