CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mnm77

Muzakarah bersama Ah_Kwan seputar Dalil-Dalil berkaitan siapa yang layak berdakw

terima kasih kerana mendoakan kebahagiaan wa ..
terima kasih juga kerana mendoakan wa untuk tidak termasuk menjadi golongan yang terkinja kinja itu..

Alhamdulillah.... memang saya mendoakan kamu supaya tidak termasuk dalam golongan yang terkinja-kinja berhukum secara berprasangka tanpa dalil kepastian....

Amin

wa juga mendoakan semoga lu mendapat taufik dan hidayahNYA..
semoga satu masa nanti dapat lu melepaskan diri dari golongan yang terkinja kinja..Ameen..
kerana kata Allah..

Terima kasih atas doa kamu...  saya memang berharap untuk diterima sebagai Da'i... dan jika menjadi Da'i itu kamu kira sebagai terkinja-kinja, maka itu atas kefahaman kamu dalam urusan agama. Saya tidak berharap apa-apa balasan dari manusia atas urusan agama, samada dicemuh atau dipuji.

Dan juga saya berdoa supaya saya tidak tergolong sebagai seorang yang terkinja-kinja berhukum secara prasangka... tanpa dalil kepastian kononnya boleh tahu siapa dapat amanah dan siapa yang tak dapat amanah....

WAllahu a'lam

mnm77 replied at 24-12-2020 11:51 PM
Alhamdulillah.... memang saya mendoakan kamu supaya tidak termasuk dalam golongan yang terkinj ...

keh keh keh

ameeen...
semoga masuk dalam golongan siddiq..dan menerima amanah  

keh keh keh

Happy new year you two...hahaha muzakarah lagi , ye , still? hahahah cool.

Edited by SenangMaju at 1-1-2021 12:30 AM

Assalammualaikum w.b.t.

Saya nak tahu, disini, siapa yang faham makna sebenar kalimah Lailahaillah? Jika ada yang faham, maka saya rasa, saya nak mereka jadi guru saya.

Urusan-urusan dakwah ni, urusan orang yang fakih lagi faham ilmu. Urusan-urusan nasihat, secara umum tak boleh terlalu khusus melainkan jika ada keperluan. Urusan-urusan hukum, mereka yang fakih makna sebenar Lailahaillah. Diri mereka memang benar-benar faham makna itu, punya ilmu yang luas lagi mendalam dalam mengeluarkan semua fatwa, mereka antara yang jelas dibawah perlindungan-Nya dan Redha-Nya, maka laksanakan tanggungjawab itu kerana Allah. Urusan ajar Alquran, hadis, itu guru-guru yang faham urusan itu sahaja. Tak boleh guru-guru itu keluarkan fatwa sendiri. Tak layak membicarakan soal dakwah, jika dalam berdakwah, masyarakat mempergunakan agama dalam keadaan fasik. Dan yang terakhir, tak perlu Ustaz-ustaz atau Ustazah-ustazah segera untuk berdakwah. Jika nak ketengahkan Ustaz-ustaz atau Ustazah-Ustazah, cari yang mana, masyarakat setempatnya kesemuanya suka kepadanya. Jika yang bukan Islam tak suka, tak ada masaalah. Akan tetapi, jika 1 orang Islam dalam kawasannya, belum benar-benar Islam (tak solat), urusan dakwah (luar khariah) tak layak untuk dirinya nyatakan, melainkan urusan nasihat secara umum sahaja. Tak boleh lebih dari itu kerana mendatangkan fitnah.

Itu pandangan saya, makanya, boleh tolak jika tak memenuhi nafsu.

Saya hairan, kenapa nak import pendakwah luar khariah, apa yang duduk dalam sesuatu khariah tak ada imam yang layak untuk berdakwah ka?

Sekian, harap maaf ya.

SenangMaju replied at 1-1-2021 12:26 AM
Assalammualaikum w.b.t.

Saya nak tahu, disini, siapa yang faham makna sebenar kalimah Lailahailla ...

rasanya di dalam forum terbuka seperti ini saudara - anda tak boleh dapat jawapan yg tuntas akan persoalan yg diujarkan itu. Yg sebenarnya kena cari di luar , tapi may be saudara mnm77 boleh bantu.

