CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: aurorae

[MERGED] Pengalaman menghantar anak ke sekolah cina

Reply 740# KakOren
hai kakoren....seronok dgr ank u x masalah bila sek cina,betul ape2 pun ibubapa yg perlu pantau ank2 kita...so siapa yg nak ank2 sekolah cina teruskan ..... rajin2 le tgk crite kt tv8 boleh improve mandarin utk anak u tu ye.....

Reply 737# bdadarey

Hai bdadarey, salam kenal.

Pengalaman saya, anak sekolah tadika cina sejak umur 4 tahun. Maklumkan pada cikgu tadika tu kita nak sekolahkan anak kat SJKC. Biasanya pihak sekolah akan iklankan dalam paper cina dan maklumkan pada murid2. Yg ni mintak kengkawan cina tolong bagitau. Dan cikgu2 tadika pun akan bagitau. Ataupun, terus pegi pejabat tanya bila pendaftaran. Tak silap umur 5 tahun kot pendaftaran dan umur 6 tahun pihak sekolah akan panggil utk pengesahan.

Ditempat saya dulu, pilihan sekolah bergantung pada alamat kita. Mcm sekolah kebangsaan jugak. So, susah sket la nak pilih2 sekolah.

Reply 740# KakOren

Bab pemakanan memang terjaga. Cuma kadang2 pening juga nak bekalkan apa kat anak. Anak saya bekal dia ikut mood. Kadang2 ringan2 jek, kadang2 nak berat2. Kadang2 tak nak bekal pun ada. Tapi air kosong botol besar wajib. Masa tadika pun bawak bekal. Ada sesetengah tadika cina memang pihak sekolah tak sediakan makanan.

Tapi bila time sekolah agama, duit jajan tak cukup2. Ada aje nak beli. Pihak sekolah tak bagi bawak jajan, tapi kantin jual... so, cemana?

Alhamdulillah, anak sulung saya sekolah rendah bagus, sekolah agama pun bagus. Cuma bimbang si adik ni, agak lambat sket bintangnya bersinar. Harap2 tiada masalah untuk dia. Maklumlah, bila masuk sekolah cina, serba serbi semua bedezup aje.

Reply  mamadee

Thanks a lot mamadee...

Nampak nya mmg kena tukar tadika lah nie....
nanti ke ...
bdadarey Post at 30-11-2011 11:30

bdadarey  welcome to the board ...

saya sependapat dengan yg lain, kalau nak masuk sekolah cina, kena masuk tadika cina.  Kalau idak, anak tak cukup preparation.

1 sek primary ni kampung sgt2 murid da dlm 100+ org ja atau
1 lg sek primary mmg ramai lah muridnya (sek pun 2 session)
bdadarey Post at 29-11-2011 14:03

100+ tu terlalu sikit, satu kelas berapa murid agaknya?  kelebihan murid2 rapat antara satu sama lain, dan cikgu pun kenal lebih rapat semuanya.  

sekolah murid ramai, saya andaikan kat bandar, pastinya kelebihan dari segi persaingan, tapi cikgu tak dapat monitor satu2.  

Pendapat saya, lawatlah dua2 sekolah tu, berbual dengan guru besar, tengok kantin, bilik air, dan cari ustazah atau cikgu melayu untuk minta pendapat mereka.  Kalau dapat contact parents melayu kat situ lagi bagus.  Biar sampai puas hati dan dapat buat keputusan sekolah mana nak masuk.  Selamat mencari.

Post Last Edit by aurorae at 1-12-2011 22:32
Reply  mamita

sama la kiter.... masa orientasi thn 1 lagi saya dah bwk anak p kantin n tun ...
KakOren Post at 1-12-2011 11:50

Kakoren, nak masuk darjah 4 dah anak you.  Thanks for joining the board.   Selalu2 singgah share cerita pasal anak kakoren tu, lelaki ke perempuan?

saya setuju anak2 sekolah cina makan lebih sihat, sebab bawa bekal dari rumah dan wajib bawa air masak.  Anak saya satu2 nya sekolah kebangsaan, tak nak bawa bekal sebab semua kawan beli di kantin.  Kantin pun jual makanan pasar malam macam hotdog, burger, ayam goreng, mee goreng, nasi goreng.  Ada la yg ok sikit macam mee kari dan mee sup.  Tapi biasa la budak2, dah jauh dari mata kita, dia akan beli apa yg geng  dia beli.   Dan anak yg ini pun susah sangat nak minum air masak.

