CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mnm77

Muzakarah bersama Ah_Kwan seputar Dalil-Dalil berkaitan siapa yang layak berdakw

mnm77 replied at 17-12-2020 02:00 AM
Boleh teruskan penjelasan secara baik. Lagi baik jika ada dalilnya.

keh keh keh

panjang bebeno..
soalan wa semua tak jawab..

“Sampaikanlah dariku walau satu ayat”
ni bukan lu dah mengaku ke yang ianya bukan untuk lu?
putar balik ni kenapa?

Persoalan kefahaman itu atas kurniaan Allah, setiap manusia tak sama kefahaman.
para sahabat dah fikir bab Quran ni...
nasib baik mereka bukukan...kalau tak hari ni..lu orang pula akan claim lu menyampaikan quran..
bila dah jadi buku..bukan ada orang macam lu sampaikan pada merhain dah..
dah di block awal2 dah supaya takde siapa boleh claim mereka menyampaikan...

semua yang mengaku ikut Muhammad boleh baca je asal tahu bahasa arab...dan tajwidnya
tapi kemudiannya pula siapa yang menerangkan ayat2 tersebut...bukan tafsirnya tetapi apa yang tersurat dan yang tersirat?
muncul lah ulama2 terdahulu yang dah sampai level siddiq dan menerima amanah..
merekalah yang mula2 di tanah jawi ini yang menyampaikan 'sebaris ayat' itu..melalui kalam mereka...
baca, lim guan eng pun boleh baca...  
kefahaman pada ayat2 itu yang perlu disampaikan..bukan sekadar ayat itu...
mula2 baca lah dulu..lama lama baru mengaji pula kefahaman ayat dan surah itu...
tapi lu orang, dengan tak berguru, main sebat tafsir..ikut kefahaman sendiri..
tu yang jadi terkinja kinja tu...rasa dah faham..

Saya bukannya orang yang nak kata saya paling betul. Bahagian mana yang saya silap, saya boleh akur. Apabila saya bawakan ayat Al-Quran, kamu tak terima pun... kat mana pula yang saya tergagap?
lol..dalam ayat itu kata semua manusia menreima amanah...wa kan tanya apa amanah yang lu dapat?
sampai ke sudah tak jawab..wa tolak ke ayat tu? wa cuma tanya..apa amanah yang lu dpat sebab lu jaja ayat tu.
bila dah jaja..patutnya faham lah ayat tu luar dan dalam..kalau tak faham toksah dok jaja ke hulu ke hilir..
nanti orang kata menunggang agama..marah pula..

Dan kebanyakan mereka tidak mengikuti kecuali persangkaan saja. Sesungguhnya persangkaan itu tidak sedikitpun berguna untuk mencapai kebenaran. Sesungguhnya Allah Maha Mengetahui apa yang mereka kerjakan.
jaja lagi ayat?
nanti wa tanya apakah yang dikatakan persangkaan? tergagap lagi..
udah udah le jaja ayat ke hulu ke hilir..
Maksudnya: “Dan demi sesungguhnya! Kami telah memudahkan al-Quran untuk menjadi peringatan dan pengajaran, maka adakah sesiapa yang mahu mengambil peringatan dan pelajaran (daripadanya)?”.
banyak pula menjaja hari ni..
apakah maksud memudahkan Al Quran?  
bagaimanakah memudahkan Al Quran itu boleh menjadi peringatan dan pengajaran?
apakah hubungannya memudahkan Al quran boleh menjadi peringatan dan pengajaran?
adakah al quran itu mudah di fahami? sedang maksud Ahad pun tak dapat dijelaskan?

Siapakah yang lebih baik perkataannya daripada orang yang menyeru kepada Allah, mengerjakan amal yang soleh dan berkata: "Sesungguhnya aku termasuk orang-orang yang berserah diri (muslimin)?"
apakah maksud menyeru kepada Allah?
tidak pun dinyatakan menyeru manusia lain kepada Allah?
dikatakan menyeru kepada Allah
ayat awal kata al quran dipermudahkan..jika mudah kenapa perlu ayat yang tidak jelas?
menyeru manusia lain kepada Allah dan menyeru kepada Allah adalah dua ayat yang jauh berbeza..
bolehkah dimaksudkan menyeru kepada Allah itu adalah menyeru diri sendiri untuk patuh kepada perintah Allah?
pasti boleh...jadi ianya tiada bermaksud yang menyuruh kita menyeru manusia lain kepada Allah..
ianya boleh bermaksud menyeru diri sendiri (nafsu) kita kepada Allah

ini soalan, wa tak minta lu jawab pun...
sebab nyata lu takkan dapat jawab....
kalau lu jawab, akan ikut akal logik lu sahaja..bukan kefahaman yang diamanahkan oleh Allah kepada lu...
wa nak lu fikir jer..
apa yang lu rasa benar bagi lu, belum tentu benar....
tu jer wa punya point...

keh keh keh

Ah_Kwan replied at 17-12-2020 02:03 AM
keh keh keh

karala oh karala..
karala oh karala..
penuh sampah sarap tulisannya..
apa point pun wa tatau...
jenuh mencari isi dalam sampah sarap...

Khen...
Makin menjadi2 imaginasi @Ah_Kwan
Petik karala pulak

Sikit2 karala, sikit2 karala, sikit2 karala mende ntah
Berimaginasi bukan dalil ye @Ah_Kwan
- nak explain kasi ka?

owh bukan dalil....sama je lah dengan siddiq ya tak...
nabi tak cakap..Allah pun tak cakap..
yang bangang pi buat kenapa?

Dah nabi s.a.w. keluar bersama masyarakat dlm perjanjian pemuda budiman
Belum pun ke gua Hira' tu... ker @Ah_Kwan dah melilau sampai karala?
- stick to the topic @Ah_Kwan, ikut topik k.

Sikit2 imaginasi karala, sikit2 imaginasi karala, sikit2 imaginasi karala
- apa ada kat karala yg buat @Ah_Kwan hilang fokus kpd topik ni?

tak mau....nanti jadi karalang
tak sanggup wa...
biarlah wa duduk bawah kepongpong ini..janji tak jadi karalang dan terkinjang kinjang
Muhammad tak ajar jadi karalang dan terkinjang kinjang ni...

Eleh, tetibe Muhammad ajar ke? Tokguru Maulana Sheikh Muhammad muhabbib as-siddiq sarban lilit ke? (Bukan songkok)
- takdak dalil nabi s.a.w. bagi silibus skolah pondok hokey. Hang sorang ja perasan (imginasi melangit).

Dok lah hang ngaji ngan tokguru menaku wal perasan siddiq ittewww...
- ke hulu layak, ke hilir tak layak, ke laut diri sendiri tak layak

gi lah buat....terkinjang kinjang...
wa dari awal kata wa tak layak...
sebab tu tak terkinjang kinjang macam puak karalang..

Aik, hang yg dakwa layak-taklayak, siddiq-taksiddiq, amanah-takamanah, tabligh-taktabligh bla bla bla
- sbb tu la org tuntut dalil dia, bongok!

Dah tau tak layak, dah knp hang dok perasan lagi?
- adoilah @Ah_Kwan ni...

Tengok tu, masih berimaginasi puak keralang terkinjang kinjang
- ini forum @Ah_Kwan...ini forum k.

tak tau lah wa apa yang realiti...tak basuh baju sampai busuk tu realiti karalang yang terkinjang kinjang kah?

Realitinya @Ah_Kwan, imaginasi yg melibatkan bau ni dah tahap kronik tau.
- gambaran2 tu kira biasa lagi, sampai ada bau tertepek kat hidung dah kira tahap tinggi tu...

Pokok dia, bdk baru baligh (habis skolah) nak tabligh jd mubaligh kena ada kelayakan tak?

Nota: Diharap @Ah_Kwan dpt bersabar byk sikit pun jd lah...kurangkan imaginasi. Kita berforum.

owh...tak paham sacarsm rupanya..wa lupa..
lain kali, ambil masa seminggu dulu..fahamkan sarcasm ayat..
ingat wa nak cerita pasal imam mahdi pula...
haihhh...penat ngan budak sekolah karalang ni...

Benda2 sarcasm ni kebiasaannya mmg tak perlu penjelasan/terang pun @Ah_Kwan
- kecuali sekiranya tersilap guna perkataan je le...

perdu takde kat pala hotak ya..salah tu...
perdu kat hati...tu pun nak kena bagitahu...
ke kat pala hotak lu ada perdu tu?

maulana karala mana lah ajar ini budak..
kebengapan yang melampau sangat ni..
teruk bebeno output dari karalang ni...

Ada @Ah_Kwan, pala hotak hang la!
Sikit2 imaginasi, sikit2 imaginasi, sikit2 imaginasi pala hotak dia saja.

Ah_Kwan replied at 17-12-2020 02:27 AM
keh keh keh

panjang bebeno..

Jawab soalan kamu lah jadi panjang. Masih tak nampak?

soalan wa semua tak jawab..

Semua tak jawab? Ni contoh PENDUSTAAN dan kebohongan lagi. Itu lah hidup kamu ni penuh dengan tuduhan dan persangkaan....

ni bukan lu dah mengaku ke yang ianya bukan untuk lu?
putar balik ni kenapa?

Siapa yang putar? Masih tak faham ? Adakah sahabat tak menyampaikan apa yang Nabi sampaikan? Adakah tabiin tak menyampaikan?

Justeru bagaimana hadith Nabi boleh sampai kepada kamu? Atau kamu ni sekarang menolak semua Al-Quran dan Hadith?

kefahaman pada ayat2 itu yang perlu disampaikan..bukan sekadar ayat itu...
mula2 baca lah dulu..lama lama baru mengaji pula kefahaman ayat dan surah itu...

Apa yang kamu faham dari ayat Al-Quran ini?

