CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Boomibulat

[Dunia] Tiga warga Malaysia maut kemalangan di NZ

Siannyaaa
Takziah

dineo replied at 8-12-2019 01:20 AM
Byk pulak kes org malaysia di suruh balik
Huhuhuhu

Sbb ore mesia suka short cut or langgar rule..

Selfish.. Pikir diri sendiri sajer.. Termasuk parking bersepah.. Terutamanya motor kapcai..

Sbb itu normal bila wat kat mesia..

Bila berlaku tragedi..

Play victim.. Mintak simpati..

Agaknya lepas ni NZ akan kuar undang2 baru ttg tatacara memandu di nz..

Padahal undang2 aka sistem pemanduan di nz dah ok.. X banyak kes eksiden kat sana..

Kesian driver lori tu..

Agaknya dia trauma jugak

Salam takziah..

Salam Takziah. semoga yg selamat akan terus tabah.

Just nak tegur, adik adik ni semua tulis bukan main lagi. Jangan assume.. wlu pun kesilapan sendiri mandu x cermat diam sahaja. Kita boleh agak ke tindakan kita ot refleks spontan kita pada sesuatu keadaan dan situasi tu? selain memandu, rakyat Malaysia juga ada satu sikap yg teruk dan buruk kalau komen mengalahkan lawyer.. serba tau sahaja. Macamla tuhan x boleh balikkan keadaan tu kat org yg sombong komen. At least hormatla.. salah ke apa diam sahaja esp mereka yg tiada dah. X guna nak dibahaskan.

envy orang yang travel kemudian berani drive
dekat unfamiliar road...

Follow Us
adila39 replied at 8-12-2019 07:51 AM

Just nak tegur, adik adik ni semua tulis bukan ...

Dah mai sorang...

Takziah, kesiannya.

Alahai macam bagus sgt komen.... Al fatihah

pengecatbintang replied at 7-12-2019 11:11 PM
Aku dah agak dah..

Mmg kat NZ, driver2 berhemah walaupun laju lori tu..

Orang Malaysia klu pi obersea mmmg suka bawa keta mcm jilake. 3x aku gi NZ dgn Aussie, jumpa Msian bawa keta mcm sial. Dah terbiasa buat perangai tak bertamadun di negara sendiri smp terbawa bawa keluar negara. Klu ko msk traveller's goup di FB, lagi ko panas hati baca post post orang  Melayu kita yg bawa keta mcm hanat kat NZ dgn Aussie pastu bangga lg dpt lari dr pihak berkuasa. Mcm nak kena letup dgn bom je orang mcm ni

Lori kat NZ ni berhemah sebab hormat dgn kenderaan kecik dr lori derang. Selalu bg laluan. Berbeza dgn lori driver kita mcm babi sondol bawa lori kat highway. itulah kenyataannya

pengecatbintang replied at 7-12-2019 11:39 PM
Kalo btol drive style mesia..

Aku takut lepas ni semua ore mesia iaitu pelancong n yg dah dapat ...

Masa aku driving kat NZ, byk kali gak terserempak dgn orang kita yg bawa kenderaan mcm bapak dia punya jalan. Tak kena selamatlah. Pastu bangga lak buat salah kat tempat orang. Dah biasa dgn perangai tak bertamadun kat negara sendiri, di bawa ke negara orang. Skrg ni kan byk kes orang Msia buat taik kat Korea, Jepun hatta kat europe nun. Klu ko baca revew tuan rumah AirBnB, depa ckp berhati hati dgn booking orang Msia. Book utk 2 orang dtg 10 orang. Itu blm lg kes sepahkan rumah lepas chk out. Kejadian tu kat NZ.  

aku cuma nak komen, kenyataannya orang Msia terutama Melayu klu pigi obersea bawa perangai babi sondol dan prangai sampah. 3x aku pigi NZ dgn Aussie byk kali jumpa set set babi sondol dan sampah. Yg paling best tu tak nak bg anak guna baby seat sebab anak menangis bila diletakkan dlm seat. bila kena tahan polis bg alasan, anak dia tak biasa dok dlm baby seat. Sempoi je polis balas, ko nak buat kat Msia polis sana tak kisah jgn bawa perangai tu kat sini. Sini kita kena follow undang undang. Tak memasal kena saman. Itu blm lagi kes booking Airbnb chk out dr rumah orang abis disepah sepah dgn alasan kami dah byr. Pastu bangga betul dah buat perangai mcm tu.

