CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: aurorae

[MERGED] Pengalaman menghantar anak ke sekolah cina

aurorae posted on 21-7-2013 08:35 AM
ardiana macamamna tahu slang kasar atau tak tu?  Akak ni dah 4 anak kat sekolah cina pun masih 'pe ...

hana n nana selalu bertekak pasal sebutan. hana nie dia sebut asal boleh jerrr... i selalu gelak.
nana kata sebutan hana salah. bila sy dgr betul2 memg lain cikit bunyinyerr... tu lh sy katakan kasar... hahaha...

Salam semua...

My anak dpt masuk standard 1 school cina yang di pohon tahun depan, alhamdullilah.
Saya akan cuba dulu kalau tak boleh saya keluarkan.
Dah 2 bulan ambik kan dia 1 to 1 mandarin tuition 2.5 jam setiap minggu, cikgu kata byk improvement, spelling test mandarin boleh dapat 1/2 betul, ayat boleh susun sikit, test paper nampak perubahan cuma percakapan masih susah sebab dgn kwn2 english aje.

m_ardiana : anak saya y pertama ni baru jer nk msuk sek cina..tp atuk saya cina masuk islam dan mak saya pun sk cina..cousin smua sek cina cuma sy xberpeluang sbb jauh sk cina dr rumah..org tua bimbang kann..

oh ya forumer kemasukkan anak ke sek cina bg klhiran thn 2007 dan 2008 srjk minta 'Pengesahan' sek lepas raya ni.  Butiran pengesahan srjk cina anak saya ttp ada sstgah sek butiran dokumen ini telah diminta awal thn lepas sms daftar dhl:

Masa : 8am-12pm / 19.08.2013 - 20.08.2013

Dokumen yang perlu dibawa : a) Sijil kelahiran (asal)
                                          b) Sampul surat putih beralamat sendiri size 4x9 setem 80sen
                         ***Salinan dlm Saiz A4  
                                          c) ***Slip Gaji, Sijil kelahiran, ic ibu dan bapa.
---->>Surat Lapor diri akan dihantar pada cuti sekolah November 2013. Sebarnag pertnyaan, sila hubungi sekolah pada waktu pejabat selepas 26.12.2013..

aurorae posted on 15-7-2013 02:46 PM
anak no 2 sempat masuk tadika Cina je, tapi lepas bincang dengan cikgu dan tengok personaliti anak ...

tu lah aurorae anak saya mmg plan umur 13thn sy msukkn dia sek aliran tahfiz..
saya penuh berharap keptusan anak saya melayakkan dia tgal di asrama dan bersekolah di Sek Men Agama Bandar Penawar, Johor.
ada juga plan B yang dekat..sek di Sek ren & Men Tahfiz Taman Mawar Pasir Gudang, Johor ni pun ok juga sbb ramai kawan sebangku sek,telah bkerja y mengajar tahfiz arab di situ..
Pilihan saya mmg cenderung ke arah tahfiz, cuba pilihan saya hntar sek cina ketika umur 7thn ada langkah2 dia menguasai otak kiri matematik dan sains dlm cina serta menguasai bahsa y bukan bhs ibunda kami iaitu mandarin.. berKomunikasi dlm mandarin keberangkalian untuk guna adalah tinggi kerana rakan2 cina berada d malaysia. Berbanding Bhs Arab/korea/jepun..... tempoh 5thn selpas sk cina utk dia amik exam STAM utk ke mesir masih lg cukup tempoh untuk mguasai bhs arab sekiranya kita sbg ibu bapa telah membantu perkembangan anak dr awal... apa2 pun sek agama haruslah dipantau lebih2 lagi anak y bersekolah agama di johor masyaAllah, pendidikan agama lebih kehadapan kerana ramai guru2 y bpgalaman n pandai mgaji boleh diperolehi.. berikut adalah pendapat saya maaf sekiranya ada y terasa..

m_ardiana posted on 22-7-2013 10:03 AM
hana n nana selalu bertekak pasal sebutan. hana nie dia sebut asal boleh jerrr... i selalu gelak.
...

