CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] PKP. Golongan T20 kurang berbelanja berbanding M40 dan B40

MissyMolly replied at 9-4-2020 06:24 PM
haipppp...ini tidak betul...kaka belanja utk makanan ye...nak beli baju kelawar pun memikir sepulu ...

aku beli mamam je. Tak kuasalah nak beli baju raya bagai. Dahlah ekonomi pun kelabu asap. Jimat jimatlah apa yg patut.

Dah tak dpt pegi event, tak dpt pegi holiday, tak dpt lepak cafe mahal, shopping mall pun tutup, maka nya T20 ni belanja sama je la mcm org lain, which is spend kat groceries je. Mungkin sabun mandi, shampoo n personal care stuffs je la kot mahal sikit dari marhaen. So mereka punya percentage drop in term of spending tu mmg besar.

statement bodoh !!!!!!!!!!

Mmg org kaya jarang spend .

sebab sekali spend beribu atau beratus,dalam rumah ada stor stok makanan semenjak dulu kala itulah amalan.

Org lain mesti berbelanja ,dapat gaji beli makanan ,ikut kemampuan ekonomi ketika itulah.

Org kaya xperlu pergi kerja  mcm org lain ....kebanyakan org kaya ialah majikan.

statement bodoh.

sebodoh zuraida

Iols banyak spend utk makanan sepanjang pkp ni sambil simpan stok sebab dah banyak jimat yg lelain macam kos pergi/balik kerja...petrol, tol dan kos jenjalan hujung minggu.

perbelanjaan hiburan ada meningkat sikit la sbb terpaksa beli rokok halal

zacks replied at 9-4-2020 04:14 PM
T20 pun nak berjimat la pasal tak dapat BPN.

Eh?

Betullah tu.  Kita dapat moratorium ajelah.  Pikir panjang apa yang bakal berlaku dengan ekonomi negara/dunia.

Mungkin ada juga yang ignorance pasal ekonomi, tu sebab ada duit lebih, belanja pun lebih.

Ngah dah bagitahu anak-anak tak ada shopping raya tahun ni.  Kita beraya ala kadar aje tahun ni.  Nasib memang setiap kali puasa, meals kita orang basic aje, tak perlu ubah apa-apa.

Follow Us
T20 pi travel sana sini

According to the research, Malaysia’s T20’s spending during the MCO period dropped to nearly 60% compared to the M40’s 48% and B40’s 41% decline.

bila periuk besar, kerak pun lagi besar.

T20 ni, golongan periuk besau.
so dalam hidup seharian terpaksa guna kos tinggi,
untuk maintain their lifestyle, jaga reputasi dan social status.

tapi bila dah berkurung kat rumah,
takde lagi keluar duit untuk maintain bersihkan kerak hari2.
so memang la duit jimat tak berusik bila dah duduk rumah.

jangan compare dengan M40 dan B40.
income yang ada cukup untuk lepas belanja keperluan jer,
from paycheck to paycheck.
so nak jimat celah mana nya. mmg dah gitu kos belanja harian.

Peterpan17 replied at 9-4-2020 06:21 PM
aku spent RM300 sejak dr start MCO smp for another 10 days. Jimat abis. Byk beli fruits and veggie ...

buah-buah xkisah sangat sbb stok sebelum MCO masih ada.

Duk beli sayur-sayur jer sbb hantu sayur. xde lauk xpe, jgn xde sayur.

dah kedai yg T20 slalu gi tutup..

sarahmirza replied at 9-4-2020 06:43 PM
Takde la ... Belanja kurang sebab
1. tak isi minyak kereta. Kali akhir isi minyak full tank 2 ha ...

Same here. Kadang pelik tgk orang gigih order mcm mcm online.  Makan sedap sedap. Beli mcm mcm barang online. Basically kita org punya belanja mcm biasa hidup sebelum ni cuma biasanya kami masak sekali sehari tp skrg 3x sehari. Cukup breakfast lunch dan dinner. Kereta punya penggunaan pun kurang. Minyak tol automatic takde sgt consume. Kami takde anak so byk jimat kat situ. Cuma skrg kami spend byk beli buah dan sayur.

dellashrill replied at 9-4-2020 08:24 PM
buah-buah xkisah sangat sbb stok sebelum MCO masih ada.

