CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: NamaKuMawar

Tips menabung / menyimpan

airmineral replied at 31-5-2020 07:41 AM
ckp pasal rumah, telan air liur je tgk umah2 yg ada. terasa sgt nak beli rumah tp modal xbyk dan l ...

Beli rumah kena cool2 takleh laju2.... kena study location etc... untung sabut timbul, untung batu tenggelam....

Kalo u blom wat loan asb.. skang masa paling baik... intrrest 3.8 -3.9 % je.... beli la buku i rekemen tulisan sharif rahman tu.. rm11.30 je u... dia menulis bukan utk mempromote.. dia menulis sbb ilmu....

Lagi pun, loan ASB ni credit scoring dia tak sama ye dengan lain2 loan cam personal loan, housing, hire purchase... paling teruk scoring is hire purchase.. rumah plak kalo kita ada supporting document tunjuk income dari rumah kita beli tu silap2 jadi positive valuation (rumah sewa)... ASB loan, even category sama ngn personal loan, tp scoring dia bagus dalam ccris,  sbb itu part of investment... yg penting.. jangan gila babi usik dividen... itu baru strategy yg betul

green~tea replied at 31-5-2020 12:24 AM
owh... utk duduk sendiri ok lah...  i skang mmg duduk rumah bertanah yg neighborhood best, sesuai  ...

Bestnya, masih belum mampu nak beli rumah bawah unless di seremban atau melaka. Tengah plan juga nak beli rumah ayah (minta ayah jualkan instead of jadi pusaka sebab taknak gaduh adik beradik)

airmineral replied at 30-5-2020 09:39 PM
lambat tu start umo berapa? huhu saya skg 33 da rasa lambat juga.huhu

Ni belum lambat lagi ... masih ada umur bekerja about 15 more years tu kira sempat la ..insya Allah

airmineral replied at 30-5-2020 09:34 PM
alrite. tp adakah skg masa yg baik utk tambah  ambik asb loan? p pandangan awak?

Ini terpulang pada keadaan diri masing2. Jika anda dlm kategori pekerjaan yg selamat for next 5-10  years, insya Allah, no problem for u. Tapi kalau di ssctor swasta dlm kategori yg "mungkin" akan terjejas in next 6 mth, better not.

green~tea replied at 31-5-2020 10:27 AM
Beli rumah kena cool2 takleh laju2.... kena study location etc... untung sabut timbul, untung batu ...

pasal umah ni mmg betul2 ambil masa dan kena fikir elok2 sbb bukan sikit2 duit kena letak tp takut plk beli lambat2 harga pon makin naik.huhu

asb loan awak buat utk short term (terminate dan apply baru) atau long term?

airmineral replied at 31-5-2020 07:41 AM
ckp pasal rumah, telan air liur je tgk umah2 yg ada. terasa sgt nak beli rumah tp modal xbyk dan l ...

Same jugak..tercekik tgk harga umah kat bandar ni..skrg aku tgh tunggu rumah prima kerajaan negeri..umah landed 40x70..harga 150k..kalu keje gomen dpt diskaun lg 10%..aku mohon lama dah..thn 2016..tapi lokasi lain..lambat sgt naiknye..ni baru je aku tukar lokasi..amik kat ibu negeri..harapnye tak lama sgt la nak tunggu..

Buat masa skrg aku menyimpan jela..pastu nanti aku tukar la balik negeri kelahiran aku..

Follow Us
NamaKuMawar replied at 31-5-2020 01:22 PM
Same jugak..tercekik tgk harga umah kat bandar ni..skrg aku tgh tunggu rumah prima kerajaan negeri ...

wah bestnye. besar juga tu saiznye. insyaallah doakan sama2 dpt beli rumah idaman.tu la, tgk harga rumah tercekik tu, mmg kena menyimpan dulu la npk nye.hihi

airmineral replied at 31-5-2020 01:44 PM
wah bestnye. besar juga tu saiznye. insyaallah doakan sama2 dpt beli rumah idaman.tu la, tgk harga ...

Aamiin..

Aku terpaksa beli umah tempat lain..kat sini aku tak mampu..mampu tgk je..

airmineral replied at 31-5-2020 12:57 PM
pasal umah ni mmg betul2 ambil masa dan kena fikir elok2 sbb bukan sikit2 duit kena letak tp takut ...

Depends pada location rumah kat ne.. skang rega rumah tengah menurun la u... cer u tengok dekat trending price spa (sales and purchase agreement) rumah kat website brickz.my almost semua rumah trending menurun skang

NamaKuMawar replied at 31-5-2020 01:22 PM
Same jugak..tercekik tgk harga umah kat bandar ni..skrg aku tgh tunggu rumah prima kerajaan negeri ...

eh best nya rumah prima ni... apa syarat2 kelayakan dia? Kena staff gomen je ke

Edited by green~tea at 31-5-2020 02:08 PM
pasal umah ni mmg betul2 ambil masa dan kena fikir elok2 sbb bukan sikit2 duit kena letak tp takut ...

i buat few years ago... lama dah.. amek long term terus.... mmg niat amek loan tu sbb nak cepat naikkan siling limit ASB...

