CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: liyana306

Pembohongan Karut Bruce Lee Pernah Tewas Di Tangan Mahaguru Silat Gayong.

mm..ade x gamba Dato' Meor Abd Rahman..

Ada org kutuk kata org melayu kalau org melayu lawan tak pakai tenaga batin, mesti kalah punya.... tapi kalau tak silap aku nak belajar tenaga batin tu nak kena ada amalan agama yg kuat... jadi... ini menunjukkan bahawa org ISLAM la mmg paling kuat....

Cina pon ada gak guna batin.. tu hah.. QI Gong tu....  tapi disebabkan tenaga batin org Islam ni lagi kuat.. maka depa tak dapat la nak menang.....

Citer pasal lwn tak pakai tenaga batin ni.... aku dengat citer kawan aku yg pernah tengok memacam jenis seni bela diri berlawan sesamer mereka.... yg jadi juara ialah.... Muay Thai @ Tomoi Siam.... dlm bbrp tahun gak la mamat sian tu tak pernah kalah... skrg ni tak tau la.. sbb member aku tu dah balik malaysia.... fight tu kat US.

Tapi aku tak sure org ada silat lawan tak... sbb aku rasa mesti la depa guna tenaga batin kalau nak kalah...

Pendapat aku aje la....

Rate

1

liyana306 This user has been deleted
Boxing ni kasar...takda seni...diorang pakai kekuatan untuk menang..

Silat melayu, Karate, Jujitsu, Aikido, Judo...ada seni...pompuan Melayu yang pakai seni silat boleh menewaskan pompuan yang kaki kick boxing dengan menggunakan tenaga dan daya yang cukup minimum....walaupon pompuan lembik mcm sotong, dengan 'seni' mereka boleh tewaskan 5 orang lelaki yang perkasa...bukan pakai tenaga batin...contohnya, dalam Aikido dan Judo, mereka menyerap daya lawan untuk menjatuhkan lawan.

Kalau nak pakai ilmu kebatinan, tak payah ceritalah....kalau kita gunakan semua tenaga di sekitar kita dan tumpukan pada tembok batu, ianya akan pecah berkecai. sekali cerita, sama mcm buku komik yang budak2 suka baca.

Qi Gong dan ilmu 'kuasa minda' Orang Cina masih rendah jika dibandingkan dengan ilmu kebatinan Silat melayu. Orang Cina pakai ilmu minda, time tido, mereka tidak kebal. Kene tikam tetap mati. Mereka hanya kebal jika mereka fokus minda dan pernafasan mereka. Namun dalam silat melayu, kami dilindungi oleh izain Allah, tengah tido pon tikam tak lut, bila di tembak  pistol tak meletup dan ada juga peluru akan jatuh bertaburan di depan kite seperti filem The Matrix.

Sami2 Budha mempunyai ilmu minda yang begitu hebat dan mendalam. Sami Buddha di Pulau Pinang boleh berkumunikasi dengan Sami Buddha di Thailand dengan telepati. Tak perlu pakai telefon. Mereka juga cukup kebal....dicincang tak luka.....ditembak tak lut...digelek lori pon tidak hancur...cuma ayat2 suci Al-Quran boleh membinasakan mereka.... (baik amal selepas sembahyang)

Kalau tak percaya, tanyalah orang2 tua yang menyaksikan rusuhan kaum 13 Mei 1969. Selepas itu, atas desakan pemimpin2 Cina, akhirnya Silat Selendang Merah, Selendang Kuning dan Nasrul Haq diharamkan....difitnah kononnya ajaran sesat...tanyalah siapa yang kawal rumah Datuk Harun Idris daripada dilanyak oleh gengster Cina semasa 13 Mei 1969.

[ Last edited by liyana306 at 18-9-2005 12:47 AM ]

Rate

1

Originally posted by liyana306 at 18-9-2005 12:35 AM
Boxing ni kasar...takda seni...diorang pakai kekuatan untuk menang..

