CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: YgBenar

[Tempatan] Isu tidak tahu berbahasa Melayu :Sedar sikit kaki pijak atas tanah mana – Che Pu

notM replied at 13-4-2021 08:34 AM
Tak perlu nak dictate orang guna Bahasa....Malaysian Chinese boleh buat thousand of ringgit tanpa  ...

Hahahaaaa... Bila aku suruh depa jadi sasterawan?... Ko yang mula kan idea saterawan... Kata aku pula...

Kakyung baru tengok documentary kat netflix tadi pengacara tu travel ke moscow.. Datang imigresen/polis ke check dia.. Pastu dia explain dalam BI.. Officer tu diam je.. So pengacara tu kata officer tu xreti BI.. Selamba je officer tu bahasakan dia.. Dia tak cakap english.. Ini moscow so sy bercakap bahasa ibunda sy katanya tapi dalam BI la.. Diam terus pengacara tu.. Ingat tinggi sangat ke bahasa ko..

Manakala kat malaysia pulak kalau cakap BM penuh kata ala kampungan... Kalau fully BI terasa cam cerdik sangat... Kalau mix siap slang macam mintak penampar tu rasa high class sangat.. High class my ass laa.. Yg lawak org indon datang sini cakap indon org malaysia jawab guna bahasa indon... Bila org Malaysia datang indon guna bahasa indonesia cakap ngan org indonesia... Koh3...

Dwdrum replied at 14-4-2021 01:15 AM
Hahahaaaa... Bila aku suruh depa jadi sasterawan?... Ko yang mula kan idea saterawan... Kata aku p ...

Tak payah nak dictate org bercakap guna Bahasa kau...Bugis pun x pernah dictate korang belajar Bahasa Bugis.

Sonneblume replied at 13-4-2021 07:10 AM
Walaupun aku marah kaum non bumi tak pandai ckp melayu, lagi sakit hati bila kaum melayu sendiri yg  ...

Yup mcm anak2 cekebrities yg bangga anak2 ckp BM pelat.

bawang__ replied at 12-4-2021 03:58 AM
nak bandingkan kaum cina & india, kaum cina lagi banyak yang tak reti BM. aku keje hospital kerajaan ...

Maaf....meols 2 kali guna alasan anak buah kurang faham bahasa melayu. (Sarawakian)

Meols guna alasan tu utk masuk dalam hospital anta anak buah jumpa doktor utk next appointment sbb meols tak percaya pada anak buah meols nih.
Meols kenal sangat perangai dia yg suka attention menokok tambah perisa secukup rasa dalam cerita.
So meols nak dengar sendiri dari mulut doktor.

Sebetulnya, dia boleh bercakap dan berkomunikasi bahasa melayu...tapi...masalah dia ni, macam OKU tp xde kad OKU.
Dia mcm khayal bila doktor bg penjelasan..
lepas tu explain balik kat kita jd lain...

Sakit tak la serius sangat pun...
tp dia punya cerita, macam sakit tu tinggal peluang hidup 30% jer..haihhhh

Klu nak suruh buat sesuatu, kena explain dan tunjuk...tapi tak sampai 10 minit, dah lupa..menung balik..huhuhuh

kalau tengah mengamuk lagi best kan
kahkahkah
segala binatang dilangit dan di darat boleh dikeluarkan!
lepas tu banyak giler perkataan yang boleh di maki
kekekekeke
klau korea tu ada 1-2 jenis perkataan je biasa dengar
orang putih pun sama, tak syiokkk maaaa!
kekekeke

Follow Us
notM replied at 13-4-2021 12:17 PM
Tak payah nak dictate org bercakap guna Bahasa kau...Bugis pun x pernah dictate korang belajar Bah ...

Hahahhahahaaaa......
Bahasa melayu bukan 1st language aku... 1st comment aku issue orang resist untuk belajar bm jenis tidak versatile. ..teru tama untuk malaysians tidak mahu appreciate bahasa national

Who?... Bugis?....tidak ada beza ko dengan malaysians lain... Apabila constitution tulis bahasa melayu... Bahasa kebangsaan... Fefeling entitle kah or bagaimana?

Edited by notM at 14-4-2021 12:38 PM
Dwdrum replied at 14-4-2021 10:41 AM
Hahahhahahaaaa......
Bahasa melayu bukan 1st language aku... 1st comment aku issue orang resist u ...

Bugis Tak dictate orang guna Bahasa apa...kau je lebih2 nak dictate orang guna itu ini.

Ko x geli ke jadi diri kau tu dictate org sana sini.

Dan2 pulak  ko kate BM bukan first language.....entah2 guna Bahasa rojak Kat rumah

Edited by Dwdrum at 13-4-2021 10:45 PM
notM replied at 13-4-2021 08:37 PM
Bugis Tak dictate orang guna Bahasa apa...kau je lebih2 nak dictate orang guna itu ini.

Ko x  ...

Aku born dengan 2 nationality... Aku lepas 1 dan dapat lagi 1.... dari  2 budaya dan different continent . ....bukan seperti ko melalak sana sini.. Subsidi... Deb....melayu.. Last last ko dan melayu dalam 1 group... Aku tidak pasti ko troll or bodoh...

Bagaimana ko boleh gelar diri seorang ber culture jika tidak tahu interprete character dan terms ?....observation of human characters and behaviors important for living things.. untuk competent dan ber fungsi dalam social society. ..  

Dictate.. Dictate kehulu ke hilir... Tiada siapa sentuh issue rights.... Siapa tidak mahu lantak lah... Yang ko butthurt kenapa dengan comment aku.... Unless ko ada reasonable excuse untuk halang aku.... Itu pun biar rational sikit...

Dwdrum replied at 14-4-2021 02:10 PM
Aku born dengan 2 nationality... Aku lepas 1 dan dapat lagi 1.... dari  2 budaya dan different c ...

Kesian nya lah...nak dictate kitorg dengan culture Melayu pulak.

notM replied at 14-4-2021 12:01 AM
Kesian nya lah...nak dictate kitorg dengan culture Melayu pulak.

Untuk aku no need.. Buang masa.. Ko perlu perlu pity kepada a person yang lack skill and ability untuk belajar bahasa melayu... Bahasa paling mudah.  bangla lagi terer  ...

Dwdrum replied at 14-4-2021 04:25 PM
Untuk aku no need.. Buang masa.. Ko perlu perlu pity kepada a person yang lack skill and ability u ...

Kalau Tak terer BM tapi boleh buat thousand of ringgit tu lagi super terer

kenari2101 replied at 14-4-2021 10:07 AM
kalau tengah mengamuk lagi best kan
kahkahkah
segala binatang dilangit dan di darat boleh dikelu ...

hahahahhaah baru tersedar harini
yela kalu maki dlm bhsa melayu mmg mcm2 ayat boleh guna hahahaa

notM replied at 14-4-2021 12:27 AM
Kalau Tak terer BM tapi boleh buat thousand of ringgit tu lagi super terer

B40 pun income reach thousand of ringgits.... Kenapa aku perlu pelik?....

Kat Malaysia orang yg tak pandai ckp english dikira kampung
Yg cakap slang meleweh london dikira anak kayangan

vermamanu8 replied at 13-4-2021 11:06 PM
Yg ckp takde keperluan bahasa melayu tu, takkan tak tau bahasa malaysia tu bahasa kebangsaan?

diorg buat2 tak tau dan tak nak amik tau. kalau macam tu baik duk wuhan je la