CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: YgBenar

[Tempatan] Nasihat jika nk jadikan cikgu sbg kerjaya

Dah jd cikgu besok2 jgn igt senang nk tukaq ke tmpat yg korg suka... pastu nangis2 hiba x dpt ikot laki. Dah sain ja surat tu dh tetera tulis sedia berkhidmat dimana tmpt anda ditugaskan..

tagas replied at 23-6-2021 11:40 AM
Jadik guard skolah lama2 boleh serap jadik cikgu kan

Makcik kantin pun diserapkan sama gakk...keke

AKu ada pengalaman jadi guru ganti 4buah sekolah..tapi tula..aku baca subjek yg kritikal English, agama , pendidikan khas....degree aku degree sains...korang rasa aku better pilih subjek ape ye?

mama_neko replied at 23-6-2021 12:33 PM
aku mmg minat nak jadi cikgu, tapi apakan daya rezeki jadi engineer.. tu pun kena retrenched..hehehe ...

Aaa nila komen yg aku tunggu n seruju, pertamanya memang takde kerja yg senang pun.. even jd cashier speed mart pun pening klu duit tak tally.

Setiap bidang ada cabaran masing2.. apa pun kerja yg kita dapat laksanakan dgn ikhlas. Kena letak minat dgn kerja kita supaya tak rasa burden tu.. tu je caranya. Klu tak minat.. kena pikir balik yg ita sumber rezeki kita.. syukurla ada kerja

AyaqMeloSuam replied at 24-6-2021 12:35 AM
Dah jd cikgu besok2 jgn igt senang nk tukaq ke tmpat yg korg suka... pastu nangis2 hiba x dpt ikot l ...

ikut laki xpa lagi.. mau bru kejer dh tu xkawen lg, tp dia la paling kalut nk tukar.. xdpt merempan kt fb..

jgn salah sangka yg banyak cg2 suruh bg peluang kt graduan pendidikan one off ni...cth,utk yg ada 1st degree bkn pendidikan peluang chuolls terbuka luas utk kerja2 lain.. utk graduan pendidikan, payah nk keja yg bkn kena mengena dengan pendidikan.. org xnak trima.. ada yg dpt keja gomen, keja polis.. tu mmg 1 antara 10000...iols pernh kna cuba nk mintak keja lain.. tp mmg org xnk ambik.. sebab? sebab ada degree pendidikan.. klu yg ada diploma lain2 bidang lega bleh guna diploma.. klu bdk2 matrik? guna spm.. jgn ckp kta bleh ja guna spm asal keja.. hbs ngaji 4 thn kot lama nau jika bnda simple mcm ni gomen nk anak tirikan... hbs duit masa.. kna yg dtg dr keluarga susah.. yg mmg harapan keluarga.. kesian..... bkn kta xboleh graduan bidang lain, cuma mohon dahulukan graduan ISMP

Follow Us
Edited by Cik_jantung at 24-6-2021 02:03 AM
johnazizul replied at 23-6-2021 11:43 PM
Alah. Kalau nak petik, doktor pun Sama. Tak layak tak payah nak jadi doktor. Kawan aku masa matriks  ...

Tapi nak buat dr wajib subjek fz bio kim tu B kan.. syarat perubatan kan..samada awam atau swasta.. ye kan rasanya

enot_sibudak replied at 24-6-2021 01:33 AM
jgn salah sangka yg banyak cg2 suruh bg peluang kt graduan pendidikan one off ni...cth,utk yg ada 1s ...

grad ismp ada lebih tak 18000
klau less, ada la peluang yg bukan ismp..

Aii ada komen cakap dah gov offer kerja mana yg tengah cari kerja tu Sauk ja dulu .dapat xdapat belakang cerita..xboleh nk pilih sgt..lepas dapat betulkan niat..katanya teaching ni bukan ikut niat..

Edited by wirazam at 24-6-2021 06:21 AM
Tunan replied at 23-6-2021 10:43 PM
limit umur 35 tahun kan..
tp be ready nak pg sabah swak kan.. kesian pula..

