CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: intan

Mampukah Bahasa Malaysia bertahan sebagai bahasa pengantar ilmu

Originally posted by intan at 2004-8-17 08:17 AM:

Mulakan dengan diri kita sendiri.
Gunakan bahasa kita ditempat yg betul dengan cara yang betul.
Sudah tentu dimajlis yg bersifat antarabangsa dimana para peserta terdiri dari perwakilan pelba ...

hehe .. dah agak mesti dpt jawapan mcm ni .. :bgrin:

Originally posted by marquez at 2004-8-17 01:21 PM:

Saya tak melolong-lolong pasal bahasa Melayu ketinggalan, tak digunakan, ditolak tepi, dan sebagainya. Cuba lihat bahasa yang saya gunakan dalam forum ini.

...
Walaupun saudara menggunakan bahasa Malaysia tapi terasa janggal kalau tidak disertai dgn semangat patriotisma.

Originally posted by yellow belmont at 2004-8-18 03:04 AM:

hehe .. dah agak mesti dpt jawapan mcm ni .. :bgrin:

Bijak sungguh menelah...:bgrin:

Originally posted by Tengku Anis at 2004-8-18 12:31 AM:
[code]Apakah bahasa yang busuk dan berulat,saudara simpan di pinggir longkang. Hemm..kita dah lama merdeka.., Cuma kalau  penjajah fikiran ianya  adalah diri sendiri...tak reti nak tolong. Mengeji kepincangan dan seterusnya membiarkan kepincangan itu tetap begitu...Jumud umat dibuatnya...

tepat sekali tu anis..

Originally posted by mbhcsf at 2004-8-17 04:01 PM:

true tulah yg saya cuba nyatakan  ..eh bhs saya bhs kajang pak malau ka , INTAN? :cak::cak:

tapi kan kalau kesusateraan Melayu dibuat in BI , saya rasa ada baiknya jugak supaya exchange student  kan dari my lecturer sendiri bagi tau ...yg sekarang ni exchange student cuma ambik kursus linguistik  yg ada BI jer bhs penghantarnya , so kaalu  kita dapat meluaskan penyebaran kesusateraan kita guna BI, saya rasa okay jugak ..lebih depa faham and stimulating  ...tapi ada pulak yg kata melampau... i rasa mungkin faktor student jugak lah kot ada yg tak pa mana mana bhs pun bolah ada yg tak mampu ..jadi kan ..ini mencapah kepada satu lagi aspek kan? pusat sokongan pelajar ke optimumkan fungsi merekalah...

berat tu kalau ksusasteraan melayu diajar dalam BI di IPTA tempatan kita...:bgrin:

Originally posted by marquez at 2004-8-17 01:21 PM:

Mitos nak menyedapkan hati?

Quote:
namun tidak kurang bijak dan berani.

Tak-kot. Kalau ya tak perlu kita tepuk-tepuk dada dan laungkan.

Quote:
Didiklah bangsa kita.  

Bangsa tak mau belajar.

Quote:
Peranan para ilmuan, para pemimpin dan media amat penting dalam memastikan masyarakat terdidik dan bangga dengan bahasa sendiri.

Para 'ilmuan' dan para 'media' tak mahukan tanggungjawab tu. Ada penyelesaian lain?...
salam marquez...

Bukan suatu mitos kalau kenyataan itu telah banyak kali diketahui.

Pihak media juga telah banyak memainkan peranan. Terma kasih kerana usaha mereka.

Follow Us
Pihak media juga telah banyak memainkan peranan.

Sdri pernah baca akhbar Melayu tak?

Walaupun saudara menggunakan bahasa Malaysia tapi terasa janggal kalau tidak disertai dgn semangat patriotisma

Mungkin kerana saya bukan patriot, dan tak pernah mahu jadi seorang patriot. Satu sahaja saya mahu jadi: orang Islam.

tulah i dah habaq kat you , you tak tengok ucapan nya ..you cakap beliau " fragmentalised ilmulah"...bhs yg mudah senang faham ..oi..pak cik ..kita senang nampak ideanya..

Bila sudah berkata, dia mengetepikan satu bidang ilmu itu kerana kemahirannya dibidang lain, maknanya dia sudah memecahbelahkan ilmu. Dia sudah menyetujui yang ilmu itu sudah pecah-pecah.

yg kajang PAk mALAU牋nak faham pun susah let alone nak communicate...itu saja pendapat saya

Saya tak faham siapa Pak Malau yang sdri seru-seru ini.

sapa pisahkan ? Che det ? nope..malah saya nampak beliaulah yg cuba tekankan kepentingan sejarah..

So? Dia tetap kata sejarah itu lain dari ekonomi, lain dari ilmu alam, lain dari kedoktoran. Itu memisahkan ilmu.

sains tak perlu diperucapakan ke bhs sastera..

Itu kata sdri. Saya bantah.

i think setiap benda ada kesusuaian kot kan pragmatics bhs itu sendiri牋menuntut kita guna which牋lingo牋ikut tempat dan keadaan...tapi tak pa..i hormat pendapat you...

