CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: noni

KABBALAH

noni This user has been deleted
La bg seph ni, noni yg nak tahu noni pulak yg kena jawab:stp:

Sebaiknya tajuk ni jgn dijadikan tempat beradu ilmu, lelebih noni yg bebal ni. Di sini noni bertindak sebagai murid dan abg sephlah sebagai gurunya. Gitu bang seph oii...:bgrin:

Tapi takpelah, sbb abg seph dah tanya noni cuba cerita..

Basicnya makhluk dicipta berpasangan. Samada manusia, langit dan sbgnya. Ia juga merangkumi perkara yg tidak dpt dilihat seperti sifat, tindakan dan sbgnya. Dengan ada Keduanya kehidupan lebih sempurna. Ada yg jahat utk menimbulkan yg baik. Ada yg hitam utk menyatakan yg putih. Saling kait mengait dan memerlukan.

Begitu juga dlm tindakan kita, perlu ada keduanya termasuk mengajar anak anak kita(contoh yg bg seph beri..) Manusia juga basucnya terdiri dari dua keadaan: zahir dan batin(spirit). Disiplin keras(lelaki) lebih ditujukan kpd zahir dan asuhan(perempuan) lebih kpd spirit.

Kalau lelaki tentulah dgn sifat lelakinya spt keras, tegas dan sbgnya. Kalau perempuan tuntu dgn perempuannya. Noni harap bg seph dpt jelaskan lebih lanjut pasal ni..

Tetapi, zahir juga terpecah kpd dua juga, juga (sifat) lelaki dan perempuan. Begitu juga batin.  

Semua ini utk keseimbangan..

Pada satu 'keadaan', tidak ada lagi putih hitam, baik buruk melainkan disimbolkan sebagai (sifat) lelaki atau perempuan. Kalau noni, noni lebih suka pakai 'kekuasaan' dan 'keindahan'. Ini kerana ia dilihat dari sifat tuhan itu sendiri. Noni rasa penjelasan yang ini cukup disini..

Noni tunggu penyampaian dari pihak bg seph ye..

[ Last edited by noni on 31-7-2004 at 04:25 PM ]

Jadi anda telah memahami konsep Kabbalah secara umumnya dan anda boleh memasuki dgn mendalam sekiranya anda mengkaji secara terperinci setiap unsur yg telah saya terangkan di muka surat sebelumnya.

Ianya tidak boleh dilakukan oleh saya kerana ianya terlalu banyak dan saya akan sibuk sekarang. Dgn mengabungkan lapan-lapan unsur (semua Sefirot kecuali Keter), anda akan mendapat beratus2 kombinasi sifatNya.

Bila anda mendapat contoh2 sifat tersebut, anda harus melihat kpd Dunia di luar dan di Alam, di situ, anda akan menemui "Guru" yg lebih bijak dari saya utk mengajar anda mengenai Kabbalah dan Dia.

Ingat pesanan ini - Dunia bukannya Hitam ataupun Putih, tetapi KELABU. Dlm Cahaya terdapat Kegelapan dan dalam kegelapan, ada Cahaya.

by seph:
Ingat pesanan ini - Dunia bukannya Hitam ataupun Putih, tetapi KELABU. Dlm Cahaya terdapat Kegelapan dan dalam kegelapan, ada Cahaya.

Betul tu. Ini dahpun noni jelaskan seblmnya:

Pada satu 'keadaan', tidak ada lagi putih hitam, baik buruk melainkan disimbolkan sebagai (sifat) lelaki atau perempuan. Kalau noni, noni lebih suka pakai 'kekuasaan' dan 'keindahan'. Ini kerana ia dilihat dari sifat tuhan itu sendiri. Noni rasa penjelasan yang ini cukup disini..

Tetapi jika kita meletakkan sesuatu pada hitam atau putih- jahat atau baik juga betul. Lihat dari 'arah'(keadaan)mana individu itu melihat.