Kes kat Korea, Jepun kat Europe. Tak terkira perangai buruk orang Msia ni di bawa merata ke luar negara. Booking bilik utk 2 orang, dtg 10 orang. Smp tuan rumah post kat review suruh berhati hati klu orang Msia yg booking sebab perangai yg beginilah. Ko tak malu ke?? Bagi aku sebenarnya orang begini blm layak utk travel. Elok jenjalan dlm Msia ni. Ka Msia bolehlah bawa perangai book utk 2 orang sumbat 10 orang serupa Bangla.

pengecatbintang replied at 7-12-2019 11:18 PM
Kebumi di sana yg terbaik..

Dlm Islam,  banyak pahala dikebumikan bukan di tempat kelahiran..  ...

aku setuju sgt. Mgkn derang ingat klu kebumi kat obersea doa tak sampai. kena naik katebang dulu baru doa sampai. Lambatlah kot

tak payah susahkan diri. Dimana kita meninggal, kita tanam di situ. Kan senang. tak menyusahkan orang ramai dgn minta derma, seksa jenazah berlama lama dr dikebumikan. aku dah pesan dgn semua ahli keluarga, klu aku meninggal di mana aku berada, tanam je disitu. jgn seksa jenazah aku di hangkut kesana sini demi nak doa masa hari raya. mcm lah hari lain doa doa kita kpd si mati tak sampai. pfff!!

mujer_in_espejo replied at 7-12-2019 09:09 PM
Kesiannya... salah satu doktor pakar yg ada di sabah.. salam  takziah..
ngeri pulak dengar klu kena ...

Hilang satu permata. Politician kaki fitnah & gila nak jadi PM tak pulak mati. Itu maknanya ajal maut sudah ditulis

cmnila fitnah berlaku

masing2 assume pengalaman sndiri, pstu ada yg kaitkn ngn kes

padahal tkde pn ada dlm kete tu, bukan nmpk kejadian tu berlaku dpn mata

lainla ada rekod dvr cam, yg mana takde pun kuar lagi

Sebab aku penah travel n drive kat sana n tengok sendiri lori transformer tu di pandu mcmana...

Aku tau jalan raya kat sana mcmana...

Mcm tu jugak ngan @peterpan yg aku rasa dah hijrah ke sana..  

Aku nak komen ko ni kuar kat berita kat NZ...

Agaknya apa lah ore nz akan komen pasal komen ko ni.. Sbb budaya depa berbeza dgn mesis

Kalo kat mesia,  mmg x lama lg ramai ler yg akan sokong ko nnt.. Salahguna perkataan toleransi utk justify petbuatan x ikut rule

Kononnya,  x baik ngata org dah meninggal..

Ini bukan kutuk org meninggal, ini komen kritis kpd attitude most of malaysian ttg kepatuhan undang2... Termasuk jalan raya.. Dan aku mention jugak cara parking,  ada ke dlm news accident kat nz ni tulis pasal parking?

Aku ada mention kat posting aku kat atas yg bgtau ikut pengalaman aku dedulu kat SABAH,  pemandunya slow motion n timbang rasa bagi org laluan kuar masuk simpang

Masalahnya kat mesia, Sbb x patuh undang2 kecil, maka timbul masalah besar yg jadi norm kat mesia...

Pi tempat org, ikut rule n sistem n budaya n peraturan tempat org tu..

Tengok n tiru budaya org yg baik, jgn ikut yg x baik.. Jangan bawak budaya x baik kat tempat yg budayanya baik..

Allah jadikan manusia pelbagai bangsa n bahasa,  kita bergaul n belajar perkara yg baik..

Bukannya jadi katak di bawah tempurung.. Membetulkan apa yg salah

Bila rakyat ikut rule n system... Masalah sampingan x berlaku.. N kos tadbir negara rendah..

Kat sana.. Aku x nampak security guard kat mall2... Kat international airport auckland sblh mlm dlm 2 ke 3 jam aku lepak sblm check in,  hanya ada 2 org polis bantuan yg meronda...