وَلَقَدْ يَسَّرْنَا الْقُرْآنَ لِلذِّكْرِ فَهَلْ مِن مُّدَّكِرٍ
Maksudnya: “Dan demi sesungguhnya! Kami telah memudahkan al-Quran untuk menjadi peringatan dan pengajaran, maka adakah sesiapa yang mahu mengambil peringatan dan pelajaran (daripadanya)?”.
(Al-Qamar, 17)

وَمَنۡ أَحۡسَنُ قَوۡلاً۬ مِّمَّن دَعَآ إِلَى ٱللَّهِ وَعَمِلَ صَـٰلِحً۬ا وَقَالَ إِنَّنِى مِنَ ٱلۡمُسۡلِمِينَ
Siapakah yang lebih baik perkataannya daripada orang yang menyeru kepada Allah, mengerjakan amal yang soleh dan berkata: "Sesungguhnya aku termasuk orang-orang yang berserah diri (muslimin)?"
(Al-Quran, Surah Fussilat, ayat 33)

tapi lu orang, dengan tak berguru, main sebat tafsir..ikut kefahaman sendiri..
tu yang jadi terkinja kinja tu...rasa dah faham..

Tuduhan lagi. Kamu tak tahu pun guru saya siapa... masih terkinja-kinja buat tuduhan demi tuduhan

Kamu yang rasa faham sangat, sila jelaskan apa yang kamu faham dari ayat ini:

إِنَّا عَرَضۡنَا ٱلۡأَمَانَةَ عَلَى ٱلسَّمَـٰوَٲتِ وَٱلۡأَرۡضِ وَٱلۡجِبَالِ فَأَبَيۡنَ أَن يَحۡمِلۡنَہَا وَأَشۡفَقۡنَ مِنۡہَا وَحَمَلَهَا ٱلۡإِنسَـٰنُۖ إِنَّهُ ۥ كَانَ ظَلُومً۬ا جَهُولاً۬
Sesungguhnya Kami telah mengemukakan amanat kepada langit, bumi dan gunung-gunung, maka semuanya enggan untuk memikul amanat itu dan mereka khuatir akan mengkhianatinya, dan dipikullah amanat itu oleh manusia. Sesungguhnya manusia itu amat zalim dan amat bodoh (Al-Ahzab, 72)

lol..dalam ayat itu kata semua manusia menreima amanah...wa kan tanya apa amanah yang lu dapat?sampai ke sudah tak jawab..wa tolak ke ayat tu? wa cuma tanya..apa amanah yang lu dpat sebab lu jaja ayat tu.

Saya dah JAWAB. Manusia pikul amanah seperti yang disebut dalam Al-Quran. Saya tak kata diri saya secara spesifik saja yang terima amanah. ADA FAHAM?

Kalau dah percaya ayat tu kata manusia terima amanah, BAGAIMANA KAMU BERHUKUM ada manusia yang tak terima amanah? Saya tanya kamu amanah apa yang kamu maksudkan kalau kamu percaya Al-Quran? Kamu tak jawab pun soalan saya... balik-balik ulang tanya benda yang dah dijawab.

Ayat Al-Quran dah sebut manusia pikul amanah... tak sebut pun pikul batu ka, pikul air ka... yang kamu kata ada yang tak dapat tu, amanah apa pula?

Sampai sekarang KAMU MASIH TAK JAWAB.

ADA FAHAM SOALAN SAYA?

bila dah jaja..patutnya faham lah ayat tu luar dan dalam..kalau tak faham toksah dok jaja ke hulu ke hilir..
nanti orang kata menunggang agama..marah pula..
Dah macam-macam tuduhan dan kedustaan yang kamu tulis... semua dah jadi rekod dalam bebenang ni

Siapa yang menunggang agama? Biarlah jawapan-jawapan yang diberi itu dinilai oleh para pembaca. Allah Maha Mengetahui...

jaja lagi ayat?
nanti wa tanya apakah yang dikatakan persangkaan? tergagap lagi..
udah udah le jaja ayat ke hulu ke hilir..

Bila tak ada modal, bila dah sentap lepas geram dengan tuduhan kosong... masih terkinja-kinja buat tuduhan tanpa dalil. Itulah kesukaan kamu

Al-Quran sebagai Al-Furqan, sebagai panduan, peringatan dan pengajaran... tapi kamu tak mahu ambil pengajaran dari Al-Quran?

وَلَقَدْ يَسَّرْنَا الْقُرْآنَ لِلذِّكْرِ فَهَلْ مِن مُّدَّكِرٍ
(Al-Qamar, 17)

banyak pula menjaja hari ni..
apakah maksud memudahkan Al Quran?  
bagaimanakah memudahkan Al Quran itu boleh menjadi peringatan dan pengajaran?
apakah hubungannya memudahkan Al quran boleh menjadi peringatan dan pengajaran?
adakah al quran itu mudah di fahami? sedang maksud Ahad pun tak dapat dijelaskan?

Cukup banyak pengajaran dari Al-Quran. Boleh buka topik baru kalau berminat. Dalam bebenang ni fokus pasal AMANAH yang kamu masih tak jawab tu setelah KAMU BUAT HUKUM.

ini soalan, wa tak minta lu jawab pun...
sebab nyata lu takkan dapat jawab....
Buat tuduhan punya banyak kata saya tak jawab, last-last kata tak minta jawab. Ni lah ciri-ciri putar alam

Mungkin ada betul juga saya takkan dapat jawab.... sebab saya takkan dapat jawab ikut KEMAHUAN PERSANGKAAN kamu. Saya jawab berdasarkan dalil-dalil, yang mana kamu tak mampu untuk terima dalil-dalil tersebut.

kalau lu jawab, akan ikut akal logik lu sahaja..bukan kefahaman yang diamanahkan oleh Allah kepada lu...
wa nak lu fikir jer..
apa yang lu rasa benar bagi lu, belum tentu benar....
tu jer wa punya point...

Al-Quran bukannya logik saya. Al-Quran itu Kalam Allah.

Dan saya bukan berpandukan rasa-rasa apabila menyatakan dalil Al-Quran. Saya meyakini Al-Quran.

Kalau kamu faham sangat Al-Quran, sila jelaskan ayat-ayat yang saya bawakan di atas tu.... ikut kefahaman kamu bukannya kefahaman saya.

Dzulqarnain replied at 17-12-2020 08:05 PM
Khen...
Makin menjadi2 imaginasi @Ah_Kwan
Petik karala pulak

keh keh keh

karalang oh karalang..

Dah nabi s.a.w. keluar bersama masyarakat dlm perjanjian pemuda budiman
Belum pun ke gua Hira' tu
nabi  jadi gembala kambing sebelum ke gua hira' lu orang tanak buat?
bukan tuan kambing tau...tukang gembala jer...jadi kuli
itu lu orang tak ikut pulak? layeeeennn ek?

Eleh, tetibe Muhammad ajar ke? Tokguru Maulana Sheikh Muhammad muhabbib as-siddiq sarban lilit ke? (Bukan songkok)
setelah lama lu mencaci sekolah pondok..untuk pengetahuan lu, wa tak pernah mengaji pondok tarikat dll..
cuma wa tiada masalah dengan pengajian mereka...sebab tu wa tak caci mereka...
wa cuma cari mereka yang perasan layak terkinjang kinjang nak menyampaikan walau sebaris ayat jer...
lu caci ikut mana pun tiada wa terasa..tapi teruskan lah..wa bukan peduli pun..

Aik, hang yg dakwa layak-taklayak, siddiq-taksiddiq, amanah-takamanah, tabligh-taktabligh bla bla bla
- sbb tu la org tuntut dalil dia, bongok!
marah betul ni...
wa cuma advise...
dah tak layak..jadilah macam wa...sama sama pun tak layak...
duduk diam-diam sembang kedai kopi...
ni dah la tak layak...terkinjang kinjang nak menyampaikan walau sebaris ayat..
tu wa sembur kopi panas tu...tu pun nak marah...
kalau nak terus terkinjang kinjang...pergi sajalah...terasa kenapa?
kalau perasan layak nak menyampaikan...ikut sahajalah keperasanan tu...
tidak lah wa nak halang..wa cuma cakap tekinjang kinjang je..
tu pun mau marah..

Pokok dia, bdk baru baligh (habis skolah) nak tabligh jd mubaligh kena ada kelayakan tak
nak jadi cikgu sekolah, masuklah UPSI..
dah grad, tiba tiba je masuk sekolah kampung dia mengajar matematik..?
kena tendang dengan jaga sekolah je nanti...
tunggulah surat lantikan kementerian..
baru tahu sekolah mana kena mengajar...itupun jika ada kekosongan...
tak perlu lah buat perangai beruk terkinjang kinjang masuk sekolah orang ajar matematik..
walau tahu pasal matematik tahap pluto pun, belum ada lantikan...
tunggulah sampai amanah pelantikan dulu...main sondol masuk memang la kena tendang..
memalukan mak ayah je nanti...mak ayah ingat dah hebat tahap gaban lah anaknya..
rupanya cuma tekinjang kinjang sahaja...

Benda2 sarcasm ni kebiasaannya mmg tak perlu penjelasan/terang pun @Ah_Kwan
- kecuali sekiranya tersilap guna perkataan je le...

owh...tapi tak faham2..bengap sangat kepala tu...banyak sangat minum air semut di karala sana kot..

Ada @Ah_Kwan, pala hotak hang la!
Sikit2 imaginasi, sikit2 imaginasi, sikit2 imaginasi pala hotak dia saja.

owh..tak paham juga lu ni...
nak marah je sebut 'pala hotak' orang lain...
sendiri ada pala hotak..sendiri guna la
tak perlu la nak pakai pala hotak orang lain..
bodoh sangat ke sampai nak pakai pala hotak orang lain?

keh keh keh

mnm77 replied at 17-12-2020 11:54 PM
Jawab soalan kamu lah jadi panjang. Masih tak nampak?

kehkeh keh

jawab soalan wa?
mari wa listkan soalan wa yang lu belum jawab ya..

