CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: aurorae

[MERGED] Pengalaman menghantar anak ke sekolah cina

Originally posted by tina^^ at 14-10-2005 10:29 AM

kalau kita pasan, zaman skang...mana2 co. yg dipelopori oleh kaum cina mesti ada tulis dalam iklan keje nak someone yg literate in mandarin.(secara x langsung tertutup peluan anak melayu utk dpt keje disitu)

nampak tak camana mereka 'protect' bangsa mereka sdirik indirectly??  

ini bukan pasal "(secara x langsung tertutup peluan anak melayu utk dpt keje disitu) ", kalau bayar sama, kenapa nak ambil hanya tahu 2 bahasa instead of erti 3 bahasa?

Malay politician suka membankitkan hal2 apa pun to hal bangsa, tak tahu ke ini adalah "nature of business"? sedunia pun macam itu!
harap2 lah banyak lagi malay akan matang tentang hal itu~

Originally posted by adobe at 21-10-2005 12:00 PM

ini bukan pasal "(secara x langsung tertutup peluan anak melayu utk dpt keje disitu) ", kalau bayar sama, kenapa nak ambil hanya tahu 2 bahasa instead of erti 3 b ...

tak paham la psal ko marah2 nih....eloborate skett...:stp::stp:

sementelah ko bengang tuh aku nak tanya...kalo anak kat sekolah rendah cina...pendidikan islam sapa yang ajar???? adaka amali macam sekolah2 lain....like semayang jamaah, cara amik wuduk, tajwid qur'an.....:stp::stp:

lagi satu tadika cina...fine lah...budak2 bole cakap 3 bahasa....tapi nya adaka tadika cina yang ada matapelajaran pendidikan islam.... uo to parents la...bagi aku ..KALO BAYO SAMA....baikla aku pilih pendidikan islam dari bahasa mandarin......;)

Originally posted by akubest at 21-10-2005 12:19 PM

tak paham la psal ko marah2 nih....eloborate skett...:stp::stp:

sementelah ko bengang tuh aku nak tanya...kalo anak kat sekolah rendah cina...pendidikan islam sapa yang ajar???? adaka amali  ...

ini bukan marah~ hanya straight cakap je~
masa dulu Singapore mementingkan English, kita lah hanya memperkukuhkan bahasa, tengok lah  mahasiswa university kita taraf English mereka sampai lah mana! Singapore memang berpandangan jauh, dari dulu sampai sekarang! sebab mereka bukan jaga satu hak bangsa saja, takut ini takut itu! sekarang Perdana mereka sudah kata , mereka patut melahirkan generasi depan yg boleh menguasai English & Mandarin mulai sekarang!

Apa Malaysia buat sekarang? jejaki step Singapore 30 tahun dahulu, sekarang baru nak improve tahap bahasa English anak2 kita! ini memang bagus, tapi salah caranya dengan mata pelajaran Sains & Matematik tukar ke pengajaran dlm English! memang diketawakan seluruh dunia exspecialy Singapore!

kalau nak tahu apa kemudahan2 untuk agama dalam tadika/SRJKC, pergi lah sekolah tertentu buat kajian~
tapi memang tidak dapat dinafikan kebanyakan kemudahan2 SRJKC tidak setanding dgn Sekolah Kebangsaan, kalau kementerian memberi banyak sokongan wang dan tidak mengangap pengajaran orang cina sebagai 'ancaman' kepada sekolah kebangsaan, tetapi sebaliknya memberi sumbangan kepada semua rakyat Malaysia, ini kan bagus~

