CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: uda

BREAD MAKER

Post Last Edit by wanieyra05 at 19-8-2010 08:34

Sukanya hati bila tengok!!!

Rate

1

waahh..tingginye naik...

kite buat tkde laa smpai atas gitu..

BM brand tesco ok tak ? sape ade ? cadang nak sambar yg tu je

BM brand tesco ok tak ? sape ade ? cadang nak sambar yg tu je
yukitada Post at 21-8-2010 18:34

ai pakai BM tesco. ok je...slalu buat base piza je...roti lain2 lom try lg..

sape ade BM empress?? tau tak kat mana nak gi betulkannye?? BM saya dh Xnak menguli lagi.. tapi BM tu alive.. dengar mcm menguli.. tapi tak pusing pun blade tu.. tolong saya,.,,,

sape ade BM empress?? tau tak kat mana nak gi betulkannye?? BM saya dh Xnak menguli lagi.. tapi BM t ...
masliana Post at 3-9-2010 10:42

mas, hntr balik kat tmpt u beli..nnt stokist tu akan hntr ke cosway HQ utk repairkan..tp lg bgs klu u bwk sekali invoice time u beli/ redeem tu...tp to be honest, agak lama la sket..mummy stokist cosway...

Follow Us
mummy rs cam nak beli la BM nie...any suggestion brand apa yg best? bdget bwh 300 ada ke?

Reply 1046# mummywiffy

tq mummy.. pasni saya hantar balik kt stokis tempat saya beli tu..

kenapa white bread  yang saya buat dalam bread maker jadi mendap melengkung kebawah?

dimanakah silap saya?

mcam besh jek

sangat tensen kerana suda lame teda makan roti
namharnimsak Post at 12-7-2010 18:56

kekeke...motippp??g la beli kt kedai..

btw, sy dlm proses mengusha nk beli BM neh..

tp x tau nk beli yg mcm mana,,,nk kena khatam tred ni dulu..

Ya...masa dia nak ke proses mengembang kali kedua tu...kita boleh ler cabut blade tu..dia uli... ...
AnisSuraya Post at 9-7-2010 14:50

maaf yer kak nak tanya soalan bodo... Mcm mana nak cabut blade tu? Bukan ker
masa kita buat loaf tu kita biarkan saja sampai loaf tu masak sendiri dlm BM kan.
Saya guna BM350 kenwood.

maaf yer kak nak tanya soalan bodo... Mcm mana nak cabut blade tu? Bukan ker
masa kita buat loa ...
seri06 Post at 29-9-2010 11:51 PM

sama lah dgn kak anis nyer model..kenwood BM350...kalau nak bakar sekali dgn blade tu pun boleh TAPIII nanti bila roti dah masak..kena tebuk lubang besar utk keluarkan blade tu dari roti...so, kalau tak mo roti tu ada "kawah" besar di bawahnya, kena lah cabut blade tu masa proses pengembangan kali ke-2 berlaku sebelum proses pembakaran berlaku..caranya ialah....abis selesai proses menguli dan pembuangan angin...keluarkan doh dan cabut keluar blade tu..then masukkan balik doh tersebut biar dia kembang dlm tu sampai siap bakar...blade dicabut semasa BM tersebut telah berhenti proses menguli ya bukan masa dia tengah bergerak/menguli...tu cara kak anis lah sebab kak anis tak mahu roti kak anis berlubang...

sama lah dgn kak anis nyer model..kenwood BM350...kalau nak bakar sekali dgn blade tu pun boleh  ...
AnisSuraya Post at 30-9-2010 10:35

Akak matikan BM tu ker? Sebb klu kita tekan button off nanti bila kita on semula tak ke BM tu akan mengulang proses menguli.
Atau kita buka cover BM tu tanpa kita offkan n keluarkan doh ambik blade tu pastu letak balik doh tu.
Maaf yer kak saya blur sikit tang nie. Lama tak buat loaf. Ingat nak try sekali lagi nak loaf yg cantik mcm kat kedai yg takder lubang.

Akak matikan BM tu ker? Sebb klu kita tekan button off nanti bila kita on semula tak ke BM tu  ...
seri06 Post at 30-9-2010 10:58 AM

Jangan offkan BM tu...nanti keje akan start dari mula...masa BM tu berhenti menguli dan pergi ke proses pengembangan kali kedua sebelum proses pembakaran, bukak cover BM tu dan keluarkan doh dia masuk dlm besen.then cabutlah blade tu.dah cabut, masukkan balik doh tu n tutup.biarkan dia mengembang dlm tu.