Namun dalam silat melayu, kami dilindungi oleh izain Allah, tengah tido pon tikam tak lut, bila di tembak  pistol tak meletup dan ada juga peluru akan jatuh bertaburan di depan kite seperti filem The Matrix.

sorry aku nak mencelah.aku bukan nak memperlekehkan silat melayu..sebab aku sendiri melayu.cuma nak ajak kita berfikir..

kenapa agaknya tanah melayu yg ramai "tok guru power" still kena jajah dek portugis,belanda,english bawak ke jepun pastu british balik.
kenapa Indon yg begitu ramai tok tok guru kebatinan...kalah ngan belanda.yg liat hanya mereka mereka yg ada kat acheh yg setau aku..ramai benar mati syahid dan mereka memilih syahid berbanding kebal ditembak musuh.

dan dlm sejarah Islam,nabi dan sahabat sahabatnya tidak meminta doa nak jadi kebal kalau gi berperang..sebaliknya berserah kepada Allah setelah mempersiapkan kelengkapan perang yg ada waktu tu..kuda,pedang dn sebagainya.

utk maju dan menang peperangan,Ilmu pengetahuan semasa penting dan wajib.dlm quran sendiri mengajar.

orang melayu ni mudah dilambung angan angan,,silat melayu power lah apa lah...kerana silat,malah kungfu serta ninjutsu...apa saja ilmu kat dunia ni pun..Allah jua yg turunkan.

Rate

1

liyana306 This user has been deleted
Originally posted by DEWAPERANG at 18-9-2005 01:07 AM

sorry aku nak mencelah.aku bukan nak memperlekehkan silat melayu..sebab aku sendiri melayu.cuma nak ajak kita berfikir..

kenapa agaknya tanah melayu yg ramai "tok guru power" sti ...

Zaman nabi perang pakai kuda.....sebab tu takda ilmu silat.
Silat ni budaya timur jauh....Cina, Jepon, Nusantara Melayu...

Nabi Muhammad lebih focus kepada AKHLAK....dari segi kerohaniah, tidak banyak diceritakan kerana takut orang pada zaman itu tidak boleh menerima Islam....lebih teruk lagi...orang Arab akan kata Muhammad SAW itu seorang ahli sihir....jika nabi Muhammad SAW itu kebal...maka takut pulak orang lain yang kebal akan mendakwa mereka itu juga seorang nabi..susah kan? ....sebab tu dia tak pakai ilmu kebal..banyak ilmu yang dia tak pakai dan tak amal....

Hakikatnya ilmu sentiasa BERKEMBANG......banyak ilmu yang wujud selepas wafatnya nabi Muhammad...

Susah juga untuk penjajah membunuh pahlawan melayu....mereka terpaksa pakai peluru emas....itupon pengkhianat yang ajar mereka...

Bagaimana Jadi Kebal?

1. Ilmu kawalan minda, meditasi dan pernafasan - Qi Gong, ilmu tenaga dalam....

2. Ilmu Isim - membaca ayat2 Al-Quran tertentu untuk tempoh masa tertentu.

3. Ilmu ritual berbentuk pemujaan - orang2 India cucuk hidung semasa Thaipusam.

[ Last edited by liyana306 at 18-9-2005 01:43 AM ]

Rate

1

Originally posted by liyana306 at 18-9-2005 01:38 AM

Zaman nabi perang pakai kuda.....sebab tu takda ilmu silat.
Silat ni budaya timur jauh....Cina, Jepon, Nusantara Melayu...

Nabi Muhammad lebih focus kepada AKHLAK....dari segi kerohaniah, t ...

dulu pun aku ader dengar citer orang dulu kalau setakat jalan kat hutan sorang2  tengah 2 malam no hal punya.... pun pakai ilmu ka???..

Rate

1

Follow Us
Originally posted by DEWAPERANG at 18-9-2005 01:07 AM
kenapa agaknya tanah melayu yg ramai "tok guru power" sti ...

benar sungguh kata2 tuan hamba. org melayu suka syok sendiri. org melayu suka membohongi diri mrk sendiri. org melayu suka berkhayal di dunia mimpi mrk sendiri. bila cakap org marah, tapi tengoklah kenyataannya di sekitar kita. marilah sama2 kita bangkit dari dunia khayalan kita. jangan kita jadi bangsa yg suka berdolak-dalih.

