CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: aurorae

[MERGED] Pengalaman menghantar anak ke sekolah cina

Hai semua.

Anak ke2 saya tahun depan 2012 masuk darjah 1. Saya dah daftar SJKC. Tapi masalah ana ...
mamita Post at 18-11-2011 12:00

kalau cikgu tadika dah confirm ok, maknanya ok memang boleh la tu.  Kita tak faham bahasa Cina, memang tak boleh judge anak sendiri, jadi kalau pakar dah sahkan jangan risau2 lagi.

Anak2ku yang lelaki semua tulisan buruk, tak bole faham.  Kalau tulisan rumi pun ada yg aku tak boleh baca, kalau tulisan Cina tu aku agak lagi teruk kot.  Alhamdulillah masih boleh survive.

I heard the Chinese syllabus has changed. Lesser homework than before.
lwyl Post at 18-11-2011 13:08

really, ke rumors ..he heh e,

Reply 722# aurorae

Starting this year, homework for Std 1 is easier and lesser based on feedback from my sis-in-law and my sis's neighbour.

Reply  aurorae

Starting this year, homework for Std 1 is easier and lesser based on feedback fro ...
lwyl Post at 21-11-2011 18:49

kebetulan tahun ni    maths dan sains ajar dalam mandarin aja.    Hopefully sekolah anak I pun macam tu nanti, Habel tahun 2013 baru nak masuk darjah 1.

Reply 724# aurorae

May I ask why you sent your kids to a Chinese school? To learn another language?

Reply  aurorae

Starting this year, homework for Std 1 is easier and lesser based on feedback fro ...
lwyl Post at 21-11-2011 18:49

agreed.. i think my doter homework was not as much as mentioned by other parents before... that surprised me because i thought their homework should be more...

Follow Us
Reply  aurorae

May I ask why you sent your kids to a Chinese school? To learn another language?
lwyl Post at 23-11-2011 06:02

definitely.   My goal is to have multilingual children.   Everyone will go to Arabic streaming school after graduating chinese, and after that it 's up to them.  Chinese is not as easy as BM, English or even Arabic- to be good, you have to be in the environment.

Reply 727# aurorae

It's true. Chinese is not easy. There's no suku kata. That is why in Chinese school students have to copy pages and pages of text .

kalau cikgu tadika dah confirm ok, maknanya ok memang boleh la tu.  Kita tak faham bahasa  ...
aurorae Post at 21-11-2011 17:59

Risau jugak le, takut nanti anak kita keciciran sangat. Kene usaha lebih sket la.

Pernah tak kengkawan korang pandang semacam dan mengata-ngata kenapa masukkan anak sekolah cina? Sedangkan banyak lagi sekolah kebangsaan dan tadika Islam kat mana-mana skang ni? Apa tindakan korang?

Reply 729# mamita

I sent my son to sekolah kebangsaan. Other parents ask me why, why tell me why?

Risau jugak le, takut nanti anak kita keciciran sangat. Kene usaha lebih sket la.

Pernah tak  ...
mamita Post at 24-11-2011 09:04

personality your kid macammana?  dia talkative atau pendiam?  Kalau budak pendiam tapi bijak memang boleh terus.  Budak talkative dan bijak lagi tak ada masalah.  Yang bermasalah kalau budak tu pendiam dan ada masalah akademik, sebab dia akan belajar di kelas yg dia mungkin satu-satunya pelajar melayu. Malu dan pendiam, memang susah nak kedepan.  Dia akan stress yg amat.  

kalau mamita memang serius nak hantar anak ke sekolah cina, kena jangka semua ni dan banyak bagi support pada dia.  

Saya ada sorang anak yg sangat lemah akademik dan pendiam lagi, dah cuba hantar tadika cina dan bincang dengan  cikgu  tentang keupayaan anak saya tu.  Cikgu tadika pun setuju dia tak boleh teruskan.  Setahun dia di tadika cina, dan lepas tu saya tukar ke tadika Islam.  Sebab tu saya berpendapat, kalau cikgu tadika kata anak mamita boleh bawa, maknanya memang boleh lah.

Ramai juga pelajar melayu di sekolah cina yg transfer ke sekolah kebangsaan masa darjah 4 - 6, dengan bermacam sebab.  Yang paling banyak ialah tak boleh bawa, sebab darjah 4 hw tulis esei cina boleh kata tiap hari ada.    Jiran saya dulu cina, pun tukar anak ke sekolah kebangsaaan sebab katanya anaknya malas tak suka tulis esei.

Pernah tak kengkawan korang pandang semacam dan mengata-ngata kenapa masukkan anak sekolah cina? mamita Post at 24-11-2011 09:04

Alhamdulillah in real life tak pernah kena pandang semacam atau kena kata, tapi tanya kenapa hantar sekolah cina memang selalu dah.  

cuma di forum ni saja, kalau you ikut dari mula ... agak ramai juga yg cuba provoke atau prsoalkan niat ibubapa yg hantar anak ke sekolah cina.

Reply 731# aurorae

Saya memang nak antar dan dia pun memang nak sama sekolah dengan kakaknya. Dia ni memang mulut asik bercakap saje, sampai kadangkala jumpa chinese kat kedai pun dia boleh tegur. (yg ni masalah jugak, sebab biasanya saya tak paham dan takut dia cakap benda tak elok aje).