1. Apakah makna ahad dalam surah al-ikhlas?
2. apakah amanah yang lu terima? ini kerana lu jaja ayat kata semua manusia terima amanah...kalau wa tanya apa amanah semua manusia tu mungkin lu tatau...
jika lu ini manusia dan berpegang pada ayat yang lu jaja, dah tentu lu tahu apa amanah yang lu terima yang gunung pun tak sanggup pikul tu...
soalannya mudah dan simple..apa amanah yang lu terima?
3. sebelum diangkat menjadi rasul, Muhammad s.a.w menyampaikan apa?
4. .kenapa khadijah tak dapat gelaran siddiq..waraqah pun tak dapat...?soalannya kenapa? bukan siapa...semua tahu Abu Bakar yang pertama dapat..kenapa?
   kalau kerana dia membenarkan persitiwa israk mikraj..kenapa  khadijah tak dapat bila dia membenarkan peristiwa gua hira'?

haa...sila jawab dengan betul dahulu..tak payah nak pusing pusing..
lepas ni pusing kata bukak thread lain lah..semata nak jawab soalan ini....

ok wa jawab putaran yang lain pula..
Siapa yang putar? Masih tak faham ? Adakah sahabat tak menyampaikan apa yang Nabi sampaikan? Adakah tabiin tak menyampaikan?
kan da mengaku Muhammad kata ini pada sahabatnya..memanglah sahabat lah yang pergi cerita pasal itu amanah pada sahabat..
tabiin yang sampaikan selepas itu siapa? semua yang sama macam sahabat ..makamnya semua r.a
dan selepas itu dan selepas itu...semua ulama yang sampaikan...bukan sani bin samdol yang tiada kefahaman lansung tentang ayat al quran
sampai satu peringkat..datang satu jamaah terkinja kinja..suruh semua jemaahnya sampaikan walau satu ayat..
faham tak faham lain cerita..sampaikan ..ikut sunnah katanya..
maka bertebaranlah burung kakak tua atas muka bumi ini menyampaikan walau satu ayat...
bila orang kafir sampaikan 'satu ayat' itu..tahu pula nak marah..
kafir zimmi sebut bismillahi rahmani rahim pun marah melenting lenting..
lu orang jugak ajar..kena sampaikan walau satu ayat...
takde pulak kan Muhammad kata 'sampaikan walau satu ayat...walau beriman atau tidak pada Allah dan Muhammad'
tu layenn?
tafsir hadith ikut suka  lu orang..gitulah jadinya..

Kalau kamu faham sangat Al-Quran, sila jelaskan ayat-ayat yang saya bawakan di atas tu.... ikut kefahaman kamu bukannya kefahaman saya.
lol...kan wa cakap tak perlu jawab..
tak perlu nak terkinja kinja jawab bila wa tak minta untuk lu jawab pun..sebab wa tau lu takkan boleh jawab..
hujung lu akan tanya wa balik..macam soalan atas tu..
bukan wa yang terkinja kinja jaja ayat diatas..lu yang dok jaja..
dah menjaja..bila yang membeli datang bertanya...tak boleh jawab..lepas tu mintak yang nak membeli jawab..
lawak alam semesta peringkat mana ini?
berani menjaja..beranilah menjawab soalan...jangan berani untuk dibeli jajaan lu sahaja..
kalau tak berani menjawab...tak perlu terkinja kinja menjaja sani oii..

sebok kata wa sentap lah..wa geram lah..
yang bukak thread ni dia..bukan wa pun..
wa follow where the wind want to blow jer ni...
kalau dah tak sentap dan tak geram pada wa, tutup jer lah thread ya..
kan mudah..dari meleret-leret tapi takde kefahaman dan faedah pada lu..
sebab apa masih nak teruskan? masih tak puas hati wa kata lu tak layak?

keh keh keh

Edited by mnm77 at 18-12-2020 07:57 AM
Ah_Kwan replied at 18-12-2020 02:31 AM
kehkeh keh

jawab soalan wa?

Mari saya jelaskan lagi, bahagian mana yang kamu belum jelas

mari wa listkan soalan wa yang lu belum jawab ya..

Baik. Satu-satu saya akan terangkan lagi.

1. Apakah makna ahad dalam surah al-ikhlas?

Penjelasan:
Soalan ini bukannya bermula dari topik perbincangan di sini, dan untuk tidak jadi berjela-jela OFF TOPIC,  sila buka bebenang baru. Di situ boleh soal-jawab panjang berjela.
Oleh kerana kamu tak akan berpuas hati selagi ada satu perkara yang tidak disentuh untuk elak off topic berpanjangan, selagi itu kamu asak berkali-kali dengan alasan tak jawab semua soalan (walhal punya la banyak soalan kamu yang dah dijawab, ada yang BERKALI-KALI diulang pun masih kamu perasan macam tak jawab).

Secara ringkas, Ahad dalam bahasa Arab merujuk kepada Yang Satu. Tiada perkataan yang tepat untuk terjemahan Melayu, tetapi beberapa makna hampir kepada terjemahan Ahad merujuk kepada Yang Esa, Yang Satu, Tunggal. Kalau nak berjidal untuk makna Ahad ni, kamu boleh buka bebenang kamu dan bawa dalil-dalil kamu sebanyak-banyaknya.  

Soalan saya yang kamu BELUM JAWAB, AMANAH apakah yang kamu maksudkan bila kamu dakwa boleh tahu ada orang tertentu terima, ada orang tertentu yang tak terima?

2. apakah amanah yang lu terima? ini kerana lu jaja ayat kata semua manusia terima amanah...

Sebenarnya saya yang tanya kamu Amanah apa yang kamu maksudkan. Oleh kerana kamu TAK MAHU LIHAT AYAT AL-QURAN, lalu kamu balikkan soalan tersebut kepada saya, ADAKAH SEBAB KAMU TAK MAMPU UNTUK JAWAB?

Saya DAH JAWAB sebelum ini dan ini jawapannya SEKALI LAGI:

Manusia pikul amanah seperti yang disebut dalam Al-Quran. Saya tak kata diri saya secara spesifik saja yang terima amanah. ADA FAHAM?

Amanah apa? Ini yang saya tanya kamu, sebab Al-Quran dah sebut manusia pikul Amanah (Al-Amanah dalam bahasa Arabnya), tapi kamu sibuk kata ada manusia terima amanah, dan yang tak terima.

BAGAIMANA KAMU BERHUKUM ada manusia yang tak terima amanah? Kamu tak jawab pun soalan saya... balik-balik ulang tanya benda yang saya dah jawab.

kalau wa tanya apa amanah semua manusia tu mungkin lu tatau...

Berandaian dan bersangka-sangka selagi boleh... dah ayat tu sebut Amanah (Al-Amanah - ٱلۡأَمَانَةَ) dipikul oleh manusia, kamu pula kata ada yang tak terima.

Oleh kerana kamu yang BERCANGGAH dengan Al-Quran berkaitan "amanah", apa yang kamu maksudkan dengan amanah yang kamu jaja sana sini ada orang terima, ada orang tak terima tu?

Kalau kamu tak bercanggah dengan Al-Quran, dah selesai isu 'Amanah' ni, dipikul oleh manusia.

3. sebelum diangkat menjadi rasul, Muhammad s.a.w menyampaikan apa?

Dah baca apa yang saya tulis sebelum ni? Rujuk Sirah.

Kisah Nabi ke Gua Hira tu berlaku sebelum kerasulan. Jika Nabi tak menyampaikan pada Khadijah RA, sudah tentu Khadijah RA tidak tahu apa yang berlaku. Sudah tentu Waraqah pun tak tahu jika tidak disampaikan....

Boleh faham ke ni? Atau nak pertikai lagi kononnya tiada apa langsung yang Nabi sampaikan sebelum kerasulan?

4. .kenapa khadijah tak dapat gelaran siddiq..waraqah pun tak dapat...?soalannya kenapa? bukan siapa...semua tahu Abu Bakar yang pertama dapat..kenapa?
   kalau kerana dia membenarkan persitiwa israk mikraj..kenapa  khadijah tak dapat bila dia membenarkan peristiwa gua hira'?

Dah dijawab juga. Sila baca balik penjelasan kat belakang tu. Rajin-rajin la ya...

Gelaran As-Siddiq tu khusus untuk Abu Bakr kerana membenarkan peristiwa Israk Mi'raj yang ramai orang lain tak percaya dan ragu-ragu. Dia (Abu Bakar RA) membenarkan di hadapan ramai orang. Khadijah RA juga membenarkan, tetapi tidaklah seperti seperti Abu Bakar yang BERHADAPAN dengan ramai orang yang ragu-ragu dan mendustakan, lalu Abu Bakr RA membenarkan Nabi... ini lah juga sifat MENYAMPAIKAN kebenaran yang ada pada Abu Bakr, dengan penuh keyakinan walaupun Abu Bakar tidak menyaksikan peristiwa Israk & Mikraj.

Khadijah RA ada gelaran juga, Al-Kubra. Kalau nak pertikai apasal orang lain tak dapat gelaran tu, boleh buka bebenang baru.

haa...sila jawab dengan betul dahulu..tak payah nak pusing pusing..
lepas ni pusing kata bukak thread lain lah..semata nak jawab soalan ini....

Saya dah jawab. Siapa yang pusing dan putar alam, semua boleh lihat.
Adakah kamu yang buat keputusan dalam muzakarah ni SIAPA BETUL atau SALAH tanpa memberikan dalil?

Ini muzakarah, kamu boleh sertakan dalil kamu, saya sertakan dalil saya. Kalau kamu nak menentukan siapa betul hanya dari persangkaan diri kamu semata-mata, itu bukannya muzakarah. Itu sombong namanya (tolak kebenaran dengan perlekeh orang).

Follow Us
Ah_Kwan replied at 18-12-2020 02:31 AM
kehkeh keh

jawab soalan wa?

Ini putar alam kamu pasal tuduh tak jawab soalan kamu

lol...kan wa cakap tak perlu jawab..
tak perlu nak terkinja kinja jawab bila wa tak minta untuk lu jawab pun..sebab wa tau lu takkan boleh jawab..

Satu tempat kamu berkokok kata saya tak jawab soalan, sampai buat list (dah jawab pun). Lepas tu kamu berkokok kata TERKINJA-KINJA jawab (sebabnya saya dah jawab).