Follow Us
Salam,
Seronok baca thread ni…rupanya ramai jgk yg htr anak ke sek cina dan dapat result yg memuaskan.
Saya dan suami memang berhasrat nak hantar anak ke SRJKC. tahun depan dia 5 tahun. saya ni x jumpa lagi kindy untuk anak saya.
yg jadi delay ni sebab asal2 kindy lama dia agreed nak ambil dia untuk daycare ptg je sebab mula2 kami decide nak hantar ke qdees dan ambil enrichment program mandarin. qdees ni tak ambil fullday. Dan jugak bila htr daycare tadika biasa, ade belajar iqra’ dan solat sebelah petang. So xdelah budak ni ketinggalan bab agama. then suddenly last 2 week, principal kindy lama tu ckp x jadi nak terima dia untuk daycare.
skarang ni dah jadi masalah pulak bila saya call kindy cina(dah 2 kindy saya call) diorang cakap kalau nak prepare utk sekolah cina..saya patutnye hantar since umur 4 tahun lagi so mcm diorang x sanggup la nak ambil start 5 thn.
so ape pendapat korang...masih sempat lagi ke saya nak prepare anak saya ni utk masuk sekolah cina...? kalau saya hantar anak saya qdees je(tambah xtra class mandarin sebelah tghr)…cukup ke preparation tu? kat kindy lama tu just blajar character mandarin sikit2 je...even principal dia cina pon x ckp cina...ckp english or BM je.

Reply 747# cute_cupid

cate lebih kenal anak sendiri.  Adakah dia seorang yg cepat belajar dan mudah bergaul?   Kalau dia jenis macam tu, masuk tadika Cina lambat sikit pun masih boleh catch up.  Anak sulung saya dulu tadika Cina 6 bulan aje, tapi alhamdulillah masik ok.   Tapi bukan semua budak macam ni.  Anak saya yang bungsu masuk tadika umur 5 tahun, tapi sebab tak reti abc 123, kami masukkan nurseri 4 tahun.  Jadi masih ada harapan lagi.  Bincangla dengan cikgu tadika.

Salam perkenalan buat semua..
dh  katam baca post kt sini adalah 2,3 hr itu pun curi2 baca time keje n kt umah time malam2 eheh3..
Tahniah buat ibu2 y mghantar anak ke sek cina
for info..anak sy y 1st lelaki  5thn pd 2012..
umur dia 4thn sy sudah menghantar ke sek tadika English medium (Smartreader) tanpa mgambil subjek Mandrin..
alhamdulilah akhir thn progress mmg terbaekk!! markah ke semua subjek 90% dn paling dpt mrkah tinggi dlm kelas ialh math 94.5% (salah sikit bab spelling number)
InsyAllah.. next year sy hantar pula ker Creative Kids (Nuri) dr 7:30-5pm..dn ada ambil subject Mandrin..
Mengikut kata principle ketika reg,  sy perlu buat surat rasmi 'myatakan y anak sy akan ke sek cina pd thn 2014'..dlm pkiraan sy cuma mahu try n error shj 1st time amik kelas mandrin...
bukan apa mgikut keturunan eheh3..atuk lizs cina msuk islam..so 'Gen' tu ada..
n mak lizs pula mampu comunicate mandrin..
lizs zero hah3..mana xnyer mak dh daftar lizs sek cina dolu2..tp oleh dsbabka ayh lizs membantah dh kesemua kami adik beradik 7org xsorg pun sek cina so sad...
skrg ni lizs smbg usaha mak lizs..tp tu ler kena kuat la kan..

Reply  cute_cupid

cate lebih kenal anak sendiri.  Adakah dia seorang yg cepat belajar dan  ...
aurorae Post at 22-12-2011 23:08

saya yakin anak saya xde masalah untuk bergaul dan feedback dari teacher dia sekarang ni cakap dia cepat belajar.

hmm...tp..dok buat2 research pasal htr anak gi sek cina ni..terjumpa pulak thread ni: http://www.shoppingnsales.com/moms/2009/03/which-is-best-primary-school/

saya jadi takut pulak! hehehe
sebab saya rasa nanti nak uruskan anak2 saya kena buat sorang. sebab hubby sgt sibuk dgn kerja. dia balik on time..tp biasanya lepas magrib tu dia dah letih dan nak rehat2 je. itu yg saya risau. takut saya sorang tak mampu nak tolong anak cope dgn pembelajaran kat sek cina nanti

Salam perkenalan buat semua..
dh  katam baca post kt sini adalah 2,3 hr itu pun curi2 baca time kej ...
lizs Post at 22-12-2011 23:43

lizs, tahniah untuk anak.  Berminat ke sekolah Cina ke?   Kena betul2 pasti sebab besar cabarannya.  Cuma keazaman untuk anak berjaya sehingga ke garisan penamat aje yang motivate ibubapa2 yg tiada asas bahasa Cina ni.

