CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 12325|Reply: 161

Idea sedekah angpa

Post time 19-10-2019 05:53 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Edited by sarah82 at 13-11-2019 02:51 PM

Memandangkan aku bukan seorg yg berduit sgt.. Hahahahaa.. Aku suka memikirkan cara2 sedekah/bagi balik pada masyarakat yg memerlukan tanpa menggunakan wang.. Kadang2 tenaga yg kita hulurkan lebih bermakna kan.

Antara idea aku dpt masa lepak makan dan tido di wad kelas 3 HSB adalah 1/2 hari rehat utk para penjaga pesakit.. Jaga org sakit terutamanya di wad2 sgt memenatkan.. Bygkan tido tak cukup.. Celah bedah tu pesakit pulak manja.. Mmg penat.. Jadi idea aku adalah hari Jumaat setiap bulan, aku dan pekerja (masa dpt idea ni aku berangan aku dah establish pusat mengasuh aku) akan pergi ke wad yg dipilih utk ganti para penjaga menjaga pesakit.. Jadi kami akan lap badan, cuci berak dan jaga keperluan pesakit utk 1/2 hari tu.. Manakala penjaga2 boleh la bersenang lenang melepaskan rehat walaupun hanya 1/2 hari.

Idea aku yg kedua pulak, aku nampak kepentingan mesin basuh dan pengering bergerak di hospital kerajaan.. Tempat ampaian yg disediakan utk penjaga bukan la besar mana dan wad kadang2 guna sebagai stor. Dan bukan semua org berkemampuan nak pi dobi DYI.. Aku faham duit cukup2 utk kegunaan di wad. Dengan adanya mesin basuh dan pengering bergerak sekurang-kurangnya dpt membantu penjaga pakai baju yg bersih dan wangi.

Jom kongsi idea sedekah kat thread ni.. Mana tau kita semua boleh guna.

Update 13 Nov 2019.

Projek ni asalnya utk SPM.. Ingatkan SPM bermula hjg Nov mcm dolo2..rupanya aku silap tarikh jadual SPM.. Jadi dari asal projek sedekah SPM.. Tukar ke projek buka sekolah 2020. Aku hanya mampu sedekahkan alat tulis utk kegunaan pelajar2...

Dan mod kalau thread ni tak sesuai kat bod ni, sy minta agar dipindahkan ke bod yg sesuai.. Tq moddd

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

Rate

1

cmne dobi basuh pengering bergerak tu buat? sorry blur.

CiliPadiSedap replied at 19-10-2019 06:13 PM
cmne dobi basuh pengering bergerak tu buat? sorry blur.

Mcm ni kaka cilipadi.. Masa dpt idea ni.. Tak tau lagi tentang kewujudan mobile washing machine for homeless.. Sy terfikir utk buat kat kedah.. Khas utk kegunaan penjaga2 pesakit di hospital Sultanah Bahiyah

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

Sedekah ni kalau pada saya ada 6 macam :

1) Sedekah wang
2) Masa
3) Tenaga
4) ilmu
5) barang
6) doa

Tapi kalau dalam kapasiti pekerjaan TT saya tak tau macam mana nak cakap, sebab saya bukan dalam industri hospitaliti, apa pun saya tak tau.

Rate

1

MenteriWanita replied at 19-10-2019 06:37 PM
Sedekah ni kalau pada saya ada 6 macam :

1) Sedekah wang

Bagi sy.. Sedekah wang la.. Jaga org sakit yg lama.. Memenatkan.. Jadi sy rasa sekali sekali.. Bagi la penjaga ada rasa "ME TIME"..org lain ambik alih 2-3 jam..

siapa tanggung a to z? duit sis? or CSR korporate? kalau duit sis janganlah. kalau CSR korporate yes ok je.  csr - karparat social responsibility

instead buat portable machine, why not pinjam vans ambulans buat CSR cari kedai dobi untuk basuhkan semua baju pada harga diskaun price.  minta owner kedai dobi buat csr.

portable machine idea ok, tetapi mereka kt hospital bukannya nak baju tu cepat depan mata, mereka nak selesa baju boleh pakai semula. kos nak beli nak maintance satu hal.

kalau nak lg ok cari korporat yang ada fund untuk csr, sewa dua tiga rumah, sediakan mesin basuh untuk basuh dan dryer. cmtu lagi jimat kos.

kat kedah ni ada orang kaya2 bagi duduk hostel rumah. pernah keluar newspaper. tak ingat surat khabar apa?

Rate

1

Follow Us
sarah82 replied at 19-10-2019 06:55 PM
Bagi sy.. Sedekah wang la.. Jaga org sakit yg lama.. Memenatkan.. Jadi sy rasa sekali sekali.. Bag ...

Faham2, sedekah tenaga lah dalam 2,3 jam gitu, niat ja dah dapat pahala, apatah lagi buat yer dak, semoga konsisten ya dan selalu dilimpahkan kurnia, small step kaedahnya tapi kalau ikhlas big reward.

CiliPadiSedap replied at 19-10-2019 06:55 PM
siapa tanggung a to z? duit sis? or CSR korporate? kalau duit sis janganlah. kalau CSR korporate yes ...

