CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Normabaru

Kahwin "anak mak" dan bukan menantu pilihan

Edited by sarahmirza at 21-12-2020 02:52 PM
Normabaru replied at 12-12-2020 09:46 PM
Ikut apa yang mak si laki bagitahu + based on pemerhatian kaka

1. Budak perempuan ni + keluar ...

No 1 & 2 I takde komen.
No 3, I sependapat dengan mak ini. I ada cakap kat anak bujang I, nak cari GF cari la yang sekufu, yang parents kerja bagus, bkn keluarga B40..  
Tapi kalau dah beriya sangat anak nak juga kan, takkan kita nak halang. Kita bg tau kenapa dan apa2 masalah kemudian, pandai2 kau la nak settle sendiri. Janji tak mintak duit mak. Hihihihi

No 4, mungkin mak asyik komplen psl isteri anak, mak tak ikhlas dan sambil lewa layan isteri anak, sampai bukan isterinya, dgn anaknya sekali terasa... jadi tak hairan kan anak tak balik jumpa mak sampai 3 bulan?

Maknya pun, beralah la. Anak dah besar ada tanggungjawab lain takkan asyik nak hadap dia, ikut cakap dia je. Kita ni jadi mak paling penting tak anggap anak sebagai pelaburan, kononnya dah penat beranak, penat jaga anak maka anak wajib selamanya ikut telunjuk kita? Tidak ya....

Normabaru replied at 21-12-2020 10:23 AM
Waalaikumsalam

Terharu tt sbb YB MW sudi cemar duli bg komen kemas lg bernas psl kes sebegini ...

Alhamdullilah setelah setahun berehat dalam arena forum, saya kembali hanya lah semata ingin membuka mata kepada semua pengadu tentang dunia sebenar,

Sudah tiba masa utk membawa mereka yang delulu, yang sedang asyik duduk di dunia khayalan masuk ke alam realiti semula.

Feel good to be back, thank for the vote Normabaru

Ade org jiran kg haku pun mak mertua die x suka Kat menantu perempuan....x lama la kahwin pastu cerai coz mak mertua mmg x suka + benci! n laki bini mmg syg sesama tp mak mertua x suka jd cerai secara baikn still berkawan! after mak mertua die meninggal dorg laki bini tu rujuk sesama n bahagia sampai sekarang ank pun da masuk 3 org dah... terpaksa bercerai sbb peel mak mertua tp kesian Kat hubungan laki bini tu je la...jodoh sesama Ade lg ape lg sambung la kan..hahaha

Edited by iman_kasih at 22-12-2020 09:36 PM

Bukan kes terpencil...byk jadi sekarang ni.

Kalau kawin dgn anak mak ni kene pandai2 la bawak diri. Anak mak tu kalau ada agama dia tau mcm mana nak handle ibu & isteri.  Dia yg akan jadi pendamai antara ibu & isteri bukan menyakiti dan memihak pada salah sorang.

Kalau dh tau isteri tu bukan menantu pilihan patut lagi kerap bawak balik jumpa mak.  Bagi mak dan wife tu sama2 kenal satu sama lain. Lama2 nnt lembut la hati mak tu. Bukannya mcm kawan tt yg x balik berbulan lepas kawin.  Lagi la hati mak tu sakit. Kat sini je dh failed.

Mak x restu & doa anak ceraikan isteri & assumption tt perkahwinan yg xde restu ibu x kan ada keberkatan dan akan berakhir dgn penceraian.  

Just nak tanya,  mana tt belajar psl ni?  Dgn ustaz / ustazah mana?  Iye,  ibu adalah syurga bagi anak lelaki tp bukan penentu takdir si anak.  Takdir si anak tetap dlm pengetahuan Allah. Jodoh anak bukan ditetapkan oleh si ibu. Kalau jodoh anak tu panjang buat mcm mana pun x jadi apa.   Tp kalau dh xde jodoh x buat apa2 pun dorang boleh bercerai.

Byk je kes yg ibu x restu tapi tetap bahagia berank pinak hingga ke tua. Sama mcm kes ni jgk,  mak ayah, adik beradik & sedara mara x dtg masa kenduri. Sorang je pakcik si lelaki yg kesiankan anak sedara ni ikut sebagai wakil keluarga lelaki.  Yg lain2 dlm rombongn si lelaki ni kwn2 dia je.  Tapi perkahwinan dorang kekal je sampai sekarang.  Dh anak 6 dah pun.  Rasanya hampir 20 thn dh kot usia perkahwinan dorang.

Bertahun2 mak lelaki tu x boleh terima.  Pi rumah kene halau. Datang x bukak gate.  Mcm2 la kene.  Tp tetap la dorang balik jengah mak ayah lelaki ni walaupun mula2 tu x dpt masuk & x dilayan. Akhirnya skrg jd menantu kesayangan dh.  

