CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: aurorae

[MERGED] Pengalaman menghantar anak ke sekolah cina

tp tak dinafikan ada yg berjaya dgn cemerlang masuk skolah cina ni..

tp i dun see kepentingan belajar bahasa mandarin ni.. bukan ape..even anak you pandai cakap cina.. nnt nak keje dgn kompeni cina pun belum tentu boleh kerja sb depa hanya nak bangsa dorg je , bukan anak2 melayu yg pandai ckp mandarin..thats the fact..

better ler anak2 pandai english...nak kerje oversea, dgn syrikat international pun sng nnt..

Originally posted by Shahir at 30-11-2007 01:14 PM
cherry...care to share with us the stories....ya la....boleh gak dijadikan iktibar.
SJK yg mana nih, sengaja clashkan subjek BC dgn Agama..ni dlm thn berapa..
during the 80's ke 90's ke atau Y2 ...

berlaku sekarang ni ha..bukan 80's.90's..

Originally posted by Shahir at 30-11-2007 01:08 PM
Acun,

Kat area tu kalau tak silap ada sklh cina yg kat Lee Rubber tu ek?
Musti ada tuition centre yg offer daycare+hw coaching.

ha'ah shahir..kat Lee Rubber....
harap2 adalah kat area tu..

Originally posted by Acun at 28-11-2007 06:00 PM
tahun depan anak i masuk darjah 1 kat sek cina jugak....i rasa mmg i kena masukkan dia ke  daycare+homework guidance ni la...
tp kat mana nak cari yer...smart reader kids ada tak yer? kena tanya ...

Acun, you ke yg register anak ke smartreader mandarin?   Rasa macam pernah baca, tapi ingat2 lupa.   OK tak?

Originally posted by tightcherry at 1-12-2007 12:13 AM
well i tak kisah u all nak anta pi skolah cina.. tp ni i dgr dari parent melayu .. die ckp mmg diskriminasi kuat sana..nak2 pengetua, pk n 70% cikgu bangsa dorg..so boleh nmpk ler student melayu  ...

I think satu masa dulu mieciput (bekas pelajar sekolah cina) dah ulas pasal apa cikgu tak layan certain budak melayu ni.   Mostly yg dah tak makan saman, contohnya malas buat kerja rumah, tidur dalam kelas etc.  Masa darjah 1, memang ramai budak melayu tak buat kerja rumah sebab tak faham dan tak tahu,  tapi janganlah berterusan sampai darjah 2 dan seterusnya.  Itu tugas parents.  Lepas semua rotan dan denda tak  jalan, cikgu pun bolayan je. Rasanya kalau budak2 ni masuk sekolah kebangsaan pun, the same treatment yg diaorang akan dapat dari cikgu melayu.

Anak no 2 aku agak lemah akademik, aku yakin kalau masuk sekolah cina dia akan masuk kelas corot, pastu masa darjah 4 kena transfer sekolah kebangsaan.  Tapi alhamdulillah aku buat keputusan tepat masukkan dia sekolah kebangsaan dari darjah 1. Walaupun still masuk kelas corot, tapi sekurangnya dia faham apa cikgu dan kawan2 dia cakap, dan dia happy pegi sekolah .  Itu pun dah cukup bagi aku.

Rate

1

Originally posted by aurorae at 3-12-2007 12:58 PM

Acun, you ke yg register anak ke smartreader mandarin?   Rasa macam pernah baca, tapi ingat2 lupa.   OK tak?

kat centre anak i tu takde la....yg daycare + homework ni pun takde utk skolah srjkc...i pun dah susah ati ni.

