CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5019|Reply: 27

Nafkah

Post time 30-12-2019 07:42 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Sepanjang perkahwinan, saya tak pernah diberikan nafkah duit dan keperluan lain. Saya faham, mungkin sbb suami kekurangan duit. Semua saya gunakan duit saya sendiri. Suami tak pernah tanya saya ada duit ke tak. Duit gaji saya yang rendah ni, saya bagi pada mak saya ,dan bayar rumah sewa . Keperluan sendiri seperti baju tak pernah saya beli. Suami pun tak pernah bertanyakan hal itu. Padahal kperluannya serba serbi cukup. Macam mana ye nak bg suami menjadi lebih bertanggungjawab ? Saya dah taktahu nak buat apa ? Kalau tegur, sekejap je berubah. 2 hari lepastu buat balik..saya dah taktahan hari2 menangis mengenangkan nasib macam ni..

Rate

1

mmg xbertgwb tu,dia dahulukan keperluan dia...

aku pun xbg duit kat bini aku sbb segala pendapatan aku abiskan utk bayar segala keperluan rumahtangga dan anak2...
dan aku dengan bini aku gabungkan pendapatan,utamakan keperluan ank2,bini dan last baru aku,, begitu jugak kehendak,
aku utamakan kehendak anak2,bini aku dan last skali baru aku itu pun kalau ada lebih.....
cara aku ni cuma masaala bila membabitkan keperluan dan kehendak org lain,aku berkira wei....

Rate

1

Kenape tt kena bayar sewa rumah pulak

Jantan ni mmg kena remind hari2. Depa bukan ada common sense pon. So.. Jgn putus asa. Keep on reminding him sampai jd kebiasaan. Kena mintak nafkah jgn harap dia bg sukarela. Itulah sblm kawen cinta mati xde plak korang bincang psl nafkah kan..

Rate

1

Acikgomen replied at 30-12-2019 08:52 PM
Kenape tt kena bayar sewa rumah pulak

lupa nk mention dlm tu. Yang saya sewa rumah kt luar sblum tinggal dgn mertua. Jadi mmg guna duit sndri utk bayar

weezerfan replied at 30-12-2019 11:49 PM
Jantan ni mmg kena remind hari2. Depa bukan ada common sense pon. So.. Jgn putus asa. Keep on remind ...

Dah pernah remind..tapi isu ni jadi gaduh pulak. Ibaratnya tak fhm dia.. Jadi malas nk panjangkan keadaan.

Follow Us
copy_paste replied at 30-12-2019 08:01 PM
mmg xbertgwb tu,dia dahulukan keperluan dia...

aku pun xbg duit kat bini aku sbb segala pendapata ...

Tapi kami tak ada anak..mmg duit takde guna utk apa pun..sikit pun tak tanya macam mana ada duit ke tam

Jangan biarkan diri anda di aniaya. Tak beri nafkah adalah satu penganiyaan buat isteri. Sebahagian suami memang pandai ambil kesempatan atas kenaifan isteri. Teruskan menuntut hak anda.

First thing yg tt blh buat adalah stop byr rumah sewa. Menyediakan tempat berteduh adalah tgjwb suami. Tak ada alasan! Nak bergaduh biar bergaduh skrg dr perangai biawak hidup terbawa2 sampai dah beranak pinak.

Rate

1

Knp sis bayar sewa rumah?spatutnya dr awal kawin jgn biasakn diri byr rumah kereta, expenses anak2...bila benda dah start dr awal mmg mcm ni lah jadinya.
Nak tolong suami boleh, tp jgn sampai memakan diri.

klu mcm tu jgn ada anak dgn dia. sedangkan dgn tt pn tak penah bg ape2 nafkah ni kan plak bila ade anak. selalu laki cm ni tau buat anak je lps tu lupa tanggungjawab. slow talk elok2. tak jadi jgk mintak kaunseling kt mahkamah ke whatever

Wanitasedih replied at 31-12-2019 12:00 AM
Tapi kami tak ada anak..mmg duit takde guna utk apa pun..sikit pun tak tanya macam mana ada duit k ...

nasib baik la xde anak,kalau ade anak silap2 ko yg kena tanggung anak plak..

