CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: lonely_surina

Simpanan Wang

Close [Copy link]
Originally posted by Qisteena at 25-3-2005 09:15 AM:

hmm..sebnrnya teena tak faham sgt psl insurance ni..nampaknya teena kene banyak pegi survey la.
mcm yg ahmad ckp,kalu teena bleh save 50-60 tp dpt coverage yg sama, mmg teena mesti cari gak... ...

sama samalah kita belajar teena.... I pun banyak lg yg kena belajar..... disamping belajar, praktis pun penting..... nanti bolehlah teena ajar adik adik teena lepas mereka habis study.... jgn biarkan mereka buat kesilapan sama..... Good luck

asb saya

ahmad_albab,

lokasi rumah tu...memang strategi.... dah freehold pulak tu...

kalau saya beli rumah tu, saya mungkin hanya berbaki 500.00 ..rasanya cukup kot untuk kalau2 ada emergency. sebab peruntukan rm300 tu...selalunya saya makan cuma 100 je....tu pun kekadang sebab beli baju ker.... sebab makan nie...saya selalu masak kat rumah, kalau kat opis...makan kat cafe tu...free sebab pakai kupon.

pasal asb saya pulak, asb saya ada 30k sahaja. jadi kalau tolak 17k ...tinggal 13k tu yang sedih skit tu.....  tapi boss saya kata saya akan dapat bonus....bulan nie...mungkin sebulan ataupun dua bulan.... mintak2 dua bulan la....jadi dari bonus tu...saya boleh dapat 5k.. asb guna 12k sahaja la...

sekarang nie, saya tgh cari bank mana yang bagus...ada idea tak..??
dan saya bercadang nak belajar menjahit.....baju kurung sahaja la....sebab boleh jahit baju sendiri + family. tempah mahallah sekarang.... sepasang rm18....tapi kalau dah ramai adik pompuan.....boleh kopak jugak duit...

mana lagi elok....ambik yang fixed rate ke tak..??

Originally posted by keraklak at 25-3-2005 03:10 PM:
ahmad_albab,

lokasi rumah tu...memang strategi.... dah freehold pulak tu...

kalau saya beli rumah tu, saya mungkin hanya berbaki 500.00 ..rasanya cukup kot untuk kalau2 ada emergency. sebab  ...

keraklak buat lah satu plan..... maybe utk retirement, vacation, etc..... jadi dr situ dptlah u tahu berapa sebulan yg you kena simpan....... bukan nya apa, kadang kadang kita terikut ikut sgt nak menyimpan duit ni tanpa ada goal..... perlu dingat kita pun kena enjoy kita punyer life.... once kita dah meet ngan jumlah yg kita nak simpan, bolehlah kita buat benda yg kita nak buat...... ni pendapat I saja.... mungkin keraklak punyer pendapat lain..... tapi kita kongsi lah ramai ramai..... dr apa yg I tgk, takde masalah apa kalau keraklak nak beli rumah tu...... tapi again, keraklak kena tahu berapa keraklak nak sblm bersara...... kalau katakan keraklak kena simpan 2000 sebulan utk bersara ngan selesa, tapi keraklak punyer duit lebih ada 1500 sajer.... so, keraklak jgn beli rumah tu.......

biasanya bank international cam HSBC, standard chart, citibank pakejnya memang menraik, tapi requirementnya ketat sikit...... yg pasti jgn amik ngan finance punyer loan..... ambil bank atau insuran...... rate biasanya sentiasa berubah bergantung pd bank...... cuba keraklak pi jln jln kat bank...... then bandingkan ratenya.... pas tu boleh lah kongsi kat sini ramai ramai....

wah bagus keraklak ni.... pandai menjahit lagi tu...... I nak masak nasi pun tak pandai.... nasib baik dah kahwin

saya tak pandai la nak buat plan....goal saya nak hidup senang + gembira.... ada rumah , anak , hubby , duit skit utk hidup..... saya tak ada la nak duit banyak2 sangat sampai jadi jutawan.... kalau ada duit lebih...memang saya amalkan menyimpan.  saya selalu pikir apa yang akan saya tinggalkan utk family , suami , anak kalau saya tak ada...
jadi saya nak beli rumah yang freehold dan saya ambik insurance.  tu semua untuk mereka. mungkin skit tapi rasanya membantu.... siapa yang tak nak kaya..??

Originally posted by ahmad_albab at  10:52 PM:

1996- habis SPM
1997-2001: study... zaman paling memeningkan kepala kalau pikir pasal duit.... nak survive pun pening... tapi dah nampak hikmat dia.... alhamdulillah
2001- habis study... dpt ke ...

:: thanks ahmad albab sudi kongsi u nye kronologi hidup yer... :cak: n ur goal target  too... saya nak kaji semua ahmad nye posting nie... teliti sungguh dan sangat jelas goal target ahmad albab... im very impressed actually.. nampak cam best... awal ye ahmad kahwin yer... bagus... watever thankiu...

Follow Us
Originally posted by lonely_surina at  09:03 AM:

hehehe...
buku programming kena baca n kaji serba sedikit sebab IT sekarang ni makin berkembang...
kalau setakat belaja kat uni takkan akan berkembang...
sebab ajar menda yg dah lama...
ingat ...

:: ok... selamat membaca !! buku azizi ali dekat dekat kat tempat novel melayu tu... ok tata! :pray:

Originally posted by Calla lily at  09:43 AM:
buku azizi ali tuh mmg best. kalau tak salah calla dia dah keluarkan 3 buah buku dah. yg paling basic sekali is yg first tuh iaitu millionaire frm different planet (english) atau jutawan dr planet  ...

