CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: aurorae

[MERGED] Pengalaman menghantar anak ke sekolah cina

sy ada anak umur 3tahun..nk registerkn dia ke sekolah jenis cina utk prepare masa depan dia supaya boleh bercakap dan menulis dlm 3bahasa (melayu, english dan cina)boleh tunjuk step yg perlu di buat?sekarang masih tercari2 tadika cina yg berdekatan rumah walaupun hati masih was2..

eyradanira posted on 21-6-2013 04:33 PM
sy ada anak umur 3tahun..nk registerkn dia ke sekolah jenis cina utk prepare masa depan dia supaya b ...

ok 1st..
lagi mudah terus ke sek ren cina (srjk) y bdekatan dan minta kerani sek (kerani tu biasa melayu)
minta dia tgokkn list pelajar y drjah 1 melayu dulu sek tadika mana..
klo kerani sek tu xnak tolong..tgu jer depan sek tu..tgokkn parents mana y plajar melayu tu tnyakan anak dirog sek mana dptkn nama sek..

2nd...buat list nama sek dan pergi ke sek tadika terbabit..
makan..kbykan xdsediakan so bw bekal nsi greng/nsi lemak/biskut etc klo disediakan kena pastikan tukang masak islam y sediakan mknan lh....
tnyakan dalam smgu bhs cina ada blaja berapa jam.. dan klo perlu tusyen lepas waktu sek. brpe byran..
guru cina ada berapa orang..(sekiranya seorang shj cikgu cina) kena pastikan kalau cikgu tu xdtg org bhnti nk dpt replace cikgu berpa lama..

Alhamdulilah..anak saya thn depan dah mula ke Sek ren cina (srjk) darjah 1.. tadi baru daftar sek ren agama pada sesi 1, jam 715am- 845am..
so balik sek agama insyaAllah saya drop ke homework guide di sek tadika dia sekarang Tadika Yuh Cyhun.. ada masa dia siapkan kerja sek..
sebab thn depan SRJK sesi 12tghri-630pm so smpai umh dah mgrib..sure lpas isyak dah Zzz..mmg xsempat nk ajar apa..klo ajar pun bkn nyer faham smua cina huu..

m_ardiana posted on 11-6-2013 11:09 AM
nana umo 6 thn n hana umo 5 thn.
umo 4 thn lagi sy dh masukkan tadika cina.
memg byk homework. s ...

Salam Ardiana, first time post kat sini ye.  Budak2 tu sekolah kat mana?  Kalau umur 4 tahun, aktiviti apa yang mereka buat ye, sebab anak2 saya semua masuk masa 5 tahun.  Tahniah kat hana dan nana sebab cemerlang di sekolah.

eyradanira posted on 21-6-2013 04:33 PM
sy ada anak umur 3tahun..nk registerkn dia ke sekolah jenis cina utk prepare masa depan dia supaya b ...

betul sangat saranan lizs tu, lawat sekolah rendah yang kita prefer untuk anak dan dari situ dapatkan tadika yang bersesuaian.  Saya dulu lagi la, cari sekolah rendah yg diminati, lepas tu baru beli rumah berdekatan sekolah tu.  Ni kira kes extreme la.

Untuk tadika, rasanya setiap sekolah ada tadika kerajaan termasuk SJKC.  Kat situ tukang masaknya melayu, even kalau tak ada pelajar melayu.

Tapi kalau nak tadika pilihan kita, list down dan lawat tadika2 tu sendiri, bincang dengan cikgu besar polisi2 tadika, tengok keadaan dalam tadika, bersesuaian tak dengan kita.

Selamat mencari.

aurorae posted on 4-7-2013 08:16 PM
Salam Ardiana, first time post kat sini ye.  Budak2 tu sekolah kat mana?  Kalau umur 4 tahun, akti ...

wsalam. a'ah... first time wat posting kt board nie.
aku dok skudai, johor. ko pun dok skudai kan??? alhamdulillah... ada gak kwn2 yg blh berkongsi ilmu or info pasal sekolh cina nie.
tadika indah ria. tadika tu owner dia cina. ada 3 branch kt area skudai. guru memg ramai. guru melayu pun ramai.
selain kelas cina, kt situ pun ada kelas melayu. ank 1st n 2nd (sekrg umo 8 n 10 thn) pun tadika kt sini. tapi amik aliran melayu n english.
kali ni anto ank no 3 n 4 kt tadika ini jugak tapi aliran melayu, english n cina. thn dpn yg no 3 darjah 1 n thn lepas lagi dh daftarkn sekolah sjkc.
alhamdulillah... last week amik report card, nana dpt no 1. kelas dia 28 murid cina n 2 org melayu termsk dia. alhamdulillah, anugerah Allah.
hana dpt no 16 drpd 28 murid cina. cikgu lantik dia jadi team leader kt kelas sebb dia rajin n berani. kelas dia takde melayu. anak bongsu n manja. homework dia pun nana yg tolong buatkan... hahahaaaa... klo aku paksa dia buat homework, dia akan nangis. dia selalu kata ..."hana dah penat laaa..." sian jugak kannnn...

