CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: admin9

Pernah jadi mangsa 'body shaming' sampai rasa putus asa dalam hidup?

kurus tinggi.
orang panggil bini popeye la fido dido (7up punya kartun) la

kosser nak down.  

Betul, aku dari kecik kena dengan adik beradik aku. Dah masuk SBP, cikgu2 pulak sambung depan kawan2 sekelas. Nak kata aku gemuk takde pulak, kalau tak mesti dah kene ejek dengan member sekolah. Kesudahannya, aku jadi seorang yang pemalu dan takde keyakinan. Hahaha..

Aku skang gemok n muka pon x se licin dulu.. Tp so far, x der lah kena body shaming, kecuali kutuk mengutuk gurau2 sesama family n kawan rapat... Tp yg selalu buat aku stress, bila org Tanya pasal kawen, or kenapa aku x nk carik keje tetap.. pastu soalan tu mcm menghina..
Aku x der keje ttp, aku mampu LG hidup dgn aman..

Saya pernah masa sekolah rendah darjah 3. Budak2 lagi tapi dah pandai.. budak sekelas saya tuh cakap dkt saya masa tgh rehat ramai2... dia cakap "kenapa hidung kau kemek?" Spontan saya jawab "Tuhan yg ciptakan" pastu kawan meolls cakap "eee tak baik"... Alhamdulillah meolls dpt suami hidung helok terletak, budak yg cakap meolls hidung kemek tuh, anak2 dia hidung umpama dilenyek roll... tulah mengata aku lagi...

Skrg aku selalu kena body shaming kat office..

Dulu masa bujang aku kurus. Tp masa tu aku jenis x penah pun tahu berat aku brp..
Tambah2 org asyik ckp aku kurus melayang2..

Bila da kawin dan masuk 4 series badan aku naik 10kg .. which is aku rasa x dela gemuk sgt..cuma plum2 je .. itupun brp ramai org asyik bodyshaming aku kata dah gemukla.. dah berisi la ..ishhh rimasla aku ...

Zaman kat sekolah dl, aku tersedar aku ni hitam ms form 5. Aku byk msk aktiviti sbb aku pulun habis nk bykkn sijil. Aku gelap sampai jiran rumah aku cakap aku 'anak ke#=?/'. Dah aku masuk pertandingan kawad kaki, olahraga, netball etc. Rsnya tak gelap ke? Pernah aku tak masuk sekolah 2 minggu disebabkan sibuk kat stadium dan at the same time sekolah aku jd tuan rumah MSSD. Bln 7, stop everything dan fokus SPM.

Tak dinafikan sbb mulut mak cik tu aku tak yakin psl rupa paras aku. So, aku mmg xde bf ms kat sekolah pun even ade je yg suka, bg aku ms tu zaman keliru. Yela dah kena bash mcm tu tp ade pulak org lain yg suka. Then, cuti SPM cerah blk sampai la skrg.

Follow Us
Edited by kimsa-ra at 3-11-2019 05:55 PM

I putih pasal kulit tu xde la org kutuk..dlu berat maintain 48 kg lpstu hbs study naik 54 cmtu iols usaha la turunkn berat 48 tp jd 40 so masa msk keje berat 40 lps tu keje dlm ni asyk mkn pnh cecah 56 kg baru ni..igtkn nk turunkn blk 10 kg baru 500g je turun.
Disebabkn dh msk 3 series org asyk tnya bila nk kahwin..depa yg tnya tu tanggung iols ke selama ni
Yg colleague iols sorg tu dh kahwin tp motif asyk jeles dgn iols..gaji semua sama..ada antara baju kurung iols ketat sikit sbb ikut size body lama mulut puaka dia tnya ngandung ke depan colleagues laki2 iols pulak
Tp ramai je puji iols makin cantk xtau la sbb bdn naik kot so pipi nmpk penuh..tu yg malaih nk turun berat tu sbb sorg je pon si dengki tu

yes sejak lahiriah iols berkulit gelap tak mcm adik beradik,even keluarga kandung gelakkan kulit iols ,anatara nama iols dipanggil dayang nandung,alagapas,kajol,negro.sampai remaja kot orang sekeliling gelakkan,dari family,kawan2,saudara even sedara makcik kantin. sampai iols jadi pemalu pendiam. dh dewasa iols tak gelap dah tapi takla putih mcm adira. org kampung tanya balik eh ko kan dulu hitam.

