CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: aurorae

[MERGED] Pengalaman menghantar anak ke sekolah cina

heidi04 posted on 8-1-2013 04:28 PM
mana satu Habel? My son pun masuk pri 1 gak tahun ni.. si kakak dah Pri 3. Nak cari tuisyen gak ut ...

Habel duduk betul2 depan meja cikgu.  Beg dan bekal air biru.

Oh adalah kawan Habel di alam maya ni.  Apa nama anak Heidi?   

aurorae posted on 6-12-2012 05:10 PM
masyaallah, bagusnya Lizs nak buka kelas bahasa Cina.  Macammana dapat guru mengajar yang sekarang ...

Assalamualaikum all momiies..
aisey lupa nk jengah forum ni..
orite! aurorae pasal guru cina ni i direct tnya cikgu y mgajar anak i di sek nuri ni..
so y mgjar dtg ke rumah ni cikgu dr sek nuri..slibus bhn bacaan y diajar smua dari nuri..
mcm buku bacaan mandarin, latihan etc dari nuri..
darwisy dh boleh membaca dn sebutan y elok, tulisan darwisy, Loushi kata sungguh kemas dn Darwisy mampu mengira stroke cina dgn baik..

thnks aurorae u post gmbar sek cina ni..
nmpak  botol2 y gedabak besau ditepi beg/ats meja eheh3..
ok this year Darwisy sudah 6thn (ishk..tadika lagi rupanya) huh3..
so this year Lizs reg sek tadika yuh chyun ((happy kids learning)..
sistem sek ni serupa sek cina..
disiplin kuat..
stokin putih, kasut putih, n wajib bw air botol masak y besar y dlm 1Liter tu..
guru persenel bjln seperti biasa smgu 3x..
lokasi : sudut ruang tamu, sy letak meja2 n kerusi2 kecil serta whiteboard besar (serupa tadika dahh~~) sudah set up..
cuma belum nk tersempat nk buka kelas cina utk org luar..
buat masa ni sy mgajar jawi dan english buat anak. dan mmg sy mnta darwisy n darwisyah pgil sy Teacher spjg sy mgajar..
so progress anak real rase mcm kat skola kui3..
Then bila loushi dtg mgajar di rumah sy ikut skli duduk sblah darwisy dgr Loushi mgjar.
lepas Loushi dia balik keeskkn nya sy akan buat revision apa loushi dia ajar n sebut eheh3..(smpai babah darwisy pun iku join apa y sy ajar)

aurorae posted on 8-1-2013 10:24 PM
Habel duduk betul2 depan meja cikgu.  Beg dan bekal air biru.

Oh adalah kawan Habel di alam may ...

owh... untung Habel dpt duduk depan. My son Ethan pulak dok plg belakang. datang lambat tpt duduk depan semua org dah ambil. Sehari dua ni tanya dia buat apa kat sekolah.. assyik jawab ... tak paham apa cikgu kata... hehe... takpela... alah bisa tegal biasa kan...

nanti i try tepek gambar my son pulak...

lizs posted on 8-1-2013 10:49 PM
thnks aurorae u post gmbar sek cina ni..
nmpak  botol2 y gedabak besau ditepi beg/ats meja eheh3..
...

budak2 cina ni sampai kat universiti pun masih bawak botol air besar2 masuk kelas.  Kalau dalam dewan exam, memang siap sebotol air atas meja.  Susah nak cari budak melayu buat macam tu.   Tapi tak pasti budak cina sekolah biasa buat benda yang sama tak?

heidi04 posted on 9-1-2013 09:57 AM
owh... untung Habel dpt duduk depan. My son Ethan pulak dok plg belakang. datang lambat tpt duduk  ...

minggu pertama ni habel cuma mewarna aje.  Tengok silibus KSSR.  Ethan macammana?

Follow Us
kelas mandarin tak pasti diorang buat apa... sbb EThan ni kurang rajin becerita... kelas BM dia cakap cikgu suh tulis ABC...hehe
masih minggu orientasi lagi... belum start belajar betul... My daughter Pri 1 1st batch KSSR... dah takda dwibahasa lagi utk Math & Science kan... semua dlm B.Cina...

