CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: zal_cool

KISAH BENAR GAGAL DLM NIAGA + TELADAN + PENGALAMAN [merged saatcham,zack,Hiven]

...rugi,...kegagalan

..kerugian pada awalan menceburi bidang perniagaan adalah penting bagi memberi kesan yang mendalam dan menjadi pengajaran utk masa hadapan,...

..kalau dari awal niaga,,cantik jer,..x der mengalami kerugian,.maka takut too relax,...x cukup d uji,..

..

Originally posted by kirawang at 16-1-2009 09:37 PM
Dari mengenali usahawan usahawan hebat di thread ini...

Aku nak bertanya satu soalan...
Dah lama nak tanya, tapi takut dikatanya takbur, sombong , eksyen dan pelbagai bahasa..
Tapi hari ini, ...

bro, soalan yang bagus. cukup la elle bagi jawapan yang ringkas di sini. Tak mahir untuk menghuraikan.

bagi seorang usahawan yang berumur 26 tahun serta masih mentah dalam selok belok perniagaan ni, agak sukar jugak untuk menjawab soalan2 yang rasanya di tujukan untuk mereka yang dah lama berkecimpung dalam dunia perniagaan.

Menjadi usahawan yang berjaya adalah imian semua org, tetapi hakikatnya bukan semua orang boleh berniaga ataupun mempunyai ciri2 dan bakat berniaga. Mcm saya, mungkin saya tak boleh buat perniagaan seperti apa yang bro buat skg. Soalan penting untuk ditanya kan pada diri kita sendiri. adakah kita calon yang layak untk menjadi seorang usahawan atau kita hanya layak untuk bekerja makan gaji. sebelum memilih bidang, kita perlu analisa di mana kemampuan kita. sifat2 kita, sikap, jenis personality, dan kesesuaian bidang perniagaan serta sebagainya sebelum kita membuat keputusan untuk berniaga. Dunia perniagaan penuh dengan warna warni. Mungkin saya mempunyai keserasian di bidang lain. manakala bro di bidang lain.

semangat yang membara serta emosi yang kuat boleh menggerakkan segala jentera2 dan anggota dalam diri kita untuk untuk mencapai impian yang kita impikan.

Bro skg telah berada dalam lingkungan mereka yang berjaya. tetapi, untuk melalui kemanisan tu, semestinya bro mengorbankan sesuatu yang mahal untuk mendapat sesatu yang lebih besar kerana kejayaan itu terlalu mahal harganya. Mungkin ada sesetengah jalan mereka lurus. tiada bengkang bengkok. bukak satu business terus boleh meletup. Tapi, ada juga yang telah mencuba 9 cabang perniagaan. hanya satu yang mampu menaikkan mereka di puncak kejayaan.

Bagi usahawan yang baru bertatih, elle besyukur, kerana segala kesukaran telah tuhan permudahkan. Setakat ini, tuhan belum lagi menguji dengan kegagalan yang teruk. Insyallah 1 tahun lagi, mungkin boleh mencapai seperti tahap bro dapat skg. Buat masa skg tak boleh ada 1 cabang business sahaja. agak sukar bernafas jika elle bergerak dengan satu jenis business je. sampai kan supply toner dan kertas A4 untuk jabatan2 kerajaan pun elle grab jugak. apa je yang boleh dapat duit halal... Yang penting kita kena work smart.

p/s : lari topik ke aku ni

[ Last edited by  elle_gogo at 16-1-2009 11:18 PM ]

Originally posted by elle_gogo at 16-1-2009 10:47 PM

bro, soalan yang bagus. cukup la elle bagi jawapan yang ringkas di sini. Tak mahir untuk menghuraikan.

bagi seorang usahawan yang berumur 26 tahun serta masih mentah dalam selok belo ...

tq elle..for sharing...
sometime sharing rugi je, menjemukan..
kena cari bahan bahan yang gembira dengan sharing sesuatu mengutungkan pulak..

Originally posted by kirawang at 16-1-2009 09:37 PM
Dari mengenali usahawan usahawan hebat di thread ini...

