CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: noni

KABBALAH

noni This user has been deleted
Pada pendapat saya( ini cuma pendapat la..):

Secara basicnya ia mengenai alam tauhid. 'Alam' ni bukan bermaksud tempat tapi menunjukkan keadaan. Spt yg seblm ini saya katakan, perjlnan atau pengembaraan seseorang dalam alam spiritualnya, kemudian cuba dijelaskan secara zahir dan terciptalah konsep ini.

Sebelum ini, dari siapapun kenyataan kabbalah ini tidak dpt dijelaskan. Pada saya, siapa yg melaluinya boleh sahaja melakarnya. Parkara yg paling sukar dlm hal ini adalah keupayaan untuk menterjemahkan dalam kertas(zahir). . Keupayaan ini bergantung kpd beberapa faktor umpamanya:

Kemampuan ia memahami/menguasai alam/keadaan yg dilalui dlm perjlnnya. Kekerapan pengembaraan juga penting, krn ini akn memahirkan individu tersebut tentang pengembaraannya.

Kekayaan istilah untuk menterjemah dlm bahasa manusia- krn ini hasil dari satu 'keadaan' yang tidak bahasa dan cuba dibahasakan.

Ia hal yg amat halus. Tidak mustahil byk bahagian yang terlepas, dan byk juga yg cuba dibahasakan tidak sesuai dgn 'keadaan' yg hendak disampaikan. Ini terjadi kerana kelemahan bahasa itu sendiri atau ketidak upayaan manusia yg cuba mahu memahami. Salah faham dlm hal ini menjadi perkara biasa. Ini kerana bukan peribadi tersebut yg melalui keadaan itu tetapi ia hanya bersandarkan kepada teori.

Saya percaya ini bukan hanya satu cerita yg terlakar di atas kertas sahaja tetapi penuh lautan ilmu yg hanya dpt difahami setelah melalui 'keadaan keadaan' tersebut.

Bahkan dlm kepercayaan/agama yg lain juga ada di kisahkan. Cuma corak penyampaian yang berbeza. Biasanya ia disampaikan secara simbolik, dan pada masa yang sama ia difahami secara zahir. Ini bermaksud ada 2 makna- tersurat dan tersirat.

Yang mampu 'membaca' yg tersirat- menjadi seperti papantanda untuk perjlnan rohaninya.  Pun begitu ia hanya papantanda utk menjelaskan sesuatu yg amat luas pada keadaannya.

Yang membaca tersurat- mengambil tauladan tauladan untuk kehidupan masyarakat yang harmoni pada basicnya.   

1. Shekhinah, (a.k.a Malkhut) :- diterangkan sbg God's Presence in the World.

Mengikut pendapat saya, ianya simbol kpd Dunia Nyata, sebab itu tiada direct link antara Shekhinah dan yg lain.

Ini keadaan 2 kehidupan/kerajaan. Zahir dan batin. Jasad dan rohani. Materi dan spiritual. Org yg menyedari hal ini bisanya mampu melepasi alam materi ini. Sakinah itu jiwanya, atau tahap jiwanya. Malkuth itu alamnya atau stesennya, atau dari arah mana ia melihat. Ketika ini jelas kpdnya dua keadaan apabila menyata dua organisasi/alam/kerajaan.

Pun begitu ini hanya agak agak saya sahaja. Sambung dgn yg kedua jika ada kesempatan..

by noni

Oh seperkara lagi. Bila sedara Seph baca cerita/berita kabbalah ni tentu ada kefahaman sendiri. Cuba en Seph gunakan fakta fakta itu tadi dan cari pemahaman sendiri. Tapi kena keluar dari kefahaman yang kita landasan kepada penenrangan itu tadi.

Pemahaman sendiri itu ada, berdasarkan pelbagai fakta yg pernah saya pelajari tetapi ianya tak mungkin bersesuaian dgn anda kerana ianya terlalu complicated.

Biar anda memahami bahagian asasnya terlebih dahulu sebelum memasuki yg lebih detail dan complex. Saya pun mengkajinya selama 10 tahun dan bukan mudah bagi manusia biasa mengetahuinya dalam beberapa hari.

Abg sephiroth, tak berapa paham lerr..
Kalau boleh cerita sikit pasal 72 bridges tu.