aku baru baca majalah senibeladiri keluaran september atau oktober ader satu artikel bahasa inggeris kater malaysia diibaratkan sebagai '' mecca of martial arts''

Rate

1

aku tak rasa orang melayu syok sendiri atau suka berkhayal

dulu ada orang kuat tomoi berlawan dengan pengasas silat cekak, ustaz hanafi.  dia kalah dan lepas tu dia berguru le dengan ustaz hanafi ni.  sekarang ni, dia dah jadi guru utama cekak malaysia.  anak pengasas silat cekak ni pulak jadi guru utama cekak hanafi.

dulu masa kecik, aku belajar taekwondo.  rasa power abis je.  darah panas le katakan.
bila naik sekolah menengah, belajar silat cekak sebab nak tambahkan isi dada.  masa belajar silat ni lah, baru aku sedar yang silat cekak ni tak kurang powernya.  guru aku ajar banyak teknik yang sepatutnya tak diajar melainkan dah melepasi tahap tertentu (memang sampai satu malaysia kecoh time tu).  tapi tiada tindakan diambil pasal guru aku dah explainkan reason dia kat diorang.

hasilnya, aku dah tolak taekwondo ke tepi.
ni baru silat cekak je.  belum lagi consider silat-silat lain yang lebih heavy atau yang menggabungkan ilmu kebatinan.

kesimpulan:

1) silat tidak kurang hebatnya dengan seni beladiri lain (cuma tak seglamer yang lain kot).  
kebanyakan dari kita mungkin melihat silat dari mata kasar saja (melalui tv, demonstrasi awam, majalah, etc), jadi memang le nampak lembik dan tak segempak kungfu, tomoi, taekwondo, etc.  
biasanya, teknik yang dipamerkan tu very basic.  ye la, dalam mana-mana seni beladiri pun, biasanya diorang sembunyikan kuku.  at a disadvantage la kalau dah pamerkan secret techniques untuk orang lain kaji dan cari kelemahan.
hanya bila kita dah belajar senisilat  itu, baru kita boleh menilai hebat tak hebatnya silat.  

2) aku tak rasa orang melayu syok sendiri atau suka berkhayal.  
memang ada kebenarannya tentang kehebatan seni silat, asalkan berpada-pada.  jangan la sampai menyombong pulak, kan..
contohnya: aku diajar teknik cemana silat cekak patahkan serangan taekwondo dan sampai sekarang aku tak reti cemana nak neutralisekan teknik cekak tu.  ini satu reason kenapa aku tolak taekwondo ke tepi.  maunya patah tulang aku kalau try serang budak cekak dengan taekwondo.  gile ahh..

perlu diingat.  dalam 3-4 guru silat melayu yang mengwar-warkan silat mereka, ada 30-40 lagi guru silat yang tidak mencari glamer dan simpan 'kuku' masinig-masing.  yang simpan kuku ni lah yang perlu diberi perhatian.  
mungkin sebab diorang tak sehebat mana?  
atau.. seperti setahu aku.. adat guru silat yang simpan kuku ialah guru silat yang tahu betapa 'deadly'nya kuku diorang dan kesannya kalau ilmu ni dicari/dituntut orang yang menggunakan ilmu/teknik tu bukan untuk kebaikan.

jadi tak perlu lah nak kata orang melayu itu ini atau menganggap silat itu ini.  sekian, wassalam.

Rate

1

bug_vengeance This user has been deleted
saya setuju !!

Originally posted by Gemukkkkkkk at 4-10-2005 02:47 PM
dulu ada orang kuat tomoi berlawan dengan pengasas silat cekak, ustaz hanafi.  dia kalah dan lepas tu dia berguru le dengan ustaz hanafi ni.  sekarang ni, dia dah jadi guru utama cekak malaysia.  a ...

:setuju:

oh ye.  aku nak tambah sikit lagi

bukan aku sorang yang diajar teknik advance tu, tapi satu batch dapat ilmu ni.  so bila team kebangsaan datang untuk join buat demonstration kat tempat kitorang, tak dapat nak cover yang kitorang ni masih belum qualify level yang sepatutnya.  

(bukan aku sorang je yee... karang kata aku menyombong dapat power lebih-lebih pulak ha ha ha)

teknik-teknik yang kitorang dapat tu, tak le advance mana sangat.. tapi still melanggar peraturan le.