yer..bhs cina klo kita tgok pinyin mmg ada 4 nada... dan dgn nada tu lh y bbdk sbut ada lari sikit pitching heh3..
apa2 pun..gelagat anak saya Darwisy y suka bermain nombor dan menyanyi cina ketika bermain n mandi buatkan saya n suami tergelak..
Paling geram klo kita marah ada jer jawapan cina akan dia membebel2.. mgkin ank sya suka membebel n petah berkata2 tu y buat dia berani klo ke kedai cina becok mcm apa..ssh sy nak keluar kedai klo dia xhbis ckp ngan tokey tu..
baru2 ni.. saya nk beli template nano sim dlm 1 kedai cina. sdgn sy belek2 cara guna anak saya ternampak aigopad (ipad bbdak) dia mnta saya beli dia kata baru rm210.
saya kata mahal la xpyh, dia merajuk lepas tu dia tegur tokey kedai tu y sedang makan mee.
dia tanya makan apa? dlm bhs cina sy perhatikan dr jauhh shj..cina tu pun layan berbual dgn dia..tokey tu tnya nama, sekolah len2..lepas tu dia suh tokey tu keluarkan aigopad. Drwisy mnta tawar hrga aigopad tu rm10 duit merah boleh tak??? ha3..sy bertiga (tokey,darwisy n saya) gelak besar..smpai pekerja2 melayu di kedai tu diam sbb tak faham apa kami ckp dlm bhs cina kui3... last tokey tu kasi rm145= aigopad + 2g memory kad + case beg.. sy terdiam adoii murah tu, sy trus call suami kata ok tak hrga tu, suami setuju.. beli juga akhirnya aigopad tu.. dlm haatii saya, ssh juga bw darwisy ni suka menawar kang xjd beli naya huu..

lizs posted on 23-7-2013 03:26 PM
m_ardiana : anak saya y pertama ni baru jer nk msuk sek cina..tp atuk saya cina masuk islam dan mak  ...

semalam baru terima surat PENGESAHAN MURID TAHUN 1/2014 bagi SJKC Thorburn, Mutiara Rini, Skudai.
Sekiranyer tdk dtg utk pengesahan, pendaftaran ank dikira batal...

Tarikh : 22/8/2013 (Khamis)
Masa : 8am - 11am OR 1.30pm - 3.30pm
Dokumen yg perlu dibawa :
1. Surat Pengesahan
2. Salinan IC ibubapa
3. Surat beranak asal n salinan fotostat
4. Sampul surat 4x9", warna putih n setem 80sen
5. Borang2 perlu diisi
6. Borang Kesihatan
7. Borang SMM

Ada lg satu surat, Surat KUTIPAN DUIT UTK KELENGKAPAN SEKOLAH.
Kutipan sebyk RM200 seorg bg pihak Lembaga Pengurus Sekolah utk penambahbaikan kemudahan, kelengkapn sekolh n penyelenggaraan sklh utk kegunaan murid.
Mahalnyerrr... korang ada tk surat nie???

Follow Us
m_ardiana posted on 24-7-2013 09:18 AM
semalam baru terima surat PENGESAHAN MURID TAHUN 1/2014 bagi SJKC Thorburn, Mutiara Rini, Skudai.  ...

yer la..sek darwisy pun lepas raya minta pengesahan..
cuma yuran di srjk time pgesahan belum lg minta dibayar xpasti bila masa kemasukkan kott..

m_ardiana posted on 22-7-2013 10:03 AM
...

wah bagusnya anak2 suka praktikkan cina kat rumah.  Sebutan yang betul memang sangat penting dalam bahasa Cina.  Anak akak yang sulung tu, menurut cikgu memang bercakap macam orang Cina bercakap.  Sarah pula banyak improve sebutan sejak darjah 5, bila dia terpilih masuk pertandingan poem.  Tahun ni dia menang lagi peringkat daerah, tapi kalah peringkat negeri.  Anak no 4, Basel pula cikgu komplen tak banyak bercakap Cina.  Dalam kelas dia ada budak melayu, jadi dia lebih banyak berkawan dengan budak melayu tu. Tapi dari segi akademik, Basel yang paling bagus.  Dia banyak ajar akak macammana nak guna kamus Cina.  Dah memang karakter dia pendiam dan suka baca buku je.  Habel pula banyak mulut, dan sejak dia  mula sekolah , barulah akak dengar budak2 ni berbual dalam bahasa Cina kat rumah.

Nisda_ posted on 22-7-2013 03:52 PM
Salam semua...

My anak dpt masuk standard 1 school cina yang di pohon tahun depan, alhamdullilah. ...