Rupanya mereka yg borak sini orang Sama kehkehkehkeh

Follow Us
Orang Islam yang tak beramal Islam, yang mana beramal dengan semua yang dinamakan tak solat, Judi, meminum arak (semua yang jelas Allah s.w.t nyatakan HARAM), hilang kelayakkan untuk Memberi nasihat atau berdakwah dalam masyarakat.

mbhcsf replied at 1-1-2021 12:30 AM
rasanya di dalam forum terbuka seperti ini saudara - anda tak boleh dapat jawapan yg tuntas akan p ...

Nanti saya tunggu. Sila pastikan, guru itu benar-benar faham kalimah itu. Jika guru itu mendustakan kalimah itu, masing-masing dapat habuan diakhirat kelak.

Edited by SenangMaju at 1-1-2021 12:55 AM

Saya berencana ziarah Tuan Guru, Sheikh Paksu Mid, Kuala Nerang. Ada sesiapa nak join team saya? Jika ada yang pernah ke sana, nak bersama saya pun dialu-alukan. Insya'allah, tarikh dan masa akan saya maklumkan dalam tempoh terdekat ini disini. Masya'allah, kita belajar perkara lebih baru nanti disana.

Harap maklum

Edited by SenangMaju at 1-1-2021 09:37 AM

Jum... Siapa nak ikut? Rugi kalau tak ikut saya berjumpa untuk ziarah Tuan Guru, Sheikh Paksu Mid selepas ini. Saya sertakan sedikit klip, mereka yang pernah berjumpa Tuan Guru.

https://youtu.be/VnuoqTk6bNE

Mungkin ramai nak tahu, saya ni siapa menerusi Paksu Mid kan? Masa saya offer ziarah kali ini, kamu pasti akan tahu serba sedikit. Jika tak ikut, pasti rugi.

Insya'allah, jika benarlah, kita ini orang yang hanya takut kepada Allah s.w.t makanya, kita akan dapat ilmu baru selepas ini jika diizinkan-Nya.

Jum jumpa Tok Guru...

https://youtu.be/y-duONPP2Aw

keh keh keh

dah kenapa ramai bersuara di tahun 2021 ini?
siap tanya tuntas tak pemahaman kalimah tauhid pula tu....
betul dah tu...kalau boleh jawab persoalan tu, maka eloklah berguru dengan beliau...
kerana hanya Muhammad yang menyaksikan Allah..
tara tara kita ni...boleh sampai menyaksikan Muhammad je...

dah menempel dengan Muhammad..baru boleh jawab soalan tu..
tapi...sahnya kalimah tauhid itu bergantung kepada sahnya kalimah rasul ya...
jangan lupa..

duduk lah dengan Muhammad dulu..baru boleh sembang pasal Allah...

keh keh keh

Edited by SenangMaju at 1-1-2021 11:43 PM
Ah_Kwan replied at 1-1-2021 11:14 PM
keh keh keh

dah kenapa ramai bersuara di tahun 2021 ini?

Tahun ni, tahun special... 2021.. mengikut calendar masihi.

Macam ada something nak datang. Tahun 2020, covid datang. Tetiba harta mula melimpah ruah selepas covid datang. Tak rasa macam....

Hanya Allah s.w.t sahaja yang Maha Mengetahui.

SenangMaju replied at 1-1-2021 11:39 PM
Tahun ni, tahun special... 2021.. mengikut calendar masihi.

Macam ada something nak datang. T ...

keh keh keh

musimnya telah tiba...

someone told me long ago...
there is calm before the storm...i know...

keh keh keh

Ah_Kwan replied at 1-1-2021 11:48 PM
keh keh keh

musimnya telah tiba...

https://youtu.be/GtiH268QawM

SenangMaju replied at 1-1-2021 11:54 PM
https://youtu.be/GtiH268QawM

keh keh keh

isk lu ni...
benda haram ini...
nyanyian yang melalaikan..
alat muzik bertali ni...

keh keh keh

Ah_Kwan replied at 2-1-2021 12:05 AM
keh keh keh

isk lu ni...

Hehehehehe

Saya nak tanya. Katakanlah, dalam keluarga kita, ada seorang ahli keluarga tak solat. Kita pula keluar dari lingkungan keluarga, langsung mengajak orang bersolat. Yang tu kiranya berakhlak ya?

