CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: eRiKa

MENU/RESEPI UTK IBU YG MENGANDUNG & BERPANTANG

Originally posted by afnanhadi8206 at 31-7-2007 11:15 AM

ader member sembelit pas bersalin.. terus sampai skrg nie dia kena buasir.. sian...

tiap kali lepas bersalin saya mesti amik ubat utk mudahkan buang air besar supaya bila nak buan tu tak pyah nak teran2....w/p tak sembelit.. saya suh somi saya beli kat farmasi......yelar..dah la baru bersalin...nak2 lagi kalau banyak jahitan tak ker rasa seriau nak buang air......masa besalin anak sulung saya kena vaccum, and jahitan pon banyak sangat...doktor nak cakap baper jahitan pon tak tahu........lepas sebulan bersalin mak mertua saya mai amik saya di kg saya....ikut hati takmo je pegi ...yelar..at least tunggu la lepas saya dah hbs pantang ker kan....dah la rumah my MIL tade tandas duduk...tandas cangkung jer...uish....tak praktikal langsung....kata org ...pompuan baru bersalin tok l;eh dok sila...kena dok kepit..rapat2....tp bila nak buang air kena cangkung...cemaner tue? .....masuk anak ke-2,ke-3...saya berpantang sendri jerr..

eh...sori yer..offtopic plak...hehehe...

tiap kali pregnant saya makan jer apa yg saya nak makan...nasib baik saya jenis badan kuat kot...so makan nenas....air tebu....tp tader apa2.....masa tu tak tahu pegnen tu yg makan macam2 tue.....tp kalau dah hujung2 pregnancy mcm dah 7 bulan ke gitu...dah boleh dah makan nenas...in fact ad org kat bagus sbb leh kurangkan kerak2 kat kepala baby tue....

saya pantang dulu ader gak guna resepi dan pantang org2 dulu..tapi tak ikut semua.

makan ayam,ikan...(pilih jugak ar pasal saya pemilih sikit..hehehe)makan nasik panas2 dgn lada hitam yg dah ditumbuk.Halia hiris banyak2..rebus ikan dgn air asam sikit..bawang besar,ikan bilis..emm...sedap gak.

dan saya menyusukan anak 8 bulan fulltime tanpa bantuan susu formula..sebab tu banyak makan bayam,mee suah dan juga susu....emm,semasa dalam pantang pon saya rajin minum jus orange suam dan air suam.Tak sukat2 pun pasal ia membantu melawaskan pembuangan air besar dan kecil juga.Dan ibu yg menyusukan anak2 perlukan kualiti air yg baik dlm badan.Senaman ringan juga mampu membantu memanaskan badan.Pemakanan penting....dan alhamdulillah,rasanya saya dah buat yg terbaik utk kesihatan diri dan anak.

satu lagik,saya cuma amalkan minum air gamat dan pakai pilis saje kat dahi....lain takde lah sampai makan jamu2 aper pon...dan utk dalaman saya ader cuba Permata Suri dari CNI.Memang bagus....!

dan berat badan saya tetap ideal dan tiada masalah berat badan berlebihan selepas melahirkan anak...alhamdulillah!

hai..
me tgh mengandung 6 mth 1 week..
tapi skrg makan pun dah macam org mengandung
nak makan yang kering2 jer..
kalu makan nasik grg mula la nak muntah jer..
banyak minyak kot..
skrg ni suka makan nasi putih+ ikan grg, nasi putih+aym grg...
hopefully masa pantang nanti takde masalah la hendaknya.. AMIN..

sori offtopic....

Reply #81 hairanaz's post

Seramnya dengar...tingat masa malam pertama ...nak kencing sok pagi susah...perit...seriau... tu baru sikit...kalau luka pas bersalin kat situ...alahai ...taim nak buang air besar tuh camana...tak sakit ker...saya nak bersalin tak lama lagi nih...takutnyaaaaaaaaaaaaa

kalau dlm pantang boleh mkn masam2 ke ye??sbb pantang anak ketiga ni nanti saya igt nak set menu ikan stim aje..taruk bwg halia tomato serai limau blabla (ala2 thai tu)..tapi boleh ke org pantang mkn masam??anybody knows???

sup ayam kampung...

