CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] Akta sewaan kediaman digubal. Nak elak tuan rumah sesuka hati naikkan sewa setia

apa kata KPKT beli hotel2 yg byk nak dijual skg ni dan sewa utk student/single person/young couple xde anak. utk hotel sekitar bndr besar, boleh jalan kott... drpd kosong berhantu. yg area pedalaman kwsn pelancongan jauh dari bandar ssh la sikit.

x pun KPKT JV dgn sykt hotel berkenaan. kesian pulak aku tgk byk nk jual. buat la apa yg patut.

akta utk melindungi tuan rumah dr penyewa lahanat xde ker pulak
patut ada la jugak

haryatie replied at 5-8-2020 11:40 AM
akta utk melindungi tuan rumah dr penyewa lahanat xde ker pulak
patut ada la jugak

kalau ade sejarah sebagai "penyewa not-wanted".. jenuh, jagelah harte org lain bebaik

dulu ada ex-opismate aku tak bayar sewa rumah dia berbulan. Landlord dia dtg opis kitaorang bising2 jumpa ex-boss aku demand potong gaji org tu terus masuk account landlord tak pun bagi cheque nak kutip sewa rumah punye pasal. Ex-opismate aku tu rilek je ckp kalau buat report polis pun bukan bole halau dia suka2

Sublet tu sewa atas sewa or tuan rumah buat sewa per bilik / per kepala.

tapi biasanya utk sublet ni org yg membuat sublet kene keluar modal fully furnished, masukkan wifi, dll.

KUALA LUMPUR: Kementerian Perumahan dan Kerajaan Tempatan (KPKT) sedang menggubal dasar Akta Sewaan Kediaman bagi mengawal harga rumah di negara ini, kata Menterinya Zuraida Kamaruddin.

Beliau berkata perkara itu mengambil kira kepentingan pemilik tanah dan penyewa selain memastikan pemilik tanah tidak sewenang-wenangnya menaikkan harga sewa rumah atau mengusir penyewanya.
"Ini juga antara perkara yang boleh mengawal harga sewa rumah untuk setiap penyewa rumah dalam negara," katanya ketika menggulung perbahasan usul menjunjung kasih titah Yang di-Pertuan Agong pada persidangan Dewan Rakyat, di sini.

dah kenapa nak revive balik peruntukan control of rent act?????

boleh tak gubal cara mudah nak usir tenant dari nurakaaaa ni, sekarang ni berapa layer court order kena dapat sebelum boleh halau depa.... sewa tak mau bayar, tapi nak terus duduk dalam rumah tu, lemak betul

Follow Us
Akta sebelah pihak

setuju jg hak tuan rumah kena jaga juga..motif sgt tak boleh halau penyewa from hell walaupon dh berbulan x bayar sewa..yihhhh

zacks replied at 5-8-2020 09:21 AM
Sukahati la tuan rumah nak setkan sewa berapa, naikkan sewa berapa.

Menteri tu tak ambik kira ken ...

betul tu.... ni blm ambil kira penyewa x bayar sewa rumah,  utiliti tertunggak..... lagi nak backing penyewa kaaa

akta yg ada sekarang kita tak boleh sesuka hati nak halau penyewa

green~tea replied at 5-8-2020 11:16 AM
Kalo tenant tu good paymaster,  mmg kita pun tidak naikkan sewa, even selama 5-6 tahun... dpt good t ...

mcm tuan rumah aku la (chinese)..
dah lebih 6 thn aku sewa rumah dia tapi dia tak pernah naikkan sewa walhal rumah2 lain paling murah pun 1300/bln.
tiap kali dapat gaji, sewa rumah antara yg aku selesaikan dulu.
harap2 dia tak kan naikkan sewa sampai rumah yg aku beli siap 2 thn lagi

akta ni utk protect penyewa dan tuan rumah...both sides are protected...dlm dunia ni ada penyewa gila dan ada tuan rumah sewel

akuMNdia replied at 5-8-2020 02:12 PM
mcm tuan rumah aku la (chinese)..
dah lebih 6 thn aku sewa rumah dia tapi dia tak pernah naikkan  ...