Roti jadi berat ada byk sebab...salah satunya ialah adunan terlalu byk jadi pengembangan dia ter ...
AnisSuraya Post at 11-7-2010 21:05

maaf yer kak nak tanya lagi nie..mcm mana akak bagikan ke 3bahagian..pas bahagi tu akak masukkan ke dlm BM semula, then akak tekan button apa utk membakar? saya selalu utk buat doh roti n donut jer BM nie function2 lain tak belajar lagi..nie tengah sibuk nak buat roti loaf..

maaf yer kak nak tanya lagi nie..mcm mana akak bagikan ke 3bahagian..pas bahagi tu akak masukkan ...
seri06 Post at 1-10-2010 08:23 PM

Begini....kat BM350 ada button no.13 kan..ianya khas utk bake/membakar kek atau roti.lepas kak anis bahagikan kepada 3 bahagian, yg first nyer roti kak anis bakar guna button buat roti putih tu lah kan...lepas masak, BM akan off automatik...then kak anis akan masukkan bahagian doh no.2 tu dan biarkan dia mengembang dan lepas naik 2 kali ganda kak anis tekan button no.13.lepas masak kak anis masukkan lak bahagian no.3 tu biarkan kembang dan tekan button no.13 tu lagi sekali...kdg2 kak anis guna BM jer utk menguli..then selesai BM tu menguli kak anis akan bahagikan kpd 3 bahagian then masukkan dlm loyang 4 segi dan bila dah mengembang, kak anis masuk dlm oven bakar serentak..

nak tanye...dah byk kali cuba resipi doh manis....kebyakkan method suoh letak butter n shortening last skali lepas letak tepung....bila mcm tu...after BM done menguli...n dough rise...tp bila nak wak shape dia melekit n lembek....

pastu smalam cuba method yg letak butter after liquid ....mmglah x melekit...tp hasilnye roti tu jd kering ..mcm x cukup lembut isi dlm roti...kembang...tp kering dlmnye...

klu cara saya pulak mcm nie..1st saya letak butter n telur dulu..pas tu tepung dan bhn2 lain. pas tu letak yeast. pas tu baru saya letak air sikit2 sambil BM tu menguli.
dulu saya pernah try sebijik ikut arahan yg BM bagi..tapi roti saya selalu tak berapa nak menjadi.
kdg2 terlebih lembik, kdg2 keras... saya hanya akan tutup cover BM tu lepas sesi menguli yg 2nd.
sebb nak tengok mcm mana rupa adunan tu. klu lembik bleh tambah tepung, klu keras bleh tambah air.

klu cara saya pulak mcm nie..1st saya letak butter n telur dulu..pas tu tepung dan bhn2 lain. pas tu ...
seri06 Post at 7-10-2010 19:44

o yeke....tulah...tp sy still kompius nak letak garam tu seeloknye skali ngan tepung kan...sbb katanye kalu yeast direct contact ngan garam katanye akn inhibit fermentation action tu.......  ok so mmg lain kali ne alert ngan adunan even letak dah semua bahan....tp still ne usha kot ne tambah tepung or butter ...ok so next time i cuba...

Post Last Edit by rinadini at 18-10-2010 08:36

saya pun dah sambor satu BM brand noxxa..even kat umah ada mixer n oven, tp dah tak larat ler. maklumler kerje..kalau pakai mixer berjam2 baru ler siap coz nak tunggu kembang, pastu punch..and so on. so kepada sesapa yg nak buat sweet bun..try ler my resepi (saya guna water roux, so roti lebih lembut even dah sejuk)

water roux
- 50 gram tepung roti and 250 gram air
- bancuh tepun dengan air sampai larut, masak atas api yang kecil sehingga kental atau sampai buih timbul, pastu sejukkan.

untuk buat doh:

bahan-bahan

- 350 gram tepung roti
- 100 gram tepung gandum
- 60 gram gula
- 20 gram susu tepung
- 6 sudu besar minyak jagung/ 60g mentega
- 1 sudu teh garam
- 10 gram yis
- 1 biji telur gred B plus air (100 ml)
- water  roux

Methods:

- pecahkan telur dalam penyukat dan masukkan air sehingga 100 ml, kemudian masukkan dalam mangkuk BM
- masukkan water roux, garam, minyak/ mentega, tepung roti, tepung gandum, susu, gula
- buatkan sedikit lubang ditengah2 dan masukkan yis
(mesti ikut urutan)

pastu biarkan je BM uli, kalau noxxa pilih setting no 10

selamat mencuba