Yg penting anak & menantu serta ibu kene ketepikan ego masing2. Ni baru kawin anak menantu dh sombong. X balik sampai 3 bulan. Mana la hati mak tu x tambah sakit.  Mana la ego dia nak surut.  Silap kat sini anak la.  X tau handle ibu dan isteri.  Sayang sangat isteri sampai sanggup tinggalkn mak?  Ini ke anak manja? Macam bukan je. Menantu pun xde bunyi ke nak jumpa ibu mertua? Patut menantu tu lagi pujuk suami ajak balik jumpa mak dia. Lama mana marah si ibu?  Mungkin berbulan mungkin bertahun tapi dgn segala kebaikan yg ditunjukkan insya Allah dpt lembutkan hati si ibu. Ni anak,  menantu dn mak sama2 kepala batu..mmg payah la.   

Kenapa x balik? Merajuk mak x dtg majlis kawin? Dia x dtg tu sbb ego dia..merajuk dgn anak menantu. At least dia bagi jgk kawin kan.  Buatnya dia dtg dan merempan masa majlis lagi haru

Mintak la depa balik jenguk mak tu. Mak tu rindu.  X ke mana pun ego & rajuk mak tu. Kalau betul2 marah xde la dia cite kat tt ni kan.  Ni marah & merajuk hangat2 taik ayam je ni nk mintak anak menantu datang pujuk.

Saya pun bukan menantu pilihan dan suami mmg anak mak. As one of forumer cakap - caranya adalah endure. Saya redho je bila husband kena spend time a lot time /money/effort dengan MIL. Awal2 mmg rasa janggal and sedih tapi2 lama2 i just accept it and look at the bright side. I said to myself- syurga dia di bawah kaki ibunya dan syurga i di bawah kaki suami i. Selagi dia tak buat menda mengarut so I should not be ungrateful.

Having said that- dalam kes yg TT share ni, i can understand kalau mak lelaki tu marah dan tak terima. Pada saya its contributed from level of maturity yg berbeza antara family perempuan dan lelaki. Actually part ni penting, kalau both family values are too different - usually akan jadi lebih banyak frictions. Anyway- saya berpendapat ngan iman kasih. Lelaki tu tak wajar abaikan terus mak dia, lebih2 lagi awal2 kawin macam ni patutnya usaha ambik hati dulu.

My story might be different and quite tough juga to explain. I anak sulung lelaki dan ada pasang surut hubungan dengan ibu. At one point i baik with my mother but after several years of marriage bila i dapat observe she treat my wife differently and being manipulative, i decided to against her.

Kalau orang tak tahu i ni dah kene label derhaka tak cium bau syurga lah tapi apabila i dah alami sejak kecil sampai besar baru i tahu apa kesannya apabila kena torture supaya taat pada ibu. Pada aku ibu memang ada tempat istimewa dalam hati tiada siapa boleh ganti tapi bukan semua perlu ikut 100% cakap ibu. Banyak percubaan my mum to take control of my family tapi sebab i and my wife unite jadi susah my mum and dad nak masuk.

Cuma apa aku nak cakap kat sini apabila kita berkahwin terimalah hakikat yang anak lelaki dan pasangan yang tentukan hidup masing2, nak anak ramai ke sikit bukan orang luar hatta parent kandung dan mentua pun jangan kawal. Dia nak duduk mana, buat apa kerja apa itu pilihan keluarga. Belajar terima kekurangan dan kelebihan pasangan. Ini aku perhati ada lelaki yg termakan kata2 ibu kunci syurga ni selalu kene guilt trap. sepatutnya kene ada batasan dan kawalan. Border kene ada expectation kena ada batasan. Jangan harap nak bolot semua sampai akhirnya lelaki tak boleh nak decide untuk family. Sedih aku tengok lemah kepimpinan lelaki ni.

Follow Us
cmf_chipmunk replied at 20-1-2021 05:25 PM
My story might be different and quite tough juga to explain. I anak sulung lelaki dan ada pasang sur ...

Menarik cite dik tupai. Blh tahu how mak u kantoi mistreated ur wife and on what issue?

Normabaru replied at 20-1-2021 05:30 PM
Menarik cite dik tupai. Blh tahu how mak u kantoi mistreated ur wife and on what issue?

It takes years actually to discover and lots of issues.

my wife complaint to me yang apabila my family buat majlis kenduri kendara my wife 'dipergunakan' oleh my mum and my relatives. Biasalah dah biasa kerja-kerja masak kemas ni. Mula-mula dia boleh tolong seadanya tetapi bila i nampak my parent selalu sangat nak buat kenduri kendara i rasa bengang and I said to them please stop this. Kalau catering ok lagi ni nak masak2 ala rewang mana tak hangin aku. Lama dah aku tegur, tapi tak dengar. I said jangan nak pergunakan me and my wife and biasalasaudara mara ni kan akan cakap belakang. Mula-mula my family tak nak dengar tapi bila dah MCO ni dan my family pun dingin, padan muka tak boleh buat banyak2 majlis kan, so rasakan. Itu salah satu isu dari banyak2 isu lain.

