CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: aurorae

[MERGED] Pengalaman menghantar anak ke sekolah cina

Originally posted by macademia at 13-9-2006 12:30 PM
kawan mac tengah pening kepala ni..... anak lelaki dia darjah 1 kat sekolah cina.... teruk di buli..

bukan seorang dua buli, tapi ramai.... bila ada sorang start buli, yg lain dok ngikut.....

...

keluarkan je lah kalau lebih keburukan dari kebaikan hantar ke sekolah cina.  Kesian budak-budak tu tersiksa sebab nak fulfill dream mak bapak.   Kalau hantar sebab language baiklah belajar kat pusat bahasa mana-mana.

stuju ngn kak fie..silap2 aribulan...rosak self esteem anak anak tue....

hb aku teringin nk hantar anak dia sekolah cina
tapi itu laaa
aku takut sehhh kes2 kena buli neh
kalau hantar sek cina kt kg aku rasa lain environment dia ngan sek cina bandar

aku rasa kes buli nie bukan skolah cina ajek...anywhere....

and depends pada budak gak....ada some tue  really well stand up to protect themselve....

and some, juz flow with the wind....low self esteem, takot nak proactive etc etc....can be so many rezen lah.

Originally posted by tina^^ at 13-9-2006 04:32 PM

and depends pada budak gak....ada some tue  really well stand up to protect themselve....

and some, juz flow with the wind....low s ...

setuju Tina
But kalau kat sek cina neh
aku rasa sentimen lain sket kut?
Hehehhe
Neway kerajaan pon dah nk laksanakan mandarin kat sek keb

Originally posted by tina^^ at 13-9-2006 04:32 PM

and some, juz flow with the wind....low s ...

Memang tul tu. Anak aku bukan dia yg kena buli, dia yg membuli.  Self esteem dia so high.  Sebab tu aku tak risau nak letak dia kat mana-mana pun.  Ada satu hari aku pergi sekolah dia sebab nak hantar kertas kat cikgu.  Masa tu aku tengok cikgu tgh duduk diam periksa buku kot, ada sekumpulan budak2 lelaki tengah galak berborak kat tengah2 kelas.  Sekali tengok, tuh anak aku yg jadi kepala.  

Bila anak aku cerita apasal bila dia gaduh dgn kawan, cikgu pukul dia?   Aku kata sebab dia yg salah.  Aku mak dia, aku taulah sebab kat rumah pun dia macam tu.  Dia pantang nampak adik2 duduk diam, mula nak mengusik sampai diaorang melalak.   Apa lagi dialah yg kena.

Aku rasa anak kawan Mac tu pendiam mcm anak no 2 aku.  Anak no 2 ni kat sekolah kebangsaan, hari2 kena buli.  Duit asik kena kapor je.  Pernah sekali tudung sekolah kotor penuh dgn air lecak.  Dia cakap kawan2 yg simbah kat kepala dia.  Dia tau menangis aje, bukan pandai nak balas atau mengadu.  Kitaorang yg selalu paksa dia cakap.  Pernah bawa balik buku budak lain sebab budak tu suruh anak aku buatkan hw dia. Kami bagi balik buku tu kat mak budak tu dan cakap apa yg anak dia dah buat.

Follow Us
Originally posted by katak_kiut at 13-9-2006 04:22 PM
hb aku teringin nk hantar anak dia sekolah cina
tapi itu laaa
aku takut sehhh kes2 kena buli neh
kalau hantar sek cina kt kg aku rasa lain environment dia ngan sek cina bandar

Sekolah kampung tu pun ada gak ganster dia, sama je mana-mana sekolah pun, even sekolah kebangsaan.  Anak aku bagitau, masa UPSR hari tu, guru besar mad abis sebab 48 budak ponteng exam Matematik.  Kalau setakat ujian biasa fahamlah, ini UPSR pun diaorang sanggup ponteng.

Originally posted by macademia at 13-9-2006 12:30 PM
kawan mac tengah pening kepala ni..... anak lelaki dia darjah 1 kat sekolah cina.... teruk di buli..

bukan seorang dua buli, tapi ramai.... bila ada sorang start buli, yg lain dok ngikut.....

...

Aku rasa kalau macam tulah tekanan yang anak kawan Mac kena, elok tukarkan je ke sekolah kebangsaan.

Tentang tulisan buruk.  Anak aku bukan setakat tolak markah, memang pangkah terus (markah 0 untuk part tu).  Sebabnya tulisan anak aku memang buruk habis.  Aku tak faham tulisan Cina, so aku tak boleh bezakan dia tulis betul atau salah.  Tapi aku tengok tulisan rumi dia memang teruk, huruf a dengan huruf u dan d lebih kurang sama je.   Kadang-kadang tu langsung tak boleh baca apa yg dia tulis.

Cikgu sekolah Cina memang strict habis, kalau patutnya tulis 'kayu', tapi sebab tulisan buruk nampak macam 'kuyu', dia pangkah je, walaupun dia  tau apa yg anak aku maksudkan.  Kertas exam dia selalu tak dapat markah penuh sebab hal-hal macam tu je.  Dah berbuih aku nasihat, hubby aku pulak masuk campur cakap tulisan dia pun buruk macam tu, so apa aku nak cakap lagi dah.

Jadi kalau tulisan Cina dia kena pangkah walaupun dia cakap dia tulis betul, aku tak salahkan cikgulah.   Lagipun aku tak pandai baca tulisan Cina, so tak boleh judge apa-apa.

[ Last edited by  aurorae at 15-9-2006 02:42 PM ]

Reply #79 macademia's post

Ttng isu buli nih, rasanya ada berlaku dimana2, bukan hanya di sklh cina shj.

