CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] Ramai siswazah masih menganggur sebab terlalu memilih lokasi tempat bekerja

kene tgk jenis lokasi tu cane
kalo tempat keje sebelah ladang b*b* tu mmg xyah la
kalo setakat ulang alik tempat keje sejam tu ok lagi
memilih keje sgt pon xbole, redah sgt pon xbole jugak

bukan fresh graduate jer.....yg tua pun gitu gak....salah sorang ialah member lama aku....bila aku roger company nak pakai org dia bole buat muka lak....x berminat....kata jauh dr rumah dia....zaman skrang jgn ingat diri tu super star sgt....mana offer bedal je kalu dpt offer lagi byk pegi jer

Walau ada yang menafikan tapi ada benarnya.  Ramai masih memilih sebab masih beranggapan suasana masih macam tahun 90an lepasan U dipandang.  Tapi sekarang dah terlampau ramai lepasan U orang dah tak peduli sangat pun kalau dia lepasan U melainkan dia seorang yang dah berjaya dalam kerjaya dan kehidupan.  

kasi naik gaji la koman koman degree 5k

ke dasar laut dlm pun sanggup di renangi gitew

Edited by lattehazelnut at 15-9-2020 11:12 PM

Cost of living 10-20 tahun lepas dgn sekarang jauh beza..
tp gaji basic fresh grad lebih kurang je mcm 10-20 tahun lepas..

Sama la mcm kita maybe start kerja tahun 2000-2010s.. org lg tua compare gak dgn anak muda.. kje zaman late 80s-1999s fresh grad.. naik bas mini jalan 10km.. bg diorg kita lg lembik..
Compare pulak atuk moyang keje petani ke pelaut ke ..

Zaman 1990-2000 boleh lg gaji 2500 sara surirumah, 4 anak kat kl..
2020 bg i, 2500 pun cukup2 makan n saving sikit utk sorg..

Semua benda mmg Salah budak lulusan university..mcm harga barang Naik pun Salah rakyat marhaein ..xdenya Salah kerajaan.

Follow Us
sarah82 replied at 14-9-2020 11:25 PM
Aku dulu kerja penang.. Tak ada kenderaan.. Aku cari kilang yg sediakan pengangkutan.. 1st job aku k ...

Sama seperti aku my 1st job.. Aku travel pergi dan balik lebik kurang 200km setiap hari... Bagi aku asal kan aku comfortable dengan kerja aku dan aku willing untuk buat.. Aku hairan budak sekarang lembik sangat...

Dwdrum replied at 15-9-2020 07:41 PM
Sama seperti aku my 1st job.. Aku travel pergi dan balik lebik kurang 200km setiap hari... Bagi ak ...

Betul.. Aku rasa depa ni byk alasan..

Aku rasa report ni tak betul. Memang ada yang memilih tapi ramai juga yang tak memilih. Sangup jalan jauh untuk dapat kerja.. mcm tak logik jer dapatan ini  

memandangkan kita kat topik bebudak cari keje, sape tau pasal elaun kedatangan eh?  ni elaun apa?  sebab banyak kali budak tanya pasal ada tak elaun kedatangan kalau keje ngan kami...  aku tanya la apa maksud dia...  dia kata, kalau datang full tanpa mc dan cuti, entitle untuk elaun tu...

i like, bukan ke gaji yang dibayar tu untuk ko datang keje n buat keje?

caprut replied at 15-9-2020 03:11 PM
Yg kelantan kjer dkt kelantan pon sbb kjer gomen. Pasni kalau btol smua penjawatan gov kontrak tak ...

X lalu aku nk hadap org tua kelantan yg begitu berbangga anak deme koje gomen n stay dikelantan...sgt bertuah kata deme.. dh la anak tu kije gomen,duk kelate kawen pulak org kije gomen yg duk kelate jugok...fuh!!!! Bethol membanggakan keluarga.. pastu pulok x main la beli rumah dari developer..kecik katanya..mesti beli tanah dan buat rumah.. Ya Allah bangganya SSKJP ni.. Kalau rasa gaji tu ok..jauh pon tkpe.. tp kalau gaji stakat 1k je..baik la keje dekat kwasan rumah je

sarah82 replied at 15-9-2020 03:25 PM
Aku dulu kerja penang.. Tak ada kenderaan.. Aku cari kilang yg sediakan pengangkutan.. 1st job aku k ...