Rate

1

DonJuanDeMarco This user has been deleted
Originally posted by Gemukkkkkkk at 4-10-2005 02:47 PM
perlu diingat.  dalam 3-4 guru silat melayu yang mengwar-warkan silat mereka, ada 30-40 lagi guru silat yang tidak mencari glamer dan simpan 'kuku' masinig-masing.  yang simpan kuku ni lah yang perlu diberi perhatian.  
mungkin sebab diorang tak sehebat mana?  
atau.. seperti setahu aku.. adat guru silat yang simpan kuku ialah guru silat yang tahu betapa 'deadly'nya kuku diorang dan kesannya kalau ilmu ni dicari/dituntut orang yang menggunakan ilmu/teknik tu bukan untuk kebaikan.

jadi tak perlu lah nak kata orang melayu itu ini atau menganggap silat itu ini.  sekian, wassalam.  

Aku setuju statement di atas..

Pada aku.. seni mempertahankan diri tak kira dari mana asalnya adalah sama.. yang berlainan adalah pembawa batinnya. Jika korang belajar atas niat nak mempertahankan diri dan kesihatan.. itu yang korang dapat, tapi jika atas niat nak tunjuk kuat.. riak lah yang korang dapat.

Silat hanya terkenal di nusantara Melayu ini. Nabi Muhammad (saw) dan panglima2nya juga ada belajar atau berlatih ilmu perang.. yg pasti bukan silat atau kung fu atau yang lain.. setiap bangsa di dunia mempunyai adat budaya dan seni tersendiri. Begitu juga bangsa Arab.. mereka mempunyai ilmu perang.. cara2 memegang pedang atau menghayun pedang... dan itu ilmu perang mereka.

Tidak ada satu pun seni mempertahankan diri di dunia ini yang terbaik. Yang terbaik ialah individu yang membawa ilmu tersebut. Jika beliau seorang yang mahir dan sentiasa berlatih.. beliau boleh jadi terbaik.. tak kira seni apa yang dia pelajari.

Wasalam..

Rate

1

silat ialah antara seni dan ilmu mempertahankan diri yg hebat tidak dpt disanggah. tetapi yg menjadi bahan jenaka ialah manusia2 yg gemar mengada2kan cerita yg karut demi membanggakan diri mrk sendiri. tengoklah sendiri dlm thread2 sini, cerita silat mengalahkan bruce lee, juara tomoi siam kalah dan belajar silat, silat penuh ilmu dan kuasa ghaib dan kebal, silat juara bertanding kat amerika dan macam2 lagi cerita karut. aku tak sangka ada lagi manusia yg sanggup menyesatkan manusia sebangsa dan seagama lain dgn pembohongan yg tak masuk akal. dlm dunia ini cuma satu jer cara kita nak memartabatkan bangsa kita, dgn usaha kita yg sahih dan hasil yg nyata, bukan dgn bahan cerita karut dan jenaka. kita tak nak menjadi juara temberang, juara kencing, juara karut atau setakat juara kampung.

Rate

1

riccckyyy, apa yang karutnya?  guru tomoi yang dah convert ke silat, masih lagi hidup dan masih lagi bertugas jadi guru utama cekak malaysia.  silalah pergi interview dia sendiri.  
lain kali kalau nak bercakap, sila gunakan fakta dan berhujah gunakan akal fikiran.  harap posting je sampai beratus-ratus.

satu fakta pun kat sini kau belum patahkan, apa kes?  setakat nak cakap berdegar-degar kutuk orang melayu dan silat, mat dadah hidup tepi longkang pun boleh buat.  

posting-posting kau tak habis-habis berbentuk sensasi tapi tak berisi.  tin kosong.  seperti macam kau nak menarik perhatian orangp ada kau.  ala-ala, "lihatlah diri ku ini, wahai semua orang"

jadi sebab tu, aku nak tanya, kau ni gila glamer tahap desperate ke?

bang, senang cerita la.. kalau dah gila glamer tu, sila lah bukak thread baru dan gah-gahkan la kegila-glameran kan dengan cara kau tersendiri.  kalau aku rajin, nanti aku post la apa-apa yang boleh menaikkan tahap syok sendiri kau tu.

