CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ctcheery

"Tak Nak Balik, Tapi Kondem Pasal Malaysia," - Netizen Selar Pengkhian

LadyCarefree replied at 14-6-2021 02:15 AM
Agreed. Dunia ni luas. Zaman pun dah berubah.

Kan?
Yg aku rasa lawak
Aku yakin la 80% yg duk setuju ngan mamat tu
Study level spm je atau
Ada degree tapi local u dgn cgpa cukup2 makan atau
Jejak kaki kat obersea pon tak onh
Habih2 pi indon ka vietnam
Atau
Nak pi obersea pon bet tiket murah air asia

lavendernovella replied at 14-6-2021 01:33 AM
Rata2 yang tak nak balik semua pasal gaji besar dan work ethics.

Kazen iol pun takder kedengar ...

yg cainis dan indian mmg kalau dpt biasiswa pi luar negara, dah plan nak migrate oberc.. antara survive atopon tak jahh.. jarang iols dgr yg non-melayu balik mesia utk keje.. voley dikira dgn jari jahh...

jaman dolu2 depa hantaq oberc sbb mesia takde kelulusan tuh.. la ni mesia dah ada mcm2 degree. takde keperluan nak hantaq oberc sebenarnya tapi biasiswa ni la yg menjadi lubuk kroni utk hantaq anak2 depa pakai duit pembayar cukai.

la ni nak cari keje kat mesia, voley jahh kalau deme balik from oberc mcm budak degree matematik yg iols habaq tuh.. iols jumpa dia jadi cashier kat stesen petrol. dia minta keje dgn iols. iols tanya dia masa summer dia tak buat intern ke, dan dia ngaku dia byk main2 masa summer, tak buat intern, sbb tuh susah nak dpt keje sana. nasib baik berkat iols bg klu kat dia utk cari keje kat jobstreet, dia dpt keje lain masa iols jumpe dia kali kedua kat stesen petrol yg sama. pastu iols dah tak nampak batang idung dia..

utk degree akaun ka ekonomi ka.. kalau kome top 3 dlm klas/batch, nescaya big 5 dah berebut amik kome masa intern dan terus serap lepas grad. tak payah nak perah2 otak pikiaq mana nak cari keje. ni iols dgr drp mahasiswi ipta la..

mmg gaji kat luar tuh byk.. tapi tu la, nasi lemak ka mi kari ka laksa ka roti canai ka.. sumer buat sendiri yacchh..

yg perubatan nak keje sana dulu pun iols voley paham kenapa.. iols ada dgr jahh beberapa org yg grad sana, keje sana kejap, pastu balik mesia utk berbakti.. tup2, tak voley buat mcm kat sini.. ye la, kat sana mmg kejenya berbeza dgn kat sini... balik sini mmg expectation lain. pastu kat sini mmg budaya memalukan org yg bkn kayangan itu tinggi. sbb tuh tak ramai nak balik. sumer takut dgn budaya toksik sini.. iols tau jah yg dok sana, last2 tak buat keje yg dia grad tuh. ada siap jadi housewife sbb kos jaga anak kat sana mahal.

ada juga yg keje sini kejap, pastu culture shock dgn keje yg dikehendaki kat sini, pastu pi sana balik. ada sorang tuh, keje sana, mai sini kejap, pastu pi sana, pastu mai sini jadi politician, pastu inna lillah... byk jahh sebab depa tak mai balik, tapi iols rasa mmg patut bayar balik. bg biasiswa utk dlm negara jahh... tapi nihh iols tgk, jpa dah start open order utk biasiswa ke luar negara bg bidang engineering dan teknikal, sains dan teknologi dan sains sosial. nak hantaq ke jepon, NZ, UK dan US.

depresio replied at 14-6-2021 01:17 AM
Kan?
Yg aku rasa lawak

Dan mungkin juga teringin nak jd macam Dr Amalina tp tak mampu. Hehe

https://www.mara.gov.my/en/appli ... hip-programme-2021/

Online application for JPA MARA Sponsorship Programme Year 2021 are open starting from 10th June 2021 (Thursday), 5.00 pm until 23rd June 2021 (Wednesday), 5.00 pm.

>>> Online Application

E-mail : lepasanspm2021@jpa.gov.my

Google Meet Link : meet.google.com/jch-hhrt-ecy

Google Meet Time : 10.00 – 11.00 am; and 3.00 – 4.00 pm (working days only)

alang2 ckp psl blaja oberc, kan...

Tinot7 replied at 13-6-2021 10:44 PM
pada tahun 2010-2012 giteww iols ada borak2 dgn sorang mamat nihh... dia ckp kerajaan sponsor 1.3  ...

Betul la tu 1 mil ++ kos sorg pelajar medic ke uk/ireland..
Cost of living tinggi wehh..

