CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] Ramai siswazah masih menganggur sebab terlalu memilih lokasi tempat bekerja

Someone i knew pernah reject offer from a reputable company just because tak nak based kat Penang. Nak KL jugak....

Kalau dia fikir panjang, boleh je request for transfer after few years in that company. Nak pass interview yg multilevel tu bukan senang. Dah dapat offer letter, di reject pulak

eyansss replied at 15-9-2020 09:59 PM
jadinya betul la macam yang budak tu cerita n aku faham...  but still, aku tetap rasa tak sepatutn ...

Tgk tmpt keje mcm mana jgk lah. Attendance allowance ni untk motivate org jgn slalu amik MC, ponteng2, lagi2 dlm work environment yg kalau sorang tak dtg, org lain pun susah. Slalu manufacturing, customer service yg bagi attendance allowance ni.

Jgn terlalu menyalahkan siswazah kot. Ada budak opis aku, dlu masa dia interview, wajib ada kenderaan sendiri, sama ada motor atau kereta, bagi memudahkan jmp client. Tapi bila ditanya elaun minyak, tidak diberi. Amboi, keje jadi hamba bos.

Yap...dulu naik satu bas Metro lepas tu LRT feeder bas dan jalan kaki nak pergi kerja dari shah Alam ke Kelana Jaya. Gaji masa tu RM 900 dan tinggal rumah kedai beramai -ramai atas Restoran Khalifah seksyen 7 tapi sebab kena kerja untuk survive so harung ajala.

So sekarang ni bila dah kerja dah ok dan interview orang macam -macam soalan tanya masa interview. Ada tanya tak boleh travel jauh jauh sebab parents tak bagi la walaupun dah cakap kerja tu kena memang kena travel.

Ada pulak masa single ok je nak travel lepas tu setahun kemudian dah kahwin tak boleh pulak nak kerja luar, kena kerja office je sebab husband tak bagi so macam mana nak buat kerja macam ni? Company pulak kena ikut cakap staff? Itu belum lagi yang datang interview bawa mak /bapa/kakak/abang dan diorang pulak yang pegang file sijil semua tu....

Terjumpa pulak jenis terus bangun tido dan pergi interview, so memang kena halau la. Itu belum lagi tanya boleh dapat free parking space dan baru sebulan dua kerja lepas tu nak mintak cuti 2 minggu sebab tiket dah beli untuk travel.....haih!

dodolgemok replied at 15-9-2020 05:55 PM
Senang kerja menteri, apa semua benda salahkan rakyat. Diorang ilek2 jah siap langgar perintah kuara ...

Sebab tu lerrrr sanggup buat apa saja untuk dapat jadi menteri.

SPACENUT replied at 16-9-2020 10:02 AM
Yap...dulu naik satu bas Metro lepas tu LRT feeder bas dan jalan kaki nak pergi kerja dari shah Alam ...

Omg. Part free parking space tu, Teringat salah seorang candidate tmpt keje aku. Alasan dia, pasal jawatan dia sblum ni, mmg ada dpt free parking space. So kitorang ckp la, mmg akan dpt n apply to all staff. Then dia upgrade, nak pilih sendiri parking lot sendiri. Ko level executive aje. Bukan director. Terus direjecf

Follow Us
Iols fikir kalau sebagai majikan..rata2 nak senang handle..xpeningkn kepala walau majikan tu pun kadang ke laut juga..tapi bila bisnis sendiri..duit sendiri..keuntungan sendiri dapat rasa..bisnis drop..sendiri tanggung..baru rasa sakit macam mana

Iols dlu2 start keja pn mmg pilih lokasi...rezeki dpt keja yg xkna redah jem,bleh gna public transport, agk dkt dgn rumah...sbb tu jugak lh agak mls nk jump pegi cri keja tmpt lain

sarah82 replied at 15-9-2020 12:14 PM
Kat penang tak ada pulak carwash masa aku kerja dulu..

Tidak pasti di penang.. Mungkin sekarang ada... Facility intel memang superb juga

Knowlee replied at 15-9-2020 05:14 PM
Abg ipar I selalu interview fresh grad arkitek. Dia ckp mmg teruk sungguh. Ada yg dia bagi kerja, mm ...

Quite same seperti my sister cakap... Ramai grad archithect tapi tidak ramai otak architects.. Autocat pun boleh fail.... Design model banyak copy dari design orang lain ...

Dwdrum replied at 16-9-2020 11:04 AM
Tidak pasti di penang.. Mungkin sekarang ada... Facility intel memang superb juga

Cafe mcm hotel.. Hahaahahaha.. Kopi freeeee.. Yum2..

SPACENUT replied at 16-9-2020 10:02 AM
Yap...dulu naik satu bas Metro lepas tu LRT feeder bas dan jalan kaki nak pergi kerja dari shah Alam ...