Follow Us
sup ikan haruan + halia  byk2
sup ayam kpg + halia + lada hitam
pati ikan haruan
ikan laut saya tak makan dalam pantang
buah buahan semua saya makan

Reply #81 hairanaz's post

hazreen bersalin 2 kali, 2-2 caesarean.. 2-2 kali sembelit.. adei..

aku asyik makan ikan haruan...rasa cam nak termuntah....aduhaii....time biasa aku tak lalu langsung ikan haruan ni.....mak mertua buatkan sup atau dia panggang aje....

Balas #88 hazreen3105\ catat

waktu discharge, doctor tak bagi ubat sembelit ke?
akak c-section baru2 ni, doctor bagi ubat just in case diperlukan
first and 2nd week akak mmg tak sembelit,  tapi masuk minggu ketiga ni sembelit.  so, skarang akak breakfast  granola campur pisang dan apple.  Makan makanan yg byk serat.   Ikut petua bidan tua jiran aku,  makan kismis dan buah prune byk, so harini alhamdullilah... ok dah.

masa mengandung n lps bersalin mmg sembelit la...x kira la bersalin normal ke caeser....

aku ari tu bersalin caeser.....kira mkn tu aku berpantang jgk la...tp xdela mkn ikan bakar aje....ikan goreng pon ok aje....lps tu mak aku slalu masak sayur air kobis or sawi....letak la fish ball...tp yg dia buat sendiri la...bkn fish ball beli tu....yg tu xleh mkn ade bahan2 lain lak dia ltk.....tp slalu mak suh mkn sayur je lebih...kuah jgn amik byk2 sgt....

mcm buah lak....buah orange la hari2 aku mkn...ni pon doctor n nurse nasihatkan mkn...katanya cpt sembuh luka....

yg lain2 mcm ayam, daging sume aku x mkn.....tp after 2 month aku dh start mkn ayam tanpa kulit, daging...aku trial n error ajela....kalo rasa gatal2 or ngilu aku stop la mkn...tp masa tu dh okla xde rasa gatal lg....dkt 3 bln br aku brani mkn telur, seafood n ikan2 yg bisa2 mcm ikan aye (tongkol), keli, kerisi......

actually makanan masa berpantang ni depends pd org la.....x sama antara satu sama lain...sbb reaction org pd certain makanan x sama...tp bg aku xyah la rigid sgt...especially yg 1st time bersalin....kalo yg 1st ni kita dh rigid...nnt next pregnancy pon kita akan develop allergy pd same kind of food jgk.....

makan masa pregnant pon mcm tu la jgk....masa ni sume kene moderate....xleh over manis, masam n masin.....tp aku masa dh last trimester tu...hari2 minum air manis n berais....tataula....mcm teringin la plk....heheh...one more thing...aku langsung x mkn makanan bercuka especially jeruk....ade member husband aku ckp nnt anak jd lembik...ye ke x tatau la kan...tp cuka ni bkn bagus pon...byk asid kan...so xpela x mkn pon.....susu mmg aku xleh minum langsung sbb aku ari tu alahan teruk...dr awal sampai akhir pon still muntah lg....utk kalsium aku minum soya ajela....plg penting vitamin yg klinik bekalkan jgn lupa mkn.....aku stok obimin mmg x pnh putus...yg tu mmg kene beli sendiri...klinik gomen xde provide....masa pose lak....sahur aku pastikan mkn at least 3 bijik kurma...Alhamdulillah penuh pose aku masa tu.....eh..tinggal gak sari sbb cirit birit....

