CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: ratualiya

Konflik dengan mak

sis ur story sama je mcm i  n bila i ada perasaan tak puas hati kenapa adik beradik lain taknak

tanggung sama rata i akan ingat kt arwah ayah coz i ank fav ayah, since i bukan ank fav mum.

i akan fikir, ayah akn sedih kalo i buat wife dia ( my mum sedih ) n i sgt takut kalo mlm2 mum akn sedih menangis sorang2 , teringat perangai ank2 yg berkira .

conclusion - ikhlaskn hati kita balas jasa org tua, adik beradik biarlah diaorg yg jawab kt sana nanti.

ps- sis ada ckp still ada balance bulanan kn, mungkin itu mmg bahagian mum yg Allah beri.

Bagi fix amount setiap bulan. Cakap mampu bagi banyak itu saja, nak buat cemana tanggungan pun banyak.

Tak perlu fikir adik beradik yang tak menyumbang.

Salam . Simpti dgn tt. Tiada apa sy nak cakap atau nasihat selain simpati semata-mata. Pengalaman sy ber mertuakan org begini, nnt anak kita pun terpalit sekali bergantung harap pada kita kalau kita asyik fikirkan org tua. Kita secara tak langsung abaikan anak2. Tetapi wan/nenek dia & paksedara akan side & berlagak “hero” kat anak2 kita. Saya dah mengalaminya. Nasihat sy, macamana susahpun tt dgn financial, top priority tetap didikan anak2. Bonding ibu-anak sangat penting utk tt . Sy dah terkena & sy menyesal dgn apa g berlaku. Dulu sy & suami hempas pulas cari duit sbb nak pleasekan keluarga. Anggap anak masalah kedua. Keutamaan & hati mak paling penting. Endingnya anak rasa terabai. Anak2 generasi strawberry tak boleh diambil mudah ye tt.

Good luck

ratualiya replied at 10-8-2021 09:35 PM
Mak sy hanyalah typical kampung mak.tp mentalility mak2 kampung ni ada yg dahsyat compared to mak  ...

Ni btl..aku dlu pn mcm ko..tp bila kawen terus aku stop byr bil n hnya bg duit bulanan..sbbnye dlm rumah tu ade ayah abg n adik yg berkerja..mereka lelaki..pandai2 la nk hdp..mak mmg geram mula2 lame2 die blh terima .die xbg aku kawen pn sbb nnt xde sape nk byr sume bnde tu..time aku kne byr semua masing2 buat tak endah aku susah sorg2..alhamdulillah Allah tu adil

ratualiya replied at 12-8-2021 04:54 PM
Btl apa yg u ckp. Dulu saya ikhlas tp lately sedikit rasa terbeban sbb belanja rmh,anak lgi. Tp ma ...

Hahahah ko pnye cite ni btl2 sama mcm yg aku kne..bila bace mcm eh aku ke yg tulis ni hahahah

Anak 7 org pun ada masalah macam ni ye...
Sedih la...serius..
Anak2 lelaki pulak jenis yang diRAJAkan sampai membesar tak tau tanggungjawab.
Bertabah la TT... Seperti yang forumer lain cadangkan, bagi fixed amount kat mak every month. Itu je...

Sambil tu, tegur mak secara berhemah..
Anak jantan 2 org kat rumah tu apa tanggungjawabnya?

Follow Us
I bg je yg mampu, fixed amount..
Anak fav ke x ke lantak je la, janji i dah tunaikan tanggungjawab..

Edited by Nailparlor at 12-12-2021 09:35 PM

.................

Dlu aku pnh rasa mcm tt ni..mmg budaya merajakan ank lelaki..sungguh la terasa ht aku..eh sedih tau bila mak kau lebihkn anak2 lelaki die sdgkn tiap2 bulan xbg duit..mase bujang sebuk dgn gf bila dh kawen beranak pinak masih sshkn mak..bila jauh mmg rase sakit ht..tp bila mak dpn mata tak smpai ht nk berkire..biar la mak nk merajakan ke ape..kte buat mcm biase je sakit ht tu pastu..tgk kte makin sng, yg ank lelaki kesayangan mak tu masih mcm tu..mak cari kte bila psl duit je sedih tahu

Edited by namr at 9-11-2021 11:40 AM

Sound la sikit adik lelaki yg tak kerja tu..ko akak kot, apsal tak tegur nnt lama2 lagi susah nak buang malas tu..adik2 lelaki aku mmg aku sound direct lagi2 kalo pemalas

NurAlia14 replied at 24-10-2021 11:42 PM
Dlu aku pnh rasa mcm tt ni..mmg budaya merajakan ank lelaki..sungguh la terasa ht aku..eh sedih tau  ...