Katakanlah, dalam sebuah keluarga, semuanya bersolat. Langsung salah satu ahli keluarga keluar berdakwah luar dari kawasan khariahnya, sedangkan ada lagi ahli khariahnya yang yg Islam dan tak bersolat, itu namanya berakhlak ka?

Apa pandangan semua, jika ahli khariah semuanya bersolat melainkan yg bukan Islam. Layak atau tidak untuk ahli jemaah keluar mengajar solat sedangkan masih ada yang bukan Islam?

Zaman ni, saya minta maaf ya untuk memperkatakan realiti sebenar, lebih dari 80 peratus orang yang ADA IC tertulis agama Islam,
akan tetapi tak bersolat, tak menunaikan hak-hak yang Allah s.w.t tetapkan dan sebagainya.

Kita sedia maklum, semua itu berlaku atas Sunnahtullah, yang didasarkan menerusi pilihan tiap manusia. Tertanya-tanya jugalah. Apa pasal nak guna IC tertera Agama Islam, sedangkan tak pernah bersolat, yang merupakan perkara rukun Islam?

Belum lain-lain part.

Kepada yang tak solat dan membaca post kini, Iyalah kan, diri yang tak menjaga solat yang diwajibkan-Nya, tak menyesalkah meninggalkan solat sekalipun ianya dikhususkan kepada orang beriman yang mahu bertaqwa?

Mohon penjelasan. Tqvm

Edited by SenangMaju at 3-1-2021 07:29 PM

Hidup inikan, jika berdakwah dalam hidup bermasyarakat, akan timbul suatu polemik yang DIAJARKAN oleh sebahagian Ustaz dan Ustazah, yang menyempitkan urusan agama terhadap ahli bagi pihak-Nya. Yakni, ucapan menerusi orang-orang yang jelas jahil lagi tak bersolat yang mempergunakan agama menerusi nafsu mazmumahnya, lagi tak menunaikan hak-hak Allah s.w.t, lagi suka mengambil hak-hak orang lain menerusi jalan kebatilan dan seumpamanya, mereka-mereka ini menjadikan hal ehwal yang berkaitan agama sebagai perisai dengan menyatakan "nak ajar agama ni, perlu belajar dengan guru", sedangkan mereka berusaha menutup kebatilan yang dilakukan menerusi jalan adab dalam menjelaskan ilmu-Nya.

Allah s.w.t dan Rasul-Nya pernah mengingatkan, "barangsiapa yang menyembunyikan ilmu-ilmu-Nya, diharamkan syurga bagi dirinya", celah lagi "barangsiapa yang menghalang urusan agama-Nya.....". Inilah yang dimaksudkan zaman, orang jahat menganggap mampu menipu dan menghalang kebenaran untuk menutup kebatilan, sedangkan Allah s.w.t memperlihatkan penipuan mereka tanpa disedari.

Hidup ini, terdapat pelbagai jenis manusia, celah lagi ketika kita berforum disini. Apa jua pandangan yang dilontarkan oleh sesiapa jua yang berforum disini, inilah zaman yang membuktikan kebenaran-Nya, yakni, tangan mampu berbicara ketika berada di dunia, celah lagi diakhirat kelak seperti yang dijanjikan-Nya.

Jika benarlah, tangan  berbicara diakhirat kelak seperti yang dinyatakan merujuk petunjuk-Nya, pastilah tiap perbuatan menerusi tangan yang ditaip ketika berforum, menjadi penyaksian untuk diri kita diakhirat kelak bukan?

Moga-moga Allah s.w.t ampuni kita yang selalu melakukan dosa-dosa

Saya sekadar ingin menjelaskan pendirian saya, saya sebenarnya tak berminat untuk mengambil bahagian urusan popularity, akan tetapi saya berminat untuk memberi pandangan sekiranya sesuatu itu mendatangkan redha-Nya.

Kita kini sedang berdepan masaalah covid. Ianya musibah yang diizinkan Allah s.w.t untuk menguji siapa yang terbaik Amal.

Saya tidak berkata "marilah menolong orang miskin". Saya tidak berkata "marilah bersedekah". Saya tidak pula berkata "mari kita berwaqaf".

Masing-masing punya hak yang telah ditetapkan oleh-Nya. Masing-masing punya pilihan di dunia untuk menentukan nasibnya diakhirat kelak.