CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 7789|Reply: 58

Rungsing dgn hidup aku

Salam Semua. Aku harap aku post kat thread yg betul la. btw, aku ni dalam dilema atau buntu. Aku nie peniaga makanan online since 2018. aku guna platform fb, ig dan whatsapp utk meniaga. ok yg problem yer, bisnes aku ni x maju. sbb aku kate x maju sbb aku sendiri pon xde gaji. dapat duit niaga rolling balik beli brg niaga dan topup sikit2 brg makanan kat rumah. kemungkinan besar sbb x ramai org beli (kurang sales) sebab aku x suka share apa aku buat kat fb, ig & whatsapp. ye aku tau, adat org meniaga WAJIB utk share perkembangan kat social media. tapi aku nie rase berat sgt nk share. kwn kat social media pon x ramai. kadang aku post, sorang je yg like. sedih je. tu yg buat aku pon x teruja nak share/update apa2 kat social media. kadang tu seminggu sekali aku update. ok nie citer psl bisnes aku. aku buat bisnes makanan ni hanya utk survive je. aku sebenarnya nak keje dgn company. ade ade degree & master dlm engineering dan result pointer aku 3 keatas. tapi memang xde rezeki utk aku. apply dh beribu2 masih x berjaya. btw aku tahun ni dh 34. bayangkan dh lps 10 tahun aku grad masih aku xde keje tetap. meniaga pon x maju. sedih ye. btw aku pon x kawen lg. xde duit nak kawen. dah jadi anak dara tua pon. aku post kat sini pon sbb dh rungsing sgt dgn hidup aku. Sabtu lepas, sembang dgn mak ayah and kakak aku (kakak aku tua setahun je dr aku). aku cakap aku golongan B40 dan ade master, meniaga tak ramai beli. kakak aku pula golongan T20 ade keje hebat, dah kawen ade 2 anak, ade rumah dan kete sendiri. aku sedih sgt. even dlm famili sendiri pon kena compare. rase useless sgt. tahun ni aku ingat nak apply keje dlm mall (even aku rase akan dpt gaji 1.3k je) tup tup dh musim pkp. langsung terbantut nak cari keje.

dik, dalam situasi adik akak faham. akak pun pernah jatuh bisnes.

adik nak kembangkan bisnes ye? kena rajin share marketing ye. sebagai soloprenuer adik kena tahu banyak pekara. itu wajib wajib wajib lalui. kalau adik xlalui pekara tu duit adik akan mudah hangus.

pekara adik kena tahu :
> teknikal masakan
> teknikal marketing
> teknikal costing akaun
> bila dah ada staf kena tahu HR brape gaji brape nak bayar

bisnes bukan mudah tak semua org akan berjaya. mula dari bawah tanpa putus asa.

kapal angkasa nak pergi ke bulan memerlukan 90 000 kali pembetulan arah . bukan sekali berlepas kapal angkasa terus sampai ke bulan. begitu juga kejayaan failure ni normal. dan memerlukan 90 000 kali adjust baru berjaya sampai destinasi. so jangan fikir satu kali dua kali adjust dah boleh berjaya .

think positive jaga emosi jaga mental jaga kata2 dalam otak dalam hati. its not easy but once u get it its fucking very super easy. buat sampai jadi habit.

Rate

1

elok ko fokuskan terus dgn bisnes ko. Walaupun x untung bnyk tp blh survive. Then slow2 cari strategi nk upkan lg sales.

ingt best keje mkn gaji? Aku kalo ada bisnes lain x ingin keje mkn gaji ni.

semoga TT dilapangkan rezeki dan terus kuat.jangan putus asa

nanti kalau dah reda covid, kalau ada bazar makanan kena join. Kwn iol dulu pun sendu biz dia. Dia jenis privacy tak suka socmed so memang impossible. Tapi awal tahun lepas dia start join bazar. Tak perlu interaksi pun, dia duduk meniaga sorang dia je. Ada orang beli dia layan. Alhamdulillah nampak dah ok sikit now ramai dah start membeli.

sabar dan usaha itu je yg aku boleh cakap.

Follow Us
This time around TT kena tukar mindset. Kalau rasa berat, jangan guna personal ig, fb tapi buat separate ig, fb untuk promote biz. Biz apa2 pun kena promote tt baru orang aware. Pastu promote hari2. Biar lalu lalang kat feed orang lain.. nanti mesti dorang order.

Apa2 pun, jangan putus asa TT! Fighting!

