CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: hijaulover

PUNB [MERGE]

Originally posted by kakn at 23-4-2005 05:39 PM:

MECD... masa seminar tu, kami kena amik test tu.

En Amin francais mecd tu kata, sesapa lepas test ni akan dipanggil utk mengikuti kursus selama 3 bulan.

en. amin nih rendah2 & gelap2 sket org nyer kan ????.. hmmm ..dah lupa dah.. sebab jumpa pon kejab ari tu kat dpmm ..takut salah org ..

Originally posted by imdudic at 23-4-2005 07:17 PM:
kakn....3 bulan kursus???lama tol...sapa nk tgk2kan kedai aku ni kalau camtu...tp..kalau ikut cara kakn cite sebelum2 ni...kursus kakn g tu utk sesapa yg belum ada pape bisnes kan...so mmg boleh co ...

err.. pegi maner ?? hehe ..bulan feb lepas ader gi kursus PUNB kat uniten, bangi ..tapi rasernyer cam tak jadi nak amek bisnes tuh .. terbang duitt ..tapi takpe ..ilmu ..ilmu ..

ok....baru2 ni aku ada keje skit kt kl...kebetulan ada keja kat area wisma uoa tu..then aku pun pegi la awal pagi...masuk dlm seminar...ok..dr segi penerangan bagus gak skim prosper ni...tp benda dh terlalu ramai yg mintak....masa aku g tu..dh penuh..bayangkan kalau tiap2 hari isnin...penuh mcm tu...camne derang nk pilih yg betul2 layak...mesti makan masa panjang...then...semua yg dtg tu hampir 80% mmg minat nk apply..rasanya...coz after that ada skit test...ni uji samada org yg dtg tu betul2 layak atau x....mmg ramai gak yg amik test tu...

tah la...xde ke usahawan prosper dlm ni...tolong skit...bgtau..biasa la...ilmu ni...at least kita leh gak tolong jawab kalau ada member2 tanya sal skim2 ni....ok

saya ni amik je kos business tp x tau ttg prosper... bole bg tunjuk ajar.... ingat nak pi kursus cari pengalaman.... tp kalau kat png mcm mana? habaq mai la

ko masuk je laman web derang..daftar...kang klau derang ade dtg penang...derang akan inform kat ko...taip je prosper kat google tu...ok

mmg bahagian utara prosper sll buat kat penang..aku dengar2 la...yg aku g ni kat kl...kt wisma uoa tu..tiap2 hari isnin...

tima kasih ye imdudic....

Follow Us
liyana306 This user has been deleted
Honestly, Liyana ni jenis tak suka bukak kedai untuk berbisnes. Sebab utama ialah tak mau komitmen. Saya suka mobile bisnes dan travel sana sini.

Oleh itu, saya pilih untuk jadi supplier. Anyway, bukanlah mudah kerja ni. Modal ada sejuta ringgit pon kalau takda orang nak ambil barang dari kita, bisnes tak jalan jugak.

Business is about who you know, not about what you know or what you have.. Kadang2, takda kelayakan CIDB & PKK pon boleh dapat tender. Hal CIDB & PKK ni uruskan kemudian. Kene banyak lepak kat golf club & coffee house untuk dapat tender.

Soal pinjaman ni penting jugak, kerana anda belum pasti mampu bayar balik setiap bulan. carilah pinjaman yang fleksibel. Bisnes ni ada naik turun. Kalau bukak kedai, saya biasanya target 12 bulan pertama tak ada untung langsung. Tahun kedua baru ada untung. Cash flow kene kuat & besar cash backup.. Aku sendiri tak berani nak buat loan. Aku cuma berani buat loan selepas dapat tender, dan aku cuma dealing dengan tender kerajaan sebab kerajaan tak pernah tak bayar hutang.

Kalau nak belajar ilmu pengurusan modal & kedai, kene pi cari Sifu Cina jugak. Aku banyak ciplak teknik Cina. Pensyarah kat kursus usahawan tu CAKAP AJER BANYAK, PENGALAMAN TARAK. ILMU PAKAI BUKU. TAKDA STREET SMART.