Pada pendapat shinky pulak, kalau nak menguasai sesuatu bahasa tu bergantung kepada diri kita sendiri, dan kebersungguhan parents untuk membentuk anak-anak mereka menguasai bahasa selain bahasa melayu atau bahasa inggeris.   Macam shinky nih, ayah berasal dari utara India, bahasa yang ayah guna ialah bahasa hindi, emak orang melayu, bahasa yang digunakan bahasa Melayu. Di rumah ayah tak bertutur bahasa hindi dengan kami, hanya emak yang cakap melayu dengan kami adik-beradik.  Sudahnya kami cuma pandai cakap melayu dan hanay faham bahasa hindi tapi tak boleh nak betutur dengan fasih sebab ayah tak praktikkan secara bersungguh-sungguh.  Bila masuk sekolah, barulah belajar bahasa inggeris, dan alhamdulilah dapat menguasai bahasa Inggeris.  Tentang bahasa Tamil, shinky faham apa yang mereka tuturkan tetapi sukar nak cakap tamil sebab tak biasa.  Bahasa cina pula, masa form 6 ramai kawan chinese nih, so diaorang selalu cerita pasal drama cina kat tv, so kita pun berjinak-jinak dengan drama cina ni, so melalui tontonan di tv juga boleh belajar bahasa cina ni, memang ada perkataan-perkataan yang kita faham tapi tak dapat kuasai sepenuhnya.

Jadi pendapat shinky, semuanya bergantung kepada parents, kalau mereka fikir anak mereka hanya mampu menguasai bahasa selain dari bahasa melayu dengan menghantar anak mereka belajar di sekolah yang berteraskan bahasa tersebut, terpulanglah.  Mungkin perlukan sedikit pengorbanan tentang pemakanan yang tidak halal di sekolah dan budaya bangsa yang berbeza.  

Lagi satu, persekitaran memberikan banyak impak untuk kita menguasai sesuatu bahasa, sebagai contoh, kalau kita tinggal di kawasan kepadatan penduduk india, kita dapat menguasai bahasa tamil dan sebagainya.  Shinky sekarang ni pulak berada di Pakistan di mana bahasa utama ialah Urdu, keluarga in law pulak guna bahasa pashto, shinky ngan hubby berkomunikasi dalam bahasa inggeris, dan insyaAllah dalam tahun depan berhijrah ke US. Tak tahu lagi nak hantar anak yang bakal lahir ni sekolah di mana...yang shinky tahu anak ini bakal menguasai banyak bahasa ...:bgrin:

Bagus kalau anak kita tahu multilanguages, benefit ke atas mereka ialah, mereka lebih berpandangan luash dan lebih berpengetahuan.  Maklumlah kitakan ke era globalisasi..apapun shinky nak hantar anak ke sekolah berteraskan bahasa  Arab...insyaAllah

Originally posted by adobe at 21-10-2005 05:19 PM

ini bukan marah~ hanya straight cakap je~
masa dulu Singapore mementingkan English, kita lah hanya memperkukuhkan bahasa, tengok lah  mahasiswa university kita taraf English mereka sampai l ...

hmmm...macam bole pakai gak...tapi aku agak ko agak prejudis....

bagi aku tak de masalah kena gelakk ke, dengan singapore ke hape ke....kalo negara kita susah derang bukan bole tolong pon.....

ntah!!! for me, kerajann buat peralihan bahasa malaysia ke bahasa inggeris bukan satu langkah yang songsang.....kalo ko tengok hala tuju kerajaan pon....dia mmg antar byk further studies...kat negeri mat sallehh..abih2 jepun...sbbnya buakn aku nak mengungkit sejarah...mat salleh nih yang banyak tulis buku, in other way, more resources in the world is in english.....mmg ada masalh sikit...bila budak2 kita ke overseas nak mentranslate semua benda in english ( aku tak bercakap pada overseas studies shj...malahan local pon guna english gak)...so kalo dari awal dah tau ...kira kurangla problem nak belajar benda2 baru in the future....ko tengok mana ada orang guna perkataan janjang, bundarkan, pembezaan, pengkadaran, penghidratan, pengionan,....etc.....banyak resource sumer in english....so kalo budak tuh nak go further, carik benda yang baru...berapa kerat sangat buku , or benda2 baru yang ditulis dalam bahasa melayu....

yang hantar anak belajo cina, aku nampak berguna untuk dia jek la...sbbnya nak kata further, tak penah la plak aku dengo mana2 badan hantor budak further study ke china...kalo ke jepun..kena korban setahun...sbb cerita nak menterjemah ke bahasa they all jek...

cuma bagi aku memartabatkan islam lagi elok depada nak memartabatkan benda2 lain.... bahasa melayu kita boleh dimartabatkan cuma kita kurang pakar bahasa....bukan macam indon....bahasa dia agak internasional kerana ramai pakar bahasa...dan dah banyak cendiakawan indon yang menghasilkan buku2 dalam bahasa derang...tak macam kita....