'Arah' pula berkait dgn byk perkara, keyakinan/kemimanan dan sbgnya

Maaf ye, noni rasanya kurang sesuai ------------------------ deleted --------------

[ Last edited by noni on 2-8-2004 at 02:16 PM ]

by noni

Tetapi jika kita meletakkan sesuatu pada hitam atau putih- jahat atau baik juga betul. Lihat dari 'arah'(keadaan)mana individu itu melihat.

'Arah' pula berkait dgn byk perkara, keyakinan/kemimanan dan sbgnya

Hmph ... Cetek pengetahuan tentang alam.

Anda rasa anda boleh meletakan atau mengkasifasikan sesuatu samada hitam atau putih atau betul atau salah ataupun baik atau jahat macam itu je?

Saya yg mengkaji sifat2 manusia dan sifat Alam selama 10 tahun pun tak begitu pasti bila melakukan sesuatu klasifikasian. ;)

Hari ini, saya menbeli sebiji buku berjudul Rebirth - Bahagian ke 3. Dalamnya terdapat seorang hero yg merupakan seorang pontianak (tak hidup ataupun mati ... macam saya jugalah ).

Dia mengatakan sesuatu yg begitu menarik perhatian saya. Dia mengatakan "Bila kamu melihat seekor harimau memakan arnab atau rusa, adakah kamu fikir harimau itu kejam dan jahat?"

Jangan pandang Dunia dgn pandangan yg begitu cetek. Buat saya kelakar je.

Jika anda memahami serangkap ayat ini, anda akn faham:

yang jadi masalah adalah bagaimana anda memahami rangkap ayat tersebut.

Harus difahami: Apabila anda sedikit lagi keatas, anda harus terima setiap kejadian dgn cahaya. Ini termasuk pandangan org yg dibawah yg duduknya dlm warna. Iaitu yg mengatakan baik jahat atau hitam putih. kerna itu ilmu dari sisi mereka. Jika kita menafikan pemahaman mereka samalah kita memarahi seekor harimau yg menerkam rusa utk jadi makanannya.

P/S: Baca dgn perlahan dan cuba fahami

by noni

Harus difahami: Apabila anda sedikit lagi keatas, anda harus terima setiap kejadian dgn cahaya. Ini termasuk pandangan org yg dibawah yg duduknya dlm warna. Iaitu yg mengatakan baik jahat atau hitam putih. kerna itu ilmu dari sisi mereka. Jika kita menafikan pemahaman mereka samalah kita memarahi seekor harimau yg menerkam rusa utk jadi makanannya.

Habis apa yg kamu nak katakan kpd si arnab dan rusa yg kena terkam itu?

"Maaf Arnab, itu takdir kau?"
"Maaf Arnab, silap kamu kerana terlalu lalai sampai kena tangkap?"
"Maaf Arnab, silap kamu juga kerana tak lari dgn cepat?"

Apa yg kamu nak katakan? :hmm:

Adakah seekor Arnab yg dibunuh oleh si harimau akan merasakan adanya Tuhan kalau memandangkan dia tidak dilindungi oleh mana2 kuasa dan dibunuh begitu sahaja? :hmm:

Follow Us
Saya ulang semula rangkap ini:

Juga rangkap ini:

Inilah perbezaan dari dua arah pandangan yg berbeza.

Pertama: Melihat dari perbuatan makhluk, samada sesama manusia binatang dan sbgnya: Melihat berbezaan warna, hitam atau putih, baik atau jahat. Yang saya maksudkan " Ini termasuk pandangan org yg dibawah, yg duduknya dlm warna."

Kedua: Melihat satu warna: Cahaya dalam cahaya. Ini yg saya maksudkan "Ini kerana ia dilihat dari sifat tuhan itu sendiri"

Jadi bagaimana dgn kes rusa/arnab itu tadi? Berbagai jawaban boleh diberi. Mengikut persepsi dan ilmu masing masing. Perselisihan biasa berlaku. Apapun, cuba fahamkan dan persoalan anda akan terjawab.

Ini akn jelas bila kita memasuki dunia spiritual. Tidak ada kekeliruan.