Aku nak bertanya satu soalan...
Dah lama nak tanya, tapi takut dikatanya takbur, sombong , eksyen dan pelbagai bahasa..
Tapi hari ini, ...

agak2, kalau untung macam tu, berapa ko bayar income tax erk???

uwek, uwek, jangan muntah..... kena telan walaupun pahit.

realitinya.... jgn marah yea... boleh saya tau saper kah forumer disini yang cecah usahawan bertaraf korporat yea?, kalau setakat "pernah bekerja" hingga jadi CEO corporate company - mungkin ramai kot...

sebabnya, those bisnessman in corporate level - mungkin takde masa nak contribute disini..

saya PERCAYA ramai antara forumer disini yang "GENUINE BISNESSMAN" - iaitu owner of the company and they run the company sendiri - bagi yang pernah terjatuh kerana berlari terlalu laju, mungkin kini lebih berhati2 dan akan sharing their experience sebagai peringatan kepada yang sedang berjinak2 dlm dunia ini.

bagi yang "TAK GENUINE" - iaitu just jadi proxy atau tak pernah turun padang - mungkin their expereince tak sebanyak mana.

bagi yang berniaga dengan kadar keuntungan yang tinggi, pasti modal permulaan juga tinggi dan waktu awalan - peningnya sebukit - tetapi worth dan kini boleh bernafas lega - saya rasa kirawang adalah dalam "kawasan ini". kiranya SMART la jugak..

baru berbual dgn hubby merangkap bisnes partner about - "heran yea, kalau ikut susah, kita skrg masih susah sebab nak bayar xx rumah, xx keter, expenses here and there,... tapi kenapa kita tak setension masa kerja makan gaji dulu - walaupun expensesnya tak banyak?...mungkin sebab kita tak fikir sangat, dan percaya kita ada ALLAH yang menjalankan segalaNYA untuk kita, asalkan kita berusaha dan ikhlas, maka dengan sendirinya kesusahan itu berlalu sendiri tanpa kita sedari...."

semalam, menonton NTV7, rancangan Point of View, tertarik dgn cara seorang CINA TUA, yang walaupun diasak dgn soalan2 dasat oleh interviewer wanita muda, cara dia menjawab.... alahai... lembut, tegas dan berisi...

katanya "walaupun saya mempunyai 3 degrees, tapi saya tidak jutawan, dan Goh Tong (genting) cuma primary school, tapi beliau adalah biliawan,... itu adalah bukti, walaupun pendidikan kita tidak tinggi, ianya bukanlah satu penghalang untuk berjaya, asalkan kita mempunyai ilmu dlm bidang tersebut"

dulu, memang saya selalu duduk kat MPH - rak buku kat rumah, penuh dgn economist, marketers dsbnya... saya baca, kutip sikit2 utk digunakan bila berbual dgn corporate people (sebab otak dorang memang dari teori buku"... tapi bila jumpa dgn bisnesman yang berjaya, kurangkan bercakap, kalau boleh biarkan mereka bercakap, untuk kita kutip idea2 mereka.

selamat berjaya dan jangan lupa menjalankan kewajipan anda sebagai peniaga!!

Ahli korporat ni bagi aku lah, dia terlibat di dalam company besar seperti Ranhill, Gamuda, Renong,  dan paling mudah korang nak kenal ialah company yang masuk dalam akhbar The Edge

semalam, menonton NTV7, rancangan Point of View, tertarik dgn cara seorang CINA TUA, yang walaupun diasak dgn soalan2 dasat oleh interviewer wanita muda, cara dia menjawab.... alahai... lembut, tegas dan berisi...

katanya "walaupun saya mempunyai 3 degrees, tapi saya tidak jutawan, dan Goh Tong (genting) cuma primary school, tapi beliau adalah biliawan,... itu adalah bukti, walaupun pendidikan kita tidak tinggi, ianya bukanlah satu penghalang untuk berjaya, asalkan kita mempunyai ilmu dlm bidang tersebut"

dulu, memang saya selalu duduk kat MPH - rak buku kat rumah, penuh dgn economist, marketers dsbnya... saya baca, kutip sikit2 utk digunakan bila berbual dgn corporate people (sebab otak dorang memang dari teori buku"... tapi bila jumpa dgn bisnesman yang berjaya, kurangkan bercakap, kalau boleh biarkan mereka bercakap, untuk kita kutip idea2 mereka.