Nanti sy cari ttg hostel ni.. Yezaa.. Betul.. Kalau ada rumah utk basuh baju..lebih jimat selain boleh basuh baju penjaga pesakit yg lebih byk. Kutip seminggu sekali.. Label ikut katil pesakit dan wad.

MenteriWanita replied at 19-10-2019 06:59 PM
Faham2, sedekah tenaga lah dalam 2,3 jam gitu, niat ja dah dapat pahala, apatah lagi buat yer dak, ...

Baru plan..tak jalankan lagi.. Kongsi kat sini.. Mana tau ada student ka nak buat kebajikan boleh guna idea ni.

Skrg yg berjalan adalah sedekah pampers dewasa. Semoga sy konsisten antar pampers dewasa kat wad 4B hsb.

iols takde idea untuk buat csr begini, bz doakan orang je..

lil_honey replied at 21-10-2019 08:14 AM
iols takde idea untuk buat csr begini, bz doakan orang je..

Dpt idea sbb selalu tido hospital mod..selain pampers ada 1 lagi idea nak buat.. Tunggu bahan sampai.. Nanti sy post kat sini.

sarah82 replied at 21-10-2019 08:16 AM
Dpt idea sbb selalu tido hospital mod..selain pampers ada 1 lagi idea nak buat.. Tunggu bahan samp ...

sonoknya sarah.
aku kalau dekat ngan ko, mmg aku joint ko buat kebajikan camni.
aku ingat lagi masa dulu kelantan pahang kan ada banjir besar tu..hah..aku jadi volunteer kat sana. co. aku antar.
menolong org ssh ni..rasa macam nikmat tak terhingga. bkn pahala pon kita kejar or apa..tapi macam puas, kan..
sekarang ni teringin aku nak joint gitu..sukarelawan..tapi mcm takde je..

Rate

1

yuki812 replied at 21-10-2019 12:30 PM
sonoknya sarah.
aku ingat lagi m ...

Ha.. Bukan nak pahala.. Just rasa happy bila tgk org lain tak lalui rasa x ada duit beli pampers mcm sy lalui.. Hahaha..

Ni dok kira bajet nak beli alatan menulis utk hantar ke sebuah sekolah area kodiang bagi kegunaan budak2 spm

yuki812 replied at 21-10-2019 04:30 PM
sonoknya sarah.
aku ingat lagi m ...

dia macam satu nikmat kepuasan, seronok tgk orang happy dengan bantuan kita. tak mintak apa2 pun, cume nak ringan kan beban mereka.

lil_honey replied at 21-10-2019 02:49 PM
dia macam satu nikmat kepuasan, seronok tgk orang happy dengan bantuan kita. tak mintak apa2 pun,  ...

ye sis. takat sedekah biasa tu normal. tapi ni kira sedekah tenaga berbentuk kemanusiaan tu lain kepuasaannya. mmg guna kederat sungguh time tu. ada je ikut co. punya csr program..tapi biasa tuk program anak yatim.

Sedia perkhidmatan pengangkutan pergi balik ke rumah penjaga pun boleh jugak. Ambil la jarak tak lebih 50km ke ikut daerah ke. Isnin sini, selasa situ, rabu sinun.

Sedekah makanan untuk penjaga pun ok. Bagi makan sedap2.

Lagi2 yang duduk ward kelas 3@4. Kebanyakannya mereka ni bukan jenis berduit.
Kadang2 beli makanan kongsi 2-3orang. Nak balik kerumah pun kira2 lagi duit yg ada, xcukup tambang tidur la mana2.

Rate

1

TerataiMelur02 replied at 21-10-2019 10:02 PM
Sedia perkhidmatan pengangkutan pergi balik ke rumah penjaga pun boleh jugak. Ambil la jarak tak leb ...

Betul... Kelas ke3 mmg marhein mcm sy.. Sbb tu dok fikir cara utk happy kan depa.

sarah82 replied at 21-10-2019 10:40 PM
Betul... Kelas ke3 mmg marhein mcm sy.. Sbb tu dok fikir cara utk happy kan depa.

Perit sangat.. I bg idea tu pun berdasarkan pengalaman sendiri.
Ingat lagi dulu kecik2 ayah bawa tengok mak kat hospital sebab dah seminggu x jumpa, nangis2 nak jumpa mak. masa tu mak i melahirkan adik ke3. Ada komplikasi sikit.

Lepas tu nak makan ayah x cukup duit beli la mee goreng kosong makan bertiga ngn ayah, adik. Lepas tu bermalam kt tepi2 bangunan hospital b'alaskan kotak sbb x cukup duit nak balik. 2malam jugak kot. Lusanya gaji baru dapat balik rumah.

TerataiMelur02 replied at 21-10-2019 10:53 PM
Perit sangat.. I bg idea tu pun berdasarkan pengalaman sendiri.
Ingat lagi dulu kecik2 ayah bawa ...

Yap.. Sbb tu idea ni sy tumpukan pada penjaga kelas ke3

sarah82 replied at 21-10-2019 10:56 PM
Yap.. Sbb tu idea ni sy tumpukan pada penjaga kelas ke3

Semoga terlaksana dan d permudahkan semua impian you untuk membantu d sana.. You dah ada niat begini pun berganda2 pahala, apatah lagi bila terlaksana kelak.