Originally posted by adobe at 21-10-2005 12:00 PM

ini bukan pasal "(secara x langsung tertutup peluan anak melayu utk dpt keje disitu) ", kalau bayar sama, kenapa nak ambil hanya tahu 2 bahasa instead of erti 3 b ...

actually aku tak paham aper main point yg ko nak sampaikan....

aku bukan bawak isu racist dekat sini...aku cakap a good thing of learning xtra bahasa, in this case bahasa cina.

dan aku tak cakap pon..kalau bayar sama, then amek tahu 2 bahasa aja (in this case , it refers to bahasa cina again, dan basa inggeris..and not forgotten huh...basa melayu..opss!! it;s already 3! :cak, instead 4,5 hatta 10 bahasa pon..ntah..aku tak paham ler pe bende yg ko nak anginkan sgt.

nature of business?? yeah! partly true, partly not.if u can understand mandarin, pegi bukak radio cina and denga aper agenda mereka menggalakkan kaum cina beranak ramai dan kaitannye dengan politik cina pd masa akan datang.....only if u understand.......

[ Last edited by tina^^ at 25-10-2005 11:59 AM ]

Follow Us
miau This user has been deleted
ermm.. my sis hantar anak2 dia kat tadika cina jugak...best jer dengar diorang bercakap..tapi,bila mak diorang marah..diorang ngumpat cakap dlm bahasa cina..mak dia langsung tak tau apa yg diorang cakap..ihikss....
tapi, tu la kan...kalau masakan cina,..kita boleh makan ker,..walaupun bukan b**i?..
sebab, sebagai contoh, ayam belum tentu disembelih kan.?..
tapi, kalau nak ikut mcm tu,..kita mkn kat hotel2 tu mcmana lak?....

Originally posted by miau at 25-10-2005 12:18 PM
ermm.. my sis hantar anak2 dia kat tadika cina jugak...best jer dengar diorang bercakap..tapi,bila mak diorang marah..diorang ngumpat cakap dlm bahasa cina..mak dia langsung tak tau apa yg diorang  ...

miau...tina penah tanyer soklan nie dkt my ustaz.

dier jawab, selagi kita tak nampak ada benda2 haram (cam bab1) dicampur dlm masakan @ makanan yg kiter nak makan tue...makanan tue ttp halal.

to the extend, kalau kiter makan mee goreng kedai cina contohnya, kiter tahu kedai cina tue mmg ada masak bab1, tp kiter tak nampak pon depan mata kiter nie bab1 dier campo dalam mee goreng kita(and of course kita tak request pon bab1 tue), makanan tue masih halal.

cumanya, bergantung pd ilmu dan kefahaman seseorang. selagi benda2 haram tue tak ada dlm makanan yg kita nak makan tue (as per our knowledge terhadap foods tue) selagi tue masih halal.

tp kalau dah masok bab was was sumer tue...awas! makanan yg halal pon boleh jadik haram.