pasti dia sedih kehilangan good paymaster macam u... dont worry biasanya bila tuanrumah dilayan elok, u tak miss bayar bills, minor2 kerosakan u baiki sendiri, jaga rumah tu elok2, mesti dia sayang and ada soft spot dgn u, benda boleh nego kan... lgi pun installment rumah mana ada berubah sgt pun...

green~tea replied at 5-8-2020 11:16 AM
Kalo tenant tu good paymaster,  mmg kita pun tidak naikkan sewa, even selama 5-6 tahun... dpt good t ...

samela mcm aku. 5 thn gak la aku duduk situ. tak penah pun jumpe tenant. sbb aku pun sublet gak. alih2 tinggal aku sorg. tp 5 thn tu aku tak penah miss bayar sewa kecuali masa last month aku duk situ sbb nk claim balik deposit. tuan rumah tu pun mcm terkejut n puas ati la aku jaga rumah die ngan elok walaupun sepjg 5 thn tu kitorg tak penah jumpe

Fur replied at 5-8-2020 11:32 AM
apa kata KPKT beli hotel2 yg byk nak dijual skg ni dan sewa utk student/single person/young couple x ...

tak mungkin berlaku di dalam dunia kapitalis

ifanonline replied at 5-8-2020 02:15 PM
akta ni utk protect penyewa dan tuan rumah...both sides are protected...dlm dunia ni ada penyewa gil ...

ni betul sy setuju. both side akta akan jaga.

arm_band replied at 5-8-2020 12:08 PM
dah kenapa nak revive balik peruntukan control of rent act?????

boleh tak gubal cara mudah n ...

kalau bil masih atas nama kita terminate je akaun tnb dan air
(kalau xde tunggakan beratus ribu ribu la)

annehuda replied at 5-8-2020 03:31 PM
samela mcm aku. 5 thn gak la aku duduk situ. tak penah pun jumpe tenant. sbb aku pun sublet gak. a ...

sublet tu mcm kasi sewa kepada penyewa lain? mcm tuan rumah - tenant - sublet tenant? i assume camni la kot kan... usually i sewakan pada family... pernah i sewakan pada orang bujang (but non-malaysian).. rosak rumah.. so sejak tu mmg i pilih2 tenant... even kerja apa semua kitorg interview

green~tea replied at 5-8-2020 03:51 PM
sublet tu mcm kasi sewa kepada penyewa lain? mcm tuan rumah - tenant - sublet tenant? i assume cam ...

die mcm ni. mula2 die sewakan pada sorg tenant je, pastu tenant tu sewakan bilik utk i. so i la sublet pada tenant tu. ujung2 tenant asal tu blah, tinggal la i sorg. mase tu perjanjian antara tuan rumah and tenant mmg atas nama tenant asal tu.

sepatutnye mmg i kene buat perjanjian baru la dgn tuan rumah tu, tapi agaknye tuan rumah pun malas kot sbb die tak duduk situ. so end up i bayar jelah on time tiap2 bulan smpi 5 thn. and alhamdulillah la takde kerosakan teruk sangat pun sepjg tempoh i menyewa tu. stakat sumbat2 sinki tu i boleh betulkan sendiri

ni rumah 1st tuan rumah tu, die selalu gak dengar pasal isu2 pasal tenant kan. rosakkan rumah la ape la. so die ckp la die rs lucky dpt tenant mcm i tak problematic. kembang hidung gak la bile die puji i hahaha

annehuda replied at 5-8-2020 04:07 PM
die mcm ni. mula2 die sewakan pada sorg tenant je, pastu tenant tu sewakan bilik utk i. so i la su ...

owhhhh cam tu... okay2... anyway, murah rezeki u.. biasanya bila kita memudahkan urusan orang lain, in return, Allah akan memudahkan urusan kita, dengan pelbagai rahmat yang tak terjangka.. hopefully, u'll be rewarded atas memudahkan urusan orang lain