Bagus ko ni sarah..cekal.. org mcm ko ni campak mana2 pon boleh hidup...

Diamje replied at 15-9-2020 09:02 PM
Bagus ko ni sarah..cekal.. org mcm ko ni campak mana2 pon boleh hidup...

Kalau aku tak kerja.. Sapa nak bagi aku makan.. Hahaha.

sarah82 replied at 15-9-2020 03:42 AM
Betul.. Aku rasa depa ni byk alasan..

Nanti apabila kita nasihat kata nya zaman berbeza... Sebab zaman ber beza lah kita cuba nasihat kan sekarang zaman terlalu banyak degree holder.. PhD pun ada ramai yang jobless sangat competitive jika tidak rebut peluang dan usaha... If not duduk saja bawah ketiak parent...+ bonus dapat anak mengeletis mahu kahwin... Mungkin level struggle aku berbeza sebab aku struggling di different world seorang diri sakit or rindu tanah air tiada siapa akan tahu at that time. .

sarah82 replied at 15-9-2020 04:48 PM
Sebab tu aku ckp.. Tak ada benda yg jadi penghalang kalau betul2 nak ubah kehidupan.

betul sis..takde apa yang menghalang kalo rasa nak ubah kehidupan..bangun pagi ke..naik bas dua kali..sbb dari satu rezeki..maybe ada rezeki yang lain kita tak nampak.. lama2 kehidupan akan berubah dengan rezeki yang berkat..kalo duk rumah je, asyik mengeluh tak kemana..

sarah82 replied at 15-9-2020 03:25 PM

Laaa budak intel ka? Meols scholar intel.. but tolak offer intel bila depa nk letak meols kat kulim..kalu dak mmg jumpa ang kuttt

In d end intel release bond, selamat x duk penang, which meols x suka pun...

eyansss replied at 15-9-2020 08:32 PM
memandangkan kita kat topik bebudak cari keje, sape tau pasal elaun kedatangan eh?  ni elaun apa?  s ...

Itu atas company sis dan tak wajib pun, xde dlm akta buruh, but kira extra benefits la utk staff selain medical, bonus, co trip mcm tu

Meols xde la bg elaun kedatangan sbb ehh mmg ko kena datang kan, unless ko apply cuti. Meols hanya bagi
1) if x lewat dlm sebulan
2) if xde mc dlm sebulan

Win win la.. depa x lewat, kita x pening pala. If sakit sikit2 xde la asyik nk mintak mc je kan.. giteww

Kitty_catz replied at 15-9-2020 09:52 PM
Itu atas company sis dan tak wajib pun, xde dlm akta buruh, but kira extra benefits la utk staff s ...

jadinya betul la macam yang budak tu cerita n aku faham...  but still, aku tetap rasa tak sepatutnya demand elaun kedatangan sebab gaji ko memang dah dibayar untuk datang n policy memang kena datang on time...  menda yang memang kena buat...  reward ni untuk extra effort yang ko buat, macam bonus tu semua...  bonus diberi bila staff kerja betul2 n bawak keuntungan lebih pada company...

kalau menda yang sepatutnya kena buat pun kena bagi reward, jenuh...  

ni my honest opinion tau...  bukan paksa orang agree...

Meols baru2 ni conduct intw.. boleh katakan xde yg tolak dgn alasan jauh atau tak suka dgn job scope, . so far dlm 30 yg meols shortlisted out of 120 tu, 6 yg reject or x dtg langsung , ada yg mintak push date but by the time tu dah post smua dah filled.

Most sanggup je even duk nun kat bangi sana which is dlm 45 min gak nk sampai area meols ni

Jom market is saturated , yg meols itw tu ada yg dah 2 yrs xde rezeki, keja pasar mlm jual putu mayam., buat grab, keja ngan sifoo ailio basi pun adoo

but off course bila dah too many candidates , meols choose the best dr segi academic, experience dan lokasi kediaman  sbb xnk berlaku kes2 lewat etc... gitew

So far gaji depa pun tak demand, some letak salary expectation tu lower, majority same.. ke gaji yg meols offer tu mmg dah ikut market rate?

So nk kata depa memilih tu tak tepat sangat..

Kitty_catz replied at 15-9-2020 09:43 PM
Laaa budak intel ka? Meols scholar intel.. but tolak offer intel bila depa nk letak meols kat kuli ...

Hahahaha....kantoi..