Apa yang i nak cakap di sini kadang-kadang kita ni bila tunjuk rajin dan boleh buat itu ini mulalah akan dipergunakan. Mula-mula dulu i seorang saja yang against my family ni bab kenduri kendara tapi bila dah kahwin dan my wife terkena juga bila both us united. Sekarang my parent memang terasa lah tapi i rasa better i tegur sekarang dari kemudian hari. Kudrat dah tak banyak ada hati nak buat macam2. My opinion senang, tak boleh kenduri kendara pergi sedekah kat masjid, anak yatim lebih baik. Bersedekah ni bukan kenduri saja. Jangan susahkan orang lain hatta anak beranak saudara mara. Ingat semua suka ke, depan ayah mak aku yelah cakap baik2, belakang mengata ja saudara mara.

cmf_chipmunk replied at 20-1-2021 05:48 PM
It takes years actually to discover and lots of issues.

my wife complaint to me yang apabila m ...

Oh gitu..  Tbh kaka pon br terkena.. Cm buli pon ada jugak.. Tp xmelibatkan family la. Kaka buat csr job

Kita ikhlas nk tlg.. Tgk2 rupanya lain mengkulikan kaka pulak.. Terus jadi xsemangat n xikhlas dh nk join

Benda simple pon amik masa 1bln,meeting bkali2 walhal blh settle je dlm masa 5hari
Now dah pkp blk rasa kan.. Mmg xla kaka nk turun padang lg.. Rasa dipergunakan betul. Bkn founder csr. Tp org bawahan csr tu yg malas2

ada salah sorang abg aku kawin
mmg arwah mak aku marah betul
sbbnya abg aku dh ada tunang
mak aku syg gila dgn tunang yg ni
tetiba 1 hari balik terus ckp dgn mak
nak kawin dgn pempuan lain
aku boleh byg muka marah mak aku ms tu
mmg mak aku ckp dia tak campo
buat lah sndr
jadi abg aku keluarkan duit
urus majlis dia sndr
tapi arwah mak pegi jgk majlis kat belah pempuan
bertahun2 mak ni mmg tak favour kakak ipar yg ni
tapi 1 yg bagus nya kakak ipar tu
mmg ambik hati mak aku to the max
bangun awal pagi siapkan sarapan
selalu ambik tau hal mak
bagi hadiah bwk jalan merata
tapi 1 la.. mak aku bukan jenis yg
byk ckp
tak suka tapi takde la perli2 ke apa
akhirnya sejuk jgk hati dia
bila kakak ipar buat byk nak ambik hati dia
akhirnya kekal smpai la
alhamdullillah
anak pun dh habis grad
masa mak sakit kakak ipar yg ni lah sama2 jaga mak
sikit dia tak pernah tunjuk
terasa hati dgn arwah mak

Edited by cmf_blingblings at 22-1-2021 06:32 PM

Kaka nak juga bagi pendapat untuk masalah ni...
Cerita sikit ahhh...
Kisahnya masa adik aku nak kahwin mmg mak bapa aku larang, bukan larang sbb tak restu gf dia tapi ada beberapa issue lah..Adik aku baru grad 6 bulan, macam mana nak ada duit bagi hantaran dan kenduri siap baru keluar kereta baru..so di sini macam ada kerisauanlah sbb adik aku mmg manja ketahik kata org Kedah. Arwah ayah aku nak suruh dia kerja lama sikit dan bercampur dgn orang luar supaya dia boleh jumpa bermacam-macam orang sebelum nikah... Tapi itulah jodoh ni kerja Allah.

Kami adik beradik mmg mencuba sedaya upaya untuk tak campur langsung urusan depa laki bini. Bergaduh dari baru kahwin, sampai anak mati, ibu bapa aku dah tak ada. Anak dah 3 besar-besar. Adik ipar aku bukannya tak bagus tapi mentaliti kalau tak sama mmg payah.. Kami adik beradik kalau ke rumah dia sembang benda lain tak macam di rumah kami. Agak tertekan jugalah.

Aku rasa adik aku malu dgn keputusan dia tapi kami bagi semangatlah sbb dia org ada anak-anak dan yang paling sedih sbb ada pulak menuduh adik aku kena buatan orang. Penat tau kalau dengar cerita depa, patutlah adik akupun dah macam sewel.