PUTAR ALAM SUNGGUH KAMU Ni.... lepas tu kata saya takkan boleh jawab - untuk sedapkan hati duka lara lah kamu ni...

hujung lu akan tanya wa balik..macam soalan atas tu..
bukan wa yang terkinja kinja jaja ayat diatas..lu yang dok jaja..
dah menjaja..bila yang membeli datang bertanya...tak boleh jawab..lepas tu mintak yang nak membeli jawab..
lawak alam semesta peringkat mana ini?
berani menjaja..beranilah menjawab soalan...jangan berani untuk dibeli jajaan lu sahaja..
kalau tak berani menjawab...tak perlu terkinja kinja menjaja sani oii..

Saya dah jawab soalan kamu... tapi..

Kamu tak jawab pun soalan saya pasal Amanah apa yang kamu maksudkan ada orang terima ada yang tak terima

Tapi masih meneruskan terkinja-kinja buat tuduhan demi tuduhan - susah payah reply untuk sedapkan hati duka lara lah tu...

sebok kata wa sentap lah..wa geram lah..
yang bukak thread ni dia..bukan wa pun..
wa follow where the wind want to blow jer ni...
kalau dah tak sentap dan tak geram pada wa, tutup jer lah thread ya..
kan mudah..dari meleret-leret tapi takde kefahaman dan faedah pada lu..

Saya buka bebenang ni untuk muzakarah dalil. Tapi bila kamu sentap, itu lah yang jadi melalut sana-sini. Sila fokus tajuk.

Yang jadi tak berfaedah tu bila kamu teruskan kekinjaan kamu buat tuduhan tanpa dalil. Saya masih bersabar untuk lihat dalil kamu, harap-harap ada faedah dari kamu lepas ni.... Itu je

sebab apa masih nak teruskan? masih tak puas hati wa kata lu tak layak?

Tujuan saya nak dapatkan penjelasan berserta dalil-dalil dari DAKWAAN yang kamu buat. Baca tajuk dan fokus. Susah sangat kah nak faham tajuk?

Dari awal lagi saya dah berkali-kali ajak bincang ikut topik.

mnm77 replied at 18-12-2020 07:35 AM
Mari saya jelaskan lagi, bahagian mana yang kamu belum jelas

keh keh keh

haaa...baru ada jawapan..tapi maish putar2...

1. apakah maksud Ahad dalam Surah Al -Ikhlas
Secara ringkas, Ahad dalam bahasa Arab merujuk kepada Yang Satu. Tiada perkataan yang tepat untuk terjemahan Melayu, tetapi beberapa makna hampir kepada terjemahan Ahad merujuk kepada Yang Esa, Yang Satu, Tunggal. Kalau nak berjidal untuk makna Ahad ni, kamu boleh buka bebenang kamu dan bawa dalil-dalil kamu sebanyak-banyaknya.  

dah diberitahu pun sebeleum ini...jika itu jawapan lu, semuanya merujuk kepada sifat makhluk sedang Allah itu tidak bersifat makhluk.
point dari soalan ini, jika itu lu tak faham, apa sebenarnya yang lu nak 'menyampaikan'? sebab itu dikata tak layak kerana tak faham. kerana itu digelar terkinja kinja dan burung kakak tua. baca kamus ingat dah 'layak' menyampaikan. faham dah sekarang kenapa lu tak layak?
baru satu patah perkataan dalam quran pun salah jawapannya..inikan pula satu ayat? inikan pula satu quran?

2.
Manusia pikul amanah seperti yang disebut dalam Al-Quran. Saya tak kata diri saya secara spesifik saja yang terima amanah. ADA FAHAM?
ok..jawapan lu wa simpulkan..tak tahu..pointnya..bila lu jaja ayat dalam quran..harus boleh menerangkan secara terperinci tersurat dan tersirat.
umpama cikgu sekolah..bila terangkan tentang kamiran, kena faham setiap sudut cerita kamiran dan pembezaan.
jika tak, bila anak murid tanya, terkapai kapai lah dalam kelas tu.
takkan nak jawab kat anak murid, itu yang ada dalam buku, yang lain saya tak tahu...
nak menyampaikan..harus dah faham sepenuhnya persoalan apa yang nak disampaika itu...
jika tak, itu maknanya jadi mesin photostat...kerjanya bukan menyampaikan..kernanya menyalin...
itu yang orang gelar
burung kakak tua..singgah di jendela..lu ni sudah tua..tapi bodoh gila..
Amanah apa? Ini yang saya tanya kamu, sebab Al-Quran dah sebut manusia pikul Amanah (Al-Amanah dalam bahasa Arabnya), tapi kamu sibuk kata ada manusia terima amanah, dan yang tak terima.
wa tak perlu nak jawab soalan..
sebab wa dah berkali kali cakap, wa tak sampai level siddiq.wa takde amanah...
jadi wa tak terkinja kinja nak menyampaikan sebab wa tak terima amanah apa apa pun.
lu orang yang terkinja kinja nak menyampaikan..bukan wa..siap jaja ayat untuk membenarkan kekinjaan lu orang
bila wa tanya pasal ayat tu, putar sana sini..akhirnya jawab tak tahu...eh?
kemudiannya tanya wa pula..
ada wa kata wa dah dapat amanah ke?
lu yang cuba mengatakan semua manusia dapat..bila semua..termasuklah diri lu kan?
hujung2 cakap tak tahu pula..ceh..wasting time betul
bila kita sama sama tak dapat amanah, tu yang wa ajak jom duduk diam diam..
jom mengaji dulu...sampai terima amanah..jangan terkinja kinja..
melenting lah sampai bukak thread baru...aku nak juga..kata monyet...

BAGAIMANA KAMU BERHUKUM ada manusia yang tak terima amanah? Kamu tak jawab pun soalan saya... balik-balik ulang tanya benda yang saya dah jawab.
jawapan ada kat atas..jika lu tak faham..maknanya takde amanah..
hanya mereka yang dapat amanah akan faham ..tuntas pemahaman dan boleh jawab semua soalan tanpa ada keraguan secara tersurat mahupun tersirat...yang lain, mesin fotostat atau burung kakak tua....

Berandaian dan bersangka-sangka selagi boleh... dah ayat tu sebut Amanah (Al-Amanah - ٱلۡأَمَانَةَ) dipikul oleh manusia, kamu pula kata ada yang tak terima.
jika lu terima, maka lu pasti boleh jawab...dan dalam quran tu sebut manusia..bukan semua manusia...dia kata golongan itu..bukan semua yang dalam golongan itu...tu kata tak tuntas pemahaman tu...main redah je tafsir...

3.
Kisah Nabi ke Gua Hira tu berlaku sebelum kerasulan. Jika Nabi tak menyampaikan pada Khadijah RA, sudah tentu Khadijah RA tidak tahu apa yang berlaku. Sudah tentu Waraqah pun tak tahu jika tidak disampaikan....
maknanya disini, lu kata sifat tabligh itu adalah menceritakan?
seriuously?
jadi apabila seorang manusia ceita pada manusia lain apa yang berlaku pada dia hari ini, maka otomatik dia masuk dah dalam sifat 'tabligh'?
owh...kebodohan tahap maksimum dah ni..
dah nampak sangat dah ni..
jika anak saudara lu yang umur 5 tahun, cerita apa yang dia nampak pagi tadi pada lu, maka itu dah dikira anak saudara lu membawa sifat tabligh sudah..dah menyampaikan..

4.
Gelaran As-Siddiq tu khusus untuk Abu Bakr kerana membenarkan peristiwa Israk Mi'raj yang ramai orang lain tak percaya dan ragu-ragu. Dia (Abu Bakar RA) membenarkan di hadapan ramai orang. Khadijah RA juga membenarkan, tetapi tidaklah seperti seperti Abu Bakar yang BERHADAPAN dengan ramai orang yang ragu-ragu dan mendustakan, lalu Abu Bakr RA membenarkan Nabi... ini lah juga sifat MENYAMPAIKAN kebenaran yang ada pada Abu Bakr, dengan penuh keyakinan walaupun Abu Bakar tidak menyaksikan peristiwa Israk & Mikraj.

itu je yang wa boleh kata dengan jawapan sebodoh ini...
yang paling bodoh dalam jawapan tu..adalah:

Dia (Abu Bakar RA) membenarkan di hadapan ramai orang. Khadijah RA juga membenarkan, tetapi tidaklah seperti seperti Abu Bakar yang BERHADAPAN dengan ramai orang yang ragu-ragu dan mendustakan, lalu Abu Bakr RA membenarkan Nabi...
khadijah tak seperti abu bakar membenarkan?
bacalah sirah khadijah tu...sebelum jawab soalan bodoh ikut akal macam ni..
itu artinya tak tuntas pemahaman..
bila tak tuntas..maka artinya tiada menerima amanah
bila tiada menerima amanah artinya belum masuk golongan siddiq
bila belum masuk golongan siddiq, maknanya belum duduk level hamba
jadi jom duduk diam diam dulu....mengaji sampai masuk level hamba seperi bilal
betulkan diir sendiri terlelbih dahulu sebelom sebok nak  betulkan orang lain..

eh...ada sampai 2 reply? sampai 2 reply nak puaskan hati yang tengah menderam deram tu ya?

wa nak tutup dah perbahasan ini...
wa dah malas nak melayan lu dah....
semakin wa layan..semakin nampak kebodohan lu...
kesian pula wa...

tapi bodoh tu datang sebab keinginan untuk terkinja kinja tu tinggi sangat jer...

dah la tu ya...
kalau nak terus terkinja kinja sila lah
kalau nak declare lu menang /betul dan sebagainya dalam ini thread pun silakanlah...
kebenaran dan haq itu tiada perlukan sokongan makhluk...macam lu sedang mintak semua pembaca sokong lu ni..
barang haq itu berdiri dengan sendiri...tiada perlukan sokongan..
malah makhluk lah yang perlukan barang haq itu untuk memperbaiki dan betulkan diri sendiri..

keh keh keh

Ah_Kwan replied at 18-12-2020 01:59 AM
keh keh keh

karalang oh karalang..
nabi  jadi gembala kambing sebelum ke gua hira' lu orang tanak buat?
bukan tuan kambing tau...tukang gembala jer...jadi kuli
itu lu orang tak ikut pulak? layeeeennn ek?

