CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] Ramai siswazah masih menganggur sebab terlalu memilih lokasi tempat bekerja

Hmm rse ny  mnganggur sbb pilih tempt ni xvalid dh zmn skrg. kdg2 majikan pon xnk ambil bile tau kite  jauh dr tmpt kerja wlpon kte sggp nk ulg alik.. Kta ny tkot nt dtg lmbt keja. pdhl y dkt dgn tmpt keje pon ad je dtg lmbt. Alsn pilih kje pon xleh pakai dh skrg sbb ad je y abih bljr keje rndh je dlu. Brpa kerat sgt laa y mmlih. bukn sume ny jns gitu. ni pndpt aq jela bdsrkan pglmn

mai jauh2 pun majikan tawar gaji cukup makan..
majikan ada portion utk belanja kereta mewah,..hehe

ezacbee replied at 17-9-2020 11:54 AM
Aah mmg duduk situ masa awal2 bukak kawasan kedai tu. Malam minggu meriah kann.. haha sekarang ni  ...

Haha betul tu....

dari dulu nak salahkan siswazah.memang la nak cari tempat kerja dekat.kalau kerja KL takat gaji 2500 pun tak cukup

yuki812 replied at 16-9-2020 06:07 AM
personally..sebagai manusia biasa, kalau ada pengalaman dan rasa nak jump dari satu company ke com ...

I pernah terima resume dari sorang candidate, dia punye experience keje kat setiap company ngam-ngam 2 tahun.

Ada jugak yg keje 2-6 bulan je kat setiap company - tapi yg ni bole dimaafkan pasal umur dia pun 21 tahun kita anggap dia kerja part-time sambil belajar.

eyansss replied at 16-9-2020 09:23 AM
bukan...  memang elaun kedatangan...  setiap bulan...  kalau bulan tu diorang datang penuh tanpa m ...

I pun pernah dpt job offer dari company yg bagi elaun kedatangan RM100
I tgk je offer letter company tu, location mmg dah cantik dekat sgt dgn rumah, tapi tiap2 sabtu kerja, terus I reject
RM100 tu for me is nothing nak consider kerja kat situ, tak tau pulak budak2 sekarang ni bole tanya elaun kedatangan, mcm kerja retail/maid/cleaner/guard je

Follow Us
Jangan lah banding hidup kauorang yang dah berpuluh tahun kerja dengan zaman sekarang.

Hakikatnya
GAJI YANG DITAWAR PADA GRADUAN ADALAH RENDAH!

Ini yang patut kita fokuskan.

Alasan majikan selalunya graduan tak ada pengalaman dan terlalu memilih, tapi kalau gaji ditawarkan bawah RM2k, itu memang melampau. Negara kita antara yang tertinggi jurang gaji pekerja dan CEO, itu pun masih lagi ada nak tunding jari pada graduan sebab memilih kerja walhal majikan memang kedekut!

"Tak apa, kerja gaji rendah cari pengalaman dulu". Sebab selalu dimomokkan dengan alasan ni lah yang buat gaji tak naik2. Graduan di'ajar' untuk redha dan terima saja..sudahnya dapat gaji yang tak setimpal dengan kerja berat.

dah bertahun2 dengar kerajaan cakap graduan pilih kerja. dah berapa kali budak graduate. daripada zaman iols lagi. tak nafi budak zaman sekarang manja. tapi yang terima semuanya ada juga. academic ada synchronize tak dengan industry?. apa industry nak? ini tak .produce produce graduate untuk mencapai tekak kpi uni masing2 je.  dah course yang diorang masuk tu dalam industry takda demand, cemana nak kerja. paling2 kerja odd jobs laaa. tu pun kadang tak dapat sebab katanya kenapa ada degree tapi nak kerja 7 eleven tahap spm je . habis tu kerja lain tak dapat2. pilih location tu satu hal juga. kalau boleh memang la nak kerja dekat dengan rumah nak minimize cost. yang kerja kat klang valley ni pun gaji takuk lama je engineer masih 2000-2200. crazy man sama je gaji mcm 10 20 tahun dulu. pastu ckp budak manja la apa la.

Kesah gaji ni dr dulu lagi
Hakikatnya, kalau belanja gaya gaji 10k dengan gaji 2k mmg laa x cukup.. aku pun start gaji less than 2k zaman 16 thn dulu.

Gaji nk besar , gaya tak nak kalah. Keje 6 bulan nk beli kete.. mampuihhhh

graduates terpaksa memilih.. aku pun masa dpt offer keje kt port klang, duduk kt putrajaya, pikir2 gak, berbaloi ke tak utk accept keje kt situ. in terms of gaji, kos g balik keje,, minyak, tol and everything.
kalau keje tmpt jauh daripada rumah, tp gaji cukup utk g balik keje jek, tak berbaloi.
kalau sewa bilik pun xberbaloi. nk buat mcm mana...

aku kalau gaji kecik, mmg aku tak terima keje kt port klang. tp aku buat  budgeting, tgk berbaloi sebab gaji cukup utk tampung aku g balk keje.

kita xbole pukul rata situasi bbdk skang ni dgn kita, maybe dorg kene jaga family ke, apa ker....

sarah82 replied at 15-9-2020 03:25 PM
Aku dulu kerja penang.. Tak ada kenderaan.. Aku cari kilang yg sediakan pengangkutan.. 1st job aku k ...

ni betul...

bila kita terpaksa bekerja...

kenderaan..gaji murah...sewa rumah dah bukan jadi halangan...
kita akan sedaya upaya usaha cari yang berpatutan dan berpadanan dgn gaji yg kita dapat....

majikan xnak byr gaji byjk2
mcm2 la alasan

seri_mawr replied at 17-9-2020 03:45 PM
ni betul...

bila kita terpaksa bekerja...