Ni yg akk selalu pesan dkt adikw atau kwn2 yg bakalan kahwin.. Pls and pls jangan biasa kan suami untuk culas dgn tanggungjwb dia. Mcm mana susah pun suami. Nafkah bini, keperluan rumah tu mmg wajib bg suami.. Isteri yg bekerja tu hanya membantu shj. Kalau kata isteri xnk memberi suami xboleh paksa. Sebab kan ada sesetengaj isteri kesian kt suami konon gaji kecik. Tolong lah faham.. Xmampu jangan kahwin. Dah kahwin xblh ada istilah xmampu nk bg isteri. Walau rm10 pun. Sebab isteri manja kan suami lah suami lupa tanggungjwb dia. Lupa bahwa dia la ketua dlm rumah tu.. Sebab kan sifat x redha isteri itulah rezeki suami dan rumah tersekat. Mcm akk suami mmg byr semua. Bab yuran ank je akk share. Duit nafkah dia mmg bg. Kalau kata xcukup baru akk topup. Akk mmg xajar suami utk lupa benda tu. Kdg2 kalau ada masa. Akk selalu ckp terima kasih kt dia sbb bg izin kerja, kalau saya xkerja xdpt saya nk tlg awak. Dlm terima kasih tu. Akk selitkan ingatan pd dia.. Suami akk pernah ckp, apa akk nk buat dgn duit akk.. Dia xblh halang. Even dia susah pun xpernah mintak. Bila tgk ssh baru akk tlg dia. Pengalaman sekeliling. Mmg bila bini dok diam je xreti nk mintak. Konon kesian.dlm pada tu la suami lupa. Dia senanh sebab isteri.. Mula la cari perempuan, xcari perempuan buang duit. Yg bini konon kesian tu. Baju pn xberbeli..

Rate

1

Mngadu kt pejabat agama

nor_aini.s replied at 31-12-2019 09:13 AM
Ni yg akk selalu pesan dkt adikw atau kwn2 yg bakalan kahwin.. Pls and pls jangan biasa kan suami un ...

Setuju. Before kawen kena siap2 plan semua tu. Jangan ingat syok boleh berjimak halal je. Plan dari rumah nak duduk mana sampaila berapa sen nafkah nak bagi isteri. Ni kalau isteri dah manjakan suami dari awal, redha tak dapat nafkah, redha suami mengangkang tengok tv masa isteri tunggang terbalik urus anak, habislah. Benda ni dari before kawen kena bincang, tengok reaksi laki. Kalau laki macam nak tak nak, babai je lah.

Wanitasedih replied at 30-12-2019 11:57 PM
lupa nk mention dlm tu. Yang saya sewa rumah kt luar sblum tinggal dgn mertua. Jadi mmg guna duit  ...

Awak tinggal separately dgn suami ke mcmana sebelum ni? Sampai kena bayar sewa rumah sendiri?
Bila kawin, perkara pokok yg suami harus sedia kan, jgn kita pandai2 nak tanggung bersama. Buruk padahnya
Contoh: tempat tinggal, makan minum, pakaian serba sedikit ikut kemampuan
Lain2 perkara dlm rumahtangga, takpe la utk kita kongsi beban. Tapi bukan perkara utama yg acik sebut tadi

Suami kerja apa? Pendapatan harian (berniaga) atau bulanan? Sekarang tt dah duduk sekali suami kan? Dia ada bagi duit tak? Mintak lah setiap kali dia dapat gaji. Ajak pegi beli barang2 rumah.

supermum replied at 31-12-2019 09:27 AM
Setuju. Before kawen kena siap2 plan semua tu. Jangan ingat syok boleh berjimak halal je. Plan d ...

Ye betul tu.. Sebab byk sgt kisah mcm ni. Katanya kesian.. Tp end up stress and lead to depression sbb makan hati. Semua pun bini yg buat. Kalau kahwin utk terseksa dan hanya sedap bila bersama buat apa.

Wanitasedih replied at 30-12-2019 11:59 PM
Dah pernah remind..tapi isu ni jadi gaduh pulak. Ibaratnya tak fhm dia.. Jadi malas nk panjangkan  ...

Dia sbb tak tau yg nafkah tuk istri tu wajibbb....sbb tuh dia buat tak tau jek..se lagik aku suspek dia tak tau yg dgn tak bg nafkah kt istri, istri tuh bley jah pi fail cerai fasakh... Aku ceraikan ko hah...
Cer ko bg tau dia... Abg tau ka abg kalu asyik marah2 takmo bg nafkah kt saya... Nnt sy bw kes gi mahkamah abg yg malu nnt tau....
Berani kalu buat lerr... Tak berani dok ler dediam memendam rasa... Btui lerr achik porum bg tau tuh...... Anak takdok pung tak bg nafkah, anak ada kang dikata beban pulak....

Cari keje lain yg lg tinggi, jgn bgtau laki tu, berusaha spy gaji lbh tinggi dr laki... Lpas tu tinggal kan dia

BingkaUbi replied at 31-12-2019 09:39 PM
Dia sbb tak tau yg nafkah tuk istri tu wajibbb....sbb tuh dia buat tak tau jek..se lagik aku suspe ...

aku mmg x respek lelaki mcm tu,memalukan kaum lelaki,mase kursus kawin bukan x diberitahu soal tgwb,masa akad nikah pun dah remain,benda ni bukan x tau tapi ambil mudah bab amanah dan tgwb...
kadang aku menyampah member ajak lepak tinggal anak bini kat rumah,aku bukan xnk lepak tp aku xde duit nak lepak sbb aku lebih utamakan nafkah anak bini....
sebagai lelaki kena terima hakikat kita ni kerja utk anak bini,penuhi tgwb dulu,barula boleh penuhi keinginan sendiri

12Next
Return to list New