Sbb, yg menaku silibus dia bertaraf akhirat
takmau turun dari langit, perasan je lebih
- Dahtu sabar dulu ke siddiq dulu @Ah_Kwan?

setelah lama lu mencaci sekolah pondok..untuk pengetahuan lu, wa tak pernah mengaji pondok tarikat dll..
cuma wa tiada masalah dengan pengajian mereka...sebab tu wa tak caci mereka...
wa cuma cari mereka yang perasan layak terkinjang kinjang nak menyampaikan walau sebaris ayat jer...
lu caci ikut mana pun tiada wa terasa..tapi teruskan lah..wa bukan peduli pun..

Yg dok mencaci dlm benang ni hang sorang je @Ah_Kwan
Sikit2 tak layak, sikit2 tak siddiq, sikit2 tak amanah, sikit2 tak tabligh, sikit2 tak fathonah
Petik nama tokguru lari, petik nama stadzah lari, petik nama imam lari, petik silibus skolah lari dan berlari2
- yg perasan tu lu, yg temberang tu lu @Ah_Kwan, aku kejar je...

marah betul ni...
wa cuma advise...
dah tak layak..jadilah macam wa...sama sama pun tak layak...
duduk diam-diam sembang kedai kopi...
ni dah la tak layak...terkinjang kinjang nak menyampaikan walau sebaris ayat..
tu wa sembur kopi panas tu...tu pun nak marah...
kalau nak terus terkinjang kinjang...pergi sajalah...terasa kenapa?
kalau perasan layak nak menyampaikan...ikut sahajalah keperasanan tu...
tidak lah wa nak halang..wa cuma cakap tekinjang kinjang je..
tu pun mau marah..

Advise perdu pala hotak hang @Ah_Kwan!
- aku dah tepek kata akar 'dakwah' tu, doa, dakwa, daie, dakwat, etc.

Dlm benang ni hang sorang saja tak layak, ngok!
Dah dekat stgh abad tak baligh2 lagi...
- masih berimaginasi terkinjang kinjang, point takdak

Dzulqarnain replied at 18-12-2020 11:53 AM
takmau turun dari langit, perasan je lebih {:1_550: ...

keh keh keh

takmau turun dari langit, perasan je lebih
- Dahtu sabar dulu ke siddiq dulu @Ah_Kwan?
so, dah jadi kuli gembala kambing ke belum?
khuruj ke hulu..khuruj ke hilir...
yang best je ikut ye? pilih pilih pula..belagak

Yg dok mencaci dlm benang ni hang sorang je Ah_Kwan- yg perasan tu lu, yg temberang tu lu @Ah_Kwan, aku kejar je...
iyer lah ..kejarlah ya...wa tak main pun permainan kejar2 lu tu...
lu je yang ke hulu kejar..ke hilir kejar..
wa pandang duduk diam diam je..
sambil tergelak tengok orang gila main kejar kejar sorang diri
tu lah..terkinjan kinjan lagi...kena sound setepek..terkeja kejar pula la..

- aku dah tepek kata akar 'dakwah' tu, doa, dakwa, daie, dakwat, etc.
akar pokok mana lu tepek ni...
tepeklah kat muka sendiri...
wa pedulik apa pun dengan akar pokok karala..
dakwat pen mana lu pakai?

Dlm benang ni hang sorang saja tak layak, ngok!
eh..memang dari awal wa cakap wa tak layak...
yang perasan layak tu geng terkinjan kinjan lah..
nak jadi monyet sangat ...
Muhammad tunjuk suruh  gembala kambing tamau..
nak jadi monyet juga lu orang ni.kasihan...

keh keh keh

MashaAllah Laa haula wala quwata illa billah..

Alhamdulillah diberi peluang untuk memperbetulkan salahfaham ini. Dalil yang dibawa oleh saudara kita pada ayat 72 surah Azhab adalah merupakan celaanNya terhadap sifat musyrikin Dan munafiq (tertanam dalam diri kita). Surah sebelum Azhab merupakan surah berkenaan keimanan (mukminin)  dan diikuti dengan surah Azhab sebagai pemberitahuan bahawa tiada kompromi dalam masalah aqidah. Pencerahan ayat 72 surah Azhab merupakan perintah Allah (amanah) kepada manusia bermula dari,

Allah swt. berfirman kepada Adam: “Sesungguhnya Aku (Allah SWT) memberikan amanah kepada langit dan bumi serta gunung-gunung, akan tetapi mereka tidak menyanggupinya. Apakah kamu (nabi Adam)  sanggup untuk menerimanya?” Dia menjawab: “Ya Rabb-ku, apa isinya?” Allah berfirman: “Jika engkau berbuat baik, engkau akan diberi balasan, dan jika engkau berbuat keburukan engkau akan disiksa.” Lalu nabi Adam as. menerimanya dan menanggungnya. Itulah firman Allah: wa hamalaHal insaanu innal insaanu kaana dhaluuman jaHuulan (“dan dipikullah amanat itu oleh manusia. Sesungguhnya manusia itu amat dhalim dan amat bodoh.”).. Zalum Dan Jahul hanya khusus buat mereka yang mensia siakan amanah tadi.

Perintah Allah SWT pada ayat tersebut dikait rapat dengan ayat 7 dalam sama dimana Nabi Muhammad SAW diperiintahkan menyebarkan keberkatan AlQuran dan mengajak manusia kepada metauhidkan semata mata Allah SWT sepertimana nabi dan Rasul sebelum ini. Bermakna kita selaku umat nabi Muhammad SAW juga tidak terlepas daripada amanah ini sebagai tanda mukminin (ayat 6 surah Azhab) yakni beriman kepada Allah dan RasulNya.

Khilaf membawa rahmatNya. Pada masa yang sama juga fahaman yang menentang (bathil) mengundang kemurkaanNya sebenarnya. Jadi masalah tentang isu kelayakan berdakwah telah dijelaskan bahawa kita selaku umat terbaik layak untuk (belajar) menyampaikan risalahNya (metauhidkan Allah SWT). Jika tidak, tanya diri sendiri terutamanya kenapa kita ini tergolong didalam umat terbaik berbandingkan umat terdahulu? Sebab amalan kita atau nenek moyang kita?
Jika ada segolongan daripada kita diberi kekuatan untuk berdakwah (tabligh) tanpa mengharapkan sebarang upah (hanya penggantungan hati pada Allah SWT - hadratillah) , kita sepatutnya rasa cemburu kerana mereka belajar untuk sukakan Allah and RasulNya (diri, masa Dan harta mukminin telah Allah beli). Sekurang2nya support mereka, berharap tergolong sepertimana diketahui ramai  bahawa didalam surah Yasin sebagai penyeru (pemuda)  dari hujung kampung agar jangan di-apa apakan utusan tersebut. Apa yang terjadi?

Berkenaan turutan sifat Baginda SAW tiada dalil cuma ada segolongan ustaz lebih mengutamakannya. Hukum siapa yang layak berdakwah,semuanya layak bagi mereka yang beriman kepada Allah dan RasulNya. Sekurang2nya fahamkan ayat "Alangkah baiknya seandainya kaumku Mengetahui.." -surah Yasin

Jika golongan dakwah ini boleh ditukar panggilan dari golongan tabligh, sudah tentu alim ulamak akan tukarkannya sebab tabligh adalah sifat Baginda SAW yakni menyampaikan (peringatanNya risalah tauhid yakni AlQuran) dan perbuatan mereka adalah Sunnah. Mereka yang khuruj itu adalah niat untuk belajar belajar mengenali Allah and RasulNya (islahkan diri).  
Patutkah kita golongkan mereka sebagai golongan terkinja kinja?  Jika hari ini anak kita hendak belajar ke University, boleh kita kutuk dia terkinja kinja??  Renungan buat diri sendiri terhadap dakwa penafian syirik syafa'at Qahriyah dalam surah Yasin (jantung AlQuran). Jika tidak pun jadikan sebagai bahan bacaan setiap hari.

Wallahu'alammm..

Edited by Coolie at 19-12-2020 04:05 AM
Coolie replied at 19-12-2020 03:13 AM
MashaAllah Laa haula wala quwata illa billah..

Alhamdulillah diberi peluang untuk memperbetulkan ...

Terdapat satu lagi jalan Allah (khuruj fi sabilillah)  yang khusus yang mana ganjaran pahalanya besar sekali! Adakah golongan ini telah diperkenalkan atau mengenal? Atau berkelayakan? Anak ke University untuk dapatkan kelayakan (diperkenalkan/mengenal orangNya) dipanggil sebagai terkinja kinja,.. Jadi, hadith dibawah adalah untuk siapa atau golongan manakah?

Petikan  beberapa hadith:

Hadith riwayat Aisyah: Debu debu yang melekat pada anggota orang yang keluar di jalan Allah, akan di haramkan api neraka ke atasnya (HR Tabrani)

Sehari di jalan Allah, lebih baik dari seribu hari di jalan lain (HR Nasai)

Sepagi atau sepetang di jalan Allah, lebih baik dari dunia dan seluruh isinya (HR Anas)

Berdiri di jalan Allah, lebih baik dari bersolat di rumah selama 70 tahun.(HR Tarmizi)

Dari Abu hurairah, berdiri sejenak di jalan Allah adalah lebih baik dari beribadat di hadapan Hajar Aswad di malam lailatul qadar. (HR Ibn Hibban)

Siapa yang menjaga harta dan keluarga orang keluar di jalan Allah, akan mendapat pahala yang sama (HR Baihaiki)
Orang yang mengaji siang malam, tahajjud sepanjang malam, dan berpuasa setiap hari tidak akan dapat menandingi pahala orang yang tidur di jalan Allah.
Dan banyak lagi-tak payah tulis semua, korang rujuk sendiri...golongan.manakah ini? Golongan yang diperkenalkan atau golongan yang mengenal??

Wallahu'alammm..

Ah_Kwan replied at 18-12-2020 12:09 PM
keh keh keh

khuruj ke hulu..khuruj ke hilir...
yang best je ikut ye? pilih pilih pula..belagak

Kalu ikut geng perasan belagak, siddiq dulu katanya. Ntah.
Sarban paling tinggi, songkok kira noob.
Semua tak layak dakwah/tabligh jika belum siddiq, amanah
Manakala fathonah sejak abad ke-19
- macam gini kan @Ah_Kwan?