Cuba sdri baca karya-karya pemenang Nobel seperti Ilya Prigogine dan Einstein, sdri tentu nampak kesenian dalam simplisiti pengucapan mereka. Kita rasa segar bila membaca tulisan mereka. Kita mudah faham apa itu sains dari kata-kata mereka.

Jika kita lihat 'teks' sains pula, ia seperti ditulis seperti kita ini mesin yang hanya menerima maklumat dan memuntahkannya bila perlu. Kerana itu ada bezanya antara ahli sains dan teknision makmal:

Ahli Sains boleh nampak puisi dalam zarah, pembantu makmal hanya nampak apa yang diperintah.

Anis Cuma kurang pasti apa yang cuba disampaikan kerana ianya sebenarnya melolong-lolong tanpa ada matlamatnya boleh saudara cuba ringkaskan??

Ringkasannya: Tutupi mulutmu, dan lakukan sesuatu jika kamu rasa perlu. Faham?
Bila kita mengucapkan cinta kepada seorang wanita, tetapi kita tinggal-tinggalkannya, kita meleser di sana-sini tanpa mempedulikannya, apa harga kata cinta itu?

Apakah bahasa yang busuk dan berulat,saudara simpan di pinggir longkang. Hemm..kita dah lama merdeka.., Cuma kalau牋penjajah fikiran ianya牋adalah diri sendiri...tak reti nak tolong. Mengeji kepincangan dan seterusnya membiarkan kepincangan itu tetap begitu...Jumud umat dibuatnya

Jumud ialah bila kita tak sedar retorik takkan ke mana. Mengeji dan menyatakan fakta adalah dua benda berbeza. Soalan: Apakah Bahasa Melayu dihormati? Dan kalau dibising-bising apakah ada yang akan peduli?

Apakah kamu sekadar berkhutbah kepada mereka yang sudah menyembah?

Kalau Anis pasti akan Anis kutip ulat-ulat tersebut takut melarat 卼api yang susahnya ada pula yang meraung-raung dihujung sana bukan kerana mereka benci pada bau busuk tangan Anis yang mengutip ulat tersebut melainkan mereka itu juga sebahagian dari ulat-ulat bangsa

Atau mereka ulat yang pragmatik? Kalau sudah tak yakin dengan bahasa, biarkan ia mati, kenapa atas nama bangsa, negara, dan identiti yang DIRI SENDIRI HARGAI,  kita mahu memaksa mereka yang tak setuju dengan kita supaya mendengar cakap kita?

[quote]Anis termenung lagi 厖

are you sure???

Ahli Sains boleh nampak puisi dalam zarah, pembantu makmal hanya nampak apa yang diperintah.

as i am not a lab asstnt ..sapa sapa nak komen tang ni? hmm ini luar bidang kerja saya...

eh by the way ..

yg Kajang Pak Malau tu yg faham hanya my lecturer kot...actually  apa yg saya nak terangkan ialah  bhs yg berbelit belit ..ya pada awak mmg cantik  tapi kita tak boleh lah kata semua yg pada  kita cantik tu, akan nampak cantik  or sesuai pada semua org.. ( i tak kata you kata ; ini secara umumlah , okay?) pada saya content atau kandungan lebih penting, ini tidak juga saya cakap bentuk tu tak der pentingnya langsung.

pada saya , nak cakap baik bagi org faham kalau tak  well just leave it. Itu habis teruk pun. faham tak? kalau org yg berkesedaran oikay lah tentulah dia cuba jugak fahami dan bertanya , tapi kalau dah susah sangat .tinggal kan saja. kat situ sayang kan? semua org rugi..idea yg bernas tak dapat digarap , terbuang begitu shj.

Quote:
sains tak perlu diperucapakan ke bhs sastera..

Itu kata sdri. Saya bantah.

reply: ini adalah kesilapan saya menaip . Maaf. tak pa bantahlah ...

lagi satu...

Quote:
tulah i dah habaq kat you , you tak tengok ucapan nya ..you cakap beliau " fragmentalised ilmulah"...bhs yg mudah senang faham ..oi..pak cik ..kita senang nampak ideanya..  

Bila sudah berkata, dia mengetepikan satu bidang ilmu itu kerana kemahirannya dibidang lain, maknanya dia sudah memecahbelahkan ilmu. Dia sudah menyetujui yang ilmu itu sudah pecah-pecah.

saya rasa ini kita kena tengok konteks, sbb kena tahu tika dan masa diucapkan pernyataan itu , sapa boleh bagi details , tetapi saya rasa ini ada kena mengena dgn krisis kewangan yg melanda negaralah.. sbb pada beliau formula economy yg ada tak begitu effective dlm menangani krisis tersebut  jadi beliau dikatakan lari sikit dari sistem konvensional..

saya rasa okay jugak sbb buat apa ikut sistem yg mengekang? menyukarkan proses penyelesaian , kan?

p/s: are you high context type of person ? sbb kan kalau begitu just say so ..sbb nanti silap faham  ( pada fahaman sayalah)
wassalam.

