CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 13788|Reply: 45

Persatuan Dan Kesatuan..

noni This user has been deleted
Walau apapun bangsa kita, walau apapun kepercayaan kita, kita dari tuhan yang satu..

Tuhan yang menjadikan kita..

Salam...

[ Last edited by noni on 3-8-2004 at 08:13 AM ]

Soalan ... APAKAH yg menbuat anda terfikir yg anda berada dlm jalan yg betul menuju kepada Tuhan?

Tuhan mungkin yg menjadikan kita tetapi saya tak fikir Tuhan adalah sebahagian besar antara kita sembah. ;)

Bagawad gita IV:

Jalan apapun yang diambil seseorang untuk mencapaiKu, Kusambut mereka sesuai dengan jalannya, karena jalan yang diambil setiap orang di setiap sisi adalah jalanKu juga, oh Arjuna!

Berapa kuat anda  cuba mengatakan kebenaran, sekuat itu juga tentangan yg datang.  Benar atau salah bukan persoalan kerana kebenaran tidak mampu diperkatakan. Bercerita ttg kebenaran seperti/bermakna tidak tahu akn kebenaran.

Teras kepercayaan/agama ada dua:
-sesama manusia
-kepada tuhan

by noni

Bagawad gita IV:

Jalan apapun yang diambil seseorang untuk mencapaiKu, Kusambut mereka sesuai dengan jalannya, karena jalan yang diambil setiap orang di setiap sisi adalah jalanKu juga, oh Arjuna!  

Hmph ... Got me there ... (one of the rare moment when I cannot find anything to answer).

Berapa kuat anda  cuba mengatakan kebenaran, sekuat itu juga tentangan yg datang.  Benar atau salah bukan persoalan kerana kebenaran tidak mampu diperkatakan. Bercerita ttg kebenaran seperti/bermakna tidak tahu akn kebenaran.

Teras kepercayaan/agama ada dua:
-sesama manusia
-kepada tuhan  

Yg mana satu asas? Kepercayaan sesama manusia ataupun kepercayaan kpd Tuhan? :hmm:

Mereka yg menpercaya sesama manusia tetapi tak percayakan Tuhan digelar Atheist.

Mereka yg menpercayai Tuhan tetapi tak percayakan manusia digelar Theist (nama yg diberikan oleh golongan Atheist kpd mereka yg menpercayakan agama dan Tuhan).

Ada tak antara kamu yg menpercayakan Tuhan DAN manusia? Golongan ini digelar apa? Apa sifat mereka? Dimana mereka? :hmm:

Rasanya yg jadi masalah bentuk pemahaman, bkn tujuan.

Follow Us
-sesama manusia: Memelihara perhubungan sesama manusia dari semua segi.

Semua agama mengajar penganutnya bersikap harmoni sesama manusia. Bkn menyembah manusia ye, jgn salah sangka..

by noni

Rasanya yg jadi masalah bentuk pemahaman, bkn tujuan.  

Pemahaman sesuatu ajaran akan menghasilkan tujuan.
Bila tujuan dua kaum berbeza, mereka tak boleh hidup bersama walaupun agama mereka hampir serupa.

Abrahamic religions (Christianity dan Islam) bertujuan menbawa penganut mereka ke Syurga. Non-Abrahamic religions (Buddhism dan Hindusm) bertujuan menbawa penganut mereka kembali kpd Tuhan. Arah tujuan kita berbeza jadi tak mungkin kita dpt hidup bersama. :no:

-sesama manusia: Memelihara perhubungan sesama manusia dari semua segi.

Semua agama mengajar penganutnya bersikap harmoni sesama manusia. Bkn menyembah manusia ye, jgn salah sangka..

Tak ... Bila kamu tidak kenal agama kamu tetapi takutkan sesuatu (spt kesilapan dan neraka), maka kamu akan bertindak agresif dan menyerang yg lain.