Kemdian, diri sendiri tak layak maka marilah bersama2 duduk dlm tingkat tak layak tersebut
- bila nak baligh ntah

iyer lah ..kejarlah ya...wa tak main pun permainan kejar2 lu tu...
lu je yang ke hulu kejar..ke hilir kejar..
wa pandang duduk diam diam je..
sambil tergelak tengok orang gila main kejar kejar sorang diri
tu lah..terkinjan kinjan lagi...kena sound setepek..terkeja kejar pula la..

Ofkos kaki temberang gemar terkinjan2 dan lari
Dah berjela2 dikatanya duduk diam2, ituini tak layak kununnya ekceli nak kata diri sendiri
Seorang diri berimaginasi ali-abu lah, tokguru lah, stadzah lah, dan ramai lagi dipetik dan berlari2
Mana pigi semua yg hang petik tu @Ah_Kwan? Ntah.
- at the end of the day perdu pala hotak dialah

akar pokok mana lu tepek ni...
tepeklah kat muka sendiri...
wa pedulik apa pun dengan akar pokok karala..
dakwat pen mana lu pakai?

Memanglah ngok, takkan nak tepek kt perdu pala hotak hang?
Akar pokok kerala mungkin dah baligh secara imaginasi (pala hotak)
Walhal diri @Ah_Kwan sendiri masih terbelit dgn imaginasinya dan kata2nya sendiri

Dakwat yg ini @Ah_Kwan...

Dan apabila hamba-hamba-Ku tanya kamu mengenai Aku,
Aku lebih dekat untuk sahut dakwat orang yang menyeru apabila dia seru kepada-Ku;
maka hendaklah mereka sahut Aku,
dan hendaklah mereka percayai Aku supaya mereka menjadi benar.
[Lembu:
186]

eh..memang dari awal wa cakap wa tak layak...
yang perasan layak tu geng terkinjan kinjan lah..
nak jadi monyet sangat ...
Muhammad tunjuk suruh  gembala kambing tamau..
nak jadi monyet juga lu orang ni.kasihan...

Sedia maklum @Ah_Kwan, sedia maklum.

Edited by mnm77 at 20-12-2020 12:04 AM
Ah_Kwan replied at 18-12-2020 09:51 AM
keh keh keh

haaa...baru ada jawapan..tapi maish putar2...

Ini muzakarah la bro, kamu yang putar alam tu buat-buat simpan macam la orang tak nampak!

dah diberitahu pun sebeleum ini...jika itu jawapan lu, semuanya merujuk kepada sifat makhluk sedang Allah itu tidak bersifat makhluk.
point dari soalan ini, jika itu lu tak faham, apa sebenarnya yang lu nak 'menyampaikan'? sebab itu dikata tak layak kerana tak faham. kerana itu digelar terkinja kinja dan burung kakak tua. baca kamus ingat dah 'layak' menyampaikan. faham dah sekarang kenapa lu tak layak?
baru satu patah perkataan dalam quran pun salah jawapannya..inikan pula satu ayat? inikan pula satu quran?

Saya tulis baru sikit pasal Ahad, dah melompat buat pengisytiharan dia yang PALING FAHAM dan PALING TAHU JAWAPAN. Jika tak boleh terima jawapan, SILA BERI DALIL KAMU. Kamu faham tak muzakarah tu apa? Nak isytihar jawapan kamu sendiri tu yang betul tanpa beri dalil?

Apa JAWAPAN KAMU dan DALIL KAMU bila kamu dah tuduh saya tak faham, dan tak layak menyampai kerana tak faham, dan tuduh terkinja-kinja macam burung kakak tua, dan tuduh SALAH JAWAPANNYA.

APA JAWAPAN DAN DALIL KAMU. Yang kamu tonjolkan di sini, kamu dari awal sampai sekarang TERKINJA-KINJA buat tuduhan orang lain salah. Berapa banyak dah kesalahan sendiri buat pejam mata saja.

Nak terkinja-kinja lagi?

ok..jawapan lu wa simpulkan..tak tahu..pointnya..bila lu jaja ayat dalam quran..harus boleh menerangkan secara terperinci tersurat dan tersirat.
umpama cikgu sekolah..bila terangkan tentang kamiran, kena faham setiap sudut cerita kamiran dan pembezaan.
jika tak, bila anak murid tanya, terkapai kapai lah dalam kelas tu.
takkan nak jawab kat anak murid, itu yang ada dalam buku, yang lain saya tak tahu...
nak menyampaikan..harus dah faham sepenuhnya persoalan apa yang nak disampaika itu...
jika tak, itu maknanya jadi mesin photostat...kerjanya bukan menyampaikan..kernanya menyalin...
itu yang orang gelar

Bila tulis panjang nanti kamu tuduh berjela. Bila tulis ringkas kamu TAK FAHAM melalut pula. Apa yang kamu faham pasal ayat tu tak mahu pun kamu jelaskan. Yang kamu suka terkinja-kinja buat tuduhan jaja ayat Al-Quran bila tak dapat beri dalil, dan tak mahu jelaskan (ATAU TAK SUKA rujuk Al-Quran?)

Dah ayat tu sebut Amanah (Al-Amanah - ٱلۡأَمَانَةَ) dipikul oleh manusia, kamu pula kata ada yang tak terima. Oleh kerana kamu yang BERCANGGAH dengan Al-Quran berkaitan "amanah", apa yang kamu maksudkan dengan amanah yang kamu jaja sana sini ada orang terima, ada orang tak terima tu?

Mana jawapan kamu pasal Amanah yang kamu bangga sangat faham tu? Bangga angkat diri tahu makna sebenar Ahad tapi tak jelaskan pun makna Ahad tu?

Apa yang kamu buat selama ni, tuduh orang lain tak tahu.... Tapi apa yang kamu tahu tu KAMU SEMBUNYIKAN... takut KANTOI?

wa tak perlu nak jawab soalan..

Yang kamu buat tuduhan tu macam kamu sudah SANGAT faham Al-Quran, boleh berhukum tahu siapa dapat Amanah. Bila dibawa dalil Al-Quran bertentangan dengan hukum yang kamu buat, sekarang nak menyorok bawah bantal kah dengan bagi alasan macam di atas?

Alasan yang paling simple kamu bagi...
Tak sampai level siddiq... tak sampai level amanah....

Yang kamu tuduh ada orang tak dapat amanah dan ada orang dapat amanah, dari ilmu mana wahai Ah Kwan?

Kalau kamu ni beralasan tak capai siddiq tak capai amanah, dan makna Amanah pun kamu tak dapat jelaskan, apa barang kamu nak tuduh orang lain dapat atau tak dapat amanah?

Boleh cermin diri sendiri tu... layak tak tuduh orang lain dengan persangkaan semata-mata? Tak sampai level siddiq... tak sampai level amanah...

jadi wa tak terkinja kinja nak menyampaikan sebab wa tak terima amanah apa apa pun.
lu orang yang terkinja kinja nak menyampaikan..bukan wa..siap jaja ayat untuk membenarkan kekinjaan lu orang
bila wa tanya pasal ayat tu, putar sana sini..akhirnya jawab tak tahu...eh?

Yang kamu buat, terkinja-kinja berhukum orang itu tak dapat amanah orang ini tak dapat amanah.
Bila ayat Al-Quran diberi, terkinja-kinja tuduh jaja ayat pula, tuduh putar ayat. Walhal diri sendiri tak tak jelaskan makna ayat tu. Bagaimana kamu boleh tuduh putar ayat sedangkan kamu sendiri tak memahami ayat? Kalau kamu faham, sudah tentu kamu boleh jelaskan. Simple as that!

kemudiannya tanya wa pula..
ada wa kata wa dah dapat amanah ke?

Saya bukan tanya kamu dapat amanah. SAYA TANYA AMANAH APA YANG KAMU MAKSUDKAN BILA KAMU BUAT TUDUHAN ADA ORANG TERIMA AMANAH, ADA ORANG TAK TERIMA AMANAH, SEDANGKAN AYAT AL-QURAN DAH SEBUT MANUSIA PIKUL AMANAH.

Susah sangat nak faham kah yang berpusing-pusing putar bila tak mampu boleh nak jawab? Bab berhukum kamu pandai, bila tanya dalil, tanya amanah apa... banyak pula putar alam...

lu yang cuba mengatakan semua manusia dapat..bila semua..termasuklah diri lu kan?
hujung2 cakap tak tahu pula..ceh..wasting time betul

Ini lah yang dikatakan PUTAR ALAM...Masih buat-buat tak faham atau saja-saja tak ada modal nak menuduh aja kerjanya. Asyik dok tanya macam la Amanah tu datang secara spesifik pada orang-orang tertentu saja... dah dalam Al-Quran sebut manusia pikul Amanah, apa yang kamu nak pertikai lagi?

Saya tepek sekali lagi untuk kamu baca BERKALI-KALI:

BAGAIMANA KAMU BERHUKUM ada manusia yang tak terima amanah? Kamu tak jawab pun soalan saya...

bila kita sama sama tak dapat amanah, tu yang wa ajak jom duduk diam diam..
jom mengaji dulu...sampai terima amanah..jangan terkinja kinja..
melenting lah sampai bukak thread baru...aku nak juga..kata monyet...

Perumpamaan macam monyet tu sama macam tuduhan yang kamu buat TANPA DALIL. Terkinja-kinja berhukum kata manusia tak terima amanah.

Pi mengaji apa makna ayat ni:

إِنَّا عَرَضۡنَا ٱلۡأَمَانَةَ عَلَى ٱلسَّمَـٰوَٲتِ وَٱلۡأَرۡضِ وَٱلۡجِبَالِ فَأَبَيۡنَ أَن يَحۡمِلۡنَہَا وَأَشۡفَقۡنَ مِنۡہَا وَحَمَلَهَا ٱلۡإِنسَـٰنُۖ إِنَّهُ ۥ كَانَ ظَلُومً۬ا جَهُولاً۬

Yang digariskan tu apa maknanya? Kalau tak mahu mengaji, elak dari terkinja-kinja berhukum. Itu jahil namanya. Jangan jadi macam contoh monyet tu.

jawapan ada kat atas..jika lu tak faham..maknanya takde amanah..
hanya mereka yang dapat amanah akan faham ..tuntas pemahaman dan boleh jawab semua soalan tanpa ada keraguan secara tersurat mahupun tersirat...yang lain, mesin fotostat atau burung kakak tua....