Dia orang bercerai 2 tahun lepas tapi mengenangkan bini dia tak kerja dan anak-anak duduk asrama dan mula sakit-sakit dia org get back together. Adik ipar aku serang kakak aku, maki hamun semualah sbb katanya kak aku tak tahu jaga adik lelaki sampai adik ceraikan dia kita orang tak masuk campur.

Adik lelaki aku umur 40 pun kakak nak kena jaga ke? Arwah mak aku mmg cuba elakkan pergi rumah dia org sbb takut adik ipar aku stress. Mana nak jaga anak-anak, suami nak tengok mak mertua lagi. Aku tak salahkan adik ipar aku sangat tapi aku lebih menyalahkan adik aku yg dah tua bangka tapi still childish. Pujian aku pada adik aku ialah dia sangat bertanggungjawab, tak menyusahkan bini, semuanya dia tanggung tak pernah sekali minta sesen duit mak dan kami adik beradik. Masa bercerai dia bagi rumah dan beli kereta baru untuk bini dia. Sebulan 3K duit makan dan belanja rumah. Bagi aku baguslah tu dari nasib wanita-wanita lain yg terabai.

Nasihat aku untuk TT, bagitau parents lelaki tu jangan masuk campur sangat urusan anak yg dah kahwin. Walaupun anak lelaki tapi biar dia uruskan rumah tangga dia org sendiri. Tahulah dia orang nak hidup. Suruh maknya doa banyak-banyak supaya hidup anak diberkati dan aman sekurang-kurang selagi ada hayat ibu.

chandrahusin replied at 22-1-2021 05:41 PM
ada salah sorang abg aku kawin
mmg arwah mak aku marah betul
sbbnya abg aku dh ada tunang

Goodnye sil u dikk thanks sudi sharing

cmf_blingblings replied at 22-1-2021 06:29 PM
Kaka nak juga bagi pendapat untuk masalah ni...
Cerita sikit ahhh...
Kisahnya masa adik aku nak ka ...

Tq sharing story.. Mcm kuat btol jodoh adik awk tu dlm gaduh2 etc 4hasil nyeeer.. Haha... Nway kaka dh amik pdktn xmahu cmpur. Lps timbang2 bc kisah kt sni plus ada elemen sihir elokla kaka mbawang bsama porumer... Seremm wehhh

Saya pernah je kahwin dgn anak mak...memula semua indah tak hirau pun status masa tu ibu tunggal anak 3 tapi bila ada anak dgn dia mak dia still nak jodoh kan dia dengan pilihan mak dia...memang awal nya dia engkar arahan mak dia tapi lama kelamaan dia terikut juga cakap mak dia...ending mak dia suruh lafaz sekali 3 sebab takut kami rujuk semula.
Apa pun hubungan kami masih baik sebagai kawan dan dia tak pernah abai tanggungjawab dia pada anak dia dan juga saya yg masih diberi duit belanja bulanan...maybe dia rasa bersalah kot ..dah orang nak kasi duit takkan nak tolakkan....
Jauhi dari manusia toxic

singlemum_4 replied at 24-1-2021 04:15 PM
Saya pernah je kahwin dgn anak mak...memula semua indah tak hirau pun status masa tu ibu tunggal ana ...

Cmne knl and berapa beza jarak umur?

Masa kawen mak dia mai x

Normabaru replied at 24-1-2021 05:28 PM
Cmne knl and berapa beza jarak umur?

Masa kawen mak dia mai x

Cite lama malas nak ingat semula sebb yg tu suami no 2..almaklum mum ank 3 kawin dgn bujang...

singlemum_4 replied at 24-1-2021 06:16 PM
Cite lama malas nak ingat semula sebb yg tu suami no 2..almaklum mum ank 3 kawin dgn bujang...

Takdela.. Kaka tanya mungkin itu punca mak dia xberkenan.. Sbb xkn terus xbkenan tanpa sebab..plus sini mmg kita sama2 kongsi cerita.. But if u dont want to share.. Then no pointla comment..btol x?

Normabaru replied at 24-1-2021 06:19 PM
Takdela.. Kaka tanya mungkin itu punca mak dia xberkenan.. Sbb xkn terus xbkenan tanpa sebab..plus ...

Benda ni da pernah share bbrpa tahun yg lalu masa aktif kt forum

singlemum_4 replied at 24-1-2021 06:20 PM
Benda ni da pernah share bbrpa tahun yg lalu masa aktif kt forum

Oyeke.. Kaka br join thn lps xsempat korek archive...Share link la klu gitu..  
Nnt kaka baca..

saya sedar yg hidup ni mmg tak sempurna, mungkin akan ada masalah mcm ni dlm perkahwinan dan itulah cabarannya..walaupun itu jodoh org tu

jadi kalau boleh, doalah utk yg terbaik..Allah swt tidak suka penceraian

doakan ibu mertua lembut hati dan keredaan semua pihak