CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: aurorae

[MERGED] Pengalaman menghantar anak ke sekolah cina

cikedis posted on 11-4-2014 11:40 AM
hari tu sy dh slamat daftar anak sekolah cina. time daftar tu ada satu chinese teacher dok ckp ana ...

alhamdulillah dah selamat mendaftar.  Takpe pelan2 kayuh.  Anak2 saya masa tadika pun masih belum pandai cakap Cina.  Macam baby yg baru nak belajar bercakap.  2 tahun pertama, dia dengar je, lepas tu baru la keluar macam2 perkataan macam bertih dari mulut dia.  Masa tu kita rasa ya Allah amazingnya anak aku pandai cakap Cina.
Last edited by aurorae on 13-8-2014 07:39 AM

1st term exam next week

Mak yang dup dap dup dap

Nisda_ posted on 29-4-2014 04:09 PM
1st term exam next week

Mak yang dup dap dup dap

he hehe mak yang sorang ni relaxs je.  

Kebanyakkan murid kat skolah sy fasih bckp bc.tp menulis n baca masih merangkak..ade yg blh baca tp tak fham mksud..kena usaha lbih sbb smua subjek kecuali bm n bi d ajar dlm bc..

Nisda_ posted on 12-3-2014 11:29 AM
Hi Mummies semua,

My son masuk SJKC..darjah satu. Alhamdullilah

Kebanyakan Sjkc Ade message book.smua hw n aktiviti kat skolah murid tlis dlm massage book.klu kat sini ketua kls akn check msg book murid n cop.

Semalam pergi kedai kasut nak gantikan selipar Habel yg putus.  Minta Habel pilih dulu sementara saya ke mesin ATM di 7-11.  Malangnya mesin rosak, mesin yang ke3 saya cari  dan rosak pada pagi tu, sedangkan saya cuma ada beberapa ringgit je dalam tangan.  Saya masuk ke kedai kasut dan cakap,  mesin ATM rosak lagi. Maaf Habel esok ajelah kita beli selipar.  Harga 29 ringgit.

Tauke yg dah ready terus cakap," takpe takpe ambik dulu.  Petang ni atau esok boleh bayar.   Saya suka dia banyak pandai cakap Cina."

untungnya pandai cakap Cina.  Belum lagi yg dapat diskaun atau dapat free item.

Follow Us
Peringkat menengah, kena pandai cakap Arab pula.   Alhamdulillah, dah 2 anakku pass bahasa Arab.

aurorae posted on 28-5-2014 10:50 AM
Semalam pergi kedai kasut nak gantikan selipar Habel yg putus.  Minta Habel pilih dulu sementara say ...

wahh..pandai habel..
cerita darwisy pula...masa kt kedai kain..
sy nk beli kain sy tnya pkerja tu brpe harga pkerja tu tnya boss dia..
kmudian pkerja tu ckp rm7 semeter..saya cuma bertnya xdapat harga kurang lagi ke amoi..
amoi tu ckp tu dah murah kak..puas sy belek2 kain lastly sy xbeli..sebab xde warna y berkenan..
bila masuk kereta..darwisy terus ckp..mama harga kain tu boss dia ckp boleh kurang bagi pada mama rm5 semeter..
saya pun terus!#!$@% lorr..asal amoi tu kata len..harga y dia bagi dah murahh huu...
darwisy ckp..naseb baik mama tak beli..

aurorae posted on 28-5-2014 10:53 AM
Peringkat menengah, kena pandai cakap Arab pula.   Alhamdulillah, dah 2 anakku pass bahasa Arab.

seronoknya..
speaking arab lepas ni dua beradik tu selain bhs cina..
InsyaAllah...Darwisy akan menyusul blja bhs arab di peringkat akan datang..
aurorae result pertengahan tahun 2014
6A dan 1 C dengan peratus 86.4%
kedudukan dlm kelas 17/38 dalam sekolah 101/308
yang gred C tu penulisan..dulu anak aurorae penulisan result mcm tu ker..??

lizs posted on 8-7-2014 11:09 AM
seronoknya..
InsyaAllah...Darwisy akan m ...

Penulisan anak2 lelaki semua result teruk, antara C dan D.  Mungkin ada kena mengena dengan dileksia, sebab penulisan rumi BM English pun teruk juga.

Anak perempuan better, kadang dapat B, kadang C

lizs posted on 8-7-2014 11:02 AM
wahh..pandai habel..
cerita darwisy pula...masa kt kedai kain..
sy nk beli kain sy tnya pkerja t ...

Anak saya si Habel tu, masuk aje kedai Cina dia akan berbual dengan tokey dulu, memang tak boleh jadi mata2.   Abang sulungnya Rayyan masa kecil malu2 sikit, sama macam Darwisy, dah keluar kedai kang baru dia bagitau apa yg dia dengar.   Rayyan di INTEC sekarang, buat persediaan AUSMAT, nak polish English pula.  Moga tercapai cita2 ku dapat anak2 multilingual.

lizs posted on 8-7-2014 11:09 AM
seronoknya..
InsyaAllah...Darwisy akan m ...