Originally posted by tina^^ at 25-10-2005 12:43 PM

miau...tina penah tanyer soklan nie dkt my ustaz.

dier jawab, selagi kita tak nampak ada benda2 haram (cam bab1) dicampur dlm masakan @ makanan yg kiter nak makan tue...makanan tue ttp hal ...

bior betik tina....ustaz ko kata cam nih...
tapinya kalo kedai cina yang ko tau masak bab1.....amat TIPUlah kalo ko tak was2.....sbb condition dia kena yakin kan?????aku paling hampeh pon masa kat obesi...aku tawakkal and yakin benda2 makan untuk vegetarian.....vegetarian burger burger king pon aku sapu sbb member aku tanya minyak apa dia guna...dia kata vegetable oil...makanya sungguhla aku yakin...tapinya aku rasa mustahil ko tak was2 kalo ko tau cina tuh masak bab1...unless cina vegetarian.....

miau, ko tanya hotel kan...setau aku la ( kot sapa koje hotel..aku silap betulkan ekk)....semua restaurant kena halal, sbb one of the conditions kalo ko nak bukak hotel kat mesia nih.....even cutlery pon tak leh campur...that is why kalo big hotels biasanya ada chinese reataurant sendiri...dia tak campur ngan restaurant biasa.....sbb tuh bila aku g obesi, the safest and guranteed halal is hotel kat mesia...yang hotel sebintang or rumah tumpangan aku tak jamin ahhh....

Originally posted by akubest at 25-10-2005 03:20 PM

bior betik tina....ustaz ko kata cam nih...
tapinya kalo kedai cina yang ko tau masak bab1.....amat TIPUlah kalo ko tak was2.....sbb condition dia kena yakin kan?????aku paling hampeh pon masa ...

aaa...sbb tue la aku tulis ayat yg last tue akubest....

skang kiter dah tau mcm mana sesatu makanan tue jadik haram utk di makan.

tp, biler masuk bab was was....benda halal pon boleh jatuh haram. benda yg haram apatah lagik....bila dah was was elok tinggalkan terus dan jgn get involve dgnnya....(seperti yg salu kita praktiskan....sbb tue ramai org avoid restoran cina, walau kiter x mintak hidangan haram utk kiter)

aku cam ko ler memula dulu biler ustaz aku terangkan cenggitu. tp ada satu lagik ayat yg ustaz aku cakap yg relates dgn yg 'haq dan batil' sumthing camtulah, mcm air dgn minyak..takkan bole dicampurkan..(actually aku x reti nak explen abt it ere....and takot kalau aku relates ngn pahaman aku lagik korang x paham aper aku tulis).

pasal bab was was tue...aku mmg tak was was nak makan as long as aku tau aper yg aku mintak tue bukan benda yg clearly  haram. kalau benda tue 50-50 mcm isu kiter kat resotran cina tue...to me depends pd yakin hati ko camanala.

aku mmg avoid for being  was was. sbb sekali aku dah terdetik..halal ker nie? i choose utk tidak makan terus. so, aku yakin, berpaksikan ilmu & kefahaman yg aku ada, insya allah

[ Last edited by tina^^ at 25-10-2005 05:09 PM ]

miau This user has been deleted
..ok TQ tina, akubest...

so far, mmg tak pernah mkn masakan org cina (walaupun kawan2 cina offer mkn masakan diorang)...apatah lagi mkn kat restoran cina...

tapi, sekarang ni mmg tengah berkira2 nak hantar bakal anak ni kat sekolah cina atau sekolah yg menggunakan "english medium"...

perghhh..jauh tul plan aku...:cak:

i mmg ade intention nak antar my doter to sek cina...even skrg nih tgh carik tadika yg provide mandarin language...i kat area bdr sri permaisuri cheras...ade tak sape2 yg familiar ngan tadika2 kat situ or pernah antarkan anak kat tadika2 cina kat situ..tlg le bg info kat i...tq

annalisha This user has been deleted
I still believe SK is better than SJKC. Much2 better.... Sekarang ni kalau tgk graduates Cina terbahagi dari 2 kategory, speaking English yang ada "class" dan speaking English style pasar..... Selalunya yang English style pasar la kena reject....

I dont deny the fact that byk advantages if tau cakap Cina, but sorryla saya nak hantar sekolah Cina. Thats why saya hantar anak2 ke SK dan hantar mereka belajar Mandarin dengan private teacher....

Chinese terror maths? Takdelah..... I can bet, if kita as Malays parents take the trouble to monitor anak2 kita individually, anak2 you all pun takda problem dgn Maths. Just tell me.. pada siapa yang anak dia dah bersekolah.... apa aktiviti masa sekolah? Anak orang Cina dah belajar syllabus tahun depan my frenz...... anak orang melayu?

