CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tuahayam

All About KPLI - DPLI : Pengalaman dan Tips

semut_merah This user has been deleted

Reply #27 kermittx's post

elok lah tu bagi lah pelajar maktab yang tiga tahun di maktab tu..
bukannya yang half baked KPLI..

apa maksud ko half baked KPLI?
yg aku tengok ngan mata kepala sdr...kt sek aku nih, budak dip yg slalu ngajar xikut silibus. tu xpe lagi,..ni time ngajar sesenang jer gi main ping pong...pastu yg sorg ni siap ada murid bgtau..."cikgu xajar...kami pun xbyk tanya, sbb cikgu sibok main handphone.." aku memula xcaya, tapi nengok gaya kelas dia yg huru hara...aku paham2 je la.

tp bukan sume bdk dip mcm tue...cuma aku nak tekan kan di sini ialah....kalo kita ada komitmen..kite keje apa pon ok, yg xde komitmen...ko g memane pun same...aku percaya setiap org sama jer....KPLI ker DIP ker...kalo ko seorg yg rajin ko tetap rajin...walopun ko bukan cikgu...

:bgrin:aku emo sket...harap maaf...tp aku cakap yg realiti.

[ Last edited by  semut_merah at 3-9-2006 12:43 AM ]

Originally posted by husnul82 at 31-8-2006 01:29 PM
eloklaa ditamatkn KPLI menengah dn bg peluang pd yg benar2 graduate dlm pendidikan....
KPLI tu tak salah ler.... peluang jg untuk kite yg dr bidang lain dpt keje...
soal minat , skill sume tuh, b ...

ehhee...
kan ker skang ni sume KPLI rendah jer...xde yg menengah lg dah...
reason dia ialah nak bg tempat kt graduan yg menganggur...

OK LA TU... BAGI LA KPLI NI UTK SEK RENDAH...

sah tak de dah kpli.

Originally posted by bajak_345 at 2-9-2006 10:58 AM
sah tak de dah kpli.

UTK SEK. MENENGAH JER..SEK RENDAH ADER LAGI!!!

Originally posted by kermittx at 31-8-2006 09:15 PM
elok lah tu bagi lah pelajar maktab yang tiga tahun di maktab tu..
bukannya yang half baked KPLI..

nak sambung posting semut merah.

seperti yang anda sedia maklum, manusia tidak boleh nak dinilai dengan sekeping kertas. tak kirala dia ada sijil ke, diploma, ke ijazah hatta PhD sekali pun kalau tiada komitmen dengan kerja (apa kerja sekalipun bukan profesion perguruan sahaja) maka hasilnya tak ke mana. maka, ia terpulang kepada diri sendiri, hendak memikul amanah itu dengan baik ataupun sebaliknya.

adakah anda tahu ada antara KPLI yang dulunya adalah jurutera, gaji lebih baik dari guru. mengapa dia hendak masuk KPLI? sebabnya mudah kerana dia tidak mahu terlibat dengan rasuah. bukan sebab tiada kerja. oleh sebab itu, hanya empunya diri sahaja yang tahu apa niat sebenar mereka untuk menceburi dunia perguruan walaupun sebelum ini tidak pernah terfikir akan kerjaya ini.

dan untuk menjadi seorang guru yang berkemahiran bukannya apabila terus keluar dari maktab mereka terus mahir. semua ini memerlukan masa. belajar dari pengalaman dan perkongsian ilmu dengan cikgu senior. di maktab hanya di ajar secara teori dan berapa lama sangatkah masa ketika praktikum. (tak hairan la kalau hang kata setengah masak) tetapi kalau mahu memberikan komitmen serta memikul tanggungjawab, insyaallah di tahun-tahun mendatang kemahiran dan keyakinan mereka akan meningkat dan hasil kek setengah masak tadi sudah boleh dikongsi bersama. yang penting niat, usaha, semangat serta tabah.