Bahasa Arab lebih senang untuk dikuasai sebab diaorang dah ditrain menghafal masa belajar bahasa Cina.  Lagipun banyak perkataannya kita dah biasa dengar, dan dia guna sistem abjad.   Anak2 saya masa sekolah rendah belajar juga Arab ni di sekolah agama, tapi mungkin pengajaran atau silibusnya kurang berkesan, mereka tak dapat pun.  Dah masuk sekolah menengah agama barulah boleh bawa.

alhamdulillah...
rayyan dah hbs study sek arab lah kan..
dah mula study @intec xlm lagi smbung oversea buat matric pula... tahniah2...
share lh lagi pasal habel.. mcm mn dia belaja pula? y ggirl tu mcm mn...??

lizs posted on 20-7-2014 11:35 PM
alhamdulillah...
rayyan dah hbs study sek arab lah kan..
dah mula study @intec xlm lagi smbung o ...

intec masih bawah uitm tapi dah mula diswastakan sikit2.  Alhamdulillah masih pakai kad pelajar uitm sebab boleh guna kolam renang dia.  Rayyan ambik sijil survival guide kat situ.   

Masa berbual dengan staff kolam renang tempat anak2 saya belajar, katanya Rayyan sangat pandai cakap Cina, lagi pandai dari dia.  Saya tak faham masa tu.  Bila cakap dengan anak2, barulah tau maksud dia cakap mandarin, sebab tak semua cina fasih bahasa mandarin.

Kami buat program marhaban sejak seminggu ni, habel ikut sekali.  Saya ni jenis tak bergaul sangat dengan jiran tetangga, jadi ramai yang tak kenal. Kat situ baru nak kenal mengenal.  Tapi hampir semuanya kenal Rayyan dan Habel, sebab dua orang tu ikut karakter ayah dia, peramah dan suka bergaul dengan jiran tetangga.  Jadi saya dikenali sebagai mak Rayyan dan Habel je.  Duhh.    Jiran2 Cina dan India pun kenal budak dua orang ni, selalu tanya perkembangan Rayyan sekarang.

Sarah dah masuk tingkatan 1 sekolah agama sekarang, tinggal di asrama.  Untungnya ada seorang lagi lepasan sjkc di situ, malah lebih fasih mandarinnya dari Sarah.  Mereka terus jadi kawan baik, bermandarin bila berbual berdua aje.

Selain fasih mandarin, kawannya tu juga warak dalam agama, ajar sarah solat malam dan puasa isnin khamis.   Sebenarnya pelajar di sana memang digalakkan puasa isnin khamis, sebab tu  lauk berbuka lebih sedap dari lauk tengahari.  (nasi ayam atau nasi minyak).  Lauk tengahari biasa je, biasanya ikan keli masak kari.  Anak2ku tak lalu ikan keli masak2 air begitu, kalau goreng atau bakar mereka suka lah.

gembira saya baca komen komen positive ibu ibu melayu yang menghantar anak belajar di sjkc. satu perkebangan positive dikalangan orang melayu. saya selalu bercakap dengan ibu bapa melayu untung belajar di sjkc kerana anak kita akan belajar bahasa utama ekonomi di asia.

sy pun insyaALLAH nak hantar anak sekolah cina
tp sy nampak problem sekarang, dia hanya bleb kuasai 50% stroke cina kalau tak de bantuan bergambar. ni ap yg cikgu taska dia ckp la. anak sy 5 tahun. mcm mana nak bantu ya sbb sy tgk dia sedikit down bila tak berapa paham mandarin compare to his chinese friend,

owh lg satu. napa eh upsr paper english sek cina tak sama dgn sek kebangsaan biasa

PE-DX03 posted on 10-9-2014 10:27 AM
gembira saya baca komen komen positive ibu ibu melayu yang menghantar anak belajar di sjkc. satu per ...

thanks for the suppot

cikedis posted on 12-9-2014 11:12 AM
tp sy nampak problem sekarang, dia hanya bleb kuasai ...

umur 5 tahun masih boleh di bentuk. selalunya bila umur 9tahun masih gagal kuasai mandarin secara asas, then pihak sekola akan advise those parents to re think again which school better for their children. ada case parents terpaksa withdraw anak dan hantar ke sk. tapi jarang berlaku. kes ini pun sebab anaknya jenis slow learner. risau anaknya hilang arah tuju(BC out, BM out), so dia masuk sk. paper bi sk dan sjkc beza kerana kurikukulum buku teks berbeza rasannya. begitu juga subjek lain yang dual language mandarin dan melayu.

cikedis posted on 12-9-2014 11:12 AM
tp sy nampak problem sekarang, dia hanya bleb kuasai ...

stroke  mandarin kena praktis sendiri.  Orang cina yang tak pegi sekolah cina pun tak reti apa2 pasal stroke atau tulisan pun.   Tapi nak kuasai bahasa mandarin kena praktis dengan kawan2.  Salah satu caranya transit kat tadika cina sekurang-kurangnya dalam 2 jam, bagi dia berkawan dan berbual2 dengan budak2 cina.   Anak2 saya dulu terpaksa  buat macm ni, transit in between tadika cina (pagi) dan tadika islam (petang), sebab jauh kalau nak berulang-alik ke rumah.  Itu kalau you rasa perlu la, untuk cepatkan proses penguasaan bahasa.