Tapi biasanya di sklh cina disiplin sklh agak strict. Jika ada ibu bapa yg buat aduan
kpd pihak sklh/cikgu darjah ttng kes buli pasti murid2 yg terlibat serta ibu bapa akan dipanggil
oleh cikgu. Dan biasalah kalau yg salah tu mmg kena hukum dan ibu bapa akan diberitahu ttng
perkara/hukuman  yg akan/tlh diambil.

Apa yg saya ceritakan ni based on tindakan disiplin kat sklh my son.

Reply #88 aurorae's post

Kalau pasal tulisan, ya mmg cikgu2 nih very de particular.
Senang2 jer la kalau nak kena pangkah esp. kalau time exam,
silap skit, biasalah murid drj 1, kengkadang tertulis huruf besar
dlm tengah2 ayat...tak de maaf langsung. Mmg kena potong mrkh.
Even dlm satu ayat, terlupa nak bubuh nokhtah, siaplah kena potong mrkh.
Tak de mrkh kesian langsung.

Tapi disbbkan ketegasan cam nih, saya jd particular ttng tulisan my son,
tanda2 bacaan etc. Dan secara tak langsung, my son pun lebih berhati2...

Gua pun belum ada nawaitu nak anto anak ke sekolah cina lagi... Bioler SK jer kot.. entah ler...

aku dulu sekolah cina... tapi x de plak kena buli.. cikgu pun x de aa bias... ok je.. cuma kalo masuk sekolah cina ni ade risk dia la.. kalau x pikap nak catch up dengan corak pengajaran diorang... . kompom akan ketinggalan dan otomatik hilang minat belajar...ini yg jadik kat batch aku dulu.. masuk 10 org... 3 org jek yang abis sekolah... so there is a risk... sbb semua guna mandarin.. bahasa yang baru bagi diorang.. kalau lambat nak fasih bahasa tu.. bye bye..

aku rasa teragak agak laks nak hantar dotter aku pi tadika cina lepas baca crita korag nih...
nanti ler...
lagik setahun aku pikir balik la...
anak aku pon baru jer nak masuk 2 taun....

dah tak jadi nak hntr anak dira kat sekolah cina..

kalau kes buli kat mana mana sekolah pun ada, bukan kat sekolah cina je...
tapi kalau pasal cikgu bias tu biasa dgr, diorang takkan bagi budak melayu markah penuh, dah banyak kali dgr...

Reply #95 misy's post

yer ke...takutnya dengor........

Originally posted by misy at 10-11-2006 08:48 AM
kalau kes buli kat mana mana sekolah pun ada, bukan kat sekolah cina je...
tapi kalau pasal cikgu bias tu biasa dgr, diorang takkan bagi budak melayu markah penuh, dah banyak kali dgr...

Cikgu melayu bias kat sekolah kebangsaan ada tak?   Rasa-rasanya mesti ada kan?  Camtulah dgn sekolah cina, tapi takkanlah semuanya.

Untuk pengetahuan korang, budak2 cina ni, buat kerja almost perfect gila, tak tau la sebab itu budaya dia ke, atau sebab kena paksa dengan mak bapak ke.

Kalau aku comparekan kerja anak aku (dia ni termasuk smart boy tapi malas, aku pulak jenis tak paksa) dgn diaorang, memang tak terlawan.

Kalau kat sekolah tadika, lukisan anak aku, bagi aku dah cukup cantik, dapat B to C aje.  Tapi bila aku lawat sekolah tengok lukisan budak2 lain yg tergantung kat dinding, pehh macam tak percaya itu karya budak tadika.  Masa tu aku puas hatila kenapa anak aku tak pernah dapat A.

Ada jugak benda yg aku tak berapa setuju dgn sekolah cina, terlalu fokus kat hafalan.  Aku tak paksa anak aku menghafal, aku nak diaorang have fun while learning.  Sebab tu kalau markah diaorang rendah sebab tak hafal, aku tak  marah.  Yang aku marah kalau markah rendah sebab tak faham, tapi buat2 dah faham.

So aku n husband tak pressure sangat anak kitaorang dapat markah kaw-kaaw kat sekolah cina ni, yang penting dapat bercakap,  membaca dan menulis bahasa cina dengan fasih.

Originally posted by aurorae at 5-12-2006 11:26 AM

So aku n husband tak pressure sangat anak kitaorang dapat markah kaw-kaaw kat sekolah cina ni, yang penting dapat bercakap,  membaca dan menulis bahasa cina dengan fasih. ..

Yup...yg penting dpt bercakap (communicate), membaca dan menulis dlm bahasa mandrin dgn fasih.
Tapi yg pressurenya bila tiap kali exam, sibuk plak mak2 bapak melayu nih yg dok compare2 markah anak2
diorang dgn anak2 kita...siapa melayu yg paling top dlm kelas. Mmg berlumba2 sungguh depa nih...

Originally posted by Shahir at 7-12-2006 10:10 PM

Yup...yg penting dpt bercakap (communicate), membaca dan menulis dlm bahasa mandrin dgn fasih.
Tapi yg pressurenya bila tiap kali exam, sibuk plak mak2 bapak melayu nih yg dok compare2 markah  ...

Biasala tu.....

Kalau you all nak hantar anak sek cina -- hantar dkt sek cina sri kembangan. My anak sedara semua sekolah situ -- semua dpt good results. Tak ada kes buli buli pun

SAtu lagi sek cina dkt Cheras (area leisure mall tu) -- tapi kena ada ''kaki'' lah utk masuk sek ni

[ Last edited by  DARSITA at 8-12-2006 10:01 AM ]