umo 4 thn, pelajaran dia sama mcm 5 thn.
umo 5 thn, pelajaran dia sama mcm 6 thn.
umo 6 thn, pelajaran dia repeat yg 6 thn punyerrrr...

lepas balik tadika, dia org ada tuisyen kt tadika tu jugak. tuisyen nie lebih kpd buat homework n membaca. 1 jam ajerr setiap hari n byran RM60 sebln. seblm tuisyen cikgu bagi mkn dulu mcm kuih ker, roti ke or biskut. mknan nie pun byr... RM45 utk 5 bln.

Last edited by m_ardiana on 5-7-2013 10:01 AM

aurorae posted on 19-4-2013 12:25 PM
Ya Allah siannya Drawisy kecik2 lagi dah stress sampai mimpi kerja sekolah tak siap.  Kita dulu2 m ...

anak aku pun pernah mengalami mcm nie.
penat sgt, magrib tertido. kul 8 lebih baru bangun. pastu terus cakap kt aku yg kerja sekolah dia belum siap.
aku cakap... takpe, nanti mama tolong adik buatkan.
kasi dia makan n minum susu dulu.
dh ok, baru start wt homewk.
klo hari jumaat pun sama... mlm tu jugak nk siapkn homewk. aku pulk kalo blh mlm tu nak santai2.
sampai kena pujuk suruh wt homewk esok ajerrr. kadg2 dia tk nk. mlm tu jugk nk wt. aku pulk yg stressssss...

Follow Us
ada jugak kekurangan kt tadika nie. kalo kita amik aliran melayu, dia ada ajar tulisan jawi.
kalo kita amik aliran cina, tulisan jawi tu memg takde laaaa... baca2 doa n iqra' lagik lah memang takde... heheheee.
so, waktu mlm aku akan ajar dia org mengaji n kenal2 huruf jawi nie.
kalo doa2 tu aku pun ajar gak.
seblm mkn baca doa, seblm tido baca doa n seblm msk tandas pun baca doa.
kalo nak wat sesuatu, baca bismillah jerr. kalo dapat apa2 yg baik, sebut alhamdulillah.
yg kelako nyerrr... aku sibuk2 ke depan, ke belakang sebb nk parking kete. tiba2 dia cakap, alhamdulillah dh dapat parking.
aku terus kata, pandainyer dia... dia sengih2 tersenyum....

m_ardiana posted on 5-7-2013 09:42 AM
ada jugak kekurangan kt tadika nie. kalo kita amik aliran melayu, dia ada ajar tulisan jawi.
kalo k ...

wah,,untunglah guide hwork rm60 sbulan..
itu hari2 (isnin hga jumaat) ker??
next year Darwisy akan ke srjk C Masai, johor.. isnin 8hb July lepas ni dah daftar sek agama belah pagi.. 7:15-8:45am..
n harap balik sek agama pkul 9am ingat nk drop di sek tadika dia sekarang sbb situ
ada guide hwork + iqra + mkn tghri + pgangkutan ke srjk cina = rm305 huk3..tbatuk2 dgn nilai harga tu..
yang sekrang sek tadika ni pun msuk sek dr pkul 7:30 smpai pkul 1 sbulan rm225
------belajar semua subjek malay,eng ,math ,math mental aritmetic, sains,art, chinese, J-Qaf Jawi
biasa Darwisy balik jadual dia mandi --> makan--> solat--> Zzz..pkul 5:30pm ke kelas Al-Baghdadi dan Fardhu Ain..

m_ardiana posted on 5-7-2013 09:25 AM
wsalam. a'ah... first time wat posting kt board nie.
aku dok skudai, johor. ko pun dok skudai kan ...

pertama kali ada geng di skudai.  Nanti hana dan nana nak masuk sjkc mana?  Pu Tze kah?  Anak2ku masuk SJKC dalam kampung Kangkar Pulai je.

Sebenarnya memang bagus letak anak untuk hw guide kat tadika tu, saya buat untuk anak2 selama ni.  Memang budak sangat letih dan jadual padat waktu siang, tapi dah boleh rehat2 dan tidur awal waktu malam.