Follow Us
mengikut pengalaman aku berdasarkan orang-orang disekeliling diorang ambik KPLI sbb bagi diorg keje cikgu senang boleh keje half day dan tak banyak masalah. Tak payah nak hidup susah macam keje biasa. Boleh goyang kaki.
Tapi bagi aku yg beribu bapakan seorg guru, tak senang jadi cikgu nie. Hidup tak semudah yg disangka. Kalau jadi cikgu yg pemalas sampai setakat situla kedudukan kau sampai ke tua tak berkembang dan gaji pun lambat naik. Setiap kerja tak kira apa pun semua kena bekerja keras. Kalau tak kita takkan bekembang sampai bila-bila.

pada sue, dah tertulis di azali setiap kerjaya seseorang tu...guru maktab ke, guru KPLI ke...mungkin ada masuk U nak jadi akauntan, jurutera tapi dah tertulis di azali guru KPLI, nak buat camana? macam juga yang study pendidikan nak jadi cikgu, tapi dah tertulis di azali dia berjaya ke jadi cikgu? bila start kerja? posting ke mana? kawan sue stop medic tahun 3 tak minat walaupun result dia bagus...mak dia pengsan dapat berita, masuk balik 1st year entah apa course tah, then jadi guru KPLI...he seems happy now

sakuraz This user has been deleted
ehem.ehem...cam terpanggey utk menulis...
raz skrg tgh praktikum kpli...da nak abis pong...so far so good...pd yg tgh nk intbiu gud lucksss raz ucapkan....bg yg x dpt mgkn rezky lain tahun or bidang lain...raz pon bape tahun mencuba baru dpt...

ermmm...bg yang berbaur takpuas hati dengan student kpli nih, raz pon x berapa sedap nak dengar, mgkn jgk raz salah seorg drp mereka, sesiapa pon kta jgn sebab setitik nila nak di rosakkan susu sebelanga...yang penting kita tahu siapa kita, jgn ada yang nak tunding jari ckp sbb org tu org nih rezki dia xde...kene igt rezki tuh Tuhan yang bagi....n kene ingat jugak BPG yang dah aturkan pengeluaran guru setiap tahun, bab nih raz pon malas nk sentuh hal org atasan nih..

panjang mukhadimah, back to the topic...KENAPA KPLI??....ramai org tanye raz kenapa amik kpli sedangkan kerja yang dulu da ok...byk sebabnya...1st of course minat, tp bila sebut minat  org akan tanye nape dolu x mintak guru, minat nih bukan dari azali dia datang raz mula minat guru bila jd guru ganti, means da abis degree pon masa tu..kalo kerja dulu berurusan dgn org dewasa, skrg berurusan dgn bdk2..mencabar sebenarnya....Dolu sblm msk KPLI org ckp senang jd cikgu, tp bila da rasa sendiri, bukan senang nk jd cikgu...amanah tuh besar....jd pd sesiapa nk mtk cikgu kene tanye diri bebetul jgn sebab org suruh, jgn sbb igt nk blk awal..tp sbb niat nk didik anak bangsa, keje nih bkn sehari dua tp smpi pencen, kalo tak kesian kat anak org yg nk di ajar pon, kesian kat diri sendiri seksa jiwa ngan menda yg kita x minat...

Dan dari segi pemerhatian raz tugas seorg guru, walaupun waktu kerja smpai kul 1 je (skola rendah) tp pegi keje awal pagi, pastuh blk pon bkn leh duk rilek, prepare bhn utk esok, tanda buku murid, aktvt petang, kelas tambahan, keje2 ajk kat skolah lg.....

Malas da nk celoteh pnjg...pndkkata sndri mau ingat lerrr....

just tak tanya semua kat sini, kalau jadi cikgu ni, apa prospek mada depan, ? stay jadi cikgu ke or boleh nak sambung belajar and jadi pensyarah kat inst, perguruan? i mean kalau nak apply jadi pensyarah, kena tunggu kita dah confirm dalam jawatan kan?

saje je nak baguitau.. aku antara graduan KPLI.. dah banyak dengar ramai tak puas hati ngan graduan KPLI.. prinsip aku senang je.. malas nak dengar cakap2 orang.. yang penting kerja aku kat sekolah siap. amanah yang diberikan kepada aku berjaya ditunaikan..

Reply #40 tuahayam's post

:setuju:
hurm...tul tuh. org kekdg mengata tanpa selidik...kalo kita nak layan, xabis2 nnt. yang penting keje kita siap!

Pertama, aku tak pernah dengar pelajar diploma yang tak dapat posting lagi disebabkan KPLI. Mungkin maktab lain atau kursus tertentu.

Kedua, ada guru diploma yang bagus, ada yang tak bagus. Sama juga dgn KPLI. Cuma kat tempat aku selalunya yang buat hal dan tak buat kerja (berkaitan pengaaran dan pembelajaran atau kerja2 lain) kebanyakannya guru diploma. Salah satu contohnya, aku terpaksa "cover" balik topik2 tahun sebelumnya sebab cikgu2 ni banyak tinggal kelas yang naik tahun tu... Aku ada ambil alih satu kelas yang tahun ni akan ambil periksa selepas satu bulan daripada seorang cikgu ni. Bayangkan satu bulan apa pun pelajar2 ni tak belajar. Cikgu tu ada kat sekolah dan tak sibuk pun. Ramai lagi yang jauh lebih sibuk daripada dia.