I pun exactly berada dalam situasi macam ni. Punya lah lama pendam, sampai harini tekad nak luah dalam bod luahan hati. Dalam adik beradik i, anak i sorang je yang my mom tak jaga. Anak adik beradik lain semua my mom asuhkan. Anak anak abang abang i tak usah cakap lah. My mom jagakan dari baby sampai dah sekolah, hantar awal pagi ambil lepas senja. Weekend nak berhibur pun hantar kat my mom. Kekadang i ajak my mom duduk rumah i, dia kata tak boleh sebab jaga anak abang i. Nak kesian kat my mom tapi dia sendiri memilih merajakan anak lelaki.

Dari komen komen forummer lain, semua kata bahagian emak tu kita bagi je tanpa fikirkan apa yang orang lain tak contribute. Kita ikhlaskan hati dan lepaskan tanggungjawab kita je.  I rasa lepasni i pun buat macam tu. I nak jalankan tanggungjawab as anak semampunya je. Nak kurangkan balik rumah my mom sebab i taknak anak i nampak relationship kitorang kurang baik, takut nanti anak terikut. Kelakar pula rasa bila dah besar macam ni baru i nak hadap family problem huhu. Dulu masa sekolah selalu kesian tengok kawan yang rebel gaduh dengan parent. Tak sangka dah besar, i hadap semua ni. Tapi hari hari i doa supaya Allah bagi i peluang nak berbakti kat parent i. I minta Allah mudahkan urusan i cari rumah yang ada bilik bawah besar dan luas so that mana tahu diorang sakit nanti i boleh bawa diorang stay dengan i.

swayne replied at 24-11-2021 10:57 PM
Dari komen komen forummer lain, semua kata bahagian emak tu kita bagi je tanpa fikirkan apa yang ora ...

Ramai org ntah knape dh beranak pinak ttbe alami mslh mcm ni..bkn aku je ade a few lg yg kne mcm ni.mmg decide nk kurangkan balik rumah mak..kalo nk cite ape yg kte kena dgn mak mmg la mcm2 mak buat..kalo asal jumpa je terasa hati etc baik kurangkan berjumpa itu lebih baik..

swayne replied at 24-11-2021 10:48 PM
I pun exactly berada dalam situasi macam ni. Punya lah lama pendam, sampai harini tekad nak luah d ...

Aku plak dpn2 mata mak kantoi kutuk ank2 aku kt adik die..die pinjam phone aku..pastu xreti guna..mase tu die hntr wasap kt adik die duk kata pening dgn ank2 aku..pastu die nk delete xreti aku tlg delete dan aku bace ape yg die tulis..pastu buat2 hntr msj lain..aku serah pd Allah je..

NurAlia14 replied at 24-11-2021 11:52 PM
Ramai org ntah knape dh beranak pinak ttbe alami mslh mcm ni..bkn aku je ade a few lg yg kne mcm n ...

Tu lah, i pun pelik kenapa lepas i dah berkahwin dah beranak pinak ni baru muncul problem dengan my mom. Lepastu i perasan my mom memang bias. Sebab i teringat masa i bersalin anak no 1, ada sekali dia nak keluar dengan adik i, dia campak baju baby yang kering dalam bilik i suruh i lipat sebab i duduk rumah je tak buat pape. Tapi i okay je since tu baju anak i. Then ada sekali tu husband ajak i keluar, tetiba my mom jerit perli suruh sidai dulu kain baby sebelum keluar, jangan nak bersuka ria je. I masa tu dalam hati memang nak tinggi suara je.

This year adik i bersalin. I pun bersalin lebih kurang. I perhati je my mom ni. And sampai harini takde pun dia suruh adik i sidai or lipat kain anak dia. Memang my mom buat semua. Adik i dah habis pantang pun my mom masih masakkan air panas untuk mandi. Fuhhh i tak boleh brain. Sorang memang pelik menghambakan mak, sorang pula merajakan anak.

Dalam family, i sorang je pindah keluar. Yang lain stay dekat dengan mak and ada yangbserumah.

Maaf TT tershare apa masalah i pula

swayne replied at 25-11-2021 04:08 AM
Tu lah, i pun pelik kenapa lepas i dah berkahwin dah beranak pinak ni baru muncul problem dengan m ...

I feel u sis..mmg terasa giler mak bias mcm tu..nak balik pn rasa malas kn tp nnt malu dgn husband plak..ntah lama mana uols pendam rasa ntah2 dr kecik

NurAlia14 replied at 25-11-2021 09:18 AM
I feel u sis..mmg terasa giler mak bias mcm tu..nak balik pn rasa malas kn tp nnt malu dgn husband ...

Entah lah. I rasa sepanjang sampai sebelum kahwin pun memang ada je i dibeza beza tapi i jenis lantakkan je kot. Haha. Lepastu kan kita pkp lama, i tak balik pun rumah family i. Then i sedar i banyak video call my dad dari my mom. And setiap kali lepas end call mesti i macam lepas rindu. Tapi dengan my mom takde pula i rasa nak call ke apa.