Teringat Sarah masa hari pertama sekolah tadika Cina dulu.  Bila tanya dah belajar bahsa Cina tak?  Dia kata dah.  Apa dia.  Boy!  Masa tu dia tak faham lagi beza bahasa Cina, English dan Melayu.   Tadika dia pun lebih ramai budak yang berbahasa English dari Cina.  Tapi alhamdulillah masa darjah 1 memang nak tak nak semua budak kena bercakap dan belajar dalam bahasa Cina.  Jadi don't worry, walau lambat, tapi masih ok lagi.  Yang penting, dia dah kenal karakter asas bahasa cina.

aurorae posted on 25-7-2013 02:05 PM
wah bagusnya anak2 suka praktikkan cina kat rumah.  Sebutan yang betul memang sangat penting dalam ...

seronok kan kak bila tgk dia sesama dia bercakap dlm pelbagai bahasa.
so far ank2 ckp melayu n cikit2 omputih jer kt umah.
kadg2 nana n hana suka nyanyi lagu cina kt umh.
nana n hana nie kulit dia gelap cikit. kwn2 dia sumer putih melepak.
bila amik gambo kelas, memg ketara n senang cari dlm gambo. hehehee...

lizs posted on 23-7-2013 03:45 PM
tu lah aurorae anak saya mmg plan umur 13thn sy msukkn dia sek aliran tahfiz..
saya penuh berhara ...

insyaallah bahasa Arab budak2 boleh lagi kuasai walau baru nak mula masa tingkatan 1.  Ayah budak2 ni macam tu la dulu, sekolah kebangsaan aje tanpa sekolah agama.  Jadi asas bahasa Arab memang takde.  Semuanya bermula sejak tingkatan 1.  Walaupun dia tinggalkan sekolah agama di tingkatan 4, tapi sampai sekarang dia masih boleh ingat bahasa tu.  Lagipun Arab bahasa al Quran, memang hari2 akan jumpa.

Keputusan nak masuk sekolah aliran apa dan dimana, terpulang pada ibubapa.  Takde nak terasa hati.  Samalah masa kita decide nak masukkan anak ke sekolah Cina, tiada parents lain yang berhak nak terasa hati.  Keputusan kami lebih kepada kami nak anak2 terdedah pada suasana kampung dan bergaul dengan budak2 dari kawasan kampung juga, walau ada beberapa murid lagi yang datang dari KL dan JB. Yang paling best, kebanyakannya datang dari keluarga  yang kerja sendiri samada bertani atau berniaga.  Jadi masa cuti2 pendek macam minggu ni mereka cuti 4 hari, kami galakkan diaorang pergi rumah kawan2 di Perlis tu.  Mereka balik JB cuma masa cuti2 penggal dan cuti raya je.

Nak berkongsi gambar Habel.  Kesiannya, hari pertama selepas cuti 2 minggu, ada 7 kerja rumah nak disiapkan.  Esoknya, cikgu tak puas hati dengan hw Englishnya, dan tak boleh masuk kelas Computer.  Kat sini, denda tak buat kerja/tak siap ialah tak boleh masuk kelas computer/senam.   

pukul 10 malam, ada lagi kerja belum siap

Habel ni agak nakal sikit, dan ada beberapa kali kami dipanggil sebab kerjanya tak memuaskan, jadi kali ni dia bagi kami check berkali2 kerjanya.  Kesian sangat sebab dia tak faham kenapa masih kena denda lagi.  Saya syak sebab tulisan yang buruk sebab dari segi complete, memang siap dan betul.  Tapi tulisan tu tak boleh buat apa sebab Habel ada masalah pegang pensil menyebabkan sangat susah dia nak kawal pergerakan pensil tu, masalah yg sama macam ayahnya dan budak2 dileksia.

Pukul 5 pagi.  Tertidur masa buat hw, penat sangat sekolah pagi petang.