Follow Us
so far alhamdulillah i rasa takde teruk sangat diskriminasi di sekolah anak i tuh.
cekgu dia takde pon bolayan kat budak melayu.

head class budak lelaki melayu..
anak i tahun 2 ni jadik class supervisor (macam prefect la kot tapi takde la apa sangat pon. tie jer kaler lain)
cekgu dia kata...sebab melayu minoriti...mmg skolah ni bagi peluang pd budak melayu yang terpilih untuk pegang jawatan supaya pergaulan lebih banyak.,..dan terpaksa berbual/cakap ngan sumer budak

masa awal2 dulu, memang anak i tak pandai...tapi cekgu dia tak ketepikan anak i pon. cekgu dia call i hari cuti. ada sekali tu malam hari. dia nak bincang pasal anak i punya prestasi...

i rasa btol macam pendekatan aurorae tuh...tak sumer anak sesuai kita letakkan di sesuatu tempat ikut suka ati/perancangan kita jer...
kena lihat anak punya interest, dia leh independent tak... macam2 lagi. part ni kena blajar ngan aurorae.

Rate

1

cherry,
satu lagi..... skolah anak i tak penah class agama clash dengan subject bahase cina pon???
sebab agama class match dengan kelas moral. kalo tak p agama class kena p moral..

satu jer masalah...kalo cikgu agama tukar/pindah.....laammmmmbattt le sangat nak dpat gantinya!!! terpaksa anak aku masuk kelas pendidikan moral tu dekat 3-4 bulan la kot

Ntahlah...rasa cam nak menyampuk....tapi cam malas lak...
rasanya masing-masing ada pengalaman tersendiri serta punyai
visi atau perspektif yg tersendiri....maklumlah latarbelakang, didikan,
persekitaran kita semua berbeza...lantaran cara pemikiran juga turut berbeza.

Cissss...apa yg aku melalut ni...td cakap malas nak enter-prame...
Tetiba jer semangat plak nak taip reply panjang2....
Pd I..mungkin apa yg Cherry cakap mmg ada berlaku, dan kira nasiblah
kalau terkena...and one has to deal with the situation dgn terbuka.
Tp alhamdulillah...diskriminasi atau diperlekeh oleh pihak sklh - cikgu cina, tak
pernah lg terkena pd my children...esok lusa tk tahulah...tp setakat ni alhamdulillah.

And to me, we dont live in a perfect world. Descrimination ada dimana2, double std tu...perkara
biasa dlm dunia ni....jd kita perlu latih anak kita utk punyai daya saing yg sihat serta always
try sedaya upaya kalau nak berjaya, dan di-recognized.

Dr pengalaman I plak yg baru setahun jagung punyai anak di SJKC nih....kalau tak nak anak
kita di-bolayan...pastikan si-anak wat homework yg diberi, ulangkaji skitlah...kat rumah,
make sure tak Zzzz...dlm kelas dan as a parent...kena rajin skitlah tengok buku anak dan tanya khabar
prestasi anak kat cikgu dia.
Jap....nnti sambung lg...nak jwb phone jap...

Tentang agama clash dgn mandrin...consider my kid lucky coz time agama sama dgn moral.
Yg beragama Islam gi kelas agama...yg lain gi belajar moral. Sama cam sklh anak erleyna.
Takat ni...tak de plak cikgu agama pindah sklh....dan I ada pernah berbual dgn cikgu agama tu,
nice lady dan amik berat ttng murid2.

Pernah my kid  mentioned kat I...katanya..."kalau sapa yg tak wat homework atau
slalu tak bawak buku...even many times ustazah dah komplen...sure ustazah akan
marah...pas tu ustazah wat tak tahu jer kat dia..Tak sayang dah"
Jd to me...budak tu kira tak makan saman...dibolayan..
Rasanya kes cam ni pun ada gak terjadi kat SK.

Sependapat dgn aurorae...tak semua anak itu punyai tahap kepantasan minda yg sama.
Bukan mudah utk kuasai sesuatu bahasa secara lisan serta penulisan...apatah lg jika bahasa
itu tidak ditutur oleh seisi rmh. Dan bukan semua anak ada minat serta boleh menerima apa yg diajar
dgn mudah. In other word...kalau anak tu cam tak minat jer serta kurang tumpuan...tambah
plak ibu ayah tak ada masa nak duduk sama2...tengk buku, homework.. pd I, better gi SK.
Sbg parents, kita kena tahu camner anak kita..Dan as a parents...kita nak yg terbaik utk anak kita!