Tapi patutnya sapa2 bljr oversea yg breach contract ni kena byr penalti kn .. tpi aku x sure byr balik full ke mcmana... plus deme ni ada guarantor.. so kalau deme tak byr balik sponsor akan cari guarantor lah.. tpi gaji sana besar so aku rasa deme mampu je nk byr balik

Kalau dah kawen dgn org sana .. beranak pinak kt sana semua agak2 nk balik sini ke serve own country pulak? Maybe... kalau spouse dia nk ikut balik sini jugak... we ll see

Kalau lah dari awal tau deme ni lps bljr pakai biasiswa mmg plan tak nak balik.. agak2 gov nk bagi tak biasiswa tu kt deme ??

depresio replied at 14-6-2021 02:10 AM
Pada ku pergi jelah mana pon
Bumi Allah ni kan luas

vodonya hang nihh.. deme kalau pi dgn biasiswa dari mesia, pakai duit taxpayers of malaysia la...
hang tak bayaq cukai ka?
patut la...
musti masa hang kecik2 tak cukup makan protein.. sbb tuh mcm nih... tak leh nak pikiaq.. otak bendul...

kalau iols habaq pun, hang musti tak paham... mcm la kucing kaki fitnah tuh... wat penat iols explain jahh...

Follow Us
anony-mous replied at 14-6-2021 12:23 AM
Tp kalau x sbb dr amalina, mesti budak yg cancer lidah tu xtau nk mintak tlg sapa

Sebenaqnya kt mesia ni pon boleh operate.. tpi tak tau psl apa boleh terlepas pi sana nuuu...

lonelymd replied at 14-6-2021 02:37 AM
Betul la tu 1 mil ++ kos sorg pelajar medic ke uk/ireland..
Cost of living tinggi wehh..

awal2 sumer habaq ok jahh nak keje sini utk 10 tahun...
mara jahh tak de ikatan sbb deme pakai sistem convertible loan. kalau dpt keputusan ok, bayaq sikit jahh 10%.. ada yg rayu jadi 1%. sbb tuh mara nih jadi lubuk org2 kroni utk dptkan pendidikan oberc kat anak2 depa. kalau dpt jpa melalui kroni, itu kroni besaq laa, tapi slalunya mmg ada kuota utk melayu, cainis dan india, dan kriteria. tapi yg cainis dan india mmg dah kumpul tacang utk tebus balik bila tiba masanya. yg melayu rata2 takde duit.. sbb tuh yg melayu ramai balik akhirnya.. yg tak balik, yg iols tahu mmg bayaq tapi ada jahh tak habaq depa bayaq ke dakk..

gaji sana tak besaq bila mula2 keje.. dan nak bayaq balik dgn gaji sana pun tak mampu... yg pi sana mmg yg dah have2... takde nya nak balik.

yg sponsor pnb, petronas, ytn, dll slalunya balik sbb dah ada keje kat mesia. takde yg stay sana sbb non-medic mmg susah nak dpt keje sana. yg amalina nih sponsor bank negara rasanya.. siap buat pre-u kat sana.. mmg makan byk wang. tak rasa dia balik.
yg tajaan jpa tapi non-medic mmg dilepaskan tanpa tali... sbb depa punya stail bkn review keperluan negara.. depa punya stail mcm kakmah, banjer sampai takde duit.. depa patutnya buat stail berjimat cermat.. tapi nan hadoo... sbb tu susah nak ubah mentaliti kat mesia nih..
tak tau la kalau dah berubah jaman now...

lonelymd replied at 14-6-2021 02:53 AM
Sebenaqnya kt mesia ni pon boleh operate.. tpi tak tau psl apa boleh terlepas pi sana nuuu...

aritu deme pompang takde kepakaran kat sini..
iols tak tau la.. sbb bkn bidang iols..

depresio replied at 14-6-2021 02:10 AM
Pada ku pergi jelah mana pon
Bumi Allah ni kan luas

Terase kerr?

Mmg betul la apa mamat tu cakap..

Tpi yg keje stay oversea ni gaji besar so mampu je nk byr balik bond tu...

Cuma persoalannya patut ke dibagi biasiswa in the 1st place kalau dah tau xmo balik sini balik??

LadyCarefree replied at 14-6-2021 02:22 AM
Dan mungkin juga teringin nak jd macam Dr Amalina tp tak mampu. Hehe

hang musti tak pernah pi blajaq oberc,kan? sbb yg kaki sokong dia yg jenis depresio habaq tuh..

depresio replied at 14-6-2021 02:17 AM
Kan?
Yg aku rasa lawak

yg agree dgn mamat tuh ialah org2 yg bayaq cukai ler...
hangpa apa tau...