Tapi kalau gomen nak buat  implementation cikgu one off ni scr out of box pun ok...ko postinglah kat mana mana pun..even kat Sabah or sarawak....tapi ko boleh stay kat rumah or negeri yg ko suka tapi kena ada line internet yg kuat lah..ko kena buat pdpr..satu sesi mengajar maksimum 15 org je..cikgu boleh concentrate utk tgk progress setiap pelajar...so takde lah konsep cikgu Duka Lara semua tu..semua boleh berkepit dgn laki masing masing..pertemuan dgn pelajar through online...dari segi gomen pulak..gaji bagi rm2k je utk cikgu cikgu ni...no pencen..no limit max umur..and cikgu cikgu ni tak dibenarkan buat kerja part time lain...cuti mcm cuti sekolah biasa...student pergi sekolah mcm biasa sbb ada pjk dan beberapa kelas yg kena f2f. cikgu sahsiah + disiplin  dan disiplin kena ada kat sekolah..sekolah kena equip dgn internet dan komputer...ha ah mcm nih Aku pikir utk elakkan cikgu Duka Lara Dan cikgu cikgu yg tak nak posting ke kpg ulu Banat hutan semua tu...now it is the new norm...
Kalau betul mcm ni..mesti ada ramai yg still nak apply atau tak???

zehra2 replied at 23-6-2021 12:33 PM
pelik.
yg tk pernah jd cikgu yg byk komen psl kerja cikgu. kita tk pernah komplen kerja korang.
eh ...

Saya bukan cikgu kerajaan,  tapi di sekelilingi oleh cikgu kerajaan. Nampak mcm2 peragai.

Masa kecik nampak makcik cikgu sekolah men saya yg bersungguh bekerja,  musim periksa malam atau hujung minggu cari soalan, dengan mesin taip duk taip soalan anak murid, bila dah copy (dengan mesin penggelek) bawa balik,  susun-susun muka surat lepas tu stapler, saya pun seronok je nak nolong,  habis musim periksa, tanda kertas jawapan -bawa balik rumah (nasib baik soalan objektif,  kalau cikgu BM, BI tak tahu la nasib mereka).  Hari sabtu g sekolah sebab ada aktiviti kokurikulum. Masa ni dia bujang,  tak pernah dengar la dia merungut.

Pada masa sama,  pakcik saya pula seorng guru yg rileks, sebab ajar sek rendah kemahiran hidup,  ntah mcmna la guru besar handle dia,  kalau tumpang g sekolah ikut dia,  paling saya tak suka, ada masa datang bila sekolah dah tutup pagar.  Tapi musim periksa dia sibuk,  sebab tolong cikgu2 gelek kertas soalan,  bukan senang nak gelek tau,  mcm mesin fotostate skrng juga,  ada masa stuck,  ink terlebih dsb. Tapi dekat2 dia pencen rasanya dh insaf kot,  nampak dia lebih berdisplin.

Bila dh sekolah menegah,  tengok peragai cikgu2 sekolah pula,  cikgu ramai dri semenanjung,  depan murid tak nampak la dorng mengeluh,  tapi ada juga cikgu muda2 lepas setahun atau dua kawin,  balik semenanjung (masa ni snng nak trnsfer).

Lepas tu abg saya pula,  masa belum posting dia kata kat mak,  tak kisah kena hntr kat mana pun,  lepas posting kena hntr kat pulau,  reti mengelabah,  sampai minta tolong arwah tok sedara,  orng dh pencen,  mana la dpt tolong.  Akhirnya dia redha la duduk pulau beberapa tahun.

Kemudian masa dia pindah sekolah yg senang nak akses,  kebetulan ada elaun tambahan elaun hidup susah kot. Kawan2 dia cakap kenapa pindah? Kan rugi ada elaun tu... Dia sendiri pun terpana soalan kawan2 dia

Suami sepupu masuk maktab,  tapi mengajar beberapa tahun je,  kabel besar betis,  muda2 kena serap masuk pejabat pendidikan.

Ada lagi mcm2 perangai cikgu disebalik tabir sebab kita kenal mereka secara peribadi (bukan sebagai rakan sekerja/subordinat).luahan hati mereka.

Betul apa cikgu cakap,  cikgu perlu emphati,  kalau tak mengajar tetap mengajar,  tapi masih merungut nak balik sebb pjj tu tak patut.

Saya cuma harap guru2 akan ada pembantu,  sebab pada saya biar la cikgu fokus mengajar dan mengurangkan kerja2 seperti masukan data dll. Sebab kesian juga dengar rungutan mereka,  kita tahu dia semngat nak mengajar,  tapi kualiti jadi kurang sebab bnyk benda bukan kaitan langsung dengan mengajar terpaksa dibuat.

msdummy.2018 replied at 23-6-2021 11:11 AM
Thata why aku xpernah nk interestes apply kerja cikgu..so aku menyampah btol tgk2 cikgu yg ajor dgn  ...

masa aku skolah dulu..bkn hanya cgu yg ckp.. paling x boleh trima ialah bila ustazah yg ckp..