Register myasnb, utk check latest limit, every february i akan topup cash sampai limit.. contoh kan.. january announce dividen so kita ada total rm400k dlm tu, check limit baru, ada lagi space nak topup 4-5k, so u topup lah cash tambahan.... mmg ASB usually kasi additional limit dalam beberapa ribu lepas announce dividen... dia bukan ngam2 ikut tabung kita tambah dividen, dia akan ada extra so kita tambah la sikit2... lepas check new limit utk tambah tu, just topup ngam2 tau jgn terlebih walau seringgit nnti transaction kena reject makan seminggu plak nak refund balik...

Link dengan maybank akaun gaji.. senang nak view amount, nak topup asb1 or 2 or mana2 dana PNB through maybank2u...

green~tea replied at 31-5-2020 02:03 PM
eh best nya rumah prima ni... apa syarat2 kelayakan dia? Kena staff gomen je ke

Eh..tak la kaka..keje swasta pun boleh..

Antara syarat2nya :
1. Warganegara msia n rakyat negeri
2. Pendapatan isi rumah tdk melebihi 10k sebulan
3. Keutamaan kpd umur 40thn ke bawah
4. Telah menetap kat negeri tu tdk kurang 5 tahun..

Projek prima kerajaan negeri ni umah kebanyakkan semi d..cuma rumahnye nampak mcm umah teres biase jela..tak mcm yg kalu kita beli harga 500k..tapi bagi saya yg tak berapa mampu ni..saya ok je..janji ade umah sendiri n tempat utk berteduh satu hari nanti..

Projek ni dekat 1 daerah tu je buat apartment..mungkin sbb lokasinye, tanah tinggi..

Rate

1

green~tea replied at 31-5-2020 02:04 PM
i buat few years ago... lama dah.. amek long term terus.... mmg niat amek loan tu sbb nak cepat  ...

da tgk dlm apps asb tu
adakah "unit boleh beli" tu sama maksud dgn limit baru acc kita?
dlm apps tu dia tulis "unit boleh beli : xx000" so maksudnya saya boleh top up xxk la ye utk maksimumkan jumlah simpanan.

airmineral replied at 31-5-2020 02:39 PM
da tgk dlm apps asb tu
adakah "unit boleh beli" tu sama maksud dgn limit baru acc kita?
dlm app ...

Ya betul ..

airisa replied at 31-5-2020 03:22 PM
Ya betul ..

orait tqqqq

I buat asb loan rm200k tapi pecah kepada 3 loan. Sebabnya, i takut in case anything happen along the way yg perlu kan i surrender asb loan, i boleh surrender sikit. Tak la semua sekali kena jual.

NamaKuMawar replied at 31-5-2020 02:39 PM
Eh..tak la kaka..keje swasta pun boleh..

Antara syarat2nya :

Owh clearly i tak layak memohon.. umur dekat 40.. menetap dan keje di KL..  i kan tak suka rumah 2 tingkat, sbb i BENCI turun naik tangga.... tp husband i dah belikan rumah double storey sblm kawen lg... nangessssss.. redha je la

meow_tompok replied at 30-5-2020 11:39 AM
kak terima kasih byk2. bertambah ilmu baru. org kata beli emas utk investment dgn akhir2 zaman ni  ...

Akak dulu tiap bulan pergi BR utk simpn duit dlm account akak dan anak2. Tu yg dok jeling je bila diaorg display barang kemas yg dipajak utk lelongan tu. Then tanya dgn staff yg masa tu tgh betulkan detail label barang mcmana nak kira. Tu yg jinak2. Suka tengok. Bila dah terkumpul duit 2,3K utk beli brg lelong, dan ada yg berkenan serta sesuai dgn duit yg ada, baru la ambil borang. Kalau x cukup, masa suami bagi akak duit bonus, akak dah siap ketepikan sikit. Brg akak beli dulu harga x sampai 3K, dah ada yg harga skrg 6K. Gitu la. Nilai dah doubled up.
Akka tahu pun nilai barang2 kemas hasil beli lelong tu sebab once a while akak pi gadaikan utk bantu Adik bila dia perlu nak pakai duit. Tp actually kita boleh je bawa barang ke Ar-Rahnu BR dan minta diaorg nilaikan.

nefnefnef replied at 30-5-2020 12:41 PM
Bagusnya cara pemikiran Kak Leen. Mak dan MIL kena guna apa yang Kak Leen and family guna sebab Ka ...

Mudah2an kita semua berfikiran begitu, nef. Mak kita dulu beri lebih dari apa yg dia sendiri ada. Huhuhu

meow_tompok replied at 30-5-2020 03:04 PM
last year saya walk in tanya ahb tu. dia ada quota kak. isnin ni akak pergi kalau ada quota lagi p ...

In syaa Allah. Harap2 MBB x ramai la esok..  Kalau ramai, akak mcm seriau je nak masuk.