[ Last edited by  Shahir at 4-12-2007 10:26 PM ]

Double posting plak...

Actually nak quote yg ni
better ler anak2 pandai english...nak kerje oversea, dgn syrikat international pun sng nnt..

Setuju sangat...cuma amat bersetuju lg...jika anak2 pandai kuasai lebih drp 2 bahasa...dan bahasa ke-3 pilihan I ialah mandrin.
Why mandrin? Sbb kat malaysia ni cuma ada SJKC dan SJKT jer...so I pilih SJKC.. nak gi private...tak mampu achik...
Nak kata baguzzz.. english...idak le...cuma....my children tak de masalah kalau nak berbahasa english...alhamdulillah fasih.
Dan pd I...peluang lebih terbuka kalau mereka mampu kuasai additional language...bukan takat BM & English jer.
Yes...mmg boleh amik extra class...cam gi tuition bahasa mandrin tu...tp I prefer lg kalau mrk dpt pendidikan formal di SJKC.

[ Last edited by  Shahir at 4-12-2007 10:49 PM ]

thanks to shahir, aurorae, erleyna.....korang mmg membakar semangat aku untuk antar anak aku ke sjkc....terimakasih sbb bg sokongan yang positif

Aku happy tempat ni jadi ruang untuk kita bagi semangat to each other.  Memang banyak cabaran untuk hantar anak ke sekolah cina, contoh terdekat kat sini je, belum masuk lagi yg alam realiti sana tu.  Percaya tak korang,  kemahuan untuk anak menguasai bahasa cina dah ada kat ayah dan mertua aku rupa-rupanya.   Masa tu aku balik kampung, berbual2 dgn parents pasal sekolah cina ni.

Pastu mak aku cakap, "sebenarnya dulu abah nak masukkan Yong (nama manja aku kat umah) ke sekolah cina, dah pegi dah sekolah tu nak daftar.  Pastu tak jadi sebab ramai sangat yg tak bagi".   Tiba2 hubby aku menyampuk, " ayah saya pun dah daftarkan saya masuk tadika cina, tapi tak jadi jugak sebab halangan dari orang2 keliling dan sedara mara."  

Aku boleh bayangkan situasi masa tu, mana ada budak melayu kat sekolah cina tu, kampung ulu pulak tu, memang kuat semangat melayunya.   Sedara-mara pulak duduk dekat2. semua keputusan besar macam ni kena consult dan dapat persetujuan ramai gak kalau tak nak jadi kera sumbang.

[ Last edited by  aurorae at 5-12-2007 11:01 AM ]

Aku jugak setuju dgn yang lain2 tu, kita sebagai parents kena selalu contact cikgu anak kita, tanya perkembangan, kelemahan dan kemajuan anak kita.   Masa darjah satu dulu, cikgu kelas selalu contact hubby aku pasal anak.   In fact, guru besar pun kenal anak aku dan tau bila birthday dia. Ye la, budak melayu bukan ramai sangat kat situ.  

Masa anak aku start belajar darab masa darjah dua, almost everyday dia kena tahan kat bilik guru masa rehat sebab tak hafal sifir.  Dia kena hafal kat situ jugak, dan dilepaskan bila dah cekap sifir.  Anak aku tu malas menghafal (not a good thing kay), tapi cepat tangkap.   Masa darjah dua, dia jadi assistant cikgu untuk subjek english dan bahasa melayu, tolong budak2 lain yg lemah.

Agama Islam pun belajar sama masa dengan moral.   Mungkin satu masa dulu,masa subjek moral belum wujud, subjek agama diselitkan sana sini kot.