Ethan siap cakap dia ada 2 org cikgu yg ajar B.cina... sorang ajar B.cina... sorang lagi ajar Math... hehe

copy from fb... boleh kuar ke gambar nya... testing...
Ethan yg kat hjg dinding near to the window...

with his sister Pri 3

balik naik van sekolah...
Last edited by heidi04 on 10-1-2013 11:17 AM

heidi04 posted on 10-1-2013 11:13 AM
Ethan yg kat hjg dinding near to the window. ...

wahh..hangat..!!
dh ke sek ren cina anak2 u all..
darwisy coming soon menyusur thn 2014 (bdebar2 n xsabar rasanya)

lizs posted on 12-1-2013 11:33 PM
wahh..hangat..!!
dh ke sek ren cina anak2 u all..
darwisy coming soon menyusur thn 2014  (bdeb ...

tu maksudnya mak2 kat sini ramai dah ber'umur'.... hehe...

heidi04 posted on 10-1-2013 11:13 AM
Ethan yg kat hjg dinding near to the window. ...

heidi, your children ni mixed ke?    Tapi lebih rupa melayu la.

Suasana sekolah Cina ni kat mana2 pun sama je, botol air besar2 atas meja.

aurorae posted on 15-1-2013 01:38 PM
heidi, your children ni mixed ke?    Tapi lebih rupa melayu la.

hehe... actually i bidayuh/iban... my hubby pure iban... tak tau why my kids ada chinese look sikit... i pulak maybe ada malay look kot sbb masa study kat UM dulu org selalu ingat melayu...

a'ah... botol air wajib ada... hehe...

puas merempit kat thread nie...akhirnye berjaya gak mengabiskannye...saya n suami pun bercadang nak masukkan anak ke sekolah cina skrg nie dia tadika(umur dia 4 thn) kat srk ambik mandarin...n dah tanye kat cikgu mandarin dia nanti kalo dia nak msk sekolah cina mcm mn....boleh tak thn dpn nak anta tuisyen kat dia...dia kata boleh coz nanti kat sekolah cina guna b.mandarin...nampaknye tahun nie kene survey kat mana nak anta anak pegi sekolah agama la..coz walaupun dah 2 thn pindah kat sini tp tak familiar lagi kwsn kat sini...aurorae   duk johor kan...duk area mana...anak2 pegi sekolah agama petang kat mana...leh tau tak...

salam,

skrng anak saya dah 4 tahun so sy masukkan ke tadika islam so skrng tgh giat mencari tadika cina utk next year...tapi area umah saya bandar saujana takde tadika cina rata2 english n islamic so sy pun cr la area putra height...n sy berminat dgn smartreader sana cuma situ pun malay owner....susah area sy ni mmg takder keje pun kat putrajaya semua kawasan melayu...nak pergi puchong rasa mcm jauh sgt dan takut pengasuh tak mahu ambil....so sapa2 yg tahu tadika mana yg bagus area putra height harap dpt la membantu...sebab sy btl2 nak msk kan anak sekolah cina

thanks

ina_na posted on 22-1-2013 02:58 PM
puas merempit kat thread nie...akhirnye berjaya gak mengabiskannye...saya n suami pun bercadang nak  ...

hi ina..
saya jhr juga..
tp d pasir gudang..
mcm Darwisy 6thn sy mmsukkan kelas mengaji d pusat tuisyen guna teknik  al-badadi
1mgu ada 3x kelas...(isnin -mengaji teknik albadadi, selasa -megenal jawi,  rabu-fardhu ain) monthly rm45 selama 1jam lebih
utk waktu 5.30-7ptg so stkt ni mmg berbaloi ada improvement bab bacaan solat dn boleh solat sndiri dan hampir hafaz 30juzuk surah terakhir dgn Mantap!
Jadual sekolah tadika di sekolah Tadika yuh Chyun (Happy Kids learning Sdn Bhd)
Isnin -Khamis 8-1ptg
Jumaat 8-12.
Matapelajaran yang diambil, semua subjek tmsuk jawi dan b.mandarin (tu yang balik pkul 1ptg sbb include tuisyen dari 12-1ptg)
Jam 1lebih dia dh di chidcare.. di chidcare makan, guide hwork/pantau solat n harus tidur..
Jam 5ptg lebih sy akan ambil dan htar ke pusat tuisyen mengaji tu.. (balik umh dgn aman boleh masak n tonton TV 'setia hujung nyawa tv3 ;)
saya bangga hntr pusat tuisyen tu sebabb..sebabb..heh3 ustzah y ajar anak saya adalah ustazah saya y dh pencen, masa saya sek agama johor ketika darjah khas kui3..