(walaupun aku ni antara 10 terbaik seluruh klas, tapi sb diletakkan campur dgn budak budak dr klas D(masa skolah rendah).. akupun terpalit sama.. aku x pernah ckp mrk bodoh.. mrk menghormati aku.. dan byk berikan kerjasama.. )
inilah yg membuatkan aku naik angin.. bila ustazah ckp..kami monyet ke berok.. aku ckp..termasuk ustazah ...

asma87 replied at 24-6-2021 12:44 AM
AKu ada pengalaman jadi guru ganti 4buah sekolah..tapi tula..aku baca subjek yg kritikal English, ag ...

kalo ada offer subjek sains.. mintak je sains..
sbb menteri ckp tak ikut unjuran..
kita kat sekolah ni mmg tau cikgu sains yg paling kurang.. tesl pun dah cukup

CatMiow replied at 24-6-2021 07:58 AM
Saya bukan cikgu kerajaan,  tapi di sekelilingi oleh cikgu kerajaan. Nampak mcm2 peragai.

Masa ...

tu ler.. mcm2 ragam manusia.. dulu kala gaji cikgu sikit.
skrg mmg banyak. gred 52 boleh dpt 10ribu, ni cikgu biasa bukan pentadbir pun.
sekolah ku ada cikgu biasa gred 54. sama gred dgn pengetua. bukan ajar F6 pun.
ajar F2 - F5
tp mmg ada yg minat nk jd pentadbir.. ambik NPQL cepat naik jd pengetua.. ada yg masuk PPD, jd sics+...
cam tu ler.. burn out kot nk ngadap murid.

Cik_jantung replied at 24-6-2021 01:18 AM
Aaa nila komen yg aku tunggu n seruju, pertamanya memang takde kerja yg senang pun.. even jd cashi ...

yup... mana ada kerja senang dan sempurna.. semua ada cabaran dia... yang penting bekerja, jaman2 covid...

zehra2 replied at 24-6-2021 09:15 AM
kalo ada offer subjek sains.. mintak je sains..
sbb menteri ckp tak ikut unjuran..
kita kat sek ...

Oh..ok baik..harap2 ada kosong la sains..

Tunan replied at 24-6-2021 02:03 AM
grad ismp ada lebih tak 18000
klau less, ada la peluang yg bukan ismp..

Kena saing dgn lepasan upsi yg open market jugak

nasihat utk bakal cikgu lelaki...yg mana majority cikgu kt sekolah adalah perempuan..ratio 1:10

https://www.returnofkings.com/95 ... treat-men-like-dogs

same old shit ..especially kalo golongan atasan GB PK2 pentadbiran

they will treat u like this

so beware

dont say no one warned you

kesian member i yg saban hari jumpa i luah perasaan

dia nyesal benti keja dulu then amik cikgu sebab mak dia suruh

seyes..

teruk mana pun life ko.. keja ko..dont send ur self into hell..

school nowdays = Living Hell

asma87 replied at 24-6-2021 12:44 AM
AKu ada pengalaman jadi guru ganti 4buah sekolah..tapi tula..aku baca subjek yg kritikal English, ag ...

English please mydear

Jadi cikgu mmg mencabar. Tapi benefitnya better dr pekerjaan lain. Walaupun susah dpt cuti time sekolah bukak, tapi time sekolah tutup, cikgu pun cuti 85% dari total hari sekolah cuti. 85% tu sbb cikgu kena balik sekolah awal utk meeting sblm sekolah bukak.. tapi keje mana lagi nk dapat cuti straight sebulan, atau straight 2@3 minggu bergaji?

Kalau ikhlas mengajar pahala mengalir sampai ke akhirat sbb bagi ilmu bermanfaat pada manusia. Mak sedara aku mengajar kelas SPM, gigih tidur lambat buat modul soalan untuk anak2 murid dia time PDPR.  Time dia bangun malam utk qiamullail, selalu ingat untuk text dlm group remind anak2 murid dia bangun solat sunat pastu study macam dia buat kat anak2 dia. Hasilnya result subjek y dia ajar naik walaupun student byk belajar kat rumah sbb dia x putus2 communicate ngan anak2 murid dia.  Nama dia pun x lekang di mulut student. Student berterima kasih, doa y elok2 utk dia pulak. Kerja sama gigih kalau nk compare dgn pekerjaan lain tp benefitnya jd cikgu ni lebih lg.