Duk beli sayur-sayur jer sbb hantu sayu ...

aku pun. sekali gi market byk byk sayur aku beli supaya tak perlu ulang alik keluar rumah. Beli carrot, sawi, kobis, brokoli, celery, timun. Agak2 nak abis, terus top up lagi sayur sayur lain pula. Lauk takde takpe tp sayur dan buah wajib.

sarahmirza replied at 9-4-2020 06:43 PM
Takde la ... Belanja kurang sebab
1. tak isi minyak kereta. Kali akhir isi minyak full tank 2 ha ...

Tapi kalau ikutkan macam tu, sepatutnya peratusan belanja M40 dan B40 pun lebih kurang sama juga dengan T20 sebab mereka pun tak keluar belanja minyak/tol/pas bulanan, anak pun tak pergi sekolah dll.

M40 dan B40 memang takkan spend kurang sebab sebelum mco pun perbelanjaan untuk hidup, bukan untuk berjoli.

T20 nak beli apa pon semua kedai tutup

Peterpan17 replied at 9-4-2020 06:16 PM
Bukan, sebab golongan T20 nampak apa ada di depan selepas MCO. Ekonomi merundum, kerja pun blm ten ...

Berbelanja like there's no tomorrow apa bendanya..sebelum mco pun memang duit belanja cukup2 nak hidup ja

B40 dan kebanyakan M40 macam aku memang tak boleh nak spend less. Nak potong celah mana sedangkan duit gaji selama ni memang untuk keperluan asas saja.

Berbanding T20 yang memang sah2 mampu untuk beli keperluan DAN kemahuan. Bila jadi macam ni T20 boleh catu kemahuan, maka less spending berbanding biasa.

mmg byk spent on groceries...
lain2 belanja mkn juga meningkat especially fast food...
dulu beras 5kg pun malu2 nak abes...
save kat monthly allowance anak aku...top up tng lrt...makan kat luar...
electricity bakalan naik mendadak ni...
kalau kena masuk opis...dpt makan freeee...
aku pun jarang kluar cash...wave je...
anak aku pun kalau g beli makanan, dia QR je..
mmg agak ngeri nak ambil duit baki ni

T20  > RM9,600 ?

~boolean replied at 9-4-2020 09:33 PM
Berbelanja like there's no tomorrow apa bendanya..sebelum mco pun memang duit belanja cukup2 nak h ...

Itu ko ckp. aku nampak sendiri golongan B40 dan M40 beratur nak beli tudung Duck yg latest. Nanti ko tengok saja, bila Vivy buat sale utk tudung Duck  dia, yg dok kecam dia psl dia hina B40 ni gak yg beratur membeli. Gigih derang menabung bulanan nak beli tudung Duck. Bukan semuanya tp wujud golongan B40 dan M40 begini.

Peterpan17 replied at 9-4-2020 09:42 PM
Itu ko ckp. aku nampak sendiri golongan B40 dan M40 beratur nak beli tudung Duck yg latest. Nanti  ...

Minoriti mungkin..

Aku kerja industri retail di mana staf aku rata2nya B40. Aku saksi keperitan mereka demi nak sara hidup. Kalau waktu rehat mereka pilih tidur berbanding makan, maknanya duit tak cukup lah tu.

Budak2 student M40 part time retailers waktu cuti sem iyalah jenis membazir. Tudung duck, naelofar..makan nak kyochon, tony roma.. kita yang bos ni jenuhlah membebel suruh simpan duit, tapi ada depa kesahhh? Hidup nak flex 24 jam, menayang kat IG..

Tapi untuk m40 lain, rata2 aku tengok masih berjimat.

~boolean replied at 9-4-2020 09:59 PM
Minoriti mungkin..

Aku kerja industri retail di mana staf aku rata2nya B40. Aku saksi keperita ...

adik aku pensyarah university. Ada pelbagai golongan dlm group student dia yg beratus tu. Mcm ko ckp golongan M40 student tp berlagak mcm anak orang kaya. Yg anak B40 pun ada gak yg jenis terikut ikut mcm anak anak B40 ni. Tp msh ada gak student dia yg both golongan B40 dan B40. Pekerja pekerja bawahan aku pun ada yg golongan B40. Bapa dan ibu dia ok tp anak2 nya perangai. Malas aku nak ckp. Dah tau keluarga tu golongan B40 silalah bantu mak bapa bila dah besar. Ini asyik nak jd parasit.

Cuba di skodeng yg komplen psl makanan di U tu anak dari golongan mana.