CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 6444|Reply: 34

Anak Autisme

Post time 4-10-2020 03:58 AM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Salam saya hanya meluahkan..Saya mempunyai dua ank autisme.Ibu saya tidak menyukai anak saya sebab anak saya suka main air,kadang kotorkn dinding apabila saya pulang ke kampung.Ibu mengatakan saya tidak pandai jaga anak.Ibu pernah menuduh anak saya rosakkan almari padahal anak saya tidak pernah merosakkan.Adik beradik saya mengatakan saya
tiada common sense orang tak suka still balik kg.Saya rasa sedih sebab diorang mengumpat saya dibelakang.bab air saya byr bil sbb anak saya main.dinding saya cuci balik.Kadang saya tertekan bila balik kg saya terpaksa sekat anak dari usik barang takut rosak.Berdosakah saya tidak balik kg menjenguk org tua sebab diorang tidak suka anak saya..Saya tak larat menjaga hati orang sedangkan hati saya terluka.

Rate

1

I also have an autistic child, jadi serba sikit faham la jugak. Pada pendapat saya, kurangkanlah balik ke rumah mak kalau dorang tak selesa. Bukan semua org boleh terima kan,  lebih sakit kalau family members sendiri. Saya tinggal sekali dgn parents. Walaupun dorang sangat supportive,  ada juga hari2 yg not so good especially kalau anak buat perangai. Sbb ayah saya jenis cepat naik angin. Kadang2 ada terasa hati,  tapi yelah kan,  adat menumpang. Jadi,  saya harap puan banyak bersabar,  kalau org x suka,  X boleh paksa.  Tunggu la smpi dorang sndiri yg berbunyi knp dah lama x balik.

Rate

1

Moga sis kuat n bersabar,mungkin kena explain kat family kot autism tu ape n cara macam mana family sis bole bantu nak2 time tantrum,kadang orang keliling ni ignorance sangat,

Berapa jauh kg awak tuh? Kalu dekat2.. balik la sndri.. tinggalkan anak di rumah dgn suami.. kalu jauh.. awak duduk la hotel.. lps tuh awk p la tgk family awak kt kg.. anak tinggal la dgn suami kt hotel.. sy ckp sb sy anak autisme jugak.. alhamdulillah.. kedua2 belah family menerima anak sy dgn baik.. awak sabar ya.. kita ibu2 anak2 istimewa ni.. kene kuat..

kurang2 kan la blk kg kalau orang dah tak suka. nati lama2 derang tnya knp tak balik, berterus terang je hal sebenar. biar derang terima sendiri

i pernah jugak terkena tp kes kenduri la. my mil ckp depan2 org kat i and husband kalau masa kenduri takyah la bwk anak risau dia tantrum. kononnye kenduri kat dewan penuh protokol and ramai datuk2 dtg sbb besan pun datuk.suami i sentap smpai skrg tak sgka mak dia blh ckp gitu.dah la suami i smpai bergaduh nak apply cuti utk kawen adik dia. lepas kenduri bil tu ada 3 lagi kenduri adik2 husband sorg pun kami tak attend. siap kami pergi holiday time kenduri tu.kami bg present+melawat pengantin lepas settle kenduri.

mil mrh kat husband tp husband i jawab risau la anak autism kami tu menyusahkan org. kah3. iols ok je attend ke tak mana2 kenduri no big deal kekdahnya.

Rate

1

Semoga dipermudahkan urusan semua. Hantar pergi therapy untuk early intervention program?

Follow Us
faham perasaan tt sebab my dearest nephew pun autistic.
i think most important thing is you tak boleh rasa down and fikir anak tu menyusahkan you.
problem dengan family you ni lack of awareness and knowledge..
you ada hantar anak you ke special school or therapy?
ada banyak buku dan artikel yang explain why these kids behave like this.
maybe you boleh share to your family so they understand yang anak you bukannya nakal.
they are just different..

i harap tt kuat.. jangan stress sebab your child needs your support *hugs

i have one. my mil siap cakap takde keturunan dia yang cakap lambat (masa tu belum diagnos). tak dilupa toklaki i cakap ni mesti dari keturunan i ni. i tahu toklaki masih fasa indenial.

i memang makan hati dengan in laws dan toklaki berkaitan isu ni.sedang bersabar jek tunggu masa i nak move on

my mum pulak keep samakan my daughter dengan anak sepupu i yang juga autism.dia pikir ni salah i tak ajar anak i bercakap, etc. tapi i rahsiakan benda ni sebab for sure family belah mertua salahkan keturunan i. sebagai muslim, kita kenelah sedar semua ni qada dan qadar. bukan keep mencari punca, tapi lebih mencari solution untuk kehidupan mereka.

pada i sebagai penjaga anak autism, kita perlu jaga hati sendiri . kalau kita kusut, serabut benda tu effect pada anak kita. kita pun akan kuat marah anak sebab kita tensen.

jadi solusinya, asal boleh jauhkan diri, jauhkan la. balik sekali sekala cecah kaki pun takpe asal dasar dia orang tua kita.kang duduk lama2 tambah dosa dia dan dosa kita juga.

ingat, jaga hati kita, kene tenang, kene juga perlu kuat untuk anak kita. mereka perlukan kita. ignore mana yang boleh kita ignore. best of luck to u

kita diduga kerana kita mampu

Rate

1

bertabah lah u. banyakkan bersabar.

