CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 21945|Reply: 97

Saya geli

Post time 24-11-2020 07:53 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Assalamualaikum.

Nk tanya warga forum sekalian penyelesaian kemelut yang saya hadapi.

Saya dah berkahwin dalam anggaran 4 tahun. Setiap kali suami ajak balik rumah mak mertua saya malas. Sebab saya tak selesa dan geli.

Keluarga suami saya sebenarnya lagi mewah dari keluarga saya yang biasa-biasa. Rumahnya 2 tingkat. Mak mertua tak bekerja, ayah mertua seorang jurutera. Tapi yang buat saya geli sebab penghuninya kurang jaga kebersihan. Saya ni bukan pembersih mana, dulu2 kene bebel dengan mak saya sebab itu ini (sebelum kahwin). Mak saya ni pembersih. Bila saya masuk rumah mereka saya sangat geli dan bergaduh tiap kali nak balik rumah mak mertua sebab saya jarang nak balik sana. Tapi balik juga sebab sayang suami

Contoh nya bila balik sana saya geli nk pijak lantai mereka sebab berhabuk + tak bersapu. Lantai dapur melekit. Habuk dia bukan biasa2. Kadang2 siap bau kat ceruk ruang tamu hancing kucing jiran sebelah kencing. Ya Allah. Saya bayangkan pun geli sekarang.

Haritu pernah kami balik, suami saya terus landing atas katil. Saya memang selalu bawa cadar sendiri tapi tak sempat pasang. Rupanya katil itu ada kencing anak buahnya yang tak ditukar entah berapa lama. Sebab anak kakaknya tidak menginap di situ, mereka balik sekali sekala. Kakaknya juga boleh tahan berada, berkahwin dengan seorang anak dato.

Kadang2 saya selalu memerap di bilik sahaja. Itupun lantai bilik kadang2 ada biskut, sampah dan sebagainya.

Suami selalu ajak duduk ruang tamu tapi saya tak selesa. Dengan karpet yg entah berapa lama tak basuh, rasa geli . Kusyen pun berhabuk.

Bab dapur, dapurnya memang luas. Tapi selalu sy balik ada pinggan mangkuk dan lauk yang berulat-ulat. Nak pijak lantai pun geli. Eeew. Saya menaip ni pun meremang.

Bab tandas. Saya tak tahula tandas dicuci atau tak tapi memang saya akan jirus tandas dahulu sebelum dan selepas guna. Lantai pun mcm tak berberus. Kalau nk keluar tandas pun saya geli sebab nak kene pijak alas kaki yg dah berkulat.

Buat pengetahuan semua, saya ada tolong basuh pinggan (bab ulat saya biarkan suami buang) suami pun ada basuh dapur bila balik, saya sapu2/mop apa yang patut. Kadang2 sy paksa suami bawa karpet dan sarung kusyen ke dobi untuk basuh. Cuma tingkat atas saya tak kemas lah.

Saya ok je dgn mak& bapak mertua. Cuma itulah. Geli nak balik.

Suami saya pula, masa mula 2 nak kahwin susah saya nk ajar dia jadi permbersih. Stress dengan perangai dia yang pengotor(tak extreme) Sekarang pun saya yang sapu, kemas rumah, mop dan basuh bilik air . Kadang2 suami tolong tapi sangat jarang.

Suami saya ramai adik beradik, 5 orang. Dua tinggal dengan parents. Tak kanlah tak tolong mak lansung buat kerja. Mak mertua saya tak adalah tua sangat, entah tapi asyik kesana kesini rumah adik beradik dia kata tak sempat kemas rumah. (Sebelum pkp). Sekarang dah pkpb saya lega juga lama tak balik sana.

Kakaknya pula, ada tiga anak lelaki dalam 9@7@5 tahun. Bila anaknya makan bersepah dibiarnya atas lantai. Tak tahu sama ada dia nk kemas nanti atau mengharapkan orang kemas.

Haritu renovation rumah mereka, masa saya balik tu dah siap renovate berminggu masalahnya tiada yang nak sapu@kemas. Bayangkan bila pijak habuk simen melekat. Suami dan familinya buat biasa macam tiada apa.

Saya kadang-kadang stress suami cakap saya terlampau pembersih. Bagi saya dia yang pengotor. Selalu saya nak jawab tapi saya tahan sebab suami saya baik sangat. Saya walaupun rajin kemas tapi tak rajin masak. Dia tak pernah merungut.

Bila saya cakap nk kemas rumah, dia selalu jawab kalau kat rumah family dia ni dah

Rate

1

..kira bersih

Kalau family husband kaya, apa kata u bincang ambik org utk dtg bersihkan rumah..at least once a week..tak mahal mana pun..maybe parents dia tak larat..

Upah la org utk cuci kemas tu semua, aku dgr pun geli jugak.. upah la seminggu sekali ke apa..

Betul Tu upah la org bersihkan
Kalau duit bukan masalah

MadameOnion replied at 24-11-2020 08:01 PM
Kalau family husband kaya, apa kata u bincang ambik org utk dtg bersihkan rumah..at least once a wee ...