aku penah je diejek bantut, pendek, hidung kembang masa sekolah dulu... mmg sakit hati tp aku pendam and tak penah cerita pape pon kat parents.. tp setiap malam aku menangis mgenangkan nasib diri..but now still terima dgn ejekan kopek besar, gemuk mcm babi..but yg bodyshaming aku lebih teruk sifat fizikalnya.. malah xlaku dpn lelaki .. hahahha

Selalu kena sebab muka saya x licin, ada lubang parut jerawat dan still ada jerawat yg aktif.. paling pernah kena yg saya x blh lupa masa satu kursus tu, penceramah tu tegur masa tgh dia dok bg talk tu, eee teruknyaa mukaa x pakai cuci muka ke, tgk i rajin jaga muka tu yg licin je... i diammm je dgr, ada kwn lain pon bengang bila dia ckp mcm tu...

Kawan I suka merendahkan diri dia sendiri. Selalu ckp lelaki tak suka perempuan gemuk. So dia rasa down nak kawan dgn lelaki sbb dia rasa lelaki taknak kat dia sbb dia gemuk. Jenuh dah nasihat, tapi gitulah mindset dia.

mmg sentiasa disisih dan didiskriminasi sbb rupa lagi2 masa zaman sekolah menengah dulu

Tak pernah. Sbb aku x tkesan ngan kata2 org. Kita kena ada self respect yg tinggi. Kalau x mmg sng sgtlah org buli kita

Dulu gemuk Dan hitam Tapi takda sapa nak mengata sebab budak cerdik pandai

L211 replied at 4-11-2019 03:39 PM
aku penah je diejek bantut, pendek, hidung kembang masa sekolah dulu... mmg sakit hati tp aku pendam ...

Kopek besar tu aset ok.pedulikan org gila suka body shaming tu!

epis replied at 5-11-2019 07:39 AM
Selalu kena sebab muka saya x licin, ada lubang parut jerawat dan still ada jerawat yg aktif.. palin ...

Kejinya penceramah tu.kalau ada borang maklum balas tenyehhh komen yg penceramah ni mulut hangsuang..tak layak bg ceramah!

cahaya_emily replied at 8-11-2019 02:49 PM
Kejinya penceramah tu.kalau ada borang maklum balas tenyehhh komen yg penceramah ni mulut hangsuan ...

Huhu... sampai sesi ldk dgn dia i mmg xde mood, bt xtau je...

pernah kena masa sek dulu. macam2 gelaran sebab aku tak cantik macam kawan2 yang lain. sedih memanglah sedih. membesar dengan rasa rendah diri yang teramat sangat. dah la tak berapa pandai, rupa pulak buruk. malu sangat nak bergaul dengan orang.

cahaya_emily replied at 8-11-2019 02:48 PM
Kopek besar tu aset ok.pedulikan org gila suka body shaming tu!

memang aset nok tp ya allah klu smpai ckp kuat & ketawakn aku dpn public dgn ada vip vvip.. malu weh.. tp xpe laa aku bserah pd Allah je..nk bls xblh nnt kata kurang ajar

Tak pernah kena. Tapi remaja dulu memang selalu rasa insecure dengan diri sendiri. Bab fizikal ni tak kesah sangat, tapi aiols dulu family sederhana. Tak kaya. Waktu masuk U pun parents tak mampu lagi beli kereta. Tapi semua tu takde masalah pun bagi aiols.

Tapi time sekolah pernah sekali ada kawan tu tanya, dia baru tau aiols duk mana. Soalan dia:
Macamana kau boleh duk dalam rumah kecik camtu? Muat ke?

Rumah aiols perumahan yg rumah awam kos rendah 2 bilik tidur tu. Tapi time tu dah upgrade 3 bilik tidur. Elok ngam kitorang 4 beradik, 2 laki 2 pompuan. So ada bilik parents, bilik anak pompuan n bilik anak laki.

Waktu tu terkesima gak kawan tu cakap camtu, tapi kawan-kawan yg lain semua bekap aiols. Cakap apsal ko cakap camtu. Ai guess setengah orang mmg had it easy, so bila bercakap tu dia tak perasan dia lukakan hati orang lain