[ Last edited by mbhcsf on 23-8-2004 at 05:13 PM ]

nak cakap baik bagi org faham kalau tak

Sdri mengandaikan bahasa mudah akan memudahkan pemahaman. Saya kata tidak.

tapi kalau dah susah sangat .tinggal kan saja. kat situ sayang kan

Kalau dia mahu tinggal di atas pokok, biarkan.

semua org rugi..idea yg bernas tak dapat digarap , terbuang begitu shj.

Kalau hendak memahami sudah liat. apatah lagi hendak mengembangkan sesuatu ilmu itu. Seperti saya kata di atas, biarkan.

爅adi beliau dikatakan lari sikit dari sistem konvensional.

Sdri kata bahasa Dr M mudah difahami, mana mudahnya?

saya rasa okay jugak sbb buat apa ikut sistem yg mengekang?

Hanya manusia yang angkuh sahaja akan mengenepikan ilmj yang sudah dibina manusia lain. Walaupun ia mungkin 'mengekang' tetapi masih ada yang boleh dipelajari.

are you high context type of person ? sbb kan kalau begitu just say so ..sbb nanti silap faham牋( pada fahaman sayalah)

Katanya bahasa mudah itu mudah difahami? Ni kenapa mintak konteks pulak? Bila mintak konteks you have just proved that communication is a complex beast.

ya lain tu saya biarkan..

pasal mengekang tu lebih kepada mencari jalan penyelesaian , kalau tak boleh gunakan ilmu yg ada untuk selesaikan sesuatu krisis then guna ilmu ilmu yang lain..actually i know that you know semua ilmu tu akan ada titik pertindihan , overlapping antara satu dgn lain.

tapi what do you think about Kalamullah  the Al - Quran? ada banyak rujukan science yg boleh kita belajar dan diceritakan dgn bhs yg mudah untuk benda yg kompleks. Saya rasa lebih baik begitu.
Tak tahulah anda..tapi itu Kalamullah ..He knows makhluk DIA punay level of intelligence / cognitive masa tu..tapi itulah mukjizat makhnawi nya kan?

Tiba2 timbul dlm minda...

Kalau tidak org Melayu siapakah yg harus diharapkan?

Bahasa Melayu adalah amanah kita... kalau org Melayu tidak mahu jaga amanah sendiri, bolehkah bangsa lain yg tolong jagakan?

Bila org Melayu mempertahankan bahasa Melayu, mereka dikatakan 'chauvinist'.

New Sunday Times , 8 Ogos

DI BAWAH tajuk besar 揗aster English or nation will lose out

Amanah? Macam harta pusaka?

kalau org Melayu tidak mahu jaga amanah sendiri, bolehkah bangsa lain yg tolong jagakan?

Can we do with a little less racism?

Bila org Melayu mempertahankan bahasa Melayu, mereka dikatakan 'chauvinist

So? Are we gonna stoop to name calling, now? Let's just assume they smell, and move on.

Amanah? Macam harta pusaka?

Yup, begitu juga pd budaya...konsep yg sama.

Can we do with a little less racism?

I bukan buat kenyataan... ayat retorik je...

So? Are we gonna stoop to name calling, now? Let's just assume they smell, and move on.

Tak lah....  I pasti akan buat sesuatu bg menyokong bahasa ibunda ini... tak pasti apa yg I boleh lakukan... sesuatu yg berkaitan dgn penulisan maybe.. tak der basic boleh belajar...

tadak keikhlasan..semenya tak jadik !

cakap laa bahsa sendiri apa pun..bahsa daerah Benut sekali pun..satu pun tak jadik tak lama hancus laa kalo tadak ke ikhlasan !

estetika kaaa esotorik kaa seterika kaa..sekadar nilai sedapkan napsu..tak lama kepuasan tu..makin haloba ada lah !

Kalau ada keikhlasan tapi tak reti tak guna jugak.

Originally posted by ajinomotonosuga at 2004-8-26 06:08 AM:
tadak keikhlasan..semenya tak jadik !

cakap laa bahsa sendiri apa pun..bahsa daerah Benut sekali pun..satu pun tak jadik tak lama hancus laa kalo tadak ke ikhlasan !

estetika kaaa esotorik ka ...

bukan sahaja keikhlasan...tapi juga kebijaksanaan menempatkan bahasa kita itu...
Ramai antara kita yg bijak dalam bidang masing-masing....tapi belum bijak mencernakannnya dalam bahasa kita sendiri.
dan alasan yg sering kita dengar...adalah kekurangan istilah...
tapi setiapa ilmu yg baru...tentu memerlukan istilah yg baru.
Bahasa Ingggeris sekalipun ...sering mengggunakan istilah dari bahasa lain bagi sesetengah penemuan baru mereka.
Sedangkan Jepun boleh mencipta istilah "karaoke" yg diterimapakai diseluruh dunia...
maka tidak mustahil jika bahasa kita boleh mencipta istilah baru bagi sesuatu yg baru...

Harap  generasi sekarang pelihara Bahasa melayu Dan penggunaan tulisan jawi jangan dilupakan

Tgk la orang orang Korea Dan jepun diorang Masih melindungi Dan mengekalkan Bahasa mereka sebagai Bahasa utama.