Susahlah madame. Saya ni orang luar. Lagipun saya yakin diorg mampu je upah tapi mindset diorg rumah diorg dah bersih. Saya faham diorg tua tapi mak ayah saya tua juga, pakcik makcik saya tua juga tapi bersih je rumah. Lagipun boleh lagi berholiday sana sini (sebelum pkp) Masa diorg dekat overseas, suami saya cadangkan kongsi2 adik beradik untuk ambil upah orang bersihkan rumah tapi adik beradik lain bagi alasan. Takut kene curi la.. bla2... Tp saya rasa kedekut ..heehee

Follow Us
Cerai je......

Husband uol kaya tak? Kalau husband kaya suruh husband upah orang 2 minggu sekali ke bersihkan rumah parent dia. Tak payah nak harap adik beradik kalau jenis kedekut. Husband uol juga dpat pahala.  Pndai2 lah bagi alasan ckp tak nak tengok mak penat ke.  Skrang kan banyak je yg buat cleaning service. Uol pun tak pening kepala nk balik umah mertua!

Susah2 sgt duk hotel je la bila balik kg...rumah besar tp pengotor mmg jijik...mcm mana diorg solat segala ek?
Negeri mana ni?

Tt.... Mana yg kotor tu tt bersihkanla...balik pun sekali sekala.... apa salahnya

Sineong replied at 24-11-2020 08:18 PM
Susahlah madame. Saya ni orang luar. Lagipun saya yakin diorg mampu je upah tapi mindset diorg rum ...

Cuci ajelaa.. tempat yg hang nak guna.. cthnya jmbn.. dapor..

jazaa100 replied at 24-11-2020 08:21 PM
Cerai je......

On behalf manak ke apa ni? Ha ha

MadameOnion replied at 24-11-2020 08:01 PM
Kalau family husband kaya, apa kata u bincang ambik org utk dtg bersihkan rumah..at least once a wee ...

Setuju, kalau mmpu inj yg terbaik..at least seminggu sekali pon dah ok..tak de la teruk sgt klu ade pembantu utk buat deep clean weekly

Sineong replied at 24-11-2020 08:18 PM
Susahlah madame. Saya ni orang luar. Lagipun saya yakin diorg mampu je upah tapi mindset diorg rum ...

Kalau takut sangat boleh je supervise..brg berharga pandai la simpan kan?biasanya orang macam ni memang tak rasa kotor sebab dia dah biasa hidup mcm tu..kita yg xbiasa ni memang rasa geli

Hire kn maid. Ad anak 5 org kan. Sorg bru 300 sebulab kalau ambil maid

musclemuseum replied at 24-11-2020 08:46 PM
Husband uol kaya tak? Kalau husband kaya suruh husband upah orang 2 minggu sekali ke bersihkan rumah ...

Tak kaya lah gaji bawah 3k. Kalau kaya alangkah indahnya haha

krustykrab replied at 24-11-2020 08:53 PM
Susah2 sgt duk hotel je la bila balik kg...rumah besar tp pengotor mmg jijik...mcm mana diorg solat  ...

Kalau ikutkan memang nak. Tapi org tua tu terasa pulak... Xpasal2 nama suami kene buang dr wasiat. Solat jelah atas lantai berhabuk tu. Negeri rahsia  

Telekung pun bila pakai bau ashem yang dalam lemari.

Dia bukan lah kotor tahap taik kat lantai cuma tulah berpasir macamtu. Kadang ada bangkai lipas celah2 tu

noor2 replied at 24-11-2020 09:03 PM
Tt.... Mana yg kotor tu tt bersihkanla...balik pun sekali sekala.... apa salahnya

Dah sis. Kan dah tulis atas tu. Tapi kita ni balik jauh. Tak pepasal menyental sana sini rumah orang. Naik cuti dah keje. Penat sis.

Belibis replied at 24-11-2020 09:10 PM
On behalf manak ke apa ni? Ha ha

Pastu jadi janda kesepian layan forum 24h ke sis

TT.....senasib la kita..rmh mertua I senegeri so weekend mmg wajib bertandang la pg ke ptg..mmg stress sgt..dulu masa ank2 kecik lg berganda stress sbb geli bila ank2 nk merangkak bila balik sana.sebolehnya nk dikendong supaya x jejak lantai. Selain kotor diorang hoarders juga..fridge berkulat bertakung entah air apa..tinggal berdua tp berbijik2 fridge dan semua padat sepadatnya dgn mknn yg dah bertahun2 n keep on buying lg..alasan yg sama, rmh org tua. Mmg xleh nk hadam, nenek I dah 80 lebih dok sorang2 bersih je rmh. Bukan x nak tlg cuci n kemas, tp kalau buang apa2 sure mil akan mengamuk.. since mil sejenis dominant n control ank2, nak xnak mmg kena balik juga every weekend.wajib kalau x perang dunia. Mmg letih bila mertua control serba serbi,semua kena utamakan dia..