Yap.. Susah sikit x apa.. Janji kita dpt duit utk teruskan kehidupan.

aku ada group2 whatsapp info kerja
mmg sedih gaji yg ditawarkan mcm 10 tahun yg lepas
gaji driver lori 3 tan pun bley dpt 3k, baik la graduate amik lesen GDL apply keje driver lorry je. Ini lepasan U ada degree nak dpt gaji 2.8k pun susah, yg dpt tu mmg rezeki

klu gaji murah2 tu keje jek dulu...lepas tu 1 tahun lompat kerja lain...tp kena rajin la update CV....masuk la job hunting punya web....kena rajin sikit...
nak cepat naik gaji mmg kena lompat2 kerja...at least setahun la....

nkcepat bnyk duit.......jadi you tuber....
buh content mengarut2 pun ramai jek subcriber...

mulut cam longkang pun ramai follower...
zaman skrg zaman pelik2...

pada aku  soal pilih lokasi tempat kerja ni depends pada org tu .. waima.. even bukan fresh graduate pun mesti tgk location juge... nak plak kalo dah berkeluarga... kene pikir juge cost2 yg perlu dicover kalao berpindah jauh...

pada aku kalo single pun.. biar la gaji yg ditawar tu sesuai dengan jawatan yg dioffer.. takkan engineer tiber gaji 1500 kot.. penat ogr tu belajar... unless ade juge yg terima .. its up to that person.. rasa x tahan benti la.. kadang company2 ni pun kedekut nak mampus.. ko request mcm2 skill kat org tu.. konon nak multi tasking... tapi ko bayar 1200 je.. siap nak kenderaan sendiri... mana x hangin... elaun lain xdo

pada aku kalo jawatan rendah ko nak demand gaji tinggi melampau la.. tu lah mcm aku ckp kat atas ni.. kene la bersesuaikan dengan jawatan yg ditawar... aku x nakkomen mana yg fresh graduate lepas 6 bulan nak melaram pakai keta brand H la... tu tepuk dada tanya sendiri

yuki812 replied at 16-9-2020 06:07 AM
personally..sebagai manusia biasa, kalau ada pengalaman dan rasa nak jump dari satu company ke com ...

selalu sgt jump pon susah.. tp my current bos cakap jangan tunggu kat 1 company terlalu lama.. 2 tahun je cukup.. even kalau ada staff nak resign, dia tak akan halang.. dan selalu advise kalau ada kerja yang lebih baik, pergilah..

meow_tompok replied at 17-9-2020 02:36 PM
I pun pernah dpt job offer dari company yg bagi elaun kedatangan RM100
I tgk je offer letter comp ...

tu la...  maybe pemikiran aku lain dari budak zaman sekarang tapi bagi aku, u should get extra when u do extra...  kena datang keje on-time memang dah termaktub dalam policy dan akta...  cuti dan mc memang entitlements cuma kalau misuse mc tu memang kena la ko kan...  kalau mia pun memang patut kena tindakan jugak...
paling2 kalau nak bagi token, for those yang takde mc tu pun bagi setahun sekali...  bukannya every month kena bagi...  we have to teach budak sekarang ni supaya tak demand perkara yang sepatutnya dia demand...

kalau bahagian kilang tu, aku tak berani komen sebab stail nak manage dah lain sikit dah...

clarizsa replied at 17-9-2020 09:59 AM
Oh elaun tu
Ada company jenis bagi elaun cmtu nak galakkan kedatangan full takde MC etc

kalau mc tu reasonable la jugak...  ni elaun kedatangan yang dituntut = cukup kedatangan tanpa cuti tanpa mc...  sedangkan ko memang dah sibaysr gaji untuk datang keje kan...  kalau camtu, aku pulun keje 11 bulan tanpa cuti untuk dapatkan elaun, pastu baki sebulan tu aku habiskan cuti...  hahaha...  tak make sense sebab ko dibayar gaji untuk pegi keje dan buat keje dan cuti adalah entitlement...  lain la cuti takde n kalau nak cuti kena potong gaji...

Edited by haryatie at 18-9-2020 12:11 PM

harus la memilih
macam ank teruna aku last month keje sambilan penolong jurutera kat
Makmal Kesihatan Sg Buloh, gaji hari....rumah aku kat Mines ni...
dah tu suruh dtg keje ari sabtu n ahad..keje smpai malam
x nak bayar OT/gaji lak tu
suruh ambil off day jerk..
kan x berbaloi, dgn duit minyak n tol lagi
bising aku suruh brenti, nasib baik dia ikut ckp aku
aku call ofis tu..nape suruh ank aku keje sabtu, ahad xde surat arahan pun
main call jerk..kalau jd apa2 sape nak bertanggungjwab
aku ckp kalau ada yg x betul aku repot dgn Jabatan Tenaga Kerja
walaupun sama2 gomen kdg dia org pun x ikut prosedur