Kebanyakkan usahawan skim siswazah yang berjaya ada rahsianya. Saya ada seorang kawan. Lepas grad, terus apply skim ni. Dia dah pakai BMW skarang. Kenapa berjaya? Sebab family dia memang ada background bisnes. bapak dia support dari belakang. Tender2 pon bapak dia yang carikan. Dia ada mentor yang bagus & berpengalaman, sebab itu boleh berjaya. Dia berjaya sebab semua perkara bapaknya yang tolong uruskan. Ada jugak beberapa orang yang ambil skim ini tapi cuma cukup2 makan tiap2 bulan. Takdalah sampai kaya raya beli BMW. Kalau setakat cukup2 makan, baik lah budak2 ni kerja dahulu. At least dapat RM1800-2000 sebulan. Tak payah pening kepala. Lepas dah cukup experience, barulah start bisnes.

Saya masih mempertikaikan kemampuan badan2 kerajaan yang kononnya nak bantu bumiputera ini. Nak jumpa pgawai mereka pon bukan main susah. maklumlah mereka ni makan gaji. Kalau kaya pon, bukan mereka yang kaya. gaji mereka tetap tak naik. Sebab itu aku dah fed-up nak mintak tolong MARA, etc.

Pengalaman aku start bisnes memang perit. Modal pon tarak. nak mintak loan pon bukan mudah. Nak cagar apa kat bank? Kontraktor kelas F pon ada berapa ribu sekarang.

[ Last edited by liyana306 on 5-5-2005 at 12:03 AM ]

liyana...bagus ko punya ulasan...cukup menarik...

cuma aku x berapa setuju tang bab ko kata benda ni...

b]Ada jugak beberapa orang yang ambil skim ini tapi cuma cukup2 makan tiap2 bulan.[ Takdalah sampai kaya raya beli BMW. Kalau setakat cukup2 makan, baik lah budak2 ni kerja dahulu. At least dapat RM1800-2000 sebulan. Tak payah pening kepala. Lepas dah cukup experience, barulah start bisnes.

sori 2 say...tp..kena cakap gak sbb nanti org yg nk g skim ni terbantut cita2 lepas baca kenyataan ko ni....

x semua org bisnes pk nk pakai BMW...x semua org yg amik skim tu pk nak kaya...bisnes cukup2 makan pun xpe...at least dpt cari pengalaman berniaga....buat sementara...kita kena sabar....

kerja??? kalau org yg g skim tu minat nak keje..baik dia xyah g kursus tu kan....baik dia g kursus camne nk cari kerja...

bg aku meniaga cukup2 makan lg bagus dr keje gaji 5-6 ribu..tp hati x sepenuhnya minat nk buat keje tu...bg yg minat meniaga mgkn tau benda ni...just one word...kepuasan...walaupun cukup2 makan..walaupun pening kepala tiap2 malam...tp...puas...sbb kita mmg minat dgn bisnes...main dgn duit tiap2 hari...walaupun untung tak seberapa buat permulaan...

sori kalau ko marah...tp ni pendapat aku...aku sekarang bisnes makan pun x cukup...sbb job kurang..ada offer keje...bapak aku punya kabel...gaji ribu2 gak...tp aku tolak..sbb apa...sbb minat...minat nak keje utk diri sendiri...minat nak cari pengalaman dlm bisnes..minat nak tau pasal apa hanya bangsa cina sanggup bersusah payah meniaga...minat segala2nya ttg bisnes...

so..pd yg minat bisnes tu...jgn pk panjang sgt..nanti x menjadi...just go on...bangsa tu dtg malaya mana de bwk apa2..sehelai sepinggang je...tp stil boleh hidup dlm negara kita...dan dah jadi kaya raya...so..skrg kita kena mulakan benda2 ni supaya anak cucu kita nanti mudah nk berniaga sbb rangkaian kita dh besar...kita kena wujudkan budaya bisnes dlm bangsa kita...agama kita pun kata 90 persen rezeki adalah dari perniagaan..tp..kenapa kita x amik peduli saranan agama kita sendiri????

ttg pinjaman...aku pun akui mmg sukar...xde benda mudah dlm dunia ni...tp...x salah nak mencuba...tgk beberapa org dlm forum ni pun ada yg dpt...so...benda tu tak mustahil..teruskan mencuba...atau cuba pinjam dr ahli keluarga dulu...start...then...baru try pinjam dr goverment...ada rezeki..dpt..xde..x dpt...dan setiap kejadian ada hikmah...just accept it and try do the best...ok

harap ko ok ngan pendapat aku ni...

err ..info baru .. skang PUNB tak bagi loan utk sesapa yg nak buat francais lagi dah..dia suh PNS handle sumer ..tanya org MFA ari tu pon derang tak tau lagi psl nih ..

ade x sape2 yg mengikuti program prosper dan lulus..dgn jayanye sampai bukak kedai?????