Belum ada fakta mengenai bahagian ini. Ianya lebih kpd intermediate level dlm pengajian Karbalah dan banyak orang tak tahu mengenainya. Saya masih mencari bahan yg sesuai.

Tetapi dlm ringkasan ... 72 "jambatan" itu adalah 72 sifatNya yg pemurah. Apa itu 72 sifat tersebut, itu saya masih mencari.

Bila nak start bg Sephiroth. Sikit sikit dulu pun takpe..

Noni tunggu ni..

Jangan terburu2 ... kajian 10 tahun tak mungkin kamu fahami dalam masa beberapa hari.

Lagipun, saya tak cukup data (dlm bentuk site lain yg menunjjukan pendapat orang lain) dan kebanyakan site yg saya jumpai mendasarkan kenyataan mereka terhadap agama mereka (spt Christianity) dan ianya boleh dikatakan propaganda. Saya tak nak bagi sesuatu yg mengelirukan dan mengesong dr konsep Karbalah yg sebenarnya.

Mula2, bincang bahagian asas dulu iaitu bahagian Karbalah secara keseluruhannya. Kalau puas hati yg anda fahami konsep tersebut secara keseluruhannya, kemudian saya akan menberikan anda konsep Karbalah dlm penciptaan Alam Semesta yg nyata ini.

Dan percayalah ... setakat ini, belum ada manusia yg capai setakat itu. :bgrin:

Takpe perlahan-lahan. Sikit sikit dulu.

Pasal propaganda, jgn risu. Tak perlu emosi sgt dgn soalan yng bertubi tubi. Kalau rasa perlu jawab saudara boleh jawab, atau boleh abaikan sahaja..

Pada noni, noni anggap tidak faham atau belum tahu dgn penjelasan org lain noni cuba fahamkan. Itu sahaja.

Silakan...

http://www.geocities.com/garyjones32/Omar1.html

Ini website yg bagus dgn information yg bersesuaian, tanpa banyak mengaulkan prinsip2 agama.

64 Gate ("intu") dlm Hesed ataupun sifat yg boleh diperolehi dgn menggunakan sifat2 Hesed (Murah Hati) dan mencampurkannya dgn sifat2Nya yg lain.

Semua sifatNya dimaktubkan dlm satu golongan yg menpunyai unsur yg serupa. Setiap unsur yg serupa digelar "Sefirot" dan setiap "Sefirot" ada kegunaannya. Akan tetapi gabungan kesepuluh "Sefirot" itu yg menbuatkan sesuatu Alam/Dunia sbg lengkap.

Bagi mereka yg tak faham, ianya sama spt Maths Tingkatan 5. Kita semua pernah pelajari konsep Matrix.

Nombor2 yg genap akan diasingkan dan diletakan dlm suatu kelompok sbg Angka Genap.
Nombor2 yg ganjil akan diasingkan dan diletakan dlm suatu kelompok sbg Angka Ganjil.
Nombor2 yg boleh digabung dan mendapatkan suatu angka tertentu spt nombor 2 akan diletakan dlm suatu kelompok.

Keadaan yg sama harus difikirkan di sini juga. Setiap kelompok sifatNya yg diasingkan itu adalah dr unsur yg sama - CintaNya, KekuasaanNya, IlmuNya, KebijaksanaNya dll dan setiap satu ini adalah "Sefirot".

Setakat ini ada yg faham ke atau sudah muntah darah dan kojol? Senyap je thread ini.

Mengenai website diatas, nanti saya terangkannya.

Follow Us
Setakatni ok. Teruskan...

Ni noni saje nak tambah. Dalam agama Hindu disimbolkan dgn tuhan Sivam(lelaki) dan tuhan Skte(perempuan). Bukan tuhan itu sendiri namun tidak bercerai dgn tuhan. Ini penghujung penghujung(hujung tujuan bukan bermakna tiada selepasnya) perjlnan spiritual. Apabila sampai hakikat ini maka ditemui tuhan. Bertemu tuhan bukan mutlak tetapi sekadar apa yang diperlihatkan kepada kita. Bukan kenal tetapi sekadar apa yang dikenalkan kepada kita..

Dalam Islam, eerk!... takmau cerita lagi sbb dia org sensitif sket.

