CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Raline

4 Persepsi Burμk Orang Malaysia Terhadap Orang Kelantan

Mase dekat matriks kawan2 ramai orang kelantan.. semua baik2 pandai2.. tak lokek makanan, ilmu.. mula2 susah nak ngam tapi dorang jaga aku macam adik beradik. Sebab sikit je org dalam dorm tu dr selatan n utara..  dengan dorang la aku belajar speaking kelantan. Ada yang cantik betul macam model.. mesti dah sambar orang kaya sebab masa kat matriks dulu dah ade biznezman book die.. haha

Mase kat U kwn kelantan pun ok.. 1 je yg dari kelantan cultural shock.. aku pulak tu yang ajar die Yahoo Messenger.. cari pakwe dalam tu.. dia datang masuk U memang kampung.com sangat.. lepas dah 1 sem dah pandai bergaya.. tapi die hanyut pulak dengan pakwe.. dengar cite  dari housemate dia sampai buat abortion.. gadai rantai emas mak dia.

Pempuan Kelantan yg iols kenal  kebanyakan cantik2 putih, mata bulat2...diorg baik n pembersih je...(roomate iols kt U dulu & adik ipar pun Kelantan) tp semangat kenegerian tu mmg xleh nafi la...mmg btul pun..

Iols orang Kelantan bangga jadi rakyat Malaysia walaupun masa bbnu dulu selalu fikir nak migrate.

Edited by rosmahisham at 15-6-2021 07:48 PM

Aku ada pakcik kawen org kelantan..aku notice kalau sedara mara dia dtg kemain lg dia berabih.hi hi tp.klu sedara mara dia dtg byk bwk buah tgn la. busuk2 pon asam jawa yg salut gula tu..mkcik aku bg kat aku semua time tu ank2 dia kecik lg.aku la belasah.

kwn2 aku kelantanese  rajin cari duit..ada je nk menjual..kain ela,serunding,periuk belanga,emas semua benda boleh jual derang nk jual..kalau blk kg tu ada la jual kopok,gula nise/nisan,lokcing bagai ..siap dh ambik oder siap2 sebelum balik.bkn sorang dua ye..majoriti dlm wasap grup aku tu.time kerja tp boleh jual nasi kerabu lg.
yg kedai2 tepi jln kelantan pulak kemain jual mahal nasi kerabu ye..nasi kerabu lauk dgg bakar potong nipis 3/4 helai,telur masin sebelah,solok lada,rm12.
citernya kelmarin la ni, teringin nk mkn breakfast nasi kerabu suruh suami beli kt tepi jln je pon..sedangkan restoran yg aku selalu mkn,nasi kerabu dgn ayam bakar besar baru rm18.nasi kerabu tu bukan guna beras pusa gold pon..bkn ada minyak sapi,susu cair bagai mcm nasi beriani.pdhal masak macam nasi biasa je cuma letak bwg putih sikit,serai ketuk daun limau purut je letak je warna biru.serunding ikn pon bukannye ko buat hari2 org niaga tu,ntah2 2/3 hari sekali.. bkn ikn semata ada kelapa goreng halus..kan dpt byk tu.kuah budu & sambal tu berapa la sgt cost nye..sayur dan ulam pon npk jarang2 dh semua recek halus, pendek kata kobis,togeh,ulaman2an pon npk selai dua je pon,lg jual nasi kerabu kosong letak 4rm-4.50 dgn kopok ikn sekeping..kat situ npk derang mmg pandai marketkn produk derang dgn rege yg tinggi.memang la leceh nk buatnye..tp bkn ada aym,dgg pon..ikan pon bkn guna ikn tenggiri/parang pon!nasi ayam pon rm6 aku rasa murah lg sebab ada ayam kn ha ha.bkn la nk kutuk sgt pon org kelantan,saje2 je nk bercerita.jgn marah ye.aku ok je kwn dgn org kelantan ni..cuma npk la derang berpuak kat tempat keje.overall aku ok je dgn sskjp ni.

huhu nak komen gak... pengalaman iols.. ade yg jenis x mo balik negeri sendiri... sebab takut kene paksa bertudung.. x leh pakai hot pants bile kuar and x leh pi night club.. jadi muda hanya sekali kan katanya.. belajar pun kelaut.. nak shopping kl sajork... biar papa asal begaya...

ade jenis kalo dah kuar dari negeri... ade yg lifestyle lebih dari org kl..  ini yg aiols dah jumpe la....

yg kuat pukul org tu dah memang tradisi derang kot... peristiwa menggamit kembali manjang nak menanggg je...

other case.. yg baik memang baik.... mcm kita2 ni dari negeri lain... sepupu iols kawen dgn org sskjp baik ya hamat... asyik kene pijak2 je.. xde pompuan lain.. pandai masak.. keje juge.. jaga anak juge.. padahal sepupu iols tu pun agak 3 suku... tapi dah arwah dah abang tu

pendek kata memang iols agak kureeeeeng sikit dengan org sskjp.. bile tanya dari mana je.. iols dah tegak bulu roma... baik skip dan blahh hadoii takut anak2 iols plak le dpt org sana... mintak simpang lah oiii lagi2 bab bahasa.. jumpe kelik dia.. memang x bole belah aarrr lupa donia  .. bertahun cuba kikis perasaan ni.. tapi tiap kali positif tiap kali tu la iols jumpe balik... bad experience ni huhu sekian

nasi kerabu remeh nak buat..

