CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 17996|Reply: 102

Dilema nak berhenti 4 Bulan MASTER

Edited by threeonetwo at 26-7-2021 12:36 AM

Salam semua,
Aku baru sambung Master bulan April 2021 haritu, sebagai Graduate Research Assistant (GRA). Sekarang dah nk masuk bulan 8. So, almost 4 bulan aku sambung. Tp, semua sedia maklum yang sekrang isu Covid19 dan lockdown dan PKP yang tak pasti bila nak habis.

So, aku sambung master ni agak lari course sikit dari degree, masa degree amik mechanical eng, bila sambung dapat chemical eng. tp projek tu kena olah untuk mechanical part dan sv aku pon bukan major dalam mechanical.
Nak kata progress lab, aku rasa baru 1% sempat buat (PKP/lockdown x boleh masuk lab). Sekarang banyak baca journal sahaja.

So, sekarang ni aku dilema sebab aku rasa aku tak boleh go dengan tajuk projek ni, writing dan presentation aku pon lemah. n projek aku tu banyak pakai mesin weh.. mesin pulak banyak rosak.. aku tak rasa boleh habis on time kalau aku teruskan... then aku rasa aku belum terlambat untuk berhenti. Cuma sv aku nak melahirkan anak nanti, jadi aku rasa kesian dekat dia. itu yang membuatkan aku terpikir pasal dia. Sv aku baik ja orangnya,.
N haritu aku ada buat ujian mental health n hasilnya aku ada tanda-tanda depression. Maaf, aku jenis orang yang selalu kesian dekat orang lain compare dengan diri aku sendiri. Sekarang aku nampak, benda tu makan diri aku slow2..Tapi, sejujurnya, aku dah xda hati nak sambung, dah x boleh hadap dengan tulisan dan writing. dan aku memang x boleh hadap dah tulisan berilmiah ni.

Aku pon dah berdoa banyak dah, dan makin hari makin membuak2 untuk aku berhenti belajar..

Planning lepas berhenti master: aku nak kerja untuk cari pengalaman hidup dulu.

So, aku nak tanya pendapat korang, apa yg perlu aku buat? dan apa alasan/ayat yang boleh bagi dekat sv aku bagi dia tak terasa. Tolong gais. aku ingat akhir bulan ni aku nak mintak berhenti...

Rate

2

Mak dah berhenti dah dik.. walau dah byk paper dah lepas… . mmg rasa agak sayang tapi kita bkn tak blh berjaya kalau tanpa master dan sijil2.. janji ilmu tetap kita cari dan berterusan belajar tak kisah la dlm bidang apa pun. Belajar agama pun ilmu jugak kan..
Moga Allah permudahkan urusan kamu dan diberi petunjuk yg baik

Rate

1

makiting replied at 25-7-2021 01:08 PM
Mak dah berhenti dah dik.. walau dah byk paper dah lepas… . mmg rasa agak sayang tap ...

apa yang mak cakap dekat sv untuk minta berhenti tu?? huhuhu..

threeonetwo replied at 25-7-2021 01:10 PM
apa yang mak cakap dekat sv untuk minta berhenti tu?? huhuhu..

Mak bg tau mmg xblh nak carry dah. Dari mak jatuh sakit lg teruk sbb stress,  lbh baik stop. Dlm keadaan ekonomi tak menentu mak lbh memikir duit utk mkn dari kehendak lain. Tak nak abis masa kejar yg kita rasa blh buat hidup jd stress.
Bincang baik2 dh sv kamu. Hidup ini hanya ni la sekali.. buat sesuatu yg blh gembirakan hidup bukan bazirkan masa hidup dgn stress dan kemurungan

makiting replied at 25-7-2021 01:19 PM
Mak bg tau mmg xblh nak carry dah. Dari mak jatuh sakit lg teruk sbb stress,  lbh baik stop. Dlm k ...

itu la mak, saya pon terpikir benda yang sama.. tapi saya kesiankan sv saya pulak. tp dalam masa yang sama saya stress dan murung..

Apa2 pon terima kasih mak.. sangat membantu..

makiting replied at 25-7-2021 01:19 PM
Mak bg tau mmg xblh nak carry dah. Dari mak jatuh sakit lg teruk sbb stress,  lbh baik stop. Dlm k ...

Setuju..sgt..lain la kalau jadi pensyarah atau duit dah byk..baru best je belajor...cari duit lagi bagus...kalau ada 10 juta...lagi bagus dari dpt phd..sbb duit boleh bg kat anak atau saper2 dan hidup adalah utk menikmati bukan utk stress dan sijil yg ada bukan utk menunjuk riak dan takbur.

Follow Us
threeonetwo replied at 25-7-2021 01:22 PM
itu la mak, saya pon terpikir benda yang sama.. tapi saya kesiankan sv saya pulak. tp dalam masa y ...