Kerjaya security guard adalah rare di sana

Kat tempat2 terpencil mcm kat tengah utan mcm kat arthur pass kat sana,  bila ada jumpa jambatan yg kecil satu lane sahaja (vehicle dari satu arah jer bole lalu at one time) jambatan tu lurus n panjang.. Depa akan letak mcm temporary traffic light.. X der polis tunggu pun.. So,  ada timing bila ko kene berhenti n tunggu n bila bole bergerak.. Apply jugak utk kenderaan dr laluan arah bertentangan.. Kata lah red light tapi ko nampak jelas mmg xder langsung kenderaan dari arah bertentangan sbb jalan raya n jambatan tu lurus panjang n satu lane shj..  Tp semua patuh dengan lampu isyarat..  X gerak selagi blom green.. Itu namanya patuh dgn system.. Masa aku drive kat arthur pass,  aku tunggu 5 minit utk green light walaupun selama 5 minit tu aku nampak jelas x der kenderaan dari arah bertentangan..

Kalo kat mesia,  ko pikir driver akan wat apa?

Ko tanya @peterpan..  Btol tak

Di jalan raya kat nz,  bila ada driver yg langgar peraturan,  ada driver lain yg hon walaupun akibat perbuatan salah driver yg di hon tu tak ganggu driver yg hon pun..

Itu namanya saling tegur menegur supaya semua org patuh dgn rule n system..

Bukannya mcm kat mesia bila kena hon,  org yg dihon turun ngamuk jadi pembuli di jalan raya..

Dan kmdian muncul plak pom pom or cheerleader girl yg membela org di hon..

Kmdian acah2 play victim kata org di hon baek,  itu first kesalahan dia.. Kena toleransi.. Kena sabar, ingat Tuhan..

Tp dlm Islam pon x suruh ko langgar peraturan dunia yg beri manfaat n kebaikan kpd manusia

isunya adalah dgn ikut rule ko akan prevent eksiden..

X menyusahkan bomba,  polis,  spital dll yg melibatkan kos tadbir negara tinggi..  Itu sebab tax mesia ni sentiasa x cukup sbb terlalu banyak kes2 mcm ni..

Kmdian,  pom2 girl ni tadi bela perkara yg x betul mintak simpati org ramai.. Salahguna agama utk justify perbuatan x betul

Bila kita guna cara kita di mesia (yg selalu langgar or short cut) dlm sistem kat tempat yg budaya orgnya ikut rule n obey the system,  akan berlaku clash of civilization, Mcm eksiden,  salah paham,  gaduh,  tragedi..

Last2 yg busuk nama mesia...

Mcm korea selatan,  nz n aussie dah mark siap2 pelancong mesia..

batmana replied at 8-12-2019 09:09 AM
cmnila fitnah berlaku

Refer to posting 34

Ini ayat pertama aku..

Kalo btol drive style mesia..

Lenkali bawa betul2

pengecatbintang replied at 8-12-2019 09:14 AM
Refer to posting 34

Ini ayat pertama aku..

Typo..

Lenkali baca betul2 sblm komen..

Aku x mention org yg eksiden ni pun..

Aku mention kebanyakan driver mesia..

Aku banding driver nz n driver mesia..

Cthnya parking bersepah kat mesia vs parking kat nz..

Ado dlm eksiden tu bgtau parking salah sebabkan eksiden..

Aku nak sedarkan attitude kebanyakan mesian yg suka langgar rule..

batmana replied at 8-12-2019 09:09 AM
cmnila fitnah berlaku

Refer posting no 27..

@peterpan dah hijrah kat nz..

Dia tonton berita eksiden ni kek tv..

Ada mention punca kemalangan

Cara omputeh yg bole kita ikut..

Bila berlaku sesuatu kemalangan.. Depa akan kaji punca..  

Dan akan tackle punca tu..

Jika punca nya adalah attitude,  depa akan terapkan budaya yg baik utk overcome masalah attityde tu..

Masalahnya kek mesia,  kemalangan banyak,  balik2 puncanya itu jugak..

Kenapa,  kita x belajar dr kesilapan n bila ada yg cuba nak betulkan,  mcm2 tentangan..

Muncul plak pom2 boy n girl

Itu sebab mesia masih di belakang