Kawan saya punya anak saudara - sekolah cina dkt Sri Kembangan. Adik beradik 5 orang (kot) semua sekolah cina. Sebab dia ni comel (budak Melayu) dan sekelas dgn anak anak perniaga, sekarang muka dia terpampang dkt papan tanda utk iklan satu kedai kot (ke mall) dkt area Sri kembangan.

Perniaga kedai runcit area rumah dia semua tau dia adik beradik pandai ckp Mandarin (sekolah cina belajar Mandarin sahaja) - so no tipu tipu

Originally posted by miau at 10/25/05 20:00
..ok TQ tina, akubest...

so far, mmg tak pernah mkn masakan org cina (walaupun kawan2 cina offer mkn masakan diorang)...apatah lagi mkn kat restoran cina...

tapi, sekarang ni mmg tengah b ...

Miau,
Kalau ada perancangan nak hantar anak ke sekolah cina tu baguslah.

Ini dari pengalaman saya - Ada kawan (A) sekolah cina dkt Tmn Sentosa Jln Klang Lama. Bila dah besar masuk Univ sambung oversea. Balik kerja dgn sykt Insurance. Advantage dia tau Mandarin & Cantonese so ramai pelanggan cina. Pangkat besar dah pun.

Kawan B. Sekolah Cina di Melaka. Tapi tak pandai sekolah SRP pun tak lepas. Sebab pandai Mandarin dia senang dpt kerja dgn company cina. Kerja tukang besi - dari belum kawin sampai ada anak. Ramai customer company taukey dia kenal him so bila dia buka bisness sendiri dah tak ada masalah nak dpt tender etc. beli barang kedai besi pun tak kena tipu.

Kawan C. Perempuan. Sekolah Cina juga. Lulus SPM, belajar menaip - dpt kerja dgn sykt pembenaan.

Rata rata kawan saya yang sekolah Cina senang dpt perkerjaan walaupun ada kelulusan SPM.

A day before Raya Aidil Adha...semua murid SK cuti...tapi yg bersekolah di sekolah cina....tak cuti.

Murid std 1 hari ke2 persekolahan dah ada homework....

Originally posted by annalisha at 16-12-2005 11:29 PM
I still believe SK is better than SJKC. Much2 better.... Sekarang ni kalau tgk graduates Cina terbahagi dari 2 kategory, speaking English yang ada "class" dan speaking English style pasar ...

ADI PUTRA...bukan anak cina maupun sekolah cina.....

Originally posted by loveanis02 at 17-11-2005 10:28 AM
i mmg ade intention nak antar my doter to sek cina...even skrg nih tgh carik tadika yg provide mandarin language...i kat area bdr sri permaisuri cheras...ade tak sape2 yg familiar ngan tadika2 kat  ...

Kalau kat area Permaisuri Cheras, saya tak pasti.

Tapi kalau sekitar Kajang, mmg ada tadika yg khusus utk anak2 yg ingin ke SRJK (C).

Haritu I had a chat wiv a chinese friend tentang hantar anak sekolah cina. Dia kata sekolah cina selalunya approach dia drastik sikit. Homework banyak, cikgunya garang ya ampun...Kalau anak you jenis rajin belajar memang tak da masalah. Tapi kalau budak tu tak pandai bahasa Mandarin, memang kena double the effort belajar kat sekolah sebab nak belajar bercakap dan belajar menulis...

My friend tu pun tak berapa pandai cakap Mandarin dan memang tak paham membaca chinese characters. Anak dia 2 orang, yang perempuan tu jenis aktif...suka drama, muzik, so dia rasa better masuk SK. Yang lelaki pulak memang nerd giler...jenis bila cuti sekolah suruh mak kasi dia homework mcm cikgu (baru 5 tahun!)...yang ni dia plan nak masuh SJKC sebab dia rasa anak dia boleh cope with the pressure...