CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4789|Reply: 37

WHEN THE GOING GETS TOUGH - HOW TO COPE UP

Post time 19-3-2020 10:37 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Edited by adila39 at 26-3-2020 04:20 AM

Salam semua... good day. I bought this book 20 years ago.. i think. . I tak nak cerita pasal content buku ni.. but how we can make use of it during tough time like now esp with Covid19.

I suka lihat current situation tu in a bigger perspective..how it will affected all of us. Spiritually, financially and even how kita nak cope up with it.

Jom share thoughts and ideas or even if u have doubts or need help.. hopefully kakak and abang yang senior willing to give ideas.

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

Rate

1

I baca posting one strange lady, dia mengeluh.. dia ni berniaga kat kantin sekolah.. so bila sekolah tutup takdelah pendapatan. Anak semua bersekolah.. takde duit masuk kurang la semua... banyak emoji sedih kat wall.. so any idea how nak bantu kakak ni supaya boleh cope up.. ada yg suggest.. jual delivery food. Kalau dah pompuan cemanalah dia nak handle kan... so i teringat dalam buku ni ada kata.. how you see things differently.. "a blessings in disguise"

Tapi apa???
Dia sign up jual cuckoo.. online je... so hopefully kakak ni mampu la jadi agent cuckoo.. so apa yg blessingnya... pandai buat online business la... and more rehat.. paling tak 2weeks ni dia walau duit x banyak dia belajar benda baru.

So kalau u all pulak.. facing masalah yg similar ke? apa u all buat?

Another situations

Boss maki hamun paksa pegi keje , keje banyak tak siap siap. Balik umah anak menangis bersepah laki pemalas. Rasa nak meletop kepala..sesak dada...bukan sebab covid tapi how depressing life can be bila too much to handle. Balik kena masak..ni kedai makan semua tutup kenalah masak kan...dengan food delivery..surela macam penyu... Kadang wife ni pun a human being...ada masa need me time need own space or just a quick rest. Tapi anak 3 orang dan kecil kecil cemana nak handle situation ni? kain baju tak berlipat.

Solution paling efektif untuk jangka masa pendek

Angkat semua kain kain tu letak dalam bakul dan letak dalam bilik yang you tak nampak.
Ignore segala apa kecah dan bersepah.

Siapkan makanan...buat je nasi goreng, beli ayam goreng segera and goreng.  Letak atas meja dan text suami kata makanan dah siap. Sila tidokan anak anak ..i nak tido.

Haaa...tido awal, pegila tido bilik lain ke apa asal u all dapat one night tido yang lena. Masalah hari ini akan pergi seperti awan bayu je....start your dah fresh and tell yourself u can do this.

walau solution yang hanya sementara, trust me ia mampu utk beri you semangat yg lebih baik the next day.

Pastu masuk opis...klu boss level harimau...u anggap je la dia a tiny little creature..takkan dia nak pukul pulak kan...just ignore..habis meeting sambung kerja and do ur best, to survive kena selalu masuk telinga kanan and keluar telinga kiri mana mana yang you tak perlu utk take note.

So life is simple.

saya yang hanya duduk dengan mak saya pun rasa macam lesu hari2 nak kena masak...sebab saya bukan jenis nak makan sampai 3-4 jenis lauk...

saya suka simple2 je...kemas rumah yang tak ramai orang ni pun rasa jenuh jugak apatah lagi seorang ibu dan isteri dengan anak2 kecik...

memang sebenarnya bila isi rumah ramai, kerja rumah berganda dan patutnya setiap ahli keluarga kena main peranan...

tengok jiran2 sebelah anak berderet tapi anak2 yang dah sekolah menengah dah rajin tolong mak ayah...area rumah saya ada gangguan air, diorang lah yang beratur tadah air dalam baldi...

dalam rumah diorang jangan cakaplah, petang2 nak maghrib boleh dengar masing2 menjerit2 berebut bilik air ke, gaduh2 sakat menyakat ke...

hahaha tak sanggup hidup bekeluarga jika ujian camni saya gagal tempuh...

Rate

1

Mak sedih dgn keadaan sekarang.. Tp ada baiknya juga.. Selama ni mak keje balik malam selalu. Mak siap ckp kat ibu rmh, penat nak berhenti.. Ni bukan penat badan ya.. Tapi penat otak n perasaan. Tapi sejak dua hari kena duduk rmh wpun wfh, mak rasa ada masa utk diri sendiri. Mak x terkejar kejar buat semua benda. Mak buat semua kerja seadanya.. Wpun line tenet kat rmh mak ni mcm so so je. Tp mak ada masa yg byk utk baca semua technical documents berkaitan kerja. Idk. Tp mak rasa relax. Wpun mak x tgk tv, tak layan sgt forum (sbb mak bosan dgn citer2 kat forum ni sebenarnya) mak still lagi melalui hari dgn tenang. Sbb mak pikir, dah puas hidup terkejar2 selama ni. So dua minggu yg bakal dilalui dgn duduk kat rmh ni mak anggap mcm blessing in disguise mcm TT ckp kan.