Kenapa? Kerana kamu MESTI memastikan yg orang lain (yg tidak menganuti agama kamu) itu salah dlm agama mereka dan kamu MESTI memastikan mereka hidup dlm dosa. Barulah pada pandangan mata kamu, kamu akan kelihatan betul.

Dlm konteks ini, mustahil kamu boleh berharmoni dgn yg lain.

by seph:

Tak ... Bila kamu tidak kenal agama kamu tetapi takutkan sesuatu (spt kesilapan dan neraka), maka kamu akan bertindak agresif dan menyerang yg lain.

Kenapa? Kerana kamu MESTI memastikan yg orang lain (yg tidak menganuti agama kamu) itu salah dlm agama mereka dan kamu MESTI memastikan mereka hidup dlm dosa. Barulah pada pandangan mata kamu, kamu akan kelihatan betul

Pandangan ini tidak mewakili saya. Peperangan dan perpecahan biasa belaku krn manusia itu sendiri melihat dari perbezaan, bkn persamaan.

by noni

Pandangan ini tidak mewakili saya. Peperangan dan perpecahan biasa belaku krn manusia itu sendiri melihat dari perbezaan, bkn persamaan.  

Kamu tahu tak apakah sifat Kabbalish (mereka yg mengaji Kabbalah atau sifat Tuhan) yg sebenarnya?

Salah satu dr sifat mereka adalah merasakan yg diri mereka adalah sebahagian dr masyarakat. Dgn menperbezakan tindakan orang lain dan tindakan diri sendiri adalah suatu yg berbeza, anda menunjjukan yg anda belum sampai dlm tahap pemahaman Kabbalah yg mencukupi. Dlm erti kata lain, kamu tahu teori tetapi tak tahu macam mana nak samakan teori dgn kehidupan harian.

Biar saya tolong sikit ... kamu tahu tak kenapa saya gunakan contoh harimau dgn arnab? Kerana ianya merangkumi dua sifat semulajadi manusia.

Setiap antara kita ada sifat harimau dan ada sifat arnab dlm diri sendiri. Malahan dlm bentuk genetik juga, kita dibina dgn sifat tersebut dimana ciri2 kita bergantung kpd Gen Resesif dan Gen Dominant.

Sekiranya seorang wanita berambut hitam berkahwin dgn seorang lelaki berambut perang, dia menpunyai peluang mendapat anak berambut hitam atau perang dgn kadar yg sama - 50%-50% peluang. Apa yg menentukan sifat yg bayi tersebut (rambut warna apa) akan bergantung kpd samada gen rambut wanita itu jenis Resesif atau Dominant dgn ciri2 gen suaminya.

Dlm kehidupan harian, kita sentiasa bersifat dualism (sifat harimau dan arnab). Bila kita mendapat sesuatu yg kita suka, kita akan bersifat arnab - tenang dan gembira. Bila kita tidak dpt sesuatu, kita akan bersifat harimau - marah dan tidak suka kpd sesuatu keputusan.

Ianya akan menbawa kpd dua soalan - Apa itu Takdir? Kalau benar Takdir wujud, dimanakah garis sempadan antara Takdir Alam (ditentukan oleh Tuhan) dan perbuatan sendiri?

Dalam pertanyaan anda, anda mengatakan yg pendapat anda tidak kena mengena dgn perbuatan orang lain. Bagi saya, ianya sesuatu yg bodoh yg menunjjukan yg anda terlalu cetek dlm pengetahuan dunia dan masih tak mampu memahami sifat2 Sefirot secara mendalam.

Dunia ini spt sebiji kolam yg luas dgn air yg tenang. Tuhan adalah spt Matahari dan udara di langit yg memanaskan air dan memastikan yg kehidupan berlangsung dan walaupun kehidupan dlm air dpt merasakannya, mereka tak akan dapat mengetahui sifat2 semulajadi Matahari dan udara dgn sepenuhnya.

Kamu pula spt seekor cengkerik atas air. Setiap kali anda bergerak, anda akan menghasilkan sejenis alunan diatas permukaan air yg menyebabkan reaksi kpd mereka yg lain.