Kalau lizs and husband dah buat keputusan, bolehlah survey tadika2 yang bersesuaian.  Kalau dilihat dari pencapaian anak lizs, insyaallah dia boleh ke sekolah cina tanpa masalah.

saya yakin anak saya xde masalah untuk bergaul dan feedback dari teacher dia sekarang ni cakap d ...
cute_cupid Post at 23-12-2011 13:35

cute alhamdulilah kalau camtu takde masalah besar, masukkan je ke mana2 tadika cina yg berkenan dihati.   Macam saya ni mana2 sekolah yg anak saya masuk, saya memang merapatkan diri dengan cikgu besarnya, bincang betul2 polisii tadika/sekolah samada, bagitau kelemahan/kelebihan anak2 saya.  Bagitau mereka apa yg saya sebagai ibubapa harapkan dari sikgu.  Terutama sekali pasal makan la ....

Reply 751# aurorae

hi aurorae,kalau tak silap anak sulung u rayyan amik pmr tahun ni kan? camana result pmr dia... ?

yerp sis aurorae..
i bercadang dlm tempoh 3-6bulan dr start next moth...i nk tgok progress anak i dulu..
penerimaan dia dlm bhs mandrin... i ada tanya anak i suka x kalo dpt bckap dlm bhs cina..
Dia senyum smbil ckp boleh lah deal price mcm gradma (beli basikal ada 1kedai apek di masai)  hah3... i gelakk jer eheh3..
frezz mforum..
i plan i akan follow up progress dia di sekolah dlm masa sama i MESTI belajar basic menulis n comunicate bhs mandrin yerp! (leh join PIBG srjk nanti huh3 )..
ok frez ni kwn i y berjuang utk bukan cina y mahu mempelajari Mandrin (dewasa)
this link: http://easymandarin2u.blogspot.com/

Reply 753# heidi04

Salam perkenalan Heidi ;)
    Rayyan ths year pmr kan? apa2 pun di harp Rayyan berjaya..
    Kecemerlanagn dia sblm ini ckup membanggakan..
    malah membakar semgat sy n pasti IBU2 di forumer nie..

Reply 755# lizs

hi Lizs...ye... sama2 selalu update perkembangan anak kat sjkc nanti ye... kadang2 memang ada rasa macam nak give up tapi bila baca kecekalan ibu2 yg dah lebih experience kat sini dapat menaikkan semangat balik.
macam Lizs beruntung lah mungkin boleh mengeratkan lagi hubungan dgn keluarga belah ur mum yg keturunan chinese kan...

Reply 756# heidi04

tu la heidi..
my mom sorang jer sek cina dr 12 org adik beradik..
walaupun adik2 beradik my mom xsek cina...tp anak2 diorg smua sek cina
so kire sepupu sepapat i semua sek cina
i xder lh slahkan ayah i kenapa xsetuju masa dolu2 mom nak anta i sek cina eheh3..
so apa y penting HARI ini.. kita harus kuat smgat n berusaha utk mencapai matlamat..
xkire lah AGAK LAMBAT ker apee eheh3

Reply  aurorae

hi aurorae,kalau tak silap anak sulung u rayyan amik pmr tahun ni kan? caman ...
heidi04 Post at 27-12-2011 12:18

Syukurlah walaupun tak dapat full A ....Rayyan dapat  7A, 1B (agama Islam) dan 1D (bahasa Arab).   Syukurlah Arab tak dapat E, kalau tidak boleh kena buang dari asrama.  Tak kusangka dia boleh tinggalkan subjek2 basic sekolah agama, tapi kata husbandku Rayyan macam dia dulu2.  Malah agama Islam husbandku dapat C5 lagi     

Kelemahan Rayyan ialah menghafal, dari dulu lagi.   Yang  paling minat buat bisnes.  Di asrama  dia dah mula bisnes jual pen drive, beli banyak2 atau tempah kat bandar, pastu jual kat kawan2.  Katanya dah untung 500 ringgit.   Mula masuk asrama dulu bisnes sewa buku2 cerita terbitan pts, tapi untung sikit katanya.

Balik bercuti ni sempat berbisnes jugak, beli macam2 sweet modal 50 ringgit, letak kat bawah blok asrama perempuan, hari2 dapat 7 - 8 ringgit,  so far dah kumpul 70+, jadi untung dalam 20 ringgit la.  Tapi satu hari tu dia lupa nak kutip hasil jualan, tinggalkan kat asrama satu malam, terus kena curi.  Rasa2 orang yg lalu-lalang yang ambik.

Harap2 SPM nanti dia belajar dari kesilapan dan boleh buat yang lebih baik.

Reply 758# aurorae

tahniah...!ternyata memang anak yg pintar... semoga rayyan terus berjaya di masa2 akan datang...

Reply  heidi04

Salam perkenalan Heidi ;)
    Rayyan ths year pmr kan? apa2 pun di harp Ra ...
lizs Post at 27-12-2011 13:22

lizs, alhamdulillah thanks.