Ketiga, faktor sejarah.. mendapat keputusan yang teruk dalam SPM (atau pun mengalami masalah yang tak boleh dielakkan seperti tidak mendapat tempat disebabkan nasib) tidak bermakna seseorang tu "ikhlas" atau "berminat" menjadi guru. Kekurangan dari segi akademik bukan tanda minat atau keikhlasan. Sebelum ini pelajar-pelajar yang mengambil kursus diploma perguruan kebanyakannya sebab terpaksa. Dalam ertikata lain, tak dapat masuk U.

Aku juga berpendapat seseorang pendidik perlu bijak, cerdik dan cemerlang akademiknya. tengoklah kat mana2 institusi pendidikan kat seluruh dunia. Mungkin ramai yang memandang rendah keperluan pengetahuan teknikal adlam bidang pendidikan kerana merasakan pendidikan di sekolah tak perlulah mahir dan pandai sangat, asal cukup2 saja bolehlah... tapi aku tak setuju.

Lagipun apa sangatlah yang  seorang budak 17 tahun tahu tentang minat dan  kesesuaian kerjaya. Aku dulu pun ikut2 orang (dan buat keputusan berdasarkan pendapat guru). Aku dulu lepas SPM mana pernah ambil "aptitude test" untuk menentukan minat dan kesesuaian sebenar. Lagipun semua pelajar2 yang dapat keputusan yang baik pada zaman aku tu rata2 pilih kejuruteraan, doktor dan sebagainya. Mana da yang mintak guru. Kalau ada yang nak mintak pun dinasihatkan untuk mintak bidang lain oleh ibubapa, rakan-rakan, sekolah, saudara-mara dan sebagainya. Setakat manalah kematangan seseorang pelajar berumur 17 tahun dalam membuat keputusan yang bakal mennetukan halatuju hidupnya sendiri?

Bagi aku, isu diploma atau KPLI ni tak perlu timbul dan ada guru diploma yang bagus, ada guru KPLI yang bagus. Begitu juga sebaliknya. Tak payahlah nak bising2 dan sibuk menuding jari. Buat kerja baik2 dah..

Reply #42 Agul's post

hurm....
aku ske ngan cite ko.

i memang betul betul nak jadi cikgu,tapi sekarang kpli(for sek men) dah tutup,betulkah?
i nak ajar matematik,tapi i sekarang study Linguistik kat ukm.......
i juz hope can get KPLI after grade.....

Originally posted by tuahayam at 9-9-2006 11:14 AM
saje je nak baguitau.. aku antara graduan KPLI.. dah banyak dengar ramai tak puas hati ngan graduan KPLI.. prinsip aku senang je.. malas nak dengar cakap2 orang.. yang penting kerja aku kat sekolah ...

:setuju:...:setuju:.......ntah dah ader KPLI takkan nak tgk jer kan.. hehehe.. dorang jeles la tui...
janji amanah dan tanggungjawab dijalankan....biarkan mereka dgn labunya..........

Originally posted by lovemath at 3-11-2006 08:30 PM
i memang betul betul nak jadi cikgu,tapi sekarang kpli(for sek men) dah tutup,betulkah?
i nak ajar matematik,tapi i sekarang study Linguistik kat ukm.......
i juz hope can get KPLI after grade.....

loo nak ajaor math tapi amik lingustik... emm?/susah la tu... tapi cuba jer laa....
next2 ambilan KPLI sek. rendah jer...menengah dah takder!! ajar sek rendah lagi best oo..

tu hari mohon..tapi tak gi pun exam...
guru pun dah berlambak sekarang...
bagi lah peluang pada bakal2 cikgu yang tak dapat keje lagi..

Ermm...KPLI dah takde lagik kan??

so terpaksala cari alternatif lain kalo belum ada kerja...gud luck!!

aku dulu mmg ada lah jugak cita2 jadi cikgu. tapi disbbkan aku ni satu2nya anak laki dlm family, jadi tak sesuai lah aku end up jadi cikgu. bapak aku nakkan aku amik bidang lain yg tak berkaitan dgn cikgu. lama2, aku makin tak minat cikgu dan aku makin minat dgn career path yg aku amik skarang.