Apapun ini hanya pendapat noni tidak mewakili penganut penganut Hindu. maaf ye...

Ala, BI la bang...

Tak faham bang, camana nii...

by noni

Ni noni saje nak tambah. Dalam agama Hindu disimbolkan dgn tuhan Sivam(lelaki) dan tuhan Skte(perempuan). Bukan tuhan itu sendiri namun tidak bercerai dgn tuhan. Ini penghujung penghujung(hujung tujuan bukan bermakna tiada selepasnya) perjlnan spiritual. Apabila sampai hakikat ini maka ditemui tuhan. Bertemu tuhan bukan mutlak tetapi sekadar apa yang diperlihatkan kepada kita. Bukan kenal tetapi sekadar apa yang dikenalkan kepada kita..

Masa utk melihat samada anda memahami apa yg anda menbaca. Satu soalan yg mudah ...

Tuhan tidak menpunyai jantina. Itu hampir semua agama setujui. Jadi ... utk apakah Dia memerlukan sifat kewanitaan dan kelakian spt mana yg ditunjjukan dlm konsep di atas?

Saya nak tengok apa yg anda fahami sebelum meneruskannya.

Tuhan bkn berjantina, noni juga setuju. Ini hanya simbolik kepada sifat sifat yg dipecahkan kepada itu untuk mudah memahami. Basicnya melalui pengkelasan 2 sifat(dlmnya terkandung byk lagi) ini ia mentakbir makhluknya. Ia juga dikenali sebagai 'kekuasan' dan 'keindahan'- Oleh kelemahan bahasa, sebenranya dua perkataan tu tak menepati maksudnyapun, tapi boleh pakai la kot...

Harus diingat, tuhan tidak terikat dgn dua sifat itu. Harus bagi dia dgn sifat yg tak terjumlah byknya. Pun Harus Diingat, tuhan tidak pernah terikat dgn sifat sifatnya yg tak terjumlah itu...

[ Last edited by noni on 29-7-2004 at 03:31 PM ]

by noni

Tuhan bkn berjantina, noni juga setuju. Ini hanya simbolik kepada sifat sifat yg dipecahkan kepada itu untuk mudah memahami. Basicnya melalui pengkelasan 2 sifat(dlmnya terkandung byk lagi) ini ia mentakbir makhluknya. Ia juga dikenali sebagai 'kekuasan' dan 'keindahan'- Oleh kelemahan bahasa, sebenranya dua perkataan tu tak menepati maksudnyapun, tapi boleh pakai la kot...

Harus diingat, tuhan tidak terikat dgn dua sifat itu. Harus bagi dia dgn sifat yg tak terjumlah byknya. Pun Harus Diingat, tuhan tidak pernah terikat dgn sifat sifatnya yg tak terjumlah itu...

Dari apa yg saya baca, saya boleh katakan yg bab Tuhan anda faham. Tetapi anda masih belum fahami mengenai bab feminin dan Masculine (sifat kewanitaan dan kelelakian).

Apakah pendapat anda mengenai Konsep Yin-Yang? Pernah dengar mengenainya?

"Ia juga dikenali sebagai 'kekuasan' dan 'keindahan'"

Kekuasan disimbolkan sifat lelaki, Keindahan disimbolkan sbg wanita. Sebenranya walau apa perkataan atau bahasa ia tetap mewakili sebagai simbol dan bukan malsud ttg sifat itu sendiri.

Tuhan mentakbir makhluk melalui 2 perkara ini. Jadi jika bukan (melalui sifat)lelaki ia perempuan, jika bukan perempuan ia lelaki.  Tidak ada satupun keluar dari 2 ini. Ini takleh detail sgt sbb kurang sesuai di sini, tapi noni percaya abg seph faham.

Eh, bila abg seph nak start ini, tengok noni jer byk cerita..

by noni

Kekuasan disimbolkan sifat lelaki, Keindahan disimbolkan sbg wanita. Sebenranya walau apa perkataan atau bahasa ia tetap mewakili sebagai simbol dan bukan malsud ttg sifat itu sendiri.