Sama spt cengkerik diatas, setiap kali kamu bergerak dan bertindak, kamu akan menyebabkan sesuatu tindakbalas diatas kehidupan orang lain samada kamu suka atau tidak. Kamu adalah sebahagian dr masyarakat dan tindakan kamu juga, pertapa kecilnya akan pasti menpengaruhi masyarakat juga. Hanya perbezaan antara cengkerik dan kamu adalah, kamu ada hak utk menentukan bentuk tindakan - sbg arnab atau harimau.

Konsep di atas digelar Macro dan Micro Universe dimana anda sbg Micro Universe bergerak dlm Macro Universe dan menyebabkan tindakbalas di dalamnya yg seterusnya menghasilkan tindakbalas yg lebih besar.

"In ever action, there is equal and opposite reaction" - Enstein.

Saya tidak menghurai mengikut kabbalah yg tertulis atas kertas. Saya mengikuti 'perjlnan' saya sendiri. Cuma persamaannya kabbalah dibahasakan dari pengalaman spiritual.  Saya mengetahui kabbalah serba sedikit(dari segi bahasa) pun dari forum ini.

Saya setuju dgn anda, setiap tindak hasilkan gerak/kesan. Pun begitu saya tidak perlu menafikan penglihatan saya: dari sudut mana saya melihat.

Perbezaan jelas dari 'arah'

Jika anda marah anda mewakili sifat lelaki, begitu juga sebaliknya. Begitu yg telah saya katakan sblm ini, anda mewakili dua keadaan: lelaki atau perempuan. Jika bukan lelaki perempuan, begitu sebaliknya.

Jika anda menempati sifat perempuan, anda akn terima balasan dlm sifat itu sendiri. Jika anda marah(lelaki) anda akn merasa bahangnya. Panas, resah gelisah tidak tenteram dan sbgnya. Ini kerana anda mengambil sifat itu. Jika perempuan dgn sejuknya.

Menempatkan diri dlm masyarakat, itu barang pasti. Kerana kita di sini, bkn dimana mana. Satu keadaan kita diluar dari itu semua. Walau diluar kita tak bercerai. terlalu sukar nak dijelaskan Ini sebahagian yg dikatakan, 'satu dlm byk, byk dlm satu'. Terlalu sukar dan tak mungkin dijelaskan disini.

[ Last edited by noni on 3-8-2004 at 12:33 PM ]

by noni

Saya tidak menghurai mengikut kabbalah yg tertulis atas kertas. Saya mengikuti 'perjlnan' saya sendiri. Cuma persamaannya kabbalah dibahasakan dari pengalaman spiritual.  Saya mengetahui kabbalah serba sedikit(dari segi bahasa) pun dari forum ini.

Baru belajar tentang Kabbalah, kamu ingat dah uraikan semua kejadian di dunia dgn begitu mudah ke? ;)

Maaf kalau kamu berfikiran begitu kerana melayan perbualan anda nanti akan hanya merugikan masa saya je.

Saya setuju dgn anda, setiap tindak hasilkan gerak/kesan. Pun begitu saya tidak perlu menafikan penglihatan saya: dari sudut mana saya melihat.

;) ... Arah? Adakah kamu menganggap manusia hanya boleh lihat searah je? Berfikir searah sahaja? Dengar satu jenis bunyi sahaja? :no: Maaf ... kamu tak faham apa2 pun. Yg anda faham hanyalah sebuah lakaran di atas monitor.

Jika anda marah anda mewakili sifat lelaki, begitu juga sebaliknya. Begitu yg telah saya katakan sblm ini, anda mewakili dua keadaan: lelaki atau perempuan. Jika bukan lelaki perempuan, begitu sebaliknya.

Jika anda menempati sifat perempuan, anda akn terima balasan dlm sifat itu sendiri. Jika anda marah(lelaki) anda akn merasa bahangnya. Panas, resah gelisah tidak tenteram dan sbgnya. Ini kerana anda mengambil sifat itu. Jika perempuan dgn sejuknya.