Rate

1

Teruskan bisnes sekarang jangan putus asa. Tt usahakan buat promosi..moga tt kuat semangat dan berjaya

Takda jalan lain melainkan promosi, memang kena kuat promot kt media sosial, fb, ig, whatsapp semua. Guna # berkenaan kt ig iols selaku customer akan search guna #

Jgn putus asa dgn hidup selagi masih bernafas

Klo tk minat pe kita buat..pe pun tak jadi

Klo minat...mintak sedekah pun bleh kaya

semoga dipermudahkan. Kalau tahu masak tu dah bagus. Kena cari strategi marketing pulak

moga di permudahkan urusan

kena share n update slu
baru org aware uols pya bisnes
mula2 mmg sakit
tp klu kita usaha tanpa jemu
adala rezeki utk uols nanti
btw uols jual pe
cer promote uols pya ig...fb kat sini
mna tau ramai yg berminat

TT, u jaga penampilan tak... berat badan.. muka.. pemakaian kemas...  tak perlu jadi am hijabista fashionista, just simple plain look pun dah ok... sad but true, nak dpt keje, nak surrounded by people yg selesa dgn kita... nak climb the corporate ladder, nak dpt choices calon suami semua kena back to basics mcm penampilan ni...

gummiebear replied at 12-5-2020 05:51 AM
This time around TT kena tukar mindset. Kalau rasa berat, jangan guna personal ig, fb tapi buat sepa ...

setuju dgn ni, buat separate akaun memang utk produk tu je, macam doubleA cakap, aku pun akan search hashtag gak untuk cari benda2 yg aku suka

Tt, pls stay strong. Bab bisnes ni bukan mudah nak berjaya tt. Aku bukan darah bisnes. Sebab aku jenis tak suka sakit kepala. Lebih suka bekerja dengan orang. Tak sulit nak fikir untung modal rugi semua.

Family aku suka meniaga. Meniaga biasa biasa la. Jual kuih muih. Lauk pauk. Sampai la ada warung kecil. Bukan mudah sebenarnya nak berniaga. Hati kena kental. Tak boleh malu pasarkan produk kita. Penat berniaga ni jangan cakaplah. Paling penting, jangan mengalah kalau takde orang nak beli barang kita. Nak bagi orang tahu produk kita ni ambil masa. Bukan sebulan dua. Ada makan tahun. Lainlah kau buat publisiti murahan mcm instafamous diluar tu.

Aku takde kat tempat kau. Kasut kita berlainan. Tapi jangan putus asa dengan hidup ni. Bila kau stress, cari perkara yang kau boleh lepaskan. Jangan simpan.

Hidup ni singkat. Aku doakan kau terus kuat dan semoga kau terus maju dalam apa yang kau buat

Rate

1

TT, jgn putus asa. kena cuba promosi banyak platform. Join group penduduk tamaan, komuniti setempat, whatsapp, telegram... boleh juga iklan kt FB marketplace, page komuniti. dpt kan contact org ofis terdekat. guna pelbagai medium. yg penting xleh malu. sebab iols pun grad engineering juga. faham sgt budak engine ni lagu mana. malu x tentu hala (bukan semua la) introvert ktakan

Kakak doakan adik dimurahkan rezeki, kuat dan tabah ya

Tt iols pun jenis personal xnak share.. dulu tahun lepas iols ada buat bisnes xoxo hari2 kongsi dekat puluh2 group sehari sampai kecung tangan.. share sikit2 sudah kat wall fb nnt orang akan tgk punya..janji nampak menarik

Bayangkanlah orang jual benda haram mcm dadah pun boleh laku apalagi klo kita usaha cari benda halal..Kalau rasa xboleh go dengan makanan buatlah bisnes lain usha2 ja dalam group iklan belambak..

Semoga sis berjaya

wow mostly semua org yg reply thread ni suruh fokus bisnes. jujurnye aku pon xde pandai bisnes sgt. aku cuma ada bakat memasak & baking. ni bakat semulajadi. engineering je ilmu yg aku ade sbb pegi menuntut kan. dlm bisnes, aku memang all out. cari ilmu teknik masak, costing bahan dll tue semua okay. yg problem yer, aku x suke expose. sbb aku malu. first sbb aku malu ialah aku kan bdk engineering tibe2 menganggur pastu buat bisnes jual dessert. kedua, sebab aku TERLALU KECEWA dgn hidup aku disebabkan aku x dpt keje asyik fail je interview, aku telah menjadi sgt malas dan berputus asa sampai badan aku GEMUK naik 30kg. dulu saiz M skrg dah 2XL.

tapi aku tahu aku kena berubah. dan aku sangat2 hargai nasihat dan pandangan korang. cuma seriously mindset aku dihantui oleh TAK DAPAT KEJE, TAKUT NAK SHOW OFF BISNES KAT SOCIAL MEDIA, GEMUK. kire yer, aku mudah berputus asa.mental dgn hati aku dh x kuat seperti aku di universiti dulu.