[ Last edited by  izati_abc at 4-11-2008 10:38 AM ]

resepi berpantang ayam lada hitam

3 ketul ayam
1 labu bwg putih..hiris halus
2 inci halia-hiris halus
3 sudu lada hitam tumbuk
minyak utk tumis

tumis semua bahan kecuali ayam, bila naik bau masukkan ayam dan sedikit air...bagi ayam empuk..rasa garam dan gula...siap dihidang makan ngan nasi panas dengan SYARAT...makan semer skali jgn ada tinggal samada bwag putih/halia.kalu juita lauk tu cukup utk sehari..pagi ,tghari,petang

sayur apa pun bole, buah limau sunkist, air kalu nak minum sesaja ...horlick

sup ekor..ni tak leh lebih dua kali sepanjang pantang

ekor lembu
bawang putih
bwg merah
halia
lada hitam

rebus ekor lembu bagi empuk....tumis bawang putih,merah dan halia sampai layu masukkan lada hitam...masukkan rebusan ekor lembu .....siap!

Rate

1

erm...me ni baru 1st time preknen
so, skang tgh gali2 info yg berguna la
since mak me jenis moden, tak caya pantang
MIL lak tak ingat pape
so, me ni cuak la jugak mikir ms pantang nnti
nampak gaya semua me kena urus sendirian berhad

me risik ngan kawan yg bersalin thn lps
katanya dia berpantang dgn MIL dia
mkn ikan bakar n nasi putih je
tp ms pantang tu, baby meragam
tak nak bf.
sampai skang, baby tu tak nak bf
minum susu tepung je
kwn me ckp susu bdn dia pun dah tade skg

so, me nak tau
ms pantang tu, mknan apa yg patut me mkn, apa yg tak patut
tapi at the same time, me nak bf

mekasih ye

Originally posted by comei at 14-12-2008 02:51 PM
erm...me ni baru 1st time preknen
so, skang tgh gali2 info yg berguna la
since mak me jenis moden, tak caya pantang
MIL lak tak ingat pape
so, me ni cuak la jugak mikir ms pantang nnti
na ...

lahai ciannya...bukan nak pantang apa-apa sgt cuma pastikan vitamin dan keperluan badan diutamakan.
for me cili dan mende gatal...x leh, pulut no way! alah masa pantang jgn mkn yg lain atau special mkn biasa tapi sederhana...pulut kan makanan yg jarang2 jmpa.
kalau bleh bykkan halia, lada hitam bagi panas bdn dan angin x bersarang dlm bdn.
utk bykkab susu bnyk petua...juita suka jantung pisang masak lemak,kalu rebus nak kene ngan sambl blacan plak,cili x leh sbb bf takut perut anak x thn...lobak putih rasa cam bau tapi tak salah nak try....ulaman bagus pegaga,cekur
kalu baby boy lagi byk nyusu minum susu,horlick..pastikan masa nyusu baby perut mama dia kenyang,hati senang
kalo nak kudapan mkn buahan kering prun,kismis,kurma...
all the best!

Balas #94 juita\ catat

tx 4 da tips

halia n lada hitam tuh mmg fevret n wajib dlm masakan
cuma bab takleh mkn cili tu..  comei ni antu cili
masak mesti pedas

bestnye jmpe thread ni...kiki pn tgh pregnnt 4 bln.nnti nk ikutla resepi2 sini

nak tanye pd yg dah byk experience kat sini...ms tgh pregnant ni, boleh ke makan lada hitam??? teringin sgt nak makan prosperity burger mcD..tp mak mertua ckp takleh makan lada itam masa tgh pregnant...huhu..

i makan je prosperity burger tu tp sebelum dok boikot mcD la...tak pernah plak dengar masa peknen pantang lada hitam

jumpa pon..... nak copy paste n bagi kat maid.......

agak2 ade tak resipi berpantang yg dah di compile kat sini? (online)... cari kat kedai tak jumpe laaa...