Last edited by aurorae on 21-8-2013 04:31 PM

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

eh.. banyak pulak dokumen yg kene bawak masa register.. roses baru dpt pengesahan n dh register kt srjkc jln davidson hari tuh..

yuran dia xkasi tau lg.. tp kerani tuh ckp biasa 600+..

anyway masa bln 6 harituh anak roses kene amik ujian sbb sekolah tuh skolah kluster... nasib baik dapat skolah tuh.. tp xsure dia dpt masuk sbb lulus ujian or sbb kuota

Anak saya 2 orang sekolah sjkc. sorang lagi tahun depan.
anak 1st lelaki.. Dari Nursery sampai la darjah 3 ni hantar sekolah cina. tution pun hantar kat cikgu cina..
Dan... sekarang dia ada masalah tak boleh berkomunikasi dengan baik.
di rumah kami bertutur bahasa melayu dan di sekolah dia bertutur bahasa cina..
jadi di situ anak saya confuse bahasa. Ni apa yg doktor cakap la...
sekarang ni pun bila anak saya bercakap susun atur ayat dia tak betul..
anak perempuan 2 orang setakat ni ok. anak ke 2 dah boleh cakap cina dengan baik walaupun masih ada yang dia tak faham lagi..
Dah berbincang dengan cikgu2 dia.. akhirnya tahun depan kami terpaksa tukarkan dia ke sekolah melayu.
rugi masa je kalau paksa2.
Ni kes aku nak sangat anak aku pandai cakap cina.. last2 padan muka aku..

sweetlilly01 posted on 26-8-2013 03:07 AM
anak 1st lelaki.. Dari Nursery sampai la d ...

ada jugak kwn2 yg kata, klo anak tk blh teruskn kt sekolh cina, baik tukarkan ke seklh biasa.
klo tunggu jugak sampai darjah 6, kesian juga kt anak tu...

betul.. dari terus di paksa.. baik la keluarkan cepat.. nanti keputusan periksa teruk manjang.. paling susah subject math.. sumer dalam bahasa cina.. maunya den tak pening...

sweetlilly01 posted on 26-8-2013 03:07 AM
anak 1st lelaki.. Dari Nursery sampai la d ...

So sorry to hear that.  Alhamdulillah anak2 saya  disekolah Cina tiada masalah ini.  Kalau ikut pengalaman kawan2 dan teori yg dibaca, anak2 yang dibesarkan dengan dwibahasa sebenarnya tiada masalah kecelaruan bahasa.  Mulanya mereka confused  dan campur adukkan vocab, grammar dan susunan bahasa dan satu ayat, tapi semakin matang usia mereka, benda2 tu hilang dengan sendiri.  Mungkin ada pengecualian untuk kes seperti anak sweetlily.  

Slm perkenalan buat semua org yg letak anak di sjkc. Anak2 sg pun sekolah di sjkc peng ming, tlok panglima garang selangor. So far mereka da bole berinteraksi dlm mandarin. Plan hantar mereka ke sek aliran agama masa secondry nti. Cuma x taw camna caranye....

salam...sekian lama x post kat forum cari ni...

nak share exp daftar anak masuk sek cina.

anak saya tadika nuri @ melaka masa umur 5 thn, x de basic cina langsung.

6 tahun, saya tukarkn ke Qdees, n dia dah start belajar mandarin..n masa tu nampak dia sngt berminat untuk belajar.

Sy ke SJKC Pay Fong 1 Melaka tuk daftar darjah 1, tp principal suruh fikir katanya ramai student melayu x dapat cope n bila darjah 3 dah tukar sek keb..frust sekejap then terus jela balik.

Sy story kat cikgu di Qdees..n cikgu Qdees bantu tuk daftar kn n siap bawak ank sy sekali tuk di "interview" principal sjkc tu. Anak sy kne baca, tulis jawap soklan2 n alhamdulillah principal ckp special case dapat la dia masuk ke SJKC.ermmm....sampai mcm tu sekali kn.

now ank saya dah darjah 1, moga di boleh faham ape yg cikgu ajarkn. Cuma sy risau darjah satu ni..dia x sek agama. Sebelah ptg sy hantar ke sek transit tuk guide hw n buat latihan.

darjah 2 plan nk masukkan sek agama ptg..n carik jalan lain maybe tuition or crik cikgu yg boleh guide dia waktu mlm hari ke tuk bantu.

Salam Semua...

saya nk tny pendapat semua tentang jadual anak sy utk tahun depan tadika 5 tahun
pagi smpi ptg:tadika n guide hwork (tadika cina)
mlm kul 8-10:kelas agama fardu ain saya masukkan kelas ni sy tak nak dia hilang apa yg dia belajar masa tadika islam tahun ni...

agak2 sgt membebankan tak...utk pengetahuan semua anak sy mmg dr kecik smpi la ni tido lewat ttp la lampu dr kul 9 mlm tp tetap tido kul 11-12 mlm....