Tuhan mentakbir makhluk melalui 2 perkara ini. Jadi jika bukan (melalui sifat)lelaki ia perempuan, jika bukan perempuan ia lelaki.  Tidak ada satupun keluar dari 2 ini. Ini takleh detail sgt sbb kurang sesuai di sini, tapi noni percaya abg seph faham.

Eh, bila abg seph nak start ini, tengok noni jer byk cerita..

Maksud anda tiada bezanya antara cara (sifat lelaki - keras atau sifat perempuan - lembut) Tuhan mengendalikan sesuatu alam? Macam itu? :hmm:

Kalau itu jawapannya, ianya bermakna anda belum memahami konsep Karbalah dgn sepenuhnya. Anda mungkin menbaca dan memahaminya dlm konteks text tetapi bukan dlm erti kata dan kepentingannya dlm alam sekeliling anda.

Dalam erti kata lain, Ilmu anda mungkin luas (banyak menbaca) tetapi pengetahuan anda (bagaimana anda ingin menyambungkan apa yg anda baca dgn apa yg ada disekeliling anda) terlalu cetek.

PS : bagi mereka yg mengaji Karbalah, terdapat suatu konsep yg digelar Adam Kadmon ataupun Adam yg Asal.

Ianya sesuatu yg baru dan pada pendapat saya, tak ada kena mengena dgn Karbalah yg asal yg dikatakan diberikan kpd Musa. Adam Kadmon dikatakan sbg Spiritual Adam ataupun "Acuan" Adam yg merupakan makluk sempurna yg digunakan utk mencipta Adam yg mana menjadi bapa manusia.

Konsep ini dikatakan berakar ubi dr Abraham (bukannya Musa dr mana Karbalah muncul) dan banyak antaranya terkeluar dr konsep Sefirot (atau sifat2Nya) sampai mengatakan yg Adam Kadmon adalah tahap dewa.

La bang seph ni..

Memanglah noni taktau ttg kabbalah, sbb tu masuk sini tanya. Bkn noni byk membaca tapi memang tak baca apapun. Tahu nama kabbalah( sekadar nama jer) tu yg masuk ke sini tanya. Memang pernah buka laman laman kat internet ni tapi sepatah harampun noni tak tau. Semua dlm BI, noni pulak monteng jer masa sekolah dulu. Itu pasallah

Nonipun dah beritahu, apa yg noni tahu bergantung kpd penerangan kat kat sini, terutamanya abg seph:bodek:

Jadi, terima kasihlah byk byk abg seph. Teruskan..
Noni menatap penuh minat ni..

"Maksud anda tiada bezanya antara cara (sifat lelaki - keras atau sifat perempuan - lembut) Tuhan mengendalikan sesuatu alam? Begitu?"

Bila bg seph keluar kata kata ni noni jadi penin lalat. Apa maksud seph?

by noni

"Maksud anda tiada bezanya antara cara (sifat lelaki - keras atau sifat perempuan - lembut) Tuhan mengendalikan sesuatu alam? Begitu?"

Bila bg seph keluar kata kata ni noni jadi penin lalat. Apa maksud seph?  

Sigh ... belum masuk bab kompleks dah pening.

Pernah terfikir tak kenapa perlu cara lembut sedangkan cara keras sudah mencukupi atau sebaliknya?

Contoh - Kenapa perlu mengajar kanak2 secara lembut (senyum2 dan tunjjuk ajar dgn lembut) kalau ianya sudah mencukupi dgn cara kasar (menyuruh dia buat kemudian menperbetulkan sesuatu dan suruh lagi sampai dia fasih)?

Anda tak boleh memahami Kabbalah kalau bergantung kpd fakta je.

Tetapi penyampaian fakta selama ini sudah mencukupi utk bab pengenalan serta basis Kabbalah.

'Penin' ni merendah diri je. Jgn tak caya, hehehe....

Ok, takpe. Teruskan..

Mana unckle Seph ni?

tertunggu tunggu huraian lanjut pasal Adam kadmon..

Saya tengah tunggu jawapan bagi soalan tadi ...

Pernah terfikir tak kenapa perlu cara lembut sedangkan cara keras sudah mencukupi atau sebaliknya?

Tentang Adam Kadmon ... itu tak penting. Ianya tak ada kena mengena dgn Musa tetapi konsep yg dibawa oleh mereka yg menbaca Karbalah di masa moden ini.