I setuju sangat dengan semua pendapat u all...x kira kat mane anak kite belajar...it will depend on the child him/herself...minat dia...kemampuan dia dan jugak komitmen parents.

Macam yang shahir cakap...kalau anak dah boleh menguasai BM dan BI..ada baiknya take up another language...cumanya kat Malaysia ni...takde lg public school yang offer matapelajaran bahasa lain sebagai tambahan...except sekolah berasrama penuh...tu pun di peringkat menengah.  So, kalau nak kena ambil kelas luar...i bukannya apa..kalau additional class dah occupy weekend slot...mane ngan nak belajar music...tuition lg...Kalau i banyak duit....mmg teringun nak hantar anak g international schools (angan-angan la... )sebab skang ni...memang ada a few international schools yg curriculum dia menyeluruh termasuk islamic studies,speech and drama, swimming, piano...tapikan apakan daya...selain lokasi...fees dia...memang lah mahal...i guess antara sebab it is a one stop centre.  So, for me SRJK(C) is d next best choice.....

Nway, semangat i masih berkobar2 macam Acun...no more looking back...and re-thinking...

Acun, i rasa kawasan KL...memang susahlah nak cari daycare centre+tuition+homework guidanve macam kat puchong...or kajang...or seri kembangan...I pun dok cari kat Ampang/Wangsa Maju...so far tak jumpa lagi ape-ape banner...macam kat puchong ni memang dah banyak promotion...siap ngan earlybirds discount lg .

Reply #255 mommyallya's post

ok kalau ada plisssss....pliss pm me ok

anak korang pegi sekolah pakai seluar pendek ke panjang?

Reply #257 Acun's post

Tengok mood dia...kdng2 seluar panjang...kgng2 seluar pendek...selalunya
selang2...hari ni panjang, esok pendek, lusanya panjang...mengapa Acun?

Originally posted by Shahir at 12-12-2007 11:15 AM
Tengok mood dia...kdng2 seluar panjang...kgng2 seluar pendek...selalunya
selang2...hari ni panjang, esok pendek, lusanya panjang...mengapa Acun?

anak acun takmo pakai suar pendek...bila tanya skolah boleh ke student pakai suar panjang derang suh buat surat bagai then cc to kementerian pelajaran. korang mcm mana? ada ke mcm tu?

29hb ni anak acun ada orientasi...adeshh berdebar2 je rasa....

waktu sekolah biasa panjang betul...7.15am till 3.30pm....acun plak yg dah rasa letihnya

Originally posted by Acun at 14-12-2007 08:24 AM

anak acun takmo pakai suar pendek...bila tanya skolah boleh ke student pakai suar panjang derang suh buat surat bagai then cc to kementerian pelajaran. korang mcm mana? ada ke mcm tu?

29hb ...

Sklh anak saya tu, klau yg beragama Islam dibenarkan pakai seluar panjang.
Nak pakai pendek pun boleh...dan ada gak budak cina pakai seluar panjang.
Tak de masalah.
Rasanya nak kena buat surat cc ke Kem. Pjl'ran tu cuma  songil pihak sklh je tu.
Cuba Acun tanya kerani kat sklh atau mintak sampel surat (kalau yg pernah mintak
kebenaran...dan kalau kerani tu nak kerjasama)...atau cuba  ctc ustazah/ustaz yg ajar
agama kat sklh anak Acun tu...tanya camner...

Cam sklh anak saya plak, tang rambut yg keras tul disiplinnya. Lelaki musti potong samada no 1 atau
no 2. Yg perempuan lak...tak leh rambut panjang (masa std 1) kena potong pendek. Kalau nak
simpan rambut panjang kena pakai tudung. Atau kalau dipilih join gimrama, masa std 2 nnti baru leh
berambut panjang.

Masa sklh dr 7.15am sampai kul 3ptg? Ni masa orientasi ke?