Follow Us
yg penting aku kena ada subtitle klu nak tengok drama ore kelate
dok pahe butir
dh la aku suka tengok drama Sabri Yunus
kat ofis aku ni
bos kelate tgh gocoh denge kerani kelate
kerani kelate nak balik kampung
bos kelate dok bagi
sbb kelate banyok kes
gaduh belako

Sbg anak penjawat awam ber IC 03 yg membesar di kem tentera aku ada ramai kawan seluruh negara. Iban bidayuh dusun serata negeri sek rendah sama2. Persahabatan sek rendah tu kekal sampai sekarang. Aku appreciate sgt apa yg aku ada ni. Lps bpisah parents posting kelain ,sambung bljr menengah dan uni geng sek rendah ni kekal sampai skrg. Termasuk cikgu! Bila masuk zaman social media kami ada group wasup dan add fren thru fb. Tp we act like very very pro. Tak pnh buat reunion sbb tau komitmen masing2 dan plk semua ada serata negeri. Group xdela bising sentiasa kecuali ada certain info penting dan birtday wish. Sbb base sek rendah kami dkt kelantan semua kwn2 aku mmg syg sgt kelantan. No matter what org cakap dia orang kata xkenal maka tak cinta.

Tanak cakap byk laaaa
Dna sblh kelatey nak2 pasir mas lawo2
Tu je nk cakap.  Tgk sekali tau dh kelantan wlpn tk bukak mulut..

Opps iols bkn kelantan okay

SweetRehan replied at 15-6-2021 01:07 PM
Pempuan Kelantan yg iols kenal  kebanyakan cantik2 putih, mata bulat2...diorg baik n pembersih je... ...

ye ramai yg putih2... tapi yg iols jumpe ni agak kusam la.. hui body shaming la plak.. tapi baju brand key el.... hehheheheh

Aku suka org Sabah. X reti lgsg nk sakitkan hati org.

Dulu time belajar, mek2 kelate atas bas buka tudung otw nak ke key ell huhi. Abis kua rambut karat segala

chandrahusin replied at 15-6-2021 02:17 PM
yg penting aku kena ada subtitle klu nak tengok drama ore kelate
dok pahe butir
dh la aku suka ten ...

ko suruh la kolig kelate tu balik ke negeri dia
ngape dtg keje kat KL ni kalo sibuk sgt nk balik kampung sana
boleh bagi peluang keje tu kat org lain pulak

sorry i mmg x minat ummah sskjp ni esp kardashial kelate neelopa and clanz, catriona ross

Thread sampah..hrp moderator delete je thread yg ntah apa2...

Kecuali ada fakta yg kukuh or hasil kajian mgkn leh terima .stkt sembang hrp delete ..

noor2 replied at 15-6-2021 10:08 AM
Hehe....ada kelebihan...ada kelemahan juga...

Oh sunda pembersih ya....kaka ingat orang melaka  ...

Betui kaka.. dok p melaka tu tgk laman rumah depa bersih wlopon rumah kg biasa.. mungkin sbb negeri pelancong kot.. ramai org masuk.. kna la tunjuk cth

Maaf kelantanese.x semua bangsa sskjp ni perangai hauk.ada je aku jumpa baik.tapi sebab aku ada ipar kelantan yang perangai h****t,jadinya aku fobia dengan sskjp.

Iols setuju je org kelantan kalau jumpa geng sskjp mmg terus kita ni jadi second class citizen tp iols nak cakap juga kebaikan2 org kelantan:
- pandai buat bisnes
- kalau yg perempuan biasanya mmg cantik2
- ramai yg migrate ke luar negeri or even negara sbb depa ni pandai2 juga la, byk yg dpt scholarship pegi overseas

Haa dah tu je malas nak puji lebey2

Apapun kita 1 bangsa je takde bangsa kelantan bangsa johor apa semua..

Kalau bangga sgt ada riak dlm hati nti tak masuk syurga  yach

i belum ditakdirkan brjumpa dgn org kelantan yg baik2 dan pembersih. ipar i asal kelantan, rumah sgt kotor ya sampai dapur lecak2, i nak makan pn fikir2 sampai x makan sbb geli.

and ya, rata2 lelaki kelantan yg i jumpa, sgt la x guna. dgr pmpn keja gov laju je ajak kawen tp suruh kita buat loan. hujung2 ada binik org sekampung jgk

Sama ja mana2 negeri/negara..kalau emang dasarnya pengotor,pengotor jua..kalau dasar kaki gaduh, maka kaki gaduh juga..kalau dasar berpuak2, berpuak2 juga akhirnya..kalau dasar apa ya lagi mau di komentarnya..ini semua nak tanam sifat kebencian dan kenegerian sajork.haha tak backup mana2 sebab iols org Selangor..haha