:: setuju dgn cally... benda yg bagus, buku yg bagus... apa salah kita war war, rekemen kan kat orang yg lain.... mudah-mudahan mendapat manfaat, terpulang kepada individu... baik ada kesedaran awal ya !! thankiu !!

Originally posted by keraklak at 25-3-2005 03:57 PM:
saya tak pandai la nak buat plan....goal saya nak hidup senang + gembira.... ada rumah , anak , hubby , duit skit utk hidup..... saya tak ada la nak duit banyak2 sangat sampai jadi jutawan.... kala ...

bagusla camtu.... niat yg murni...... kadang kadang plan byk sgt pun pening kepala jugak..... plan ke tak plan tak penting sebnarnya..... nawaitu atau tujuan tu yg penting..... bila nawaitu atau tujuan tu betul, dgn sendirinya kita berusaha ke arah itu...... masing masing punyer cara...... Insyallah berjaya semuanya.....

Originally posted by adik_nazgul at 25-3-2005 04:07 PM:

:: thanks ahmad albab sudi kongsi u nye kronologi hidup yer... :cak: n ur goal target  too... saya nak kaji semua ahmad nye posting nie... teliti sungguh dan sangat jelas goal target ahmad al ...

hanya sekadar plan adik_nazgul.... banyak lagi dugaan tu....  doakan saya berjaya....

so boleh bagi pendapat bank mana yang okay..?? ambil kadar tetap ker...ikut kadar semasa yang elok..??

su rase asw2020 tak ok laaa sebab max dia 50000...
betul kan su kalau su silap....

Originally posted by keraklak at 25-3-2005 04:46 PM:
so boleh bagi pendapat bank mana yang okay..?? ambil kadar tetap ker...ikut kadar semasa yang elok..??

I takleh bg pendapat sbb I tak follow current interest rate housing loan skang ni.....

kadar tetap ngan kadar semasa bergantung pd u..... skang ni kadar tetap interestny lagi tinggi berbanding kadar semasa.... tapi kadar tetap tu islamic punyer plan..... tapi I pun tak paham, kalau betul betul islamic takkan interest dia masih tinggi..... interest sampai double..... yg ni depend pd u bagaimana nak justify......

Originally posted by lonely_surina at 25-3-2005 04:50 PM:
su rase asw2020 tak ok laaa sebab max dia 50000...
betul kan su kalau su silap....

piece of advice..... sepatutnya su tgk kat return ngan risk dia first bukannya had max..... kalau max rendah, tapi bagi pulangan yg ok and risk dia pun ok, why not...... penuhkan limit dia, then cari yg lain pulak... ataupun guna nama org lain....

Originally posted by ahmad_albab at 25-3-2005 05:06 PM:

piece of advice..... sepatutnya su tgk kat return ngan risk dia first bukannya had max..... kalau max rendah, tapi bagi pulangan yg ok and risk dia pun ok, why not...... penuhkan limit dia, the ...

tak faham laaa....:nyorok:
ahmad, gune nama org lain mcm mane pulak? :stp:
ish, banyaknye su tak tahu... :stp:
boleh bg contoh tak?

su...kalau susah sangat.....simpan kat akaun saya aje la.... pm saya kalau awak nak akaun no saya...ahaks....

ahmad..tu lah pelik jugak....bank islam punya rate terlalu tinggi la... dua kali ganda pinjaman kita tu...

Originally posted by keraklak at 25-3-2005 05:13 PM:
su...kalau susah sangat.....simpan kat akaun saya aje la.... pm saya kalau awak nak akaun no saya...ahaks....

ahmad..tu lah pelik jugak....bank islam punya rate terlalu tinggi la... dua kali gan ...

hehehehe... :lol
notty....:lol

Originally posted by lonely_surina at 25-3-2005 05:09 PM:

tak faham laaa....:nyorok:
ahmad, gune nama org lain mcm mane pulak? :stp:
ish, banyaknye su tak tahu... :stp:
boleh bg contoh tak?

nama org lain tu mcm nama mak kita ker , ayah, anak, husband, etc.... bermakna duit tu masih lagi duit kita......

apa yg su tak tahu...... cuba cakap.. kalau boleh kita pakat pakat tolong

Originally posted by ahmad_albab at 25-3-2005 05:22 PM:

nama org lain tu mcm nama mak kita ker , ayah, anak, husband, etc.... bermakna duit tu masih lagi duit kita......

apa yg su tak tahu...... cuba cakap.. kalau boleh kita pakat pakat tolong

time kaceh.... :tq:
su benar2 bersemangat nak menyimpan ni...
cuma kurang tahu je...
tgk keraklak ade rm30k dalam 4 thn keje...
cayaa laa...
mcm mane nak bg rase kurangkan sifat berbelanja dan mcm mane kite nak tahu duit kite abis ke mane?

Originally posted by lonely_surina at 25-3-2005 05:27 PM:

time kaceh.... :tq:
su benar2 bersemangat nak menyimpan ni...
cuma kurang tahu je...
tgk keraklak ade rm30k dalam 4 thn keje...
cayaa laa...
mcm mane nak bg rase kurangkan sifat berbelanja d ...

yang tu kita kena tanya keraklak.... mcm mana petua dia.....
and then kalau nak tahu duit kita habis kat mana, catatkan semua perbelanjaan harian...... buat dlm 2-3 bulan... dr situ kita dpt tahu duit kita pi mana