:no: Sekali lagi kamu menbuat kesilapan kalau menganggap yg manusia tidak melakukan sesuatu dgn mencampuradukan kedua2 sifat.

Sifat panas boleh juga mengakibatkan letusnya sifat sejuk dan sebaliknya. Sifat panas dan sejuk boleh mengakibatkan banyak lagi sifat yg lain dll. Banyak lagi faktor yg perlu dikaji dan anda nampaknya gagal menbuat demikian tetapi pandai pula menbincangkan hal dunia dgn melilitkan konsep Kabbalah yg saya sendiri pun tak buat walaupun mengajinya selama 10 tahun. Sungguh mengecewakan. :no:

Menempatkan diri dlm masyarakat, itu barang pasti. Kerana kita di sini, bkn dimana mana. Satu keadaan kita diluar dari itu semua. Walau diluar kita tak bercerai. terlalu sukar nak dijelaskan Ini sebahagian yg dikatakan, 'satu dlm byk, byk dlm satu'. Terlalu sukar dan tak mungkin dijelaskan disini.

Itu kerana anda tidak mengambil masa mengajinya dgn betul.

Tahu tak kalau anda mengajinya dgn betul, anda akan tahu tempat anda di rumah, masyarakat, negara, dunia dan seterusnya alam semesta. Anda akan kenal sifat Macro and Micro dlm sesuatu Alam dan mungkin, kamu akan mengenali Tuhan dlm proses ini dan tahu bagaimana Dia berfungsi dibelakang takbir.

Setuju..

Lelaki dan perempuan: Ini bukan soal jantina atau pengkelasan manusia, tetapi pengkelasan sifat. Bukan apa, sekadar untuk memahami ketuhanan melalui sifat sifatnya itu. Apakah begitu benar hingga tuhan terikat dgn sifat itu? Tidak, melainkan diberinya jln untuk memudahkan kita menujunya.

Jika ia lelaki maka ia lelaki, jika bukan lelaki maka ia perempuan. Ini bermakna, jika ketika itu ia mengambil sifat lelaki maka ia duduk dlm sifat(lelaki) itu. Begitu juga sebaliknya. Setiap tindak/sifat yg kita gunakan ia sempurna dgn peraturannya. Contoh, pemarah itu kesannya meluap luap, penyabar itu kesannya sejuk.

Dan, ini bukan bermakna bila seseorang berada di dlm sifat lelaki itu ia kekal disitu. Ia sentiasa berubah ubah, berulang ulang, saling tempat menempati. Barangkali sehari ia berpindah berpuluh puluh kali. Jika ia kekal pada satu tempatpun, itu harus bagi tuhan. Apa nak dihairankan..

Kadang kadang kita menyangka orang lain menyembah berhala, tetapi tanpa sedar kita sendiripun sujud pada berhala. Sebenarnya diantara kita tidak terkecuali menyembah berhala, termasuk noni. Pelikkan..

by noni

Kadang kadang kita menyangka orang lain menyembah berhala, tetapi tanpa sedar kita sendiripun sujud pada berhala. Sebenarnya diantara kita tidak terkecuali menyembah berhala, termasuk noni. Pelikkan..  

Tak pelik pun ...

Anda tahu tak apa namanya Berhala dlm English? IDOL ... perkataan yg sama yg digunakan utk menunjjukan seseorang yg terkenal spt penyanyi dll.

Di rumah2 Muslims juga banyak gambar2 penyanyi dll ... walaupun kamu tak sembah itu, suka tak suka kamu letak juga di dinding kerana keinginan kamu sendiri.

Berhala terpecah kepada dua: Maknawi dan Hissyi(nyata dan tersembunyi).

Nyata: Terzahir- yg dpt dilihat, dipegang, dibuat atau sbgnya.
Tersembunyi: Wujudnya dlm hati.