virginity posted on 23-1-2013 02:04 PM
salam,

skrng anak saya dah 4 tahun so sy masukkan ke tadika islam so skrng tgh giat mencari tadik ...

saya boleh suggest kan dua..
1. servey tadika cina.. kaedah btnya principle tadika.. subjek bhs cina ada ke x??.. n sek tu ada mgajar ikut KSSR silibus utk mudah anak kita utk sek cina x??
2. u pergi sek Sek.Ren.Jenis cina yang berdekatan rumah dan jumpa pihak pengurusna sek..
dan u tnyakan nama sekolah tadika bagi student melayu y sek situh..
amacam mana senang??
klo sya dolu saya terus pi sek ren cina.. sya tnyakan kerani melayu di sek situ..
minta dia senaraikan sek tadika bg pelajr melayu pandai y darjah 1 hi3

lizs posted on 24-1-2013 01:19 AM
hi ina..
saya jhr juga..
tp d pasir gudang..

ooo al bagdadi ada yer belajar yg mcm tu...ada gak dpt pamplet dia tp dia tulis tuk yg hafaz al-quran...kalo ada mcm awak tu nak pegi tanye la nanti...saya rs bab2 mengajar nie biar la saya bg pada yg mahir...kang kalo saya mengajar dia bukannye dia nak fokus pun...siap dia ajar saya balik lak...penat dibtnye...

sekolah cina tu mmg rs nak masukkan anak kecik nie...tu yg mmg mencari tempat yg blh mengajar agama mcm tempat anak awak belajar tu...mlm lak boleh anta tuisyen pulak...bukan per nak bg anak familiar gan rutin harian sekolah supaya bila dia msk sekolah tak de la mengalami kejutan...cadang ari ahad nak bg anak rehat...arap2 anak aku tak terbeban la gan program yg aku aturkan tuk dia...

heidi04 posted on 16-1-2013 09:42 AM
hehe... actually i bidayuh/iban... my hubby pure iban... tak tau why my kids ada chinese look siki ...

thanks for sharing your photos .....  

ina_na posted on 22-1-2013 02:58 PM
puas merempit kat thread nie...akhirnye berjaya gak mengabiskannye...saya n suami pun bercadang nak  ...

ina, saya di Skudai.   Sekolah Cina yg famous kat sini Pu Sze yang terletak betul2 tepi jalan Skudai-JB, tapi kami hantar anak2 kat sekolah Cina kampung, betul2 dalam kawasan kampung baru Cina Kangkar Pulai.

Betul kata Lizs tu, salah satu cara nak cari tadika cina, buat survey dengan parents atau cikgu dari sekolah rendah Cina yg kita dah kenalpasti nak hantar anak, dan biasanya budak2 ni datang dari tadika yang itu-itu juga.   Sebelum daftarkan anak ke tadika yg dicadangkan, pergi sendiri ke tadika, tengok sendiri suasana kat situ, dan tanya banyak2 soalan sampai puas hati.

virginity posted on 23-1-2013 02:04 PM
salam,

skrng anak saya dah 4 tahun so sy masukkan ke tadika islam so skrng tgh giat mencari tadik ...

Virginity i remember you dulu2, masa nak cari tadika untuk anak time anak baru umur 3 tahun he he he.  Jadi dah masuk tadika Islam lah sekarang kan.  

Advise yg sama macam untuk Ina, kenalpasti sekolah rendah mana nak pergi nanti, dan dari situ baru cari tadika yg berdekatan.  Survey dari parents melayu di sekolah tu, di tadika mana anak mereka belajar dulu.     

Kalau tempat tu jauh dan susah nak cari pengasuh, kenapa tak buat macam saya buat untuk beberapa anak iaitu pagi sampai tengahari (3 pm)  kat tadika cina+transit=guided hw, kemudian  bas sekolah hantar ke mana2 transit di tadika islam  @ fardhu ain (3-5 pm) yg berhampiran atau setaman dengan tadika cina tu.  Pastikan you, tadika cina, driver bas, dan tadika islam ada nombor hp masing2 untuk pastikan anak selamat sampai ke destinasi.