Sbb tu la kerajaan xyah la htr student medic ke negara2 mcm uk. Hantar ke india atau indonesia ke. Lower chance utk dorang nak stay lepas grad.

Pengkhianat la.. Ramai yg go through interviews semua nak dapat biasiswa. Objektif biasiswa tu sendiri nak diorg balik dan contribute kat negara. Tapi diorg guna jalan tu untuk migrate dan duduk sana sampai beranak pinak. Yela mata wang besar. Apa la sangat nak bayar balik bond tu. Yela dulu sebelum berduit mana mampu nak p belajar oversia walaupun pandai kan. Aku rasa unfair la untuk org yg mmg niat dia untuk berkhidmat utk negara. Aku ada kenal sorg lecturer cina ni mmg patriotik. Ckp kat aku dia boleh je pg oversea mana2 pun confirm diterima. Tapi dilahirkan kat sini. Nak berbakti kat negara ni & didik anak bangsa walaupun tok nenek dari Cina. Aku mmg respek la kat dia punya level patriotik kalah org malayu sendiri. Kalau nak kerja sana pun kerja la beberapa tahun pastu balik la MY, contribute la sikit kat.

Tinot7 replied at 13-6-2021 04:52 PM
surgeon deme dpt 300-500k per annum..
bisnesman deme dpt byk kott kalau berjaya... tak pun jota2. ...

tula. rasanya tak dapat 100 per month. surgeon pun setengah juta per year. aku tgk neurosurgeon dgn cardio surgeon mungkin boleh dapat sejuta per year.

Edited by Zirara99 at 14-6-2021 09:21 AM
depresio replied at 14-6-2021 02:08 AM
Hahahaha
Senanglah hang cakap
Dia yg nak tanggung

Amboi kena pikir dia ja. Dh tu duit rakyat siapa nk pikir. Rakyat marah la haii. Hng paham tak point depa depa ni. Yang membebel pun rakyat.  Sebab depa guna duit rakyat2 ni. Tak semua rakyat mampu berlapang dada. Tak semua.. agak2 la. Terbazir mcm tu ja bayar cukai itu ini utk seketul budak yang mcm dia sorang ada kereta nk bayar,pahtu pi tolong bangsa asing. Tak syok aihh. Tengok apa jadi frontliner sini sampai cari sukarelawan bagai sbb tk cukup kakitangan. Fikir negara sendiri dulu la baru fikir negara lain. After all, bukan rakyat UK yg taja belanja hng kt sana. Mampuih pi la ada kereta nk bayar ke apa ke, org lain pun ada benda nk bayar. Kata bumi Allah luas & banyak rezeki. Tiber pi cari rezeki kt negara orang aik kt Malaysia tk berapa luas ke rezeki? Kalau guna duit sendiri gi pasai kt hng ler

sfrnna replied at 14-6-2021 05:11 AM
Pengkhianat la.. Ramai yg go through interviews semua nak dapat biasiswa. Objektif biasiswa tu sendi ...

Memalukan kan. Kerja jauh2 konon nk bayar kereta bagai. Kalau dh tk mampu, beli la kereta yang mampu bayar. Banyak je solution dari pi negara asing sana. Bila niat belajar sebab nak gaji maka mcm ni la hasilnya.  Gaji la, recognition la. Choii, kt sana orang tengok hang pun sebelah mata je sebab ramai sungguh yg hebat2 mana yang rasa kepandaian tu dihargai? Eh tk paham. It’s all about rasa tanggungjawab. Kalau selfish manjang gini la. Dia sorang ja ada kereta.

depresio replied at 14-6-2021 02:17 AM
Kan?
Yg aku rasa lawak

Hng mesti one these “pengkhianats” kan? Ke anak2 hng? Ke sedara mara? Bitter lain machiam.

ellejo replied at 14-6-2021 07:41 AM
tula. rasanya tak dapat 100 per month. surgeon pun setengah juta per year. aku tgk neurosurgeon dg ...

Sejota setahun tuh belom kira cukai..
Iols tak tau baper depa dpt. Iols gugel jahh, takde pon deme habaq dpt sejota setahun..
Tapi pada masa akan dtg mmg mungkin deme dpt sejota setahun. Sistem US pakai insurans.. money talks.

plja2117 replied at 14-6-2021 05:06 AM
Sbb tu la kerajaan xyah la htr student medic ke negara2 mcm uk. Hantar ke india atau indonesia ke. L ...

Member aku cakap member2 JPA dia pulun dok pujuk pegawai JPA yang handle depa kt RCSI sana nk stay situ kerja situ. JPA tak boleh. Dh ada bonding 10 tahun dia kata. Kalau mcm MARA Boleh tapi kena bayar balik tapi tk ketat mcm JPA. Gitu la dia kata