Ini lebih kurang ayat Wonbin sebelum ini

Ahli akademik memang panas hati bila mendengar statement seperti ini   Mereka tak boleh terima realiti

Follow Us
ko ke "cina tua" dlm tv tu????

anyway, mana datuk rozali, mana halim saad, mana datuk elena????

apsal dorang tak nak contribute their "two cents" dlm forum ni..???

dan dlm point of view tu - isunya berkisar- perlukah sekolah kebangsaa, cina, tamil dsbnya.. kata cina tua tu... ... org cina reluctant nak htr anak ke sekolah kebangsaan not so much of they all takut anak dorang hilang bahasa ibunda..

tapi sekolah kebangsaan tak mengajar anak HOW TO BE A SURVIVAL... .. tapi bila dia kupas, yg realiti itu amat pahit... sebab byk yg betul.. dia ada sikit2 compare budak rembau dari harvard dgn budak permatang pauh dari UM jer..

harus kah aku menghantar anak ku ke jordan, syria, mesir, atau kelantan? supaya mereka bole survive dunia dan akhirat?

kalau bisnes bermodal... keuntungan mengikut modal pusingan... produk2 yg cepat di deliver dengan masa2 tertentu...

kalau mengikut kajian aku yg sedang aku lakukan dan market yg ada serta produk yg kena ...sekiranya modal mencukupi dengan sederhana mengikut perkiraan yg dibuat..... keuntungan sebanyak yg kirawang ckp tu insyaALLAh akan dapat dicapai dalam masa tersebut..... aku yakin aku bleh lakukan...

bisnes aku base on marketing... aku berani lakukan.. aku sanggup lakukan setakat kajian aku skrng....

insyaALLAh...

tp setakat ni pun alhamdulillah dengan masa yg singkat aku dpt lakukan lebih dari kajian...

alhamdulillah...

setakat marketing yg aku telah lakukan.. dan produk yg aku suply ke seluruh malaysia... dan makin membesar... dan pernah mencapai tahap yg membanggakan...

aku bangkit kembali dari kegagalan yg melampau ( bagi aku ) sebab ketika tu modal yg terlalu kecil.. tp kerugian melebihi berganda2 dari modal yg ada...

terlalu sedih... nak beli susu anak pun berkira... dari pengalaman kejatuhan itu aku bangkit dlm masa tak terlalu lama.. tak terlalu singkat... alhamdulillah... keyakinan tetap tinggi... dan alhamdulillah... alhamdulillah... ygpenting usaha dan berani...

itu pasal kadang kalau sape2 yg terasa hati dengan percakapan aku dlm YM.. aku minta maaf... aku bercakap mengikut pengalaman... aku sekarang berjuang..

tak lama lagi .. tak lama lagi... insyaALLAH...

dengan bantuan partner yg bergitu gigih sama semangat dlm bisnes.. ia menyebabkan lonjakan lebih cepat dari jangkaan... digabung idea2.. tugas... produk dan marketing... ia pergi lebih cepat...

dengan usaha yg gigih dan doa... TUHAN bersama kita... DIA akan tolong kita... jgn tkt... buat la... tp perlu amik masa...

bukan semudah yg dijangka tanpa ada bantuan dari sahabat, kawan.. dan sedaramara....

BISNES IN NETWORKING....

IF U ARE NO NETWORKING U ARE NOT WORKING..

i nak niaga sebab tak tahan jadi pekerja yang menjalankan terlalu banyak tugas dan peraturan peraturan yang rumit...paling penting i nak niaga tak lari bidang (pendidikan), dengan cara yg lebih sistematik..fokus..tidak dihalangi oleh karenah jabatan dan sebagainya dll...TETAPI... produk yang lebih baik dan memuaskan....tapi ini baru angan2 i laa...insyaallah i akan berusaha untuknya...

kalau bisnes bermodal... keuntungan mengikut modal pusingan... produk2 yg cepat di deliver dengan masa2 tertentu...