Semoga TT terus tabah dan sabar selama menjaga dan mendidik anak2 autisme.
Dan ya, TT kurang common sense sebab dah tau mak tak suka anak2 TT tapi tetap juga bawa anak2 tu balik kampung untuk menambahkan lagi kebencian orang.

I sekali terkecik hati dengan orang, tak kisah la adik beradik ke, ipar biras ke, sakitnya tu sampai i akan letak jarak antara kami...salah satu cara, i kurangkan berinteraksi dengan mereka.

anak sy yg 1st pun autisme.
Secara jujur.
I lebih selesa balik rumah MIL dari rumah mak sendiri.  sebab dekat rumah MIL xde orang yg akan jerit kan anak i bila dia buat sesuatu/ mula nak buat sesuatu. Sbb my youngest BIL pun autisme jugak. So my MIL lebih memahami anak i berbanding mak i sendiri.

& my son pun mcm buat perangai bila balik rumah mak i. Balik rumah mak i, i serious xdapat rehat sangat berbanding rumah MIL. I hope my mom tak terasa la i jarang balik..

I kadang2 selalu jugak Ter cakap depan dia bila i marah anak i "lepas ni xyah balik rumah tokma lagi la kalau abang buat perangai" ...

Personally, keselesaan kita & anak & orang sekeliling lagi penting. Tell your mother nicely, yang buat masa ni tak balik dulu. Selagi anak2 xboleh behave. Hope your mother understand.

Rate

1

ye memang susah nak faham kalau ade anak yg autisme ni...

aku yg menengok org jaga anak autisme pun dah penat.. inikan pula kalao ade sendiri.. anak syurga tu.. moga TT kuat dan tabah ye... berat mata meamdang lagi berat bahu yang memikul..

Anak autisme..adik beradik nak mak yg tak memahami tu perantara sahaja ..ujian tu dari allah utk akak dapat pahala sabar dan redha..

Semoga anak2 akak dapat tarik akak ke syurga..sabar sabar..

Akak xyah balik kampung pon xpe..biar lah org nak cakap apa kak..ngadu pada tuhan..

Depa yg xde common sense.Tak payahla balik kg. Tol minyak jimat. Duit tu buat yuran terapi, lagi bagus

Dont be sad, be sad if u dont do anything to ur kids.

Adoiyai family hang, awat lagu tu, anak-anak jantan kakak saya tak autismepun tapi buas kata org Kedah, balik kampung berguling hang aku. Family abg ipar saya ada 13 beradik, campur anak cucu mmg riuh rendah tapi itulah salah seorang dari adik kpd abang ipar aku cakap'Tudia anak jin Islam balik dah'...arwah mak saya tersinggung + sentap gila. Ialah mak saya mengasuh depa dari kecil dan mmgpun kanak-kanak lelaki lasak tambah pulak umur segagan (selang stahun dua) tapi tak perlulah nak cakap yg bukan-bukan. Last-last dah besar yg 3 tulah yg nampak class sikit banding anak-anak depa.

Aku ada kawanyg anak autisme, aku boleh faham macam mana tingkah laku depa. Not easy tapi yakinlah Allah uji kita bersebab sebab hangpa laki bini yg KUAT!

Cenderakirana9 replied at 4-10-2020 11:01 AM
Semoga dipermudahkan urusan semua. Hantar pergi therapy untuk early intervention program?

Hantar nasom..ank sy bkn jnis tantrum teruk cm kalau mkn tu tgn tu kn comot kdg tpegang dinding org xsuka

syamzana replied at 4-10-2020 10:01 AM
kurang2 kan la blk kg kalau orang dah tak suka. nati lama2 derang tnya knp tak balik, berterus teran ...

Sy dah xbalik kg..sbb letih nk jg hati org biar di rmh sj..sbb mil ngn mak sdr mmg xpaham..siap srh sy htr bebudk pg kebajikan..biarlah sy happy dgn diorg nie..bebudak nie xbsalah..

ramaramu replied at 4-10-2020 11:53 AM
faham perasaan tt sebab my dearest nephew pun autistic.
i think most important thing is you tak bo ...

Tkasih..itulah sy nak happy2 dgn ank sy..lgpn diorg bkn autisme yg teruk tantrum..doakan sy ya

t_hahahaha replied at 4-10-2020 07:54 PM
i have one. my mil siap cakap takde keturunan dia yang cakap lambat (masa tu belum diagnos). tak dil ...

Itulah bila mak sdr srh sy htr ank kebajikan sy sedih..sy dah tak balik kg sbb sblm ni sy xth diorg xsk..biarlh adik sy balik kg..mmg org akn slhkn prempuan kalau ada ank oku..mil pl sll mcm ajuk ank sy ckp..sbb ank sy yg no 2 non verbal..jd dier kalo nk mintak ape2 suara hujg yg keluar..ank slg blh ckp dan paham sbb mild..sy terasa ht kalau ada org ajuk ank sy..doakn sy kuat menghadapi hr mendtg dgn pnh kegembiraan..dan bahagia dgn ank2 sy.

sarahmirza replied at 6-10-2020 02:50 PM
Semoga TT terus tabah dan sabar selama menjaga dan mendidik anak2 autisme.
Dan ya, TT kurang common ...

Sblm ni sy xtahu..br ni adik sy bgth,sbb dpn sy diorg manis muka..doakn sy bahagia dgn ank2 sy..trm ksh respon

12Next
Return to list New