Sama2.. tak pe kita saling membantu.. tenang2 saja yea. Tak ada org blh tolong kita kecuali diri kita sendiri.
Ingatlah.. ilmu ni sgt luas.. bukan hat yg kita pk kita ambik tu saja..
Jaga diri.. mak doakan kamu berjaya dlm apa jua bidang yg diceburi

Rate

1

Kalau takleh, jgn paksa dekk

Berhenti je la bro. X payah nak kesian2 kat org lain. Drp ko smbg merana badan apalah ertinya.

Lg pun kalo ko nak tau dlm dunia pendidikan ni, bersepah je org yg berhenti master and phd.

Aku lah salah sorangnya

makiting replied at 25-7-2021 01:08 PM
Mak dah berhenti dah dik.. walau dah byk paper dah lepas… . mmg rasa agak sayang tap ...

La taktahu pong mak ada paper.
Iols sejak tak habis stadi bergiat dalam aktiviti makan2 orang

Mesin rosak tu akan sesiakan motivasi dan masa. Makin kelaut nanti.
Boleh bincang baik2 jumpa dekan untuk tukar sv or proposal. Ada student pernah boleh tukar sv.

KIM.K replied at 25-7-2021 01:40 PM

Start selesai buat rukun islam.. hati dah rasa hidup ini dah cukup kot kejar yg dunia. Taknak stress2 lg. So nak abis kan hidup tenang2 aje dgn apa yg ada. Lbh rileks, lebih happy aje skrg. Tu yg terus buat surat notis berhenti.

KIM.K replied at 25-7-2021 01:40 PM

Aktiviti makan2 orang?? Wahhh berapa ramai dah kena ngap ni.. hihihi..

Iols antara orang yang tak gemar belajar
I love reading but not school books, tapi syukur sebab Allah bagi kecerdasan otak sampai ke uni
Lepas habis degree parents iols suruh sambung master, tapi knowing kita punya limitation otak ni + tak minat study some more iols terus kerja
Bila kerja memang orang cakap gaji master lagi mahal dari degree and such, tapi kerja je dengan ikhlas
Iols tahun ni 34yo, dapat offer assistant manager (dari gomen sector je la bukan private)
So nasihat di sini ialah, hidup ni memang kita merancang sebaik2 perancangan namun jangan terlalu paksa
Orang kata aim for the sky, even if you failed you will land among the stars
So know when you are defeated, but jangan down
Ikhlaskan hati bila bekerja, kalau belajar pun kena ikhlaskan hati.. lebih tenang gitchu haa

Rate

1

ufc214 replied at 25-7-2021 01:27 PM
Setuju..sgt..lain la kalau jadi pensyarah atau duit dah byk..baru best je belajor...cari duit lagi ...

betul tu.. faktor kewangan pon main peranan.. tp sekarang bila dah masuk, baru taw mesin itu rosak apa semua.. dengan keadaan ekonomi sekarang.. huhuhhu

babynina30 replied at 25-7-2021 01:36 PM
Kalau takleh, jgn paksa dekk

baik bos.. nanti saya cuba bincang dengan sv.. sebab rasa memang dah sampai limit. terima kasih

otai_g replied at 25-7-2021 01:38 PM
Berhenti je la bro. X payah nak kesian2 kat org lain. Drp ko smbg merana badan apalah ertinya.

Lg ...

hahaha.. baik bos, betul bos cakap tu.. bos sebulam ni sambung master ka phd? btw.. terima kasih atas pandangan..

4 bulan ni kira masih awal... Kalo x de hati elok la berhenti.. Jangan bazir masa

KIM.K replied at 25-7-2021 01:43 PM
Mesin rosak tu akan sesiakan motivasi dan masa. Makin kelaut nanti.
Boleh bincang baik2 jumpa dekan ...

ya betul.. bila dah siap register semua.. baru taw mesin tu rosak sana sini.. so memang leceh lah.. saya rasa memang saya tak sesuai untuk sambung buat masa sekarang.. terima kasih atas pendapat.

spankee_fili replied at 25-7-2021 02:11 PM
Iols antara orang yang tak gemar belajar
I love reading but not school books, tapi syukur sebab All ...

wahh betul2.. saya pon suka membaca tp ingatkan boleh go dengan bacaan berilmiah macam journal semua ni. rupanya tak boleh dan tak sama vibes dia.. buka ja journal auto mengantuk teruk n xda mood.. baca buku lain xpa.. ya, degree dulu ada fyp and kena search journal thesis semua, tp still kita ada surrounding yang boleh tolong.. tp bila master ni semua kena sendiri dan tajuk projek pon agak baru. so, yeah.. agak susah nak carry..