Cuma untuk anak2 yang dah besar darjah 4 dan 6 ni, dah tak de masa lagi sebab jadual sekolah, tusyen wajib (yg sekolah SJKC buat) dan sekolah agama dah penuh setiap hari.  Jadi malam2 lah masa untuk siapkan semua kerja sekolah.  Lebih2 lagi bulan Ramadhan ni, kerja sekolah memang tak berkurang dan tusyen tetap ada.  Alhamdulillah sekolah agama adjust jadual supaya budak2 boleh balik rumah sebelum pukul 6 petang.  Dapatlah mereka rehat sebelum berbuka.

Budak2 sekolah SJKC petang tetap balik macam biasa.  Teringat 10 tahun dulu masa Rayyan darjah 1 sesi petang, waktu tu buka puasa lebihkurang 6.45 - 6.50 pm.  Biasanya pukul 7.15 pm baru sampai rumah sebab jem depan sekolah.  Padahal rumah 2 km je dari sekolah.   Memang kena siap2 bekalan makanan  seperti kurma dan air untuk berbuka dalam kereta!   

lizs posted on 11-7-2013 10:28 AM
wah,,untunglah guide hwork rm60 sbulan..
itu hari2 (isnin hga jumaat) ker??
next year Darwisy ak ...

a'ah. RM60 tu hari2... isnin hingga jumaat.
Darwisy sebaya ank aku, nana... 6 thn kan??? nana thn lepas dh daftar darjh 1. seklh agama jer blm daftar.
rm305??? mahal gak tuuu... tapi klo dh tkde pilihan, terpaksa jugak lah ambil.
thn dpn plan, pagi seklh agama aku hantar n blk naik van
t'hari gi sekolh srjkc, bibik anto n bibik ambik sebb dekat sgt ngan rumah.
mlm wt keje sekolh n ngaji quran.... byk leh jimat... alhamdulillah sgt2
tapi risau gak, sapa yg akan tolong dia wt keje sekolh sebb bahasa cina tuuuu...

aurorae posted on 11-7-2013 11:12 AM
pertama kali ada geng di skudai.  Nanti hana dan nana nak masuk sjkc mana?  Pu Tze kah?  Anak2ku m ...

sjkc thorburn kt tmn mutiara rini, skudai. jiran cina yg selorong ngan aku hantar ank dia kt pu tze. aku nk anto tapi jauh ler pulk....
seklh nie baru lg... dlm 3 thn gitu.
akk dok kulai??? sekolh ank akk tu tepi jln kan??? klo sy blk pontian, perasan ada sekolh cina kt tepi jln.
betul tu kak... biar bdk2 sibuk waktu siang tapi mlm dia dh free.
kak, nak tanya. masa anak2 akk darjh satu, camner dia org wt homewk???

m_ardiana posted on 11-7-2013 11:36 AM
sjkc thorburn kt tmn mutiara rini, skudai. jiran cina yg selorong ngan aku hantar ank dia kt pu tz ...

Akak duduk Kangkar Pulai, dekat sempadan antara Skudai dan Pekan Nenas.  Ada 2 sekolah Cina di situ, satu dalam kampung baru Cina, SJKC Pulai. Anak2 akak semua sekolah sini.  Satu lagi boleh nampak jelas dari tepi jalan, SJKC Woon Hwa.  Woon Hwa tu sekolah baru.  

Darjah 1 awal2 tahun banyak salin semula perkataan2 yang cikgu ajar dalam kelas.  Tapi lepas setengah tahun, dah kena buat ayat dari perkataan2 yang diberi.  Kalau budak2 ni tak sempat salin atau hafal apa erti perkataan tu, teruk jugalah akak kaji kamus nak cari maknanya.  Lebih2 lagi anak sulung dulu sebab internet tak de lagi.  Kadang2 mereka lupa makna, tapi ingat sebutan.  Ini senang sikit, kita boleh taip  dalam mana2 web translation untuk cari maknanya dan seterusnya buat ayat.  Yang cerdik sikit, dah siap2 tulis makna dan sebutan, lagi lah senang kerja ibubapa.  Dah 5 anak ni, macam2 ragam yang kita jumpa.

m_ardiana posted on 11-7-2013 11:29 AM
a'ah. RM60 tu hari2... isnin hingga jumaat.
Darwisy sebaya ank aku, nana... 6 thn kan??? nana thn ...