MANA JAWAPAN PASAL BAGAIMANA KAMU BOLEH TAHU SIAPA DAPAT AMANAH DAN SIAPA YANG TAK DAPAT? Kata ada kat atas.... Kat mana jawapan kamu?

Kamu mendabik dada kononnya FAHAM? Ini juga menandakan kamu mengaku dapat Amanah ikut logik kamu (kerana kamu mengaku faham). Amanah apa yang kamu dapat tu kalau kamu FAHAM?

Kamu KANTOI yang amat besar di sini. Kamu dah mengaku juga yang kamu:

Sekejap mengaku faham - hanya yang dapat amanah saja yang faham. Bila ditanya kata TAKDE AMANAH.

PUTAR ALAM.

jika lu terima, maka lu pasti boleh jawab...dan dalam quran tu sebut manusia..bukan semua manusia...dia kata golongan itu..bukan semua yang dalam golongan itu...tu kata tak tuntas pemahaman tu...main redah je tafsir...

Bagaimana kamu boleh tahu secara spesifik siapa yang terima amanah dan siapa yang tak terima? Berpuluh kali saya tanya TIADA JAWAPAN. Setakat ni kamu ada sebut TIADA KAEDAH dalam berhukum, hanya meneliti bait-bait lagu . Ini cara kamu tahu siapa dapat amanah?

Yang ragu-ragu tu kamu, kejap mengaku faham, dapat amanah, kejap kata takde amanah untuk lari dari jawab persoalan yang timbul. Kalau beriman dengan ayat Al-Quran, TIADA KERAGUAN pun.

Bahana main redah berhukum ni... dah tu tak mahu rujuk Al-Quran pula, dah tu mendabik dada mengaku faham! Putar alam betul!

khadijah tak seperti abu bakar membenarkan?
bacalah sirah khadijah tu...sebelum jawab soalan bodoh ikut akal macam ni..

Itu lah gelojoh sangat nak MEMBODOHKAN sampai ternampak KEBOHODAN diri kamu tak baca betul-betul.

Baca balik saya tulis: Khadijah RA juga membenarkan, tetapi tidaklah seperti seperti Abu Bakar yang BERHADAPAN dengan ramai orang yang ragu-ragu dan mendustakan...

Saya tulis cukup jelas, JUGA MEMBENARKAN, bezanya Abu Bakar BERHADAPAN dengan ramai orang. Janganlah gelojoh sangat nak menuduh pun!

wa nak tutup dah perbahasan ini...
wa dah malas nak melayan lu dah....
semakin wa layan..semakin nampak kebodohan lu...
kesian pula wa...

Penutup inilah yang paling nampak ciri-ciri kamu yang mendabik dada faham sangat tu... tapi menyorok bawah bantal mengaku takde amanah. Lepas tu terkinja-kinja tuduh orang lain bodoh untuk simpan diri sendiri yang dah KANTOI suka sangat berhukum ikut persangkaan.

tapi bodoh tu datang sebab keinginan untuk terkinja kinja tu tinggi sangat jer...

dah la tu ya...
kalau nak terus terkinja kinja sila lah
kalau nak declare lu menang /betul dan sebagainya dalam ini thread pun silakanlah...
kebenaran dan haq itu tiada perlukan sokongan makhluk...macam lu sedang mintak semua pembaca sokong lu ni..
barang haq itu berdiri dengan sendiri...tiada perlukan sokongan..
malah makhluk lah yang perlukan barang haq itu untuk memperbaiki dan betulkan diri sendiri..

Saya boleh agak ayat begini yang akan keluar dari penulisan kamu, kerana kamu TIADA KAEDAH berhukum, dan amat terkinja-kinja semasa berhukum tanpa dalil, cuma bersandarkan persangkaan semata-mata.

Bukan tujuan saya untuk menang, tapi tujuan saya untuk dapatkan dalil-dalil dari kamu bagaimana kamu sanggup berhukum sehingga boleh tahu secara spesifik siapa yang dapat amanah, dan siapa yang tak dapat amanah.

Sampai ke akhir, walaupun banyak tuduhan, cacian, kata-kata perlekeh dihamburkan, saya masih meneruskan perbincangan ini dengan harapan ada dalil kepastian dari kamu. Saya kira mungkin kamu pun sudah letih untuk memperlekehkan saya, tapi saya tak letih untuk dengar penjelasan dan dalil-dalil kamu, malangkan sampai kini masih TIADA KAEDAH, tiada dalil kepastian.

Paling kuat, turutan 4 sifat, yang mana masih juga kamu tak dapat berikan nama-nama Ulama yang berhukum seperti kamu berhukum. Hanya kamu sorang saja berhukum macam tu, sedangkan banyak dalil dari Al-Quran dan hadith kamu tak mahu lihat pun. Bila dibawa dalil Al-Quran & hadith, kamu tuduh jaja, tuduh tunggang agama. Bila ditanya apa makna, kamu suruh mengaji, seolah-olah kamu yang sangat alim arif tahu makna. Tapi kamu menyorok bawah bantal untuk elak dari memberi penjelasan ayat Al-Quran... TAPI cara nasihat yang kamu beri tu macam kamu dah sangat faham... suruh orang mengaji... (diri sendiri tak payah mengaji?)

Akhirnya kamu terkantoi. Bukan niat saya untuk mengkantoikan kamu, tapi sifat kamu yang gelojoh buat tuduhan tu yang menyebabkan kamu terkantoi.

Apa pun, adalah wajar saya mengucapkan terima kasih kerana sudi berbincang... kalau nak sambung lagi, masih boleh. Fokus tajuk, bawa dalil.

Dzulqarnain replied at 19-12-2020 04:39 PM
Kalu ikut geng perasan belagak, siddiq dulu katanya. Ntah.
Sarban paling tinggi, songkok kira ...

keh keh keh

faham soalan ke tak ni?
dah jadi gembala kambing ke belum?
bila wa ikut turutan siddiq sampai fathonah tak faham...
meh kita ikut laluan Muhammad yang lu faham
Muhammad keluar dulu ke , Muhammad gembala kambing dulu?
ke ikut lu punya otak kici punya kefahaman..tak perlu ada tururan tu...
oklah...tak perlu ikut turutan tu...tapi bila mau jadi gembala kambing?
owh lupa..kefahaman lu hanya khuruj jer yang lu perliu ikut..
yang tak glamer macam gembala kambing atau salesman tak yah ikut...
apa khelassss kan?
macam mana orang lain nak tahu lu ikut Muhammad ke tak kan kalau pigi gembala kambing..

Sedia maklum Ah_Kwan, sedia maklum.
owh...sedia maklum dah pasak kekinjangan diri sendiri..baguslah kalau dah maklum..
tunggu hidayah nak berubah lah ek?
eh..mana ada benda perlu tunggu...
fikir sendiri lah..kan ada ilmu...
akal sendiri boleh fikir nak berubah jadi manusia balik ke tak..kan..
kalau rasa elok jadi beruk...stay on la...
senang sikit kena bakar..

keh keh keh

mnm77 replied at 19-12-2020 11:51 PM
Ini muzakarah la bro, kamu yang putar alam tu buat-buat simpan macam la orang tak nampak!

keh keh keh

dah habis ke buat justification untuk menangkan diri sendiri?
panjang benar justifikasinya....
kalau dah ...lu dah boleh tutup dah sembang tak berguna bagi lu ni..
harapan wa ....semoga ada lah juga gunanya pada SR ....
jadi..elok pada siapa yang memulakan..dia lah yang menutup ya...
dan jangan lupa tag line akhir ini...
jangan biarkan diri kita diselubungi dengan terkinja kinja
semoga dilampirkan faham...

keh keh keh

Edited by Ah_Kwan at 20-12-2020 11:44 AM

keh keh keh

PENTOMIM SI PENJAJA AIR

Watak dan pelakon:

Abu - Pembeli
Sani - Penjaja Air 2
Budak Sekolah - pencacai Sani

yang lain lain jadi tukang sibuk..

Lakon Layan:
Al Kisah, di suatu padang pasir yang kontang dan terik mataharinya...
Ada berbapa batang pokok kurma yang menjadi tempat orang ramai yang lalu disana berteduh

Di tengah-tengah pohonan kurma itu, ada satu khemah terbuka, dan Sani membuka kedai menjaja air..
setiap orang yang lalu disana, akan Sani panggil dan jerit,
Mari minum air, air sedap, air mata kucing, minum sekali gerenti hilang dahaga sehari

ramai yang datang ke gerai sani, al makumlah..cuaca panas dan memang mereka memerlukan air..
bila di jaja...memang ramai akan pergi untuk menghilangkan dahaga mereka...