Rate

1

bloodyamuk replied at 19-3-2020 03:22 PM
saya yang hanya duduk dengan mak saya pun rasa macam lesu hari2 nak kena masak...sebab saya bukan je ...

okay.. faham sangat situasi ni. I share you how to cope up.

U tau x.. kita ni manusia ni ada satu kelebihan.. memori kita ni is a best remedy actually. Imagination juga satu cara paling efektif untuk bantu kita feel good dan keep going.

Dalam situasi yg stress tu.. practice kan.. bila u rasa restless sangat atau bosan atau boring kena masak banyak lauk... u nyanyi! menyanyi je la masa masak tu... pastu sebelum masak plan

3 lauk je, cth satu berkuah isi (ikan, daging or ayam) + sayur + sambal belacan/ikan goreng ) haaa cukup dah.

Bagitau mak.. rasa penat seminggu sekali.. so xpayah masak.. beli je.

Selalu doa, mintak lat Dia segala apa u nak. Jangan give up and... rugi xnak kawen.. so jgn takut... apa kata u jadi a dreamer and chase ur dreams! nanti semangat akan dtg little by little.. try ok.

Follow Us
makneng replied at 19-3-2020 04:56 PM
Mak sedih dgn keadaan sekarang.. Tp ada baiknya juga.. Selama ni mak keje balik malam selalu. Mak si ...

kan... bagus awak... instead terkejar kejar ur routine.. ada masa lepak... so enjoy ur 2week break. heheheh

Tw (suspek covid19)
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Hai aku tgh down gila tahap meroyan, aku kne kuarantin dgn anak aku 2tahun dkt hospital sorg2. Ngadap dinding je. Tapak kasut org pun xdgr, aku nak solat pun susah. Anak aku ni menangis meragam nak kat aku je. Dia nyusu bdn 24jam nak menepek. Aku tgh stress sgt2!!

Dia masuk hosp sbb kan jangkitan kuman pada tonsil dan juga demam panas sgt. Aku pulak dh abes dmm, pstu tekak sakit gila and batuk cam gila. Plus ada close contact dgn jemaah tabligh tu. Aku rasa lost gila

Anak aku hri2 meragam nak ayah dia, nak balik. Makan xnk, apa taknk. Aku penat sgt, tlg lah bg aku semangat.. Doakan result kuar esok negative, aku taknak dh duk sini

Ni I ambil dari group mod Syd. So ada sesiapa punya CADANGAN... how to make this kakak feel better?

adila39 replied at 20-3-2020 06:42 AM
kan... bagus awak... instead terkejar kejar ur routine.. ada masa lepak... so enjoy ur 2week break ...

Ikr? Hehe.. I can even working in kaftan and towel bun wrapped my head... Santai2..then habis keja offline cepat2, buat house chores pulak... One thing mak noticed, kucing mak pun x stress... X de overgrooming dan spend whole day tido. Haha.. Kalau mak keje, kucing mak tinggal sekor2 kat rmh, mak balik mak stress sbb tgk bulu dia bergumpal merata rata.. Overgrooming sbb stress. Kucing pun stress u.

Rate

1

adila39 replied at 20-3-2020 01:36 AM
Tw (suspek covid19)
.
.

@makneng

bagi idea how nak tlg kakak ni pls

makneng replied at 20-3-2020 01:41 AM
Ikr? Hehe.. I can even working in kaftan and towel bun wrapped my head... Santai2..then habis keja ...

amboii bestnya.... tu la gaji masuk and bonus lagi dapat duk umah.. alhamdulillah.. heaven tu! kucing pun senang hati.

adila39 replied at 20-3-2020 09:58 AM
@makneng

bagi idea how nak tlg kakak ni pls

Mak idok la pandai mana nasehatkan org lain selain diri sendiri. Tapi mak rasa sheols perlu make peace dgn diri sheolls dulu. Then slow2 embrace current situation. Mak tau dia sgt down, tp sheolls perlu slowly up kan semangat sheolls utk diri sendiri yg pentingnya juga utk anak dia. Benda ni susah, tapi kalau mula terima bit by bit, sheolls akan dpt semula kekuatan sheolls. Jgn overthinking dan ingatlah tuhan x akan uji dia dgn ujian yg dia x boleh hadap. Mak doakan dia sihat mental n fizikal dan berupaya harungi keadaan skrg dgn baik.