Kami maksudkan 'berhala' adalah menyekutukan/syirik kpd selain tuhan. Tak kira kpd agama apapun. Jika sembahannya(kepercayaan) kpd patung gaotama, maka ia syrirk kpd patung itu. Jika sembahannya kpd patung berupa sakte, maka ia menyembah kpd patung sakte, iaitu selain tuhan.

Jika penyembahannya(kepercayaannya) kpd ka'bah maka ia mendukannya kpd ka'bah. Jika kpd patung yesus atau salib, maka kepercayaannya kpd itu.

by noni

Berhala terpecah kepada dua: Maknawi dan Hissyi(nyata dan tersembunyi).

Nyata: Terzahir- yg dpt dilihat, dipegang, dibuat atau sbgnya.
Tersembunyi: Wujudnya dlm hati.

Kami maksudkan 'berhala' adalah menyekutukan/syirik kpd selain tuhan. Tak kira kpd agama apapun. Jika sembahannya(kepercayaan) kpd patung gaotama, maka ia syrirk kpd patung itu. Jika sembahannya kpd patung berupa sakte, maka ia menyembah kpd patung sakte, iaitu selain tuhan.

Jika penyembahannya(kepercayaannya) kpd ka'bah maka ia mendukannya kpd ka'bah. Jika kpd patung yesus atau salib, maka kepercayaannya kpd itu.  

Agaknya ianya mustahil utk seseorang tidak menyembah sesuatu - samada terang2 ataupun tersembunyi.

Kalau kamu tanya saya apa itu berhala, saya akan kata ianya apa2 sahaja yg diperbuat dgn tangan manusia. Kalau macam itu, sama juga dgn tulisan Khat dgn nama Allah di dinding di rumah orang Muslim, Salib dll, berhala batu dan patung.

Jadi ... SIAPA yg benar2 tidak menyembah sesuatu yg diperbuat oleh orang lain ataupun diri sendiri? :hmm:

Benar! Terlalu mustahil utk seseorang menyekutukan(menduakan) yang esa. Kalaupun ia terlepas drp berhala yg nyata(berbentuk) ia ada seribu lagi halangan berupa berhala yg tidak kelihatan.

Dan, jika anda mengetahui: Anda tidak dpt mengesakan tuhan tanpa berhala berhala tersebut. Ini kenyataan yang amat sukar diterima(difahami)...

by noni

Benar! Terlalu mustahil utk seseorang menyekutukan(menduakan) yang esa. Kalaupun ia terlepas drp berhala yg nyata(berbentuk) ia ada seribu lagi halangan berupa berhala yg tidak kelihatan.

Itu kerana manusia terlalu lalai dan tidak serious dlm spiritualism. Bagi kebanyakan mereka, spiritualism adalah suatu yg disuruh buat oleh orang lain (samada ibu bapa ke atau Nabi2 kamu ataupun masyarakat) dan bukannya sesuatu yg diri sendiri nak buat.

Kalau tak disuruh sembahyang 5 kali, berapa banyak antara kamu sanggup bangun pukul 6.00 pagi setiap hari? :cak:

Kalau tak suruh berpuasa sebulan, berapa antara kamu yg sanggup tanggung lapar dan dahaga? :cak:

Dan, jika anda mengetahui: Anda tidak dpt mengesakan tuhan tanpa berhala berhala tersebut. Ini kenyataan yang amat sukar diterima(difahami)...  

Maaf ... saya tak setuju ...

Manusia boleh mengesahkan samada tuhan wujud atau tidak dgn menjalankan kehidupan dia dgn baik. Dia harus mengenali diri sendiri, orang lain dan tempat masing2 di dunia ini. Baru mereka akan memahami samada Tuhan wujud ke atau tidak.

Ianya berkaitan dgn Macro dan Micro Alam. Kalau kamu meneliti si kecil, kamu akan mengenali si besar.

Kalau kamu tahu tempat anda dlm masyarakat, kamu akan tahu tempat2 orang lain dan bila kamu tahu tempat2 yg orang lain pegang, kamu akan melihat dr dalam, dunia sekeliling anda. Spt seekor ikan mengenali lautan.