Ko duduk rumah kedai kat jalan zirkon e7/e ke?
Aku pun dok situ gak tapi kat atas kedai makan lontong klang.
Dulu aku keje keluar gelap, balik pun gelap.
Pegi naik bas serama, naik bas 222, naik putra lrt, naik metro bus. Baru sampai opis.
Gigih keje dgn gaji xseberapa,

Aku penah iv beberapa budak lingkungan umur 18-20thn. Beriya mtk tolong aku nak sangat keje ni.
Bila dah bagi keje, xsampai setengah hari hilang terus. Call xangkat.
Ada yg mtk gaji 2.5-3k padahal jawatan kerani je. Saya ada ijazah, kenalah gaji yg sesuai dgn ijazah saya. Adoyai

sarah82 replied at 16-9-2020 09:42 AM
Sungai 2 nak ke sungai 2 island jauh juga tu.. Dah la motor/kereta banyak.

hahaha tau takpe noks. tp bertahan gak la 2 thn aku ulang alik mcm tu. tp sg 2 belah highway tu ok je sbb kawasan melayu, sewa rumah pun baru rm280 ke rm 400 je camtu, tempat makan pun byk, pastu hujung minggu leh pegi kedah sbb bayaq bil2 kt pejabat pos. tp ni awal thn 2010 la dulu. dlm awal thn lps ke saje je jenguk rumah lama, jiran2 pun habaq dah kawasan tu tetiba je naik kawasan rumah mewah banglo. yg beli tu sape? pikiaq la sendiri....pdhal area tu dulu kan mcm kawasan kampung2 je.

tp aku pun taknak salahkan la fresh grad skrang ni.  ye btul masalah pengangkutan tu nampak kecik tp byk impaknye kalau gaji pun stagnant mcm 10thn lepas. yg majikan pun agak2la. skrang ni middle-income pun lagi cenderung utk jatuh miskin dari jadi kaya. yg kaya makin kaya.

ye btul bleh naik motor, mcm aku dulu hehehe, tapi aku rasa zaman aku naik moto tu aku leh jimat banyak la utk upgrade diri sendiri. zaman skrang naik moto pun tak semestinye bleh jimat mcm zaman dulu sbb mcm2 lg nk kene fikir. even motor skrang pun paling murah aku rasa RM7k kot, mane ade fresh grad duit byk tu.  

masa aku duk penang aku leh dapat nasi lemak kuah kerang, skali sambal bilis portion besar pinggan rm2.50 kenyang sampai tghari. tp skrang ni? kim salam la...

eyansss replied at 16-9-2020 09:23 AM
bukan...  memang elaun kedatangan...  setiap bulan...  kalau bulan tu diorang datang penuh tanpa m ...

amboihhh?? motep? habeh tu kalau kene covid kene dtg opis gak ke smbl sebar virus flu kt opismate lain?

Pucuk pangkalnya gaji. Kalau diberingaji yang setara, isu lokasi mahupun logistik bukanlah isu lagi.

sarah82 replied at 15-9-2020 10:55 PM
Syarat tu dah lama dah..aku dulu terus terang aku mmg tak ada kenderaan sendiri. Tapi berdasarkan  ...

Aku dah lama kerja frankly speaking aku rasa zaman skrg tak sama dgn zaman 10 years ago kalau generasi kita nak mendabik dada.
Masa tu aku pun naik bus naik lrt pertama (6pagi) nak pi kerja balik malam. And gaji aku masa tu rm1700.
Sbg single person gaji tu cukup je dgn aku tapi x dpt simpan byk sbb aku kuat makan and takde planning pun nak kawen.
Skrg ni tgk junior kerja yg sama, gaji starting yg sama rm1700 dgn harga brg harga bilik sewa dua kali ganda mcm mana depa nak survive? Mereka pun ada tanggungan juga mak ayah, and perlu kumpul duit utk kahwin.
Kelayakan junior ni pun aku tgk ramai yg ada master lain bidang. See they all tak memilih pun. Tp sbb tak dpt survive duduk di bandar they all pilih balik kampung kerja dkt dgn mak ayah and saving duit.
Kerja gomen lain cerita naaa depa start keja boleh terus beli kereta baru.

Generasi harini lain, kita dulu survive naik bus. Generasi harini naik bus bahaya kena kacau dgn bangla nepal myanmar. Aku mmg tak bg adik aku naik bus biarla belikan kereta utk dia kerja.

vender replied at 16-9-2020 11:48 AM
Aku dah lama kerja frankly speaking aku rasa zaman skrg tak sama dgn zaman 10 years ago kalau gene ...

Gaji 1200 tu aku sara arwah tok aku.. Bayar bil ayaq api rumah.. Jadi jangan ingat aku kerja sara diri sendiri.

annehuda replied at 16-9-2020 11:17 AM
hahaha tau takpe noks. tp bertahan gak la 2 thn aku ulang alik mcm tu. tp sg 2 belah highway tu ok ...

Tau.. Pernah aku pi jalan2 area tu.. Saja naik bas pusing2..hahaha.. Makan murah.. Berbanding belah pulau.. Kekadang aku gigih juga pi usm dari intel sebab kat usm cafe murah.. Hahaha.

Edited by Innrukia at 16-9-2020 12:05 PM
eyansss replied at 16-9-2020 09:23 AM
bukan...  memang elaun kedatangan...  setiap bulan...  kalau bulan tu diorang datang penuh tanpa m ...

attendance allowance tu utk improve attendance employees. Slalu kalo MC, UPL la yg kena deduct. Yg byk pakai employees mcm manufacturing or customer service ada la psl attendance depa ni slalu ada masalah dan depa ni gaji bukan byk mana.