CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4713|Reply: 38

Nama kena CTOS angkara silap sendiri.

Hai, aku ade sedikit masalah lah. Aku ada dpt call dari satu syarikat perundangan mengatakan yg aku ada xbyr intstallment dgn syarikat kredit ni.amaun dia besar jugak. Kalau tak byr,dia akn proceed saman lah. Punca aku xbyr sbb kewangan xberapa stabil selepas 2bulan aku ambik brg tu., even monthly dia xberapa besar, aku tak byr sbb gaji aku almost 70% guna utk bantu family aku., (maaf xdapat nak cerita detail kenapa).  Baki 30% tu lah aku buat belanja.dlm masa sama aku menabung jgk wlpn sikit. Dpt la byr installment tu.
Jd aku ckp kt org yg call aku ,bg  aku masa utk check balik dgn syarikat kredit ni. Dia ckp okay then next week dia akn follow up balik.  dia call pakai nom henpon bukan nom opis.
Persoalan,,
1- kalau nak byr, boleh ansuran atau byr sekali jalan? Kalau byr sekali jln, duit saving mmg tak cukup. Nk pinjam family n kawan2 xsampai hati sbb masing2 pun bukan hartawan.
2-kalau dah byr,adakah nama akan clear tanpa ada bad record dan berapa lama nama baru clear?
3- apa effect dia kalau nama tersenarai dlm ctos ni?

4- Iols ade terfikir nak buat bisnes kecik2 jual baju,kerepek. Boleh la cover utk baki tu. . Kalau guna yg saving tu, takut xdpt modal balik sbb iols bkn jenis pandai berbisnes.

MOD,kalau slh bod mohon pindahkan ke bod sepatutnya.

boleh mintak nasihat AKPK kot.. cara nak schedulekan bayaran balik tu.. bukan tt xnak bayar pun kan...

semoga murah rezeki dan dipermudahkan urusan tt, aamiin

Ni pengalaman aku.. Masa aku kerja opis dulu. Aku ada buat loan cimb sebab nak beli laptop utk kegunaan study aku.. Tapi lps loan aku lulus.  Aku kena terminate.. Jadi bertahun juga aku kerja tak tetap...dan bila kerja tetap duit gaji aku byk guna utk arwah tok aku.

Tahun 2018 aku dapat call dari company yg kutip hutang ni minta aku byr hutang.. Aku bgtau kemampuan aku x ada duit nak byr lump sum.. Depa jadualkan semula pembayaran aku ikut kemampuan gaji aku.. Dan setiap bulan aku byr ikut apa yg depa bg aku byr.. Kadang2 aku byr lebih.. Lbh kurang 16 bulan aku byr elok..cimb offer byr RM1000 utk selesaikan semua hutang aku. Lps kurang 2 bulan lepas aku byr 1k tu.. Aku dapat surat dari cimb menyatakan hutang aku dah clear dan nama aku pun clear kat ctos.

Skrg aku aku tengah pulun nak byr hutang personal aku pulak..

Yg penting ang kena berbincang dgn company yg ang berhutang atau wakil depa.

Jadi baik ang bincang dgn compang

Kalau nak beli umah akan datang.. nama kena clear kat ctos..

Company.. Typo teruk aku

Dah bayar pun ctos affected sebab dia history tapi untuk buat pinjaman, 6 bulan rekod kena clear

Kalau court mammoth dulu kena blacklist di CM tak masuk rekod ctos. Diorg ugut je
Sekarang x tahu

Follow Us
Org yg aku knl bru lps kne ugut smpai knon2nye polis call.. dh xnk byr hutang sgt

Hari baca kt fb...yg minah ni kata helok beli emas..bila sesak boleh gadai kt ar rahnu.. lepas tu ada mamat ni bgtaw..kalau gadai kt ar rahnu..nama akan msuk citos...sbb gadai=hutang

Kau bincang dgn company yg kau amik hutang tu....jgn dgn agent....apa agent ckp, ugut ke....pimatee kat dia....

