CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: wds

Brape bnyk commision 3rd party company marketing ambil?.

yuki812 replied at 11-11-2019 06:37 PM
Option 1 tu lbh menguntungkan sbenarnya.Option 2 lbh pd min kan kerugian.  Perkiraan aku lah yg ma ...

Option 1 tu aku rugi sebenarnya sbb co ni nak buat harga pakej sendiri ikut gred strata JMB ni. Siap ada free trial 6 bulan utk JMB. Terkejut jugak aku. Majoriti strata gred kat Malaysia ni jenis low cost dan yang low cost ni la bnyk unit sampai satu bangunan ada 600 unit tp co nak caj RM300 sbln. Jadi aku hanya dapat 120 sbln. Sedangkan option 2 aku boleh dapat 240 sbln. Semakin bnyk unit satu JMB semakin bnyk server resouces akan digunakan. Aku kena amik kira la bab processor, ram, storage, bandwidth yang pihak JMB guna.

Maklumat hidup tu sudah tentu la kena tp bab nak deal dgn third party ni la risiko. Orang yg pandai marketing diorang hebat bab2 manipulasi ni. Sbb tu diorang ni boleh sembang gempak padahal orang mcm aku ni biasa2 je. Tak pasal2 aku jadi mangsa. Programer ni mmg otak power tp bab2 lain ada perkara yang programmer lemah mcm marketing. Bila ko bersembang dgn budak programmer ni mesti ko bosan sbb programmer ni lebih bnyk diam daripada bercakap sbb otak dia duk pikir pasal coding. Serabut kepala hari2.

Cuba ko google JMB/JMC. Nt ko akan dpt bnyk maklumat pasal ni. Masa mula2 aku build sistem ni, aku direct deal dgn pihak JMB. Mereka la yang contact aku bila nampak iklan kepakaran aku kat internet. Diorang bagi aku reports yang diorang dah buat dalam bentuk manual, aku pun analisis la reports tu. Mcm mn boleh output gitu dan module mana terlibat utk menghasilkan sesuatu report. Sebulan 2-3 kali gak aku meeting dgn diorang ni masa mula2 nak build sistem ni sbb aku kena tunjuk hasil development dekat diorang dari masa ke semasa.

Bila basic sistem dah siap, mereka pun guna. So dari situ lah aku nampak lagi jelas apa module/report lagi aku perlu tambah apabila client aku request. Sistem aku pun upgradelah dari masa ke semasa asalkan diorang happy dan bayaran diorang dekat aku pun cantik setiap bulan.

Programmer ni semua jenis sistem boleh buat tp diorang kena ada orang yang boleh guides. Contohnya aku programmer tak tahu accounting dan ko lak mahir selok belok accounting system tp ko tak tahu coding. Bila aku dan ko bekerjasama pasti boleh menghasilkan sistem power.

wds replied at 11-11-2019 08:16 PM
Option 1 tu aku rugi sebenarnya sbb co ni nak buat harga pakej sendiri ikut gred strata JMB ni. Si ...

actually baru ptg tadi kat ofis aku explore tul system ko..refer pd link yg ko bagi. so aku reply sblm ni base pd pengalaman aku..dan info yg ko bg..aku kira2 gitu. tu kalau ko perasan aku ada tanya rumah tu apa. hehehe. time cuti ko..mind  aku pon rehat lah..santai2 je. ni dah stat keje..

aku tak tau in detail option 1 tu. tp biasa kalau ikut percent..akan lg untung..maybe gak ikut strategi yg camne lah. biasa bila lbh untung..maknanya strategi yg high risk. skali rugi..mmg rugi..kalau untung..ko mmg untung. kena pandai kira juga. kena tau deal camne. sure ada hidden cost tu..selain dr cost2 yg kita nmpk cam salary staff sume.

ok je..better ikut option 2..tak yah serabut. proceed je ikut kiraan ko lah. mcm system yg dpmnt aku guna..ada ko terangkan tu lah. tul lah tu..mmg whole system kami yg punya..sume idea kami..developer hanya ikut je features yg kami nak. ye..developer kena dtg kat ofis kami buat kerja. ada 2 org. tak leh remote dr ofis diorg. system tu setahun sbnarnya plan..buat skit2..ada discussion. budget pon satu hal gak. cuma 2 bln terakhir tu kira hit yg last lah..mcm final phase. total setahun tu yg accumulate cecah 6 angka. payment by phase gak. kami guna SAP..dan satu lg yg kami build sendiri lah ni..purchasing..customer kami worldwide.

mmg..tgk diorg buat keje..senyap je. ckp ngn aku pon slow. aku nk tanya2 sgt pon..ntah lah. bkn keje aku 24 jam monitor bnda ni. aku ada kenalan it..pon sepesen camni. kalau dia hilang..aku ckp, tu dia kat gua..hehe.
cuma aku terfikir..time by time mcm2 system ada..kalau dulu..account guna UBS..15  thn lps kot..skrg kami dah tak guna dah. mcm2 lah..ada as400..ntah..byk aku dah lupa. so..ko kena fikir cara nk maintain supaya lbh competetive dan leh bersaing..kalau tak, rugi lah kan.

wds replied at 9-11-2019 04:20 PM
Aku bukan jual sistem. Aku bekerjasama dgn Co carikan client utk sewa sistem aku yang dah siap ni. ...

Aku mmg org I.T aku ajar kau. kau ingat sejarah Microsoft jual O.S pada IBM?. .syarijqt IBM beli O.S tu harga usd 70k kalau tak salah. tapi si bill gates pergi open jugak pada company lain. IBM tak boleh salahkan B.gates sebabnya takde agreement kata x leh jual. so dia jual la pada compaq dan brand lain.

cuba review blik agreement tu. ada tak clause kata " u cant sell or lease" pada company lain? kalau takde mereka mungkin terlupa ini peluang terbaik my pren. just accept that offer. dalam 1 tahun tu perhati mereka keje macam mana. copy habis pastu buat sendirik punya 100%.