Sesaper ader pengalaman dengan PUNB?

Assalamualaikum....

Aku dapat tahu PUNB adakan talk pasal program PROSPER di PUNB setiap hari Isnin.. So minat sgt nak g... n Ader periksa skali pastu...

So kepada yang pernah pergi...aper soalan2 nyer erk..? Senang sket nak wat persediaan..

N senang x nak dpt business loan melalui Prosper ni..?

Makceh

Originally posted by jijigren at 29-6-2007 08:39 PM
Assalamualaikum....

Aku dapat tahu PUNB adakan talk pasal program PROSPER di PUNB setiap hari Isnin.. So minat sgt nak g... n Ader periksa skali pastu...

So kepada yang pernah pergi...aper  ...

pergi je dulu

semua soalan di atas akan terjawab di PUNB

jangan lupa bawa rm20 untuk ujian psikometrik. kalau dah amik sebelum ni, still valid untuk 3 tahun..
pengkhususan dalam bidang peruncitan. runcit di sini maksudnya adalah :
1) ada kedai
2) ada end-customer
3) tangible product (barangan yang boleh dirasa, dipegang, dilihat..

ada 4 jenis bisnes yang susah sikit nak dapat. dobi, except ko boleh buktikan dalam cashflow ko yang TPM dia 6 bulan. bisnes futsal, pasal tak laku. bisnes alat muzik, pasal ada cabang islam kata haram muzik bertali. lagi satu aku tak ingat..

modal kena ada 10% dari jumlah totaL untuk prosper peruncitan
kalau prosper siswazah, sediakan 550. 500 sebagai modal, 50 untuk bayaran kursus rancangan perniagaan.
kalau prosper untuk pemborongan, kena sediakan 20% dari jumlah keseluruhan..

tu je yang aku ingat, yang lain boleh cek website, apa2 yang tak faham, tanya la. kalau aku tau, aku jawab le.

aku bukan pegawai punb, tapi sabtu baru2 ni aku dengar taklimat dia..

Originally posted by Madura1 at 5-6-2006 02:43 AM
ade x sape2 yg mengikuti program prosper dan lulus..dgn jayanye sampai bukak kedai?????

soalan yang sama...

AJAR ITEK BERENANG

PUNB ibarat orang yang x pandai berenang
Usahawan ibarat itek yang dah ada diatas air, dan sedang mula nak berenang

orang PUNB adalah pegawai kerje makan gaji, mentaliti orang makan gaji x sama dengan mentaliti org niaga

ada 2+1 pekara yg anda dapat dengan PUNB

1.0  Panduan nak buat kertas kerja perniagaan
2.0  Pinjaman modal

+ 1.0  Lawatan pegawai PUNB keprojek anda.......campur tangan yang memeningkan kepala anda

Originally posted by manaya at 22-7-2007 08:48 AM
PUNB ibarat orang yang x pandai berenang
Usahawan ibarat itek yang dah ada diatas air, dan sedang mula nak berenang

orang PUNB adalah pegawai kerje makan gaji, mentaliti orang makan gaji x sa ...
+ 1.0  Lawatan pegawai PUNB keprojek anda.......campur tangan yang memeningkan kepala anda

yang tu kiranye bonus la.....

[ Last edited by  Madura1 at 22-7-2007 05:25 PM ]

Ada sesaper yg tau pasal skim prosper pemborong?

Reply #52 manaya's post

campur tangan tu penting sebab mereka nak tolong.
don't take it as 'memeningkan'
take it as 'pertolongan'
so far saya takde masalah dengan PUNB
(cuma kadang2 saya yang bawak masalah )

Originally posted by littleflowerpot at 31-7-2007 08:34 PM
campur tangan tu penting sebab mereka nak tolong.
don't take it as 'memeningkan'
take it as 'pertolongan'
so far saya takde masalah dengan PUNB
(cuma kadang2 saya yang bawak masalah )

awak amik skim mane?
dah berape tahun?
bisnes ape?

amik amik.. jgn tak amik... amik byk2 lagi bagus... kerajaan nak bagi kat rakyat dah tu.. pandai2 lah buat..