m_ardiana..
harga rm60tu xsiap guide hwork cina ker..??
smua hwork dlm bhs cina kecuali english, pend islam dan BM tu..
PLAN B
liz ada pujuk2.. persenel teacher dia skrg utk thn depan dtg hari2 ke rumah guide hwork2jam hwork cina di rumah bbsiter..
tp xth lg dia nak ker tak nak.. masih megharap huu..
apa pun klo xde pilihan balik semula ke plan A hntar di sek tadika cina g/hwrk the pakej

aurorae posted on 13-7-2013 05:11 PM
Akak duduk Kangkar Pulai, dekat sempadan antara Skudai dan Pekan Nenas.  Ada 2 sekolah Cina di sit ...

sabtu lepas blk pontian nmpk sjkc woon hwa. seberang jln beso tu nmpak sjk tamil. pastu terpikir pulak, ada tak org melayu kita nie yg anto ank2 dia org kt sjk tamil...
ank akk 5 org sumer seklh cina??? hebatnyer... tahniah kak. sekolah menengah pun sekolh cina jugk ke???

tk terpikir pulak kt internet ada translation cina. bagus nie n byk leh membantu. thanks kak share info nie.

lizs posted on 14-7-2013 01:02 PM
m_ardiana..
harga rm60tu xsiap guide hwork cina ker..??
smua hwork dlm bhs cina kecuali english ...

rm60 tu utk guide semua subjek yg ada homewk termsk math, bm n bi.
jiran2 selorong ada gak cina. blh gak tanya2 dia org mcm mana ank2 dia wt hwork.
n ada gak jiran cina tu cikgu kt sekolah koh kuang, skudai. mana tau klo2 dia offer utk guide hwork.
baper org ank sekolh cina??? ker nie anak pertama?

m_ardiana posted on 15-7-2013 09:27 AM
sabtu lepas blk pontian nmpk sjkc woon hwa. seberang jln beso tu nmpak sjk tamil. pastu terpikir p ...

anak no 2 sempat masuk tadika Cina je, tapi lepas bincang dengan cikgu dan tengok personaliti anak sendiri, kami putuskan untuk masukkan dia ke sekolah kebangsaan.   4 anak lain sekolah Cina tapi cukuplah untuk SJKC sahaja.

Sekolah menengah dah 2 orang, dua2 masuk sekolah agama swasta di Perlis.  Anak no 2 akak tu dah tingkatan 3, walaupun tak dapat Mandarin, tapi dia boleh pula kuasai bahasa Arab, dan dijadikan rujukan oleh cikgu bila kawan2 sekelas tak dapat jawab soalan.  Exam bahasa Arab dia baru2 ni dapat gred A.  Anak no 1 sama la performance Arab dan Mandarin dia, boleh cakap tapi nak menghafal. menulis dan mengarang tu memang fail.

aurorae posted on 15-7-2013 02:46 PM
anak no 2 sempat masuk tadika Cina je, tapi lepas bincang dengan cikgu dan tengok personaliti anak ...

dh beso ank2 akk.
betul lah kak. tak semua ank2 blh kuasai bhs mandarin dgn baik sebb dia byk m'hafal.
ank sy yg 5 thn, hana selalu lupa apa yg dia hafal. kadg2 dia ingat tapi makna tk tau... kelakar jugak bila difikirkan.
lagi satu, slang cina dia agak kasar. bkn slang ajerr, tulisan pun kasar semacam. adoiii... sian jugak kt dia nie.
thn dpn dia 6 thn. klo ok, blh lah msk sjkc. klo tk ok, masuk sekolh kebangsaan biasa ajerrrr.

m_ardiana posted on 15-7-2013 03:50 PM
dh beso ank2 akk.
betul lah kak. tak semua ank2 blh kuasai bhs mandarin dgn baik sebb dia byk m'h ...

ardiana macamamna tahu slang kasar atau tak tu?  Akak ni dah 4 anak kat sekolah cina pun masih 'pekak' cina lagi.

aurorae posted on 21-7-2013 08:35 AM
ardiana macamamna tahu slang kasar atau tak tu?  Akak ni dah 4 anak kat sekolah cina pun masih 'pe ...

hana n nana selalu bertekak pasal sebutan. hana nie dia sebut asal boleh jerrr... i selalu gelak.
nana kata sebutan hana salah. bila sy dgr betul2 memg lain cikit bunyinyerr... tu lh sy katakan kasar... hahaha...

Salam semua...

My anak dpt masuk standard 1 school cina yang di pohon tahun depan, alhamdullilah.
Saya akan cuba dulu kalau tak boleh saya keluarkan.
Dah 2 bulan ambik kan dia 1 to 1 mandarin tuition 2.5 jam setiap minggu, cikgu kata byk improvement, spelling test mandarin boleh dapat 1/2 betul, ayat boleh susun sikit, test paper nampak perubahan cuma percakapan masih susah sebab dgn kwn2 english aje.