aku nak gelak kat kau pun tak sampai hati ( bulan puasa le katakan.  tak baik gelakkan orang )

Rate

1

silverzilla This user has been deleted
Hai semua, saya ni penggemar sukan tomoi,guru saya asalnya dari Saraburi dekat Ayuthaya. Zaman dulu dulu, tomoi juga datangnya dari seni perang seperti silat dari  krabi krabong(senjata) dan muay boran. Sememangnya silat dan tomoi adalah seni-seni yang mempunyai pergerakan yang kuat dan cantik di rantau ini.

Sememangnya tidak dapat dinafikan kehebatan silat, tetapi semua seni ada kebaikan dan kelemahan,saya rasa memang patut seseorang itu mengumpul pengalaman lain dalam lebih dari satu seni. Tapi takde pahlawan yang tidak akan kalah,.,kalah is part of the game.

Rate

1

post #109

hi silverzilla, bukan niat nak katakan tomoi tak bagus.  seperti post asal (post #109), cuma mengatakan silat tidak kurang hebatnya dengan lain-lain.  

semoga ini menjernihkan air dan menerangkan situasi sebenar ye?  

tomoi memang power.  offensive dan tidak takut menerima pukulan supaya dapat menghampiri lawan dan mengenakan pukulan maut.
dan personal experience dengan taekwondo adalah itu, hanya "personal" experience.  bukan sebagai satu statement menjatuhkan maruah taekwondo.

bila kita berilmu di dada, makin kita sedar kurangnya ilmu di dada.  dan sebab itu kita makin menghormati seni-seni lain.  kerana kita akan sedar, sehebat mana pun kita, akan ada orang yang lebih hebat.  
hmm, mungkin itu sebabnya banyak guru tidak memperturunkan ilmu istimewa mereka?  kerana didapati anak murid tiada perwatakan atau attitude sesuai untuk mewarisi ilmu-ilmu?

Rate

1

silverzilla This user has been deleted
hi gemukkkk, saya memang tidak berfikir yang post tu negatif tapi memahami situasi kerana saya pun penggemar seni bela diri

ternyata guru-guru silat ni mempunyai ilmu istimewa,mungkin ilmu itu terlalu complicated untuk di warisi oleh orang biasa?
saya tidak mempunyai pengalaman di dalam seni silat,tetapi persepsi saya,silat seperti mysterious. Tapi kalau ada kejohanan silat, saya berminat untuk pergi untuk memahami seni ni.

saya ada dengar pelakon aksi terkenal dari thailand (Tony Jaa-dalam filem Muay Thai Ong Bak) juga berlatih silat. Dia memang berbakat dan ada yang menyatakan dia seakan akan  Bruce Lee atau Jacky Chan Thailand.

[ Last edited by silverzilla at 6-10-2005 09:53 AM ]

Rate

1

saya ulangi post saya:-

"silat ialah antara seni dan ilmu mempertahankan diri yg hebat tidak dpt disanggah. tetapi yg menjadi bahan jenaka ialah manusia2 yg gemar mengada2kan cerita yg karut demi membanggakan diri mrk sendiri. tengoklah sendiri dlm thread2 sini, cerita silat mengalahkan bruce lee, juara tomoi siam kalah dan belajar silat, silat penuh ilmu dan kuasa ghaib dan kebal, silat juara bertanding kat amerika dan macam2 lagi cerita karut. aku tak sangka ada lagi manusia yg sanggup menyesatkan manusia sebangsa dan seagama lain dgn pembohongan yg tak masuk akal. dlm dunia ini cuma satu jer cara kita nak memartabatkan bangsa kita, dgn usaha kita yg sahih dan hasil yg nyata, bukan dgn bahan cerita karut dan jenaka. kita tak nak menjadi juara temberang, juara kencing, juara karut atau setakat juara kampung."

mmg dasar sesetengah manusia sampah masyarakat, tiada yg lebih baik melainkan menyesatkan org lain, bangsa dan agama lemah kerana org macam gini.

ye la..ye la. cover la malu kau sebaik boleh.  janji dapat glamer..