[ Last edited by noni on 3-8-2004 at 01:03 PM ]

by noni

Inilah perbezaan dari dua arah pandangan yg berbeza.

Hmph ... ;)

Ini akn jelas bila kita memasuki dunia spiritual. Tidak ada kekeliruan.

Silakan ...

sori...kalau mengganggu perbincangan ..celah sket....

ooo...biasa Bulan baca kalangan artis byk ikuti ajaran ini...
Madonna..Gwyneth Paltrow...

baru tahu...camni ropanya...
tq 4 de info...

Noni takpasti mana bulan dpt infi ni. Biasanya kehidupan org spt ini tidak sebegitu. Dunianya penuh pengasingan. berbulan bln juga mkn masa bertahun tahun. Bkn org yg diselubungi emosi yg terganggu spt marah dan sbgnya.

10 thn tu perkara biasa.

by seribulan

sori...kalau mengganggu perbincangan ..celah sket....

ooo...biasa Bulan baca kalangan artis byk ikuti ajaran ini...
Madonna..Gwyneth Paltrow...

Ajaran apa? Ini bukan ajaran tetapi suatu bentuk Saintis.

Pernah tak ada dengar Theory Gaia dr James Lovelock? Kalau anda menonton Big Thinkers dlm channel 17 Ahad lepas, mungkin anda dpt melihat beliau.

Theory itu pun berbau spiritualism sampai ramai saintis tidak menperakuinya. Tetapi selepas pelbagai hujah dan bukti digunakan utk menerangkannya, ianya jadi theory saintific yg tulin yg dpt tempat dikalangan Saintifik community di semua Convention di Australia (kalau tak tahun 1990an dulu).

Sama dgn Kabbalah ... ianya sesuatu bentuk saintifik dan HANYA orang yg tidak mengetahui secara mendalam mengenai akan mengatakan ianya ada kaitan dgn agama dan spiritualism.

You are welcome to join in the discussion ...

by nonii

10 thn tu perkara biasa.

Yakah? Kamu mengajinya berapa tahun? ;)

Kabbalah, sejak saya join forum ni- tak lebih sebulan.

Ini berkaitan dgn perkara tauhid- ketuhanan. Bkn semestinya hanya melalui kabbalah. Dan saya tak katakan kabbalah itu perfect. Saya juga tak katakan ia lemah.

Jika ada bahagian yg tertinggal, mungkin 'pencatatnya' tidak mencatatnya di situ, atau mungkin memang ia tidak jelas kemudian tidak mencatatnya. Ini kebenaran relatif. Sesiapa ada hak mempertikai, dan sesiapa juga ada hak mempertahankan.
Benar atau salah itu perspektif seseorang. Tidak ada siapa yg lebih tahu dari tuhan itu sendiri..

Saya setuju walau dari arah manapun kamu katakan, dan saya juga setuju sesiapa yg mempertikaikan kamu. Kerana saya luar dari itu...

Harap faham..

Begini bg,
Abg cerita dan saya cuba memahami. Kalau ada persoalan saya nanti tanya. Sure takda prejudis.

Kalau abg byk tanya, dan saya menjawab maka akn timbul clash idea.

Konsep saya mudah, saya anggap saya tidak tahu apa yg abg katakan.
Nanti kalau nak tahu cerita saya, boleh tapi kemudian. Bercampur campur nanti penin lak..

by noni

Ini berkaitan dgn perkara tauhid- ketuhanan. Bkn semestinya hanya melalui kabbalah. Dan saya tak katakan kabbalah itu perfect. Saya juga tak katakan ia lemah.

Dgn itu, saya rasa tak perlu lagi saya mengajar anda tentang Kabbalah.

Bahagian paling basic (asas) sudah pun dihuraikan kpd mereka yg berminat (termasuk anda) dan ianya sudah mencukupi utk memenuhi matlamat thread ini.

Terima kasih bg..
Abg byk mencurah pengetahuan kpd noni. Terima kasih byk byk..