Masalah dia cuma malas menulis. Bila dah malas menulis saya takut dia tak dapat buat apa yg cikgu suruh. Yg lain2 tak ada masalah sangat setakat ni. Saya dah hantar ke tadika sejak umur 3 tahun. Oleh kerana saya ni tak berjiran sangat, saya hantar dia satu hari penuh.

Reply 732# aurorae

Saya lambat jumpa topik ni. Senang nanti saya ulang baca. Saya kadang2 kecik ati jugak dengan kengkawan yg cakap sinis ni. Depan punyalah cakap bagus bagi sokongan segala, belakang perli2 lagi.

Sungguhpun anak saya sekolah cina, tapi saya sekolahkan anak sekolah agama juga. Anak saya bertudung dan berbaju kurung jugak ke sekolah. Bab makanan saya tekankan betul2, kat sekolah agama pun ada belajar. Setiap hari bawak bekal, dan saya larang meminta dan menerima dari kengkawan bangsa lain. Kadang2, dia teringin nak beli makanan kat kantin, saya kata boleh tapi hanya makanan siap bungkus dari kedai cth roti dan air kotak. Bebdk ni kadang nak merasa membeli, dah try sekali esok tak nak beli lagi sebab lambat beratur buang masa.

Kalau dia dapat sesuatu dari kengkawan cth gula2 pun dia akan bawak balik tunjuk kat saya dulu. Bab makanan, tips saya jangan lokek dengan anak. Apa yg anak nak kita bagi. Saya selalu cakap kalau teringin balik rumah cakap dengan mama, nanti kita beli.

Reply 734# mamita

orang yg pertikai anak korang masuk sekolah cina tu pada i sgt berfikiran sempit... maybe diorang pun takkan hantar anak diorang belajar kat oversea kot sebab kalau sekolah cina pun diorang tak berani apalagi kat oversea yg akan bergaul dgn bermacam2 bangsa & agama...

saya ade pengalaman belajar sek cina nie...walaupun masih boleh berbahasa mandarin sorang pun ank saya x de sek cina sebab utama takut tercicir ilmu agama.zaman 80an x same dgn skrg....x salah impian mak bapak nak ank pandai bahasa cina tapi seimbangkanlah...

Salam kenal untuk semua....
jenuh nak khatam thread ni..hihihih...
saya nak minta pendapat otai2 kt cni..
Anak saya 4thn...dh sek tadika english n mmg ada subject mandarin...
semua cikgu mmg speaking all the time cuma cikgu mandarin mmg speaking mandarin
abis-abisan....tapi kbykan budak malay lah kt sana...
Soklan saya...(mmg nk daftar anak kt sek cina-next year mac dh nk kena reg)
bolehkah anak saya masuk sek cina cmni...aduhh...takot dia x leh dapat masa std 1 nanti
atau kena tkar tadika yg betul chinese pnya....
1g soklan...nak daftar kat sek mana antara 2 kt bawah nie.....
1 sek primary ni kampung sgt2 murid da dlm 100+ org ja atau
1 lg sek primary mmg ramai lah muridnya (sek pun 2 session)

help me.....

Reply 737# bdadarey

hai bdadarey.......seeloknya biar masuk tadika cina 2 tahun barulah reg srjk cina,barulah ank u ok coz dah ade pengalaman bergaul dgn kaum cina.ade jiran i yg xleh bertahan cikgu suruh tkr balik s.kebangsaan tau..sayang masa terbuang gitu aje...nak bertutur fasih mandarin ambik mase juga tau tp x leh lupa sampai kini....pendapat i biar sek tu ramai pelajar saingan lg bagus tau drpd sek yg student x ramai.tp ade juga parents skrg suka sek yg x ramai student kononnya dpt perhatian cikgu lebih.. kalau u kt selangor ni byk sek private tau...

Reply 738# mamadee

Thanks a lot mamadee...

Nampak nya mmg kena tukar tadika lah nie....
nanti keciciran pulak anak ku tue...

I from Penang.....

Reply 734# mamita

sama la kiter.... masa orientasi thn 1 lagi saya dah bwk anak p kantin n tunjukkan makanan itu halal ke tidak... then masa kelas agama ustazah dia pon bgtau tentang halal n haram...lepas tu asik la plak dia tengok tanda halal klu beli barang...

bekal memang ari2 bawak... dr tadika masa umo 4 thn sampai la skang nak masuk darjah 4.... bab sekolah agama xyah pertikaikan la... memang keputusan sentiasa mumtaz la... kwn2 dia yg sek keb pun belum tentu leh dpt mumtaz.... time cuti sek saya anta dia pegi kem tahfiz.... hafazan memang tip top.... cakap cina pun mcm anak cina ... kawan cina suka kawan ngan dia sebb respect dia pelajar melayu yg paling terer b.cina dlm kelas n bm plak mistila 100%....

apa2 hal pun atas kita sbg ibu bapa.... kena sentiasa pantau anak... klu dia blh hangkut semua, anto ler sek cina... klu dia xleh sek biasa pun xpa.... yg nak belajo dia... nanti yg stress pun dia gak.....

saya nampak anak sek cina lebih terjaga pemakanan sbb sentiasa bawak bekal... jajan memang xmkn.... klu anak sek keb mana ada bwk bekal... jajan memang tiap2 ari depa beli.... dah tu kat kantin hotdog n naget memang tetiap ari jual... tetiap ari mkn pun xelok utk anak.... mknan mempengaruhi memori anak2... kan kan kan.....