Rate

1

bloodyamuk replied at 19-3-2020 11:22 PM
saya yang hanya duduk dengan mak saya pun rasa macam lesu hari2 nak kena masak...sebab saya bukan je ...

maybe u..my neber ke. i lah family yg hiruk pikuk hingar bingar terpekik dok terjerit2 kerah ank2 suh buat keje umah.. sori lah cuols jer...hahaha..

my parents jenis yg tenang2 tau. tak suka bising2. i kan kalau dgr family yg havoc ni..rasa mcm serabut. sekali tu..dah kawin..amik kau. anak satu..dua..ok lagi. masuk ank seterusnya..terus i jadi singa harimau sume ada. lupa dah yg sebenarnya i tak suka bising2. no choice..sometimes benda yg kita tak nak tu lah memang akan kita hadapi. skrg..bila tgk jiran sebelah dok bising2 ngn ank..kita paham lah.

Rate

1

yuki812 replied at 20-3-2020 02:51 AM
maybe u..my neber ke. i lah family yg hiruk pikuk hingar bingar terpekik dok terjerit2 kerah ank2  ...

hehehe....i cannot imagine ..tp situasi tu mmg normal mak terjerit jerit panggil anak..lagi kalau kecik kecik ramai and tengah aktif.

I pun rasa dalam keadaan ni nak tak nak dia kena hadap. Sebab dalam bilik tu hanya dia dan anak dia. So dia la yang mainkan peranan how nak calm kan anak dia. Like it or not kena fight to end utk stay positif. Berdoa dan mintak diberi kekuatan.

Sebab tu dalam situasi apa pun tenang dan sabar is key utk semua...bila panik melanda mmg akan menjadi lg sukar...but when there is no choice ..mmg itu la saja choice nya..confront it and pray.

Hope kakak ni tabah and sihat semula

adila39 replied at 20-3-2020 10:54 AM
hehehe....i cannot imagine ..tp situasi tu mmg normal mak terjerit jerit panggil anak..lagi kalau  ...

my kids actually dia lagi suka stay ngn ayahnya compare ngn i..sbb ayahnya sume melayan kehendak diorg. bangun lambat pon ok..makan magie 24 jam pon no hal. tapi ngn i..mcm askar katanya . kena buat keje umah..tak leh bangun lambat..no maggie. minum nescafe pon kena mintak izin i..hahaha. bkn apa kak..i ni fikir esok kalau i umur tak panjang..i tak mo diorg susahkan orang. tak pandai buat keje rumah..takde disiplin..tak pandai jaga kesihatan. tapi kadang2 kalau diorg tgh hepi2 tu..i biarkan je lah sepah. anak makin membesar..kadang tak leh strict sgt kan.

adila39 replied at 20-3-2020 06:40 AM
okay.. faham sangat situasi ni. I share you how to cope up.

U tau x.. kita ni manusia ni ada sa ...

hehehe thanks sis...saya pun tengah kaji dan mikir masak2 pasal masa depan ni...

dulu tak pernah berangan nak hidup bekeluarga, tapi tiba2 one day termuncul angan2 kalo kawen, camne karakter anak saya umur sekian sekian...kalo ada rezeki dapat anak la...

benda2 camni saya jarang fikir, hal2 yang baik2 dan optimis...

tapi betullah sis, kena jadi dreamer...InshaAllah one day

yuki812 replied at 20-3-2020 10:51 AM
maybe u..my neber ke. i lah family yg hiruk pikuk hingar bingar terpekik dok terjerit2 kerah ank2  ...

ekekeke dont worry la...jiran i tu dalam rumah je melalak menjerit2 adik beradik tu...tapi bila terserempak makan dekat luar mak aih sopan2 je semua...

takpe paham u, memang kena jugak jadi singa biar anak2 ni reti dengar cakap...

bloodyamuk replied at 20-3-2020 01:56 PM
ekekeke dont worry la...jiran i tu dalam rumah je melalak menjerit2 adik beradik tu...tapi bila te ...

hah..yg tu tul. kat rumah kalau dengar bertekak macam nak runtuh langit. tapi jumpa org kat luar..boleh pulak diorg behave dgn sendirinya   

bloodyamuk replied at 20-3-2020 05:50 AM
hehehe thanks sis...saya pun tengah kaji dan mikir masak2 pasal masa depan ni...

dulu tak perna ...

dreamer tu maksud sis benda yg constructive.. yg make sense. Tak salah pun... klu boring2 berangan jd princess.. just to boost mood.

Future ni bila kita pikir what is next.. cemana mmg stress and akan panik.. so better tak payah.. cuma buat terbaik and enjoy ur day by day.. ada problem pun yeah be it... but be strong and have faith and selalu doa.

Ada family ni best tau.. kdg i pun nak.. mmg terasa nak.. seeing people in pair etc... tapi kita kenalah sentiasa positif... u can do it and u will nail it and jumpa ur jodoh nnt.. Meantime enjoyla masak utk parents.. 10yrs the max or jika lebih alhamdulillah parents kita ada lagi... while having them.. kenalah buat dek je bab yg bosan

12Next
Return to list New