Maka lalulah Abu di sana..dia pun kering dan dahaga juga....
tapi dia tertarik..apabila melihat di belakang satu pohon kurma itu ada semacam satu gerai tersembunyi....
lalu dia kesana...dan melihat seorang orang tua yang lusuh bajunya..dan didepannya ada balang air...
walau bajunya lusuh, tapi bila Abu sampai didepan orang tua itu, baunya sangat wangi...kemas..cuma bajunya mungkin dah lama..
tapi kemas dan wangi...
Abu: Assalamu alaikum pakcik...
Pakcik: Alaikum salam..
Abu: Pakcik jual air ke? Kenapa tak bagitahu orang semua yang pakcik jual air macam penjaja kat depan tu? Siapa nak beli air pakcik kalau tak menjaja macam kat depan tu?
Pakcik: Eh..pakcik tak jaja nak..pakcik bagi jer ..tuan empunya air tu bagi amanah kat pakcik, bagi je air ni pada siapa yang memerlukan. tu yang pakcik bukak kat sini. Anak kalau haus, minum lah air ni.
Abu: Eh ..memang saya haus pakcik..(sambil minum air)..wah sedapnya...air apa ni pakcik?
Pakcik: Air mata kucing..
Abu: Sedap sangat pakcik (sambil tambah lagi). Tapi pakcik..macam mana orang lain nak tahu pakcik ada air sedap camni? Kena lah laung macam penjaja kat depan tu? kena la keluar(khuruj) dan pergi pada orang lain bgtahu..duduk kat sini takde sapa yang tahu pakcik..
Pakcik: Tuan pakcik pesan, bagi pada siapa yang memerlukan...siapa yang perlu dia akan cari nak...siapa tak perlu dia takkan cari...kerja pakcik menyampaikan pada siapa yang perlu..bukan menjaja kata air ni sedap...kalau tak nanti, mereka yang tak haus pun datang sebeb sifat tamak dan merasa..masuk dalam perut mereka menjadi sia sia sahaja..kerana minum bukan sebab haus..minum sebab sedap...
macam anak tadi, minum sebab haus ke sebab sedap?
Abu: sebab haus
Pakcik: haa..sebab haus..bila sebab sedap, maka menambah lagi....walau tak haus pun minum lagi kan...? dah jadi sia sia dalam perut tu..
Abu: hehe..ala ..maaf pakcik..malu pulak saya...hehe
Pakcik: takpe nak..itu lah fitrah manusia ni..tak perlu pun sebat je sebab sedap..hehe..
Abu: Tuan pakcik yang suruh ni, pakcik jumpa sendiri ke?
Pakcik: Ya nak, pakcik berhadap hadap dulu dengan dia untuk terima amanah ni..bukan fikir2 dan baca buku.
Dia jugalah yang bagi resepi air ni..hehe
Abu: baiklah pakcik, terima kasih pakcik sebab bagi air. saya nak gerak teruskan perjalanan dulu ya..Assalamu alaikum..
Pakcik: alaikum salam nak..

Maka Abu pun berjalan kedepan
Di depan dia melihat Sani di tengah tengah orang ramai..segak memakai jubah dan sarban...
Abu: wah..segaknya penjaja tu...siap jubah dan serban lagi...
Abu menghampiri Sani perlahan-lahan
Sani: Ua sheikh..mari ya sheikh..air mata kucing untuk di infaq sheikh..ana tak jual.. ambil sahaja sheikh..minum sekali hilang dahaga sehari sheikh..Masya Allah..Alhamdu lillah sheikh..hadiah untuk semua sheikh...

tiba didepan Sani, berkerut dahi Abu..kerana ada bau yang kurang menyenangkan timbul dari badan Sani..segak, tapi berapa hari agaknya tak basuh baju si Sani ni..mungkin dah 3 hari...isk..
Lebih pening Abu, air mata kucing si Sani berwarna kuning keruh...air jenis apa ni? kata mata kucing...dah kenapa warna keruh kuning camni..
Abu: tuan, kenapa warna air ni kuning keruh ya...air mata kucing bukan warna jernih ke?
Sani: Sheikh, air ni memang warna begini sheikh..Ana bikin dari manual buku tentang air ni.
Sani mengambil manual bukunya keluar..
Sani: tengok ni sheikh..ni manualnya..dah tertulis di situ..nampak? ana baca tau sheikh...bukan berprasangka di hati..anak bijak membaca..sebab tu ia menjadi tepat...
Abu membaca sedikit manual itu..
Abu: kan dalam ni tulis..airnya akan menjadi kuning lembut...sehingga tak perasan warna kuning tu...kenapa keruh pula?
Bukan sepatutnya dia jadi warna jernih sampai tak perasan kuning ke?
Sani: eh.kau ni...itu apa yang kau faham..aku dah lama baca manual tu...aku faham penerangan manual tu...kalau ko faham sangat..cuba kau jelaskan kat aku apa maksud kuning lembut sampai tak perasan warna kuning? jawablah..macam pandai sangat kau ni..aku yang jaja air ni, aku tahulah macam mana rupa air ni...kalau kau pandai sangat..cuba jelaskan..
Pencacai Sani: betul tu..kau ni macam macam...ingat pandai sangat ke..dah tertulis dalam manual tu lagi nak pertikai dan tolak..kami ni dah lama menjaja..takkan kami tak tahu dan faham air ni macam mana....ko ni datang tunjuk pandai kat kami dah kenapa? sapa ustazah ko? sapa guru ko yang cakap air tu macam ni sepatutnya....pala hotak kau la....
Abu: krik krik krik...
Sani: tu tuan kami yang tulis manual tu tau..kau nak pertikan tuan kami pula ke?
Abu: krik krik krik ..Jumpa tuan ke untuk dapat amanah ambil resepi ni?
Sani: dah ada manual tu lah...amanah apa ko maksudkan ni? dah ada buku baca je la..dah dituliskan kat situ...
buat air mata kucing dan sampaikan dariku walau satu gelas..ko faham tak manual tu tulis..ko nak pertikai?
Pencacai Sani: jernih amenda yang ko nak ni? air ni ikut manual la ngok..ada buku tulis..ko faham tak ..mana bukti kata air ni jernih? dalam manual tak tulis pun...pala hotak ko la...
Abu: krik krik krik..

Dia yang menjaja...dia yang tunjuk manual..bila ditanya....marah pula..
siap mintak bagi penerangan tentang manual air dia yang keruh tu pula...
manusia ke kambing mereka2 ini?

jauhnya beza...mereka yang rasa layak...dengan mereka yang menerima amanah dari tuannya...
jauhnya beza..mereka yang menjaja tapi terkinja kinja rasa menyampaikan ..dengan mereka yang berhak 'menyampaikan' amanah tuannya..

sekianlah sebuah pentomim dalam hikayat si beruk yang tekinja kinjang hari ini...

keh keh keh

Edited by mnm77 at 20-12-2020 11:39 PM
Ah_Kwan replied at 20-12-2020 03:44 AM
keh keh keh

dah habis ke buat justification untuk menangkan diri sendiri?

Saya menjelaskan berdasarkan respon yang kamu beri. Bukan untuk menang, kalau kamu nak sambung dan bawa dalil-dalil, saya masih sedia sambung muzakarah ini. Tapi kalau kamu sudah tak mahu sambung sebab TIADA dalil, terpulanglah.

Kamu pun bukannya mahu tahu apakah dalil-dalil berdakwah kan? Yang kamu ulang buat  - berhukum berdasarkan prasangka, dan tuduh sana tuduh sini bila tak dapat beri dalil....

kalau dah ...lu dah boleh tutup dah sembang tak berguna bagi lu ni..

Yang tak berguna tu bila kamu masih nak menangkan diri kamu berhukum TANPA DALIL. Saya masih bersabar layan karenah kamu untuk kamu berikan dalil kamu... tapi malangnya kamu masih lagi ulang sikap kamu buat tuduhan demi tuduhan (sekarang tuduhan sembang tak berguna pula )

Dah kata buat penutup pun masih SAMBUNG buat tuduhan lagi? Kalau nak sambung sila FOKUS TAJUK, BAWA DALIL. Kalau masih ulang terkinja-kinja berhukum tanpa dalil, itu hanya memalukan diri sendiri!

harapan wa ....semoga ada lah juga gunanya pada SR ....
jadi..elok pada siapa yang memulakan..dia lah yang menutup ya...

Saya ajak muzakarah secara baik. Kamu minta untuk tutup tanpa kamu beri DALIL kamu sesudah kamu menghentam saya SALAH dan bermacam-macam lagi (SR pun boleh baca), tanpa kamu beri dalil dan penjelasan kamu. Saya tak sampai hati nak kata kamu PENGECUT, kerana bukan tujuan saya untuk menghentam kamu. Tujuan saya untuk dapat penjelasan dan dalil dari kamu.

Jika bernar kamu tiada dalil dalam berhukum, muzakarah ini memang sudah tamat. Jika kamu ada dalil yang kamu masih sembunyikan, setelah menuduh saya SALAH, sila berikan penjelasan kamu yang BENAR.

BERANI KERANA BENAR.

jangan biarkan diri kita diselubungi dengan terkinja kinja

Dalam kamu minta nak tutup muzakarah ini, kamu masih ulang EGO kamu seperti mana berhukum tanpa dalil... semua boleh lihat, masih ulang tuduhan terkinja-kinja tu...

Post time 20-12-2020 11:40 AMsekianlah sebuah pentomim dalam hikayat si beruk yang tekinja kinjang hari ini...

Berapa kali penutup daaa?  Beruk tu umpama diri kamu sendiri yang terkinja-kinja buat tuduhan tanpa dalil.... sampai ke sudah...

Masih nak sambung terkinja-kinja buat penutup dan berhukum tanpa dalil atau nak sambung muzakarah beri dalil?

mnm77 replied at 20-12-2020 11:35 PM
Saya menjelaskan berdasarkan respon yang kamu beri. Bukan untuk menang, kalau kamu nak sambung dan ...

keh keh keh

lu yang bukak..sila lu yang tutup lah..
wa cuma layan beruk beruk di atas muka bumi ini..
wa dah bagi cermin, tapi beruk memang tak reti nak guna wa rasa...

keh keh keh

Ah_Kwan replied at 20-12-2020 11:41 PM
keh keh keh

lu yang bukak..sila lu yang tutup lah..

Masih reply bermakna masih berminat...kalau manusia yang ada akal, sudah tentu faham apa tajuk perbincangan ini

Saya buka bebenang ajak muzakarah... bukan untuk terima setiap arahan kamu sesedap hati kamu.

wa cuma layan beruk beruk di atas muka bumi ini..

Perasan diri kamu macam beruk kah ? Layan jangan tak layan...

wa dah bagi cermin, tapi beruk memang tak reti nak guna wa rasa...

Beruk memang tak reti tengok tajuk...kasihan sungguh lah terhadap beruk tu..

(Maaf saya terpaksa perli kalini, kalau bahasa mudah masih tak faham - nak sambung fokus tajuk, beri dalil) Nak jadi beruk, ikut suka hati, saya layan macam layan beruk bila diminta layan seperti beruk...