Soalan aku, jika dulu kau tidak pernah gagal, adakah hari ini kau akan berjaya?

Reply #71 WonBin's post

jawapan aku,

2 jawapan...

tp susah nak jawab... huhuhu....

sebab masa jatuh hari tu.. hampir2 dah nak berjaya.... tp jatuh berdetum.... huhuhu...

tak semua jenis perniagaan mendatangkan nett income 500K-1M setahun
dan tak semua orang boleh mendapat nett income 500K-1M setahun sebagai seorang usahawan

terdapat pelbagai faktor yg menyumbang ke arah pendapatan seorang usahawan jutawan yg disebut sebagai usahawan berjaya (kalau di nilai berjaya berdasarkan nett income la)

berjaya dan gagal .. penilaiannya subjektif berdasarkan kepada individu itu sendiri...

secara personal, aku pandang diri aku berjaya yg amat sangat
secara global, aku dan orang lain tak nampak aku berjaya

KIRAWANG dapat sale 1 juta tu dlm group ke atau personal.. atau group semua sekali campur2 ngan downline ke apa ntah..?....

mcamana kiraan kirawang.. ?

Originally posted by queener at 17-1-2009 06:07 PM
i nak niaga sebab tak tahan jadi pekerja yang menjalankan terlalu banyak tugas dan peraturan peraturan yang rumit...paling penting i nak niaga tak lari bidang (pendidikan), dengan cara yg lebih s ...

nak niaga sebab tak tahan jadi pekerja yang menjalankan terlalu banyak tugas dan peraturan peraturan yang ...macam tak menariklah ko punya sebab....sila betulkan balik...ko tanya sinar..berniaga ni senang ke...peraturan pon tak boleh ikut,camne nak berniaga..?..

Berniaga ini merupakan satu bakat dan kemahiran. Bakat dan kemahiran ini adalah unik. Setiap individu lain hasilnya. Kalau dalam kedai anda ada beberapa orang salesman, anda akan dapati setiap orang daripada mereka akan membuat jumlah sales yang berbeza.

Akademik ialah apa yang anda belajar dan hafal dalam kepala hotak. Ianya input. Bila nak translate kepada output,belum tentu bagus hasilnya.

Kita ambik contohlah, cikgu vokal ada ramai, pencipta lagu ada ramai, pengarah filem ada ramai. Sekarang ni siap belajar pakai komputer dan Internet lagi. Tetapi adakah yang boleh lawan bakat seniman agung P. Ramlee ?

Jatuh & Bangkitnya APPLE Computer

DAHULU

SEKARANG

DAHULU

SEKARANG

Budak2 zaman sekarang tak tahu cerita sebenar. Mereka ingat Bill Gates yang mencipta Windows OS yang pakai mouse dan ada menu untuk desktop PC (zaman dahulu komputer sebesar peti sejuk kat rumah, takda yang bersaiz kecik).

Bill Gates sebenarnya penciplak yang telah mencuri idea daripada Apple computer, pada masa itu jual Macintosh desktop pc. Apple adalah produk pertaman yang pakai mouse dan ada GUI (menu yang ada ikon). Zaman dulu semua pakai command kena taip macam DOS. (DOS pon dah pupus dan budak2 tak tahu apa itu DOS !!)

Aku nak cerita pasal STEVE JOBS, iaitu pengasas Apple. Tanpa dia tiada iPhone, tiada iPod, tiada Mac OS X, tiada MacBook Air dan yang paling penting, tanpa dia, APPLE COMPUTER SUDAH BANKRUPT !!!

Zaman Muda Tahun 70s: Mereka buat komputer kat dalam garaj stor kereta tepi rumah diorang !!!!!! Pasang sendiri sendiri sahaja !!!!

Steve Jobs kini.... tua dah.... tapi JUTAWAN SEMPOI ... Selalu pakai Jeans dan suka pakai t-shirt round neck tak kira kat dalam apa-apa majlis sekalipon

Rate

1

katanya.. dia dah sakit teruk...

Aku sebenarnya dah give up dengan company yang bermasalah. Nak bagi jual sahaja share aku aja kat sesapa yang mahu ambil.