Kau tanya klu kau clearkn semua, brp byk discount dia blh bg....kekdang dorang blh bg 1/3 tau.....

makita replied at 6-8-2020 09:38 PM
Hari baca kt fb...yg minah ni kata helok beli emas..bila sesak boleh gadai kt ar rahnu.. lepas tu ad ...

Ccris kot.. Bkn ctos.. Tp x tau la pulak

Pandangan sy discuss dengan tempat u pinjam dahulu.. Dorg ada recovery dept selalunya yg khas kutip hutang... Kalau bayar thru agent.. Fees dia kita bayar tau..

makita replied at 6-8-2020 09:38 PM
Hari baca kt fb...yg minah ni kata helok beli emas..bila sesak boleh gadai kt ar rahnu.. lepas tu ad ...

Emas tu kita beli cash
Jadi dikira berhutang dengan siapa..ar rahnu ke sebab anggap nak tebus balik

Sedara kaka br je kena tipu dgn panggilan tepon ckp dia ada hutang byk xbyr.. Skrg konon polis dh bawa masuk court bagai..

Sekali cek2 tgk tipu je.. Mmg la betul sedara kaka ada hutang tp idok le byk smpi masuk court gamaknya bagai sume tu propa je nk bagi takut.. Nasib xterbayar kt org salah..
Mcm kes cina hari tu.. Nk byr ah long A sekali tertipu langsung hutang bertambah 2kali ganda..

Moral of the story.. Pi check dlu.. Pastu tgk installment bpe. Jgn p AKPK terus. P bank tu dlu.pergi BNM pon blh.. Depa ada unit financial bereau yg blh bg nasihat

Normabaru replied at 6-8-2020 10:22 PM
Sedara kaka br je kena tipu dgn panggilan tepon ckp dia ada hutang byk xbyr.. Skrg konon polis dh ba ...

Yes... dgr cakap kak norma ni tt... gi bank or bnm pun boleh. Soh diorang cekkan betulke ctos ada problem.... kdg scam je

Yang call minta hutang ni selalunya company pemungut hutang. Mereka gertak penghutang dengan bermacam cara kerana kejar komisen. Komisen yg mereka dapat berdasarkan berapa fail yg dapat diselesaikan. Ada yg menyamar jadi mahkamah dan ajak jumpa. Yang penting jangan panik dan cuba bincang balik dengan company yg dihutang untuk membayar hutang ikut kadar kemampuan.

Kena tau beza antara CTOS, CCRIS, Insolvensi dan AKPK....

CTOS (credit tip off service) ni satu syarikat sdn bhd yang kumpul data mengenai you dari domain awam.. biasa rekod data mengenai u sejak 10 tahun pun boleh ada dalam tu... CTOS simpan rekod yg diorg ambil dari JPN, SSM, jabatan insolvensi, registrar, notis undang2 dlm paper, maklumat dari pemiutang etc..

CCRIS (central credit reference information system) pulak dari Bank Negara... ia consolidate maklumat punjaman u dari pelbagai banking institution.. and ia hanya simpan rekod u selama 12 bulan sahaja... so kalo u nak buat loan, make sure payment u cantekkkk at least 6 months, before buat loan...

TT, first u bleh contact AKPK untuk manage perbelanjaan u and restructure loan (im not sure whether this is correct word).. some loan AKPK cover, some not... better u check situ dulu ya.. maaf i tak tahu lebih detail...

little_sis replied at 6-8-2020 07:51 PM
boleh mintak nasihat AKPK kot.. cara nak schedulekan bayaran balik tu.. bukan tt xnak bayar pun kan. ...

Thanks chuols. Tu la,bukan xnak byr,tp keadaan xmengizinkan. Pening betul.

sarah82 replied at 6-8-2020 08:03 PM
Ni pengalaman aku.. Masa aku kerja opis dulu. Aku ada buat loan cimb sebab nak beli laptop utk kegun ...

Tu lah.. Kalau dpt kurang sikit pun jadi la.

umbut replied at 6-8-2020 08:10 PM
Kalau nak beli umah akan datang.. nama kena clear kat ctos..

Alhamdulillah masa awal